Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Veridiana »

Więcej napiszę w recenzji, to już zapewne za kilka rozgrywek ;)

A i tak dużo już napisałam TUTAJ.

Co do wariantów to w nowej wersji są tylko dwa główne (nie licząc takich modyfikujących niezobowiązująco):
- dla początkujących - plasujący się gdzieś pomiędzy poprzednim uproszczonym i zaawansowanym
- gra pełna

Początkujący jest pozbawiony III ery, kart wojen, agresji i paktów oraz punktuje się na koniec wszystkie wskaźniki i cuda II ery. I jest polecany tylko na PIERWSZY RAZ. W sumie, nie jest zły i jeśli ktoś nie miał z tak złożonymi grami do czynienia, to faktycznie lepiej zacząć od niego.

Kilka kart, które ubrano z talii nie skraca rozgrywki w sposób widoczny. Przynajmniej dla nas. Chyba wydłużyliśmy mulenie po drodze ;)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: janekbossko »

grałem, grałem wersja na 2os to spokojnie 2h grania :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: piton »

Veridiana pisze:we dwie osoby schodzi nam MINIMUM 4h, a zazwyczaj 5h.
no to mnie uspokoiłaś, bo jak słyszałem o tej krótszej rozgrywce ;) jak już się delektować to przynajmniej te 4 godzinki :D
masakra ile teraz godzin marnuje czekając na Civke, jak można by było te godziny i dni spożytkować na granie :D napalony jak szczerbaty na suchary :mrgreen:
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Błysk »

Dobra, a kiedy można spodziewać się przedsprzedaży? No i do podręcznika będzie w każdym egzemplarzu polskiej wersji, nie ważne w jakim sklepie kupionej?

Też się napaliłem strasznie i mój studencki budżet od dawna ma zamrożone fundusze na tą cywlizację. Dobrze w ogóle, że stwierdziłem, iż poczekam z zakupem w zeszłym roku. Chodziły po 200-300zł używane egzemplarze starej wersji.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Jest już sklep(y?), gdzie jest przedsprzedaż. Na 3 się zaczyna.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Błysk »

cezner pisze:Jest już sklep(y?), gdzie jest przedsprzedaż. Na 3 się zaczyna.

Wieem, ale punkty, zniżki itd. ;) No i nie jestem w 100%, czy każdy egzemplarz po polsku będzie miał możliwość dostawy podręcznika.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ramar »

REBEL.pl pisze: Każdy egzemplarz gry będzie posiadał w środku pudełka unikalny kod produkcji, który po zakupie będzie trzeba zarejestrować na stronie wydawcy, podając adres pod który należy wysłać podręcznik, gdy tylko ten się ukaże.
Myślę, że ten fragment wszystko wyjaśnia. Kupuj gdzie Ci najbardziej wygodnie:)
andruty
Posty: 58
Rejestracja: 02 mar 2014, 16:40
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: andruty »

Tak się zastanawiam nad tą nową wersją, bo i cena nie jest tragiczna a i grafiki nie odrzucają. Tylko.. Co sądzicie o tej pozycji jako grze dla początkujących?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4059
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: AkitaInu »

andruty pisze:Tak się zastanawiam nad tą nową wersją, bo i cena nie jest tragiczna a i grafiki nie odrzucają. Tylko.. Co sądzicie o tej pozycji jako grze dla początkujących?
Według mnie odpada, raczej za bardzo skomplikowana :)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: uyco »

Dla początkujących raczej nie polecam. Jeśli znasz Cywilizacje z ekranów komputerowych to na pewno atut, ale mimo wszystko dla początkujących raczej nie. Ale kupić warto, nabrać doświadczenia i później grać, bo to najlepsza gra na świecie :D
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
andruty
Posty: 58
Rejestracja: 02 mar 2014, 16:40
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: andruty »

A jak to się ma do Mage Knighta? Bo dałem radę bratu go wytłumaczyć
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: aaxxee »

Witam
Co będzie zawierał podręcznik?
Przeczytałem instrukcje do poprzedniej edycji (ale nie grałem), zasady nie były specjalnie trudne do ogarnięcia. Jeśli instrukcja do nowej edycji będzie napisana podobnie to powinna wystarczyć do grania.

Pytanko do wyjadaczy: Czy będziemy mieć duże problemy z rozgrywką patrząc na nasze tytuły? Jak czytam opinie o grze to zawsze pojawia się zdanie że jest bardzo trudna.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: uyco »

andruty pisze:A jak to się ma do Mage Knighta? Bo dałem radę bratu go wytłumaczyć
ja już dawno, dawno uczyłem sie grać w TTA i nie pamietam wrażeń z procesu nauki, natomiast wszystko w tej grze jest logicznie uzasadnione, sensowne, jeśli dołożysz do tego znajomość konceptow z komputerowych wersji (korupcja, zadowolenie itd.) oraz genialny przewodnik Veridiany i poświecisz trochę czasu to powinien być sukces. myśle, ze próg wejscia jest podobny jak w MK. co innego oczywiście osiągane wyniki w rozgrywce - w TTA bardzo zależą od współgraczy i znajomosci zależności pomiędzy kartami.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

Ja w wieku 13 lat zagrywałem się w Gwiezdnego Kupca, a wydaje mi się, że była to gra bardziej skomplikowana (a na pewno instrukcja była ciężko napisana) i dużo mniej elegancka. Jasne, Cywilizacja to skomplikowana gra, ale jeżeli ktoś ma chęć i samozaparcie, to spokojnie da radę w nią zagrać.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

aaxxee pisze:Pytanko do wyjadaczy: Czy będziemy mieć duże problemy z rozgrywką patrząc na nasze tytuły? Jak czytam opinie o grze to zawsze pojawia się zdanie że jest bardzo trudna.
Nie, nie będziecie mieli problemów.
Szczerze powiedziawszy to nie rozumiem, skąd są te opinie, że gra jest bardzo trudna do opanowania.
Moim zdaniem akurat reguły są dosyć jasne i logiczne a przede wszystkim nie ma aż tak wielu szczegółów (np porównując do takiego Mage Knight). Po kilku rundach gry właściwie wszystko jest jasne.
Po roku nie grania w Cywilizacje, przypomnienie sobie podstawowych reguł to 5-10 minut, dla Mage Knight to właściwie ponowne przeczytanie instrukcji od początku do końca.
Inna sprawa, że przy grze z wyjadaczami na początku na pewno wasza cywilizacja będzie mocno odstawać no ale to raczej normalne.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: piton »

Z samej instrukcji spokojnie też się da nauczyć grać, bo jest bardzo dobrze napisana. Sama gra jest mechanicznie dość prosta i logiczna, jak pisali koledzy wyżej. Jeszcze jak Yosz zrobi gameplaya to tylko kupować i grać.
--jak można się zastanawiać nad kupnem ;) --

po prostu na początku Cywilizacja gracza początkującego będzie łupać kamienie, jak ktoś zaawansowany będzie latał samolotami ;) Lepiej grać z ludźmi na jednakowym poziomie, wtedy nikt od stołu nie wstanie za szybko...
Na początku to zaczynałem od tworzenia Cywilizacji ludzi pierwotnych, potem byłem na etapie Korei Północnej :mrgreen: aż w końcu po iluśtam grach człowiek zbuduje prawdziwą potęgę ;)
sprzedałem stara wersję i teraz w domu jesteśmy na głodzie cywilizacyjnym :)
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: REBEL.pl »

piton pisze:po prostu na początku Cywilizacja gracza początkującego będzie łupać kamienie, jak ktoś zaawansowany będzie latał samolotami ;) Lepiej grać z ludźmi na jednakowym poziomie, wtedy nikt od stołu nie wstanie za szybko...
W nowej edycji trzeba dodatkowo pamiętać, że zmuszenie gracza do "wstania od stołu" to +7 punktów kultury dla tego gracza, który do tego doprowadził 8)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Majek10 »

REBEL.pl pisze:
piton pisze:po prostu na początku Cywilizacja gracza początkującego będzie łupać kamienie, jak ktoś zaawansowany będzie latał samolotami ;) Lepiej grać z ludźmi na jednakowym poziomie, wtedy nikt od stołu nie wstanie za szybko...
W nowej edycji trzeba dodatkowo pamiętać, że zmuszenie gracza do "wstania od stołu" to +7 punktów kultury dla tego gracza, który do tego doprowadził 8)
Kto decyduje o tych punktach?
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: REBEL.pl »

Majek10 pisze:
REBEL.pl pisze:
piton pisze:po prostu na początku Cywilizacja gracza początkującego będzie łupać kamienie, jak ktoś zaawansowany będzie latał samolotami ;) Lepiej grać z ludźmi na jednakowym poziomie, wtedy nikt od stołu nie wstanie za szybko...
W nowej edycji trzeba dodatkowo pamiętać, że zmuszenie gracza do "wstania od stołu" to +7 punktów kultury dla tego gracza, który do tego doprowadził 8)
Kto decyduje o tych punktach?
Instrukcja ;)
edit: dokładnie to ten zapis:

"REZYGNACJA Z GRY
Jeżeli toczą się z Tobą jakieś wojny, przeciwnicy,
którzy je wypowiedzieli, usuwają je i otrzymują
po 7 punktów kultury."
Ostatnio zmieniony 02 gru 2015, 12:21 przez REBEL.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

Sorry, mechanika TtA jest prosta jak kij od szczotki, jej tłumaczenie zajmuje z kwadrans.

TA jest wymagające, bo nie wybacza błędów i łatwo się zapędzić w kozi róg. Ale to nie wynika ze skomplikowania mechaniki.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Mechanika jest prosta, ale wytłumaczenie mi osobiście zajmowało około 45 minut (ale dokładnie wszystkiego). A wiem co mówię, bo tłumaczyłem kilkanaście razy
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Tony23 »

Ciwka juz w przedsprzedaży :)
andruty
Posty: 58
Rejestracja: 02 mar 2014, 16:40
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: andruty »

Albo nikt o tym nie mówił albo ja nie doczytałem ale... Jak jest z wypraską w 3 edycji? Jest? Jak się sprawuje?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: yosz »

Jest zaje.... fajna. Wszystko się mieści, karty w koszulkach, karty bez, posortowane wedługo liczby graczy albo i nie. Miejsce na kosteczki, wszystkie plansze i w dodatku postawione pionowo nic się nie wysypuje ani nie przewala.

Skończyłem właśnie nagrywać tutorial do Cywilizacji (4h nagrywania, ponad 2h materiału do pocięcia - będą 4 filmiki) i nagrałem też "tutorial" jak spakować grę. boxing zamiast unboxing ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Veridiana »

aaxxee pisze:Witam
Co będzie zawierał podręcznik?
Przeczytałem instrukcje do poprzedniej edycji (ale nie grałem), zasady nie były specjalnie trudne do ogarnięcia. Jeśli instrukcja do nowej edycji będzie napisana podobnie to powinna wystarczyć do grania.
No właśnie wszystko rozchodzi się o zamianę pojęć.
W nowej edycji Instrukcja to raczej rozbudowana pomoc gracza.
A Podręcznik to taka instrukcja ze starej edycji. Tylko jeszcze prościej napisana.
Jak ktoś grał w starą edycję, nowa Instrukcja w zupełności mu wystarczy.
Jak ktoś nie grał, to wbrew zdaniu któregoś kolegi, uważam, że z samej nowej instrukcji się grać nie nauczy.
ODPOWIEDZ