Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: klema »

Don Simon pisze:
mst pisze:Myślę, że sporo osób podnosi ocenę po kolejnych rozgrywkach (bardzo mnie to cieszy - muszę się zmobilizować do kolejnych partii :) ) - ocena na BGG rośnie bardzo szybko a ilość ocen nie.
Ja obnizam coraz bardziej...
A ja z chęcią dałbym więcej niż te 10, które już dałem :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

Don Simon pisze:
mst pisze:Myślę, że sporo osób podnosi ocenę po kolejnych rozgrywkach (bardzo mnie to cieszy - muszę się zmobilizować do kolejnych partii :) ) - ocena na BGG rośnie bardzo szybko a ilość ocen nie.
Ja obnizam coraz bardziej...
Mam to samo.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

To mnie zaskoczyłeś. :shock: Możesz napisać kilka słów czym to jest spowodowane?
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Pancho »

To raczej odwrotnie, to ty się powinieneś tłumaczyć dlaczego ci się nie podoba :)
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Agricola

Post autor: Grzech »

U mnie ocena gry też spada z rozgrywki na rozgrywkę.

Wysławione replayability realizowane jest przez dodanie ponad 300 niezbalansowanych kart.

Wysoka cena była tłumaczona ilością kart - w ten sposób każdej grze można dodać duże replayability dokładając elementów i podnosząc cenę.

Niewygodne dokładanie elementów na plansze i takie tam.

Dodatkowo uważam ze powinno się w Agricoli zmieniać kolejność graczy podobnie jak w Caylusie i wielu innych grach.... gracz który był pierwszy powinien po zmianie lidera spaść na drugą pozycję. Aktualny mechanizm karze graczy siedzących przed graczem który chce być pierwszy a promuje tych tuż za nim.

O samych kartach nie będe się wypowiadał dość powiedzieć ze zdarzały mi się rozgrywki przy podobnym poziomie reprezentowanym przez graczy gdzie różnica pkt. dochodziła do 30 pkt.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Pancho pisze:To raczej odwrotnie, to ty się powinieneś tłumaczyć dlaczego ci się nie podoba :)
Ja napisałem o tym kilka postów wyżej ale bardzo cenię zdanie Mariusza. Poza tym wiem, że grał w Agricolę naprawdę sporo więc ciekaw jestem czemu coraz mniej mu się podoba.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Agricola

Post autor: jax »

Grzech pisze:O samych kartach nie będe się wypowiadał dość powiedzieć ze zdarzały mi się rozgrywki przy podobnym poziomie reprezentowanym przez graczy gdzie różnica pkt. dochodziła do 30 pkt.
Nie ma opcji zeby bedac dobrym graczem w Agricole osiagnac slaby wynik (co znaczy slaby w punktach to zalezy od ilosci graczy). Owszem, majac wyraznie slabsze karty pewnie sie nie wygra z kims rownie dobrym i majacym wyraznie lepsze karty, ale sie osiagnie dobry wynik a nie jakies marne 15-25 pkt. ZAWSZE mozna byc w scislej czolowce, niezaleznie od kart.
Co do tej roznicy 30 pkt, to widze wyraznie miedzy graczami doswiadczonymi (majacym x partii na koncie) i DOBRYMI. Gracz DOBRY (a nie tylko doswiadczony) NIGDY nie bedzie mial straty 30 pkt.

Mi osobiscie roznice w sile kart w ogole ne przeszkadzaja. Wycisnac ze slabszych dobry wynik to jest taka satysfakcja jakby sie wygralo a moze nawet wieksza niz wygrana przy dobrych kartach.
Ale tak naprawde nie widzialem w zadnej (no moze w jednej widzialem) z wieloosobowych rozgrywek zeby niezbalansowanie kart jakos wplynelo na wynik. Bez przesady. W ogole majac 14 kart ciezko jest osadzic czy dany zestaw jest gorszy czy lepszy - jedne sa slabsze, jedne lepsze niz u rywali, dochodzi do tego czynnik kiedy da sie rade je wystawic, ile kosztuja, czy dadza taki teortetyczny zysk jak sie spodziewamy. Naprawde tak wiele czynnikow wplywa na ocene, ze ja bym sie w wiekszosci przypadkow nie podjal oceny czy dany zestaw kart jest gorszy czy lepszy.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Zgadzam się z Jaxem. Taka uroda tej gry, że jak losujesz kilka kart z wielkiej talii, to czasem trafią się bardziej do siebie pasujące, czasem mniej. I w zależności od tego co masz, korzystasz z nich więcej lub mniej. Ale nie przesadzałbym, że karty są generalnie niezbalansowane. Te mocniejsze są trudniejsze do wyłożenia, bo wymagają spełnienia dodatkowych warunków albo więcej kosztują. Poza tym kwestia oceny zbalansowania jest często bardzo subiektywna.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

10 gier na koncie z dobrymi / doświadczonymi graczami w cztery osoby i różnica punktowa pomiędzy pierwszym a ostatnim graczem waha się w granicach 10 punktów.
12' inches and single
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Agricola

Post autor: Valmont »

Usul pisze:Nie, mialem wpisane B-stok/Wwa, ale piekno jego wpisu w lokalizacji.. Coz sciagnalem - mam nadzieje, ze nie pociagnie mnie za to do odpowiedzialnosci za prawa autorskie.. Wszak oboje kochamy owe piekne miasto ;)
Zawsze to miło, jak ktoś skopiuje w dobrzej wierze...

Wracając do Agrycoli, wyżej pewnych rzeczy się nie wyskoczy i nie widzę opcji żeby moja oceny gry miałaby rosnąć z kolejnymi grami, raczej będzie widoczny ruch w drugą stronę. Po prostu są gry które mnie roznamiętniają i dla nich zarezerwowane są 9-10, a Agrykola ani mnie grzeje ani ziębi. Ot do zagrania od czasu do czasu. I mówię to nie z powodu kart - bo taki np. Twilight Struggle, w którym rozdanie kart może także znacząco wpłynąć na rozgrywkę dostał u mnie 10.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

mst pisze:
Pancho pisze:To raczej odwrotnie, to ty się powinieneś tłumaczyć dlaczego ci się nie podoba :)
Ja napisałem o tym kilka postów wyżej ale bardzo cenię zdanie Mariusza. Poza tym wiem, że grał w Agricolę naprawdę sporo więc ciekaw jestem czemu coraz mniej mu się podoba.
Sprawa jest dość banalna. Na BGG staram się oceniać gry dokładnie wg opisu ocen. I po tych 25 rozgrywkach w Agricolę czuję mocny przesyt i już kilka razy wymigiwałem się od kolejnej partii proponując coś innego. Aktualnie cieszę się, że wybawił mnie na jakiś czas Race for the Galaxy, bo Dagmara "gnębiła" mnie tą Agricolą bez przerwy. Inna sprawa, że długie oczekiwanie i nakręcanie się, potem pierwsze wrażenie, pierwsze gry itd. sprawiły, że dostała bardzo wysoką notę 9. Potem emocje nieco opadły i chcąc nie chcąc zacząłem mocniej porównywać Agricolę do Caylusa, no i jest 8. Prawdopodobnie niżej nie będzie, bo wciąż uważam Agricolę za bardzo dobrą grę, chociaż nie zgadzam się z jaxem i twierdzę, że potrafią trafić się lepsze i gorsze zestawy kart (zwłaszcza jeśli chodzi o pomocników, dla których koszty zatrudnienia są takie same).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: MichalStajszczak »

FormatC napisała:
Agricola JEST dobra
Amen napisał:
No i Agricola zdetronizowała
bogas napisał:
Dagmara "gnębiła" mnie tą Agricolą
Zdania te są moim zdaniem niepoprawne gramatycznie.
Agricola jest rodzaju męskiego w języku łacińskim, podobnie jak dosłowne polskie tłumaczenie, czyli rolnik. Wprawdzie litera "a" na końcu sugeruje rodzaj żeński, ale jest przecież wiele wyrazów w języku polskim, które mają "a" na końcu (poeta, geodeta, obrońca itd.) i są rodzaju męskiego. Zresztą wszystkie te wyrazy, podobnie jak Agricola, odnoszą się do osób, a nie przedmiotów.
Oczywiście poprawnie brzmi "ta gra Agricola" ale gdy pominiemy słowo "gra", powinniśmy mówić i pisać "ten Agricola"
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Agricola

Post autor: jax »

sorry, ale pozostane przy wymowie/pisowni rodzaju zenskiego :D :wink:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Usul »

Szczególnie, że "gnębiła mnie tym Agricolą" brzmi... podobnie jak moje imie- tym Kubą - conajmniej dziwaczniej ;]


BTW. PR znow na 1ym miejscu ;)
Ostatnio zmieniony 20 sie 2008, 11:41 przez Usul, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Agricola

Post autor: MataDor »

MichalStajszczak pisze: powinniśmy mówić i pisać "ten Agricola"
nawet jeśli jest to poprawne gramatycznie to dla mnie brzmi wprost strasznie, pozostanę także przy rodzaju żeńskim
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: bazik »

pewnie jeszcze michal powiesz ze powinno byc 'zaorz 1 pole' :D :D :D :D :D :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

Agricola spadła ( ;) ) na drugie miejsce.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: MichalStajszczak »

bazik napisał:
pewnie jeszcze michal powiesz ze powinno byc 'zaorz 1 pole'
Gdyby nie to, że na karcie jest za mało miejsca, sugerowałbym tekst z Mrożka: "A może byśmy tak coś zaorali?"
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Z ostatniego odcinka videorecenzji Scotta Nicholsona (http://www.boardgameswithscott.com) można dowiedzieć się jak akcentować nazwę gry. Otóż, drodzy gracze, od dziś mówimy "Agricola" a nie "Agricola" (proszę nie traktować tego nazbyt serio 8) )
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: macike »

Jeśli mnie pamięć nie myli to sprawę akcentowania dawno temu podejmował już russ.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1798
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Agricola

Post autor: Legun »

Geko pisze:Z ostatniego odcinka videorecenzji Scotta Nicholsona (http://www.boardgameswithscott.com) można dowiedzieć się jak akcentować nazwę gry. Otóż, drodzy gracze, od dziś mówimy "Agricola" a nie "Agricola" (proszę nie traktować tego nazbyt serio 8) )
Oj tak, amerykańska wymowa powinna być standardem - mnie urzekł filmik o grze "DI MAKER". Podobnie jak wtedy, gdy dowiedziałem się, że gubernatorem Kaliforni jest "SKŁOCENEGE" :) .
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Usul »

Walka trwa - Agricola znow No 1.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Biorąc pod uwagę sporą różnicę w ocenie (8.32 - 8.28), wynikającą m.in. z przyrostu ilości ocen Agricoli tym razem pewnie na dłużej.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: bazik »

ze specjalna dedykacja dla waffel-a:

http://boardgamegeek.com/thread/334876
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Agricola

Post autor: waffel »

Dedykacja? Dziękuję :) Ja wiem, że "powinienem" w to zagrać, podobnie jak w PR, i jeszcze dać drugą szansę WN, RftG i KF, tylko jakoś mi się nie chce.
ODPOWIEDZ