Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: SeeM »

BloodyBaron pisze:sprawa póki co nie wygląda dobrze - wydawca podstawki się miga. Ale może jednak się zdecydują. Na razie cisza na morzu.
A skoro o ciszy na morzu, to do Essen jedzie Seaside.
+ (BGG)
MBeniek
Posty: 13
Rejestracja: 02 lip 2009, 16:55
Lokalizacja: Ustroń (śląsk)

Re: Dominion

Post autor: MBeniek »

BloodyBaron pisze:
MBeniek pisze:Wiadomo już coś na temat polskiej edycji pierwszego dodatku do "Dominiona: Intryga"? Kiedy premiera?
sprawa póki co nie wygląda dobrze - wydawca podstawki się miga. Ale może jednak się zdecydują. Na razie cisza na morzu.

Bard.pl coś tam się tłumaczył, że za krótki okres czasu minął od premiery polskiego Dominiona do światowej premiery Intrygi(i w sumie mieli rację). No ale już dość sporo czasu minęło, a w ogóle zachwile wyjdzie drugi dodatek, a my nawet pierwszego nie będziemy mieli(mam nadzieję, że ten okres czekania to nie wina słabej sprzedaży Dominiona). Miejmy nadzieję, że w tym roku jeszcze dostaniemy Intrygę. Mógłby się Bard na ten temat wypowiedź, podać jakieś oficjalne stanowisko.
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Dominion - seaside

Post autor: Łukasz Pach »

Witam!

Zapaleńcy pewnie już wiedzą, mniej zapaleni pewnie jeszcze nie, że na essen w ten weekend była premiera nowego dodatku do Dominiona Seaside. Na Rio Grande Games została udostępniona angielska instrukcja opisująca grę. Jeszcze nie doczytałem do końca, ale wprowadzono kilka ciekawych rozwiązań, m.in nowy rodzaj kart "action-duration" oraz "15 embargo tokons and 25 coins" . Dodatkowo dochodzą karty wyspy, statku pirackiego oraz wioski dzikusów.

Dotychczas, przynajmniej takie jest moje zdanie, tura ograniczała się do pociągnięcia pięciu kart i przemyślenia najlepszej możliwej konfiguracji zagrania tych kart. Seeside wprowadza bardo poważną zmianę ponieważ pomarańczowe karty pozwalają nam planować następne tury. Dominion już nie ogranicza się jednej tury i przemyślenia co znowu kupić. Kilka smaczków z nowych pomarańczowych kart

Azyl
+1 karta, +1 akcja (odłóż jedną kartę z ręki na bok , w następnej turze weź ją do ręki), kartę kładziemy "face down" wiec przeciwnik nie wie nic o naszym planie.

Latarnia
+1 akcja (teraz i w przyszłej turze otrzymujesz +1 złoto)

Karawana
+1 karta, +1 akcja (w następnej turze otrzyujemy jedną kartę extra)

statek kupiecki
teraz i w przyszłej turze +2 do złota

Taktyk
Kasujemy rękę (discard nie trash). Jeśli usuniemy jakąś kartę w ten sposób w następnej turze zaczynamy z +5 kart, +1 akcja +1 zakup. Jeśli dobrze rozumiem, możemy zagrać 3 karty potem taktyka jako przed ostatniego, kasujemy piątą kartę i dostajemy dobrego kopa do następnej tury.

Przystań
teraz i w przyszłej turze :) +2 karty+1 zakup

Dla chętnych link do instrukcji :)
Ja już wiem co będę robił dzisiaj wieczorem instrukcja
Ostatnio zmieniony 27 paź 2009, 10:08 przez Łukasz Pach, łącznie zmieniany 3 razy.
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - seeside

Post autor: Dabi »

Warto zmienić nazwę gry i jednocześnie tematu na poprawną

Morze to sea nie see
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - seaside

Post autor: Łukasz Pach »

hahahaha
Całe życie nauka niemieckiego,ehh zawsze mi się gdzieś odezwie. Zawsze wtedy kiedy nie potrzeba ;) thx
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - seaside

Post autor: Andy »

bard.pl pisze: Taktyk
Kasujemy rękę (discard nie trash). Jeśli usuniemy jakąś kartę w ten sposób w następnej turze zaczynamy z +5 kart, +1 akcja +1 zakup. Jeśli dobrze rozumiem, możemy zagrać 3 karty potem taktyka jako przed ostatniego, kasujemy piątą kartę i dostajemy dobrego kopa do następnej tury.
Oczywiście, że tak - to jest właśnie taktyka! :)

Nie możemy sobie natomiast zdublować Taktyka Salą Tronową, bo "drugi Taktyk" nie miałby już kart do zdiskardowania.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 268 times
Been thanked: 296 times

Re: Dominion - seaside

Post autor: siepu »

Haven != Heaven (czyli innymi słowy nie niebo, tylko azyl ;P).

A dodatek znowu wygląda przyjemnie, choć ta gra ma tak ogromny design space przy tak niewielkiej ilości powstających kart, że wcale mnie to nie dziwi.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dominion - seaside

Post autor: blazej »

Ja już ostrzę zęby :mrgreen:
MBeniek
Posty: 13
Rejestracja: 02 lip 2009, 16:55
Lokalizacja: Ustroń (śląsk)

Re: Dominion - seaside

Post autor: MBeniek »

bard.pl pisze:Witam!

Zapaleńcy pewnie już wiedzą, mniej zapaleni pewnie jeszcze nie, że na essen w ten weekend była premiera nowego dodatku do Dominiona Seaside. Na Rio Grande Games została udostępniona angielska instrukcja opisująca grę. Jeszcze nie doczytałem do końca, ale wprowadzono kilka ciekawych rozwiązań, m.in nowy rodzaj kart "action-duration" oraz "15 embargo tokons and 25 coins" . Dodatkowo dochodzą karty wyspy, statku pirackiego oraz wioski dzikusów.
A co z polską premierą? Oczywiście chodzi mi o Intrygę, bo Seaside,to nawet w przyszłym roku pewnie nie możemy się spodziewać. Będzie polska wersja tej Intrygi czy lepiej kupić sobie angielską wersję(bo na polską mogę się nie doczekać)?
Awatar użytkownika
Strzelec
Posty: 32
Rejestracja: 17 sie 2009, 11:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - seaside

Post autor: Strzelec »

O kurcze :D Stary Dominion jak i Intrigue tak mi sie juz przejadly, ze az sie zaczalem napalac na Seaside. Zwlaszcza super wydaje mi sie pomysl pomaranczowych kart. Diametralnie zmienia to charakter rozgrywki, co mnie osobiscie bardzo pasuje. Ciekaw jestem jak to sie sprawdzi w praktyce :)
"Never trust a computer you can't throw out of the window."
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Dominion - seaside

Post autor: bb.bartosz »

ktoś jest w stanie powiedzieć kiedy Seaside będzie do kupienia w którymś polskim sklepie?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Dominion - seaside

Post autor: yosz »

ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Dominion - seaside

Post autor: SeeM »

Jak może wyglądać gra w Dominion z Seaside, ale bez Intrygi? Podobają mi się nowe mechanizmy, ale na dwa dodatki mnie teraz nie stać. Zdaję sobie sprawę, że może jeszcze za wcześnie na takie pytanie, ale może ktoś już zna nowe karty na pamięć i może odpowiedzieć: czy są jakieś szczególnie mocne komba na linii Intryga - Seaside, bez których gra straci urok?
+ (BGG)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - seaside

Post autor: zephyr »

jest dostępna instrukcja a w szczególności lista wszystkich kart

http://www.gamesfanatic.pl/2009/10/19/d ... nstrukcja/

myślę że komba będą wychodzić w praniu, bo na sucho nie wszystko widać
(ja np mocno przejechałem się na "shanty town" z intrygi, myślałem że zrobię ładnie przewijającą się talię [jak nic fajnego nie trafię to dostanę 2 karty], a w praktyce ta karta w ogóle się do tego nie nadaje [jakieś karty akcji zwykle mam, ale nie te co trzeba])
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dominion - seaside

Post autor: tokage »

Pierwsza partia Seaside za mną. Ogólnie nowe karty wydają mi się strasznie mocne, pomarańczki wydają się bardzo dobre. Możliwość kombosów które wprowadzają jest wiele, problem jest taki że jak zaczęliśmy grać a były m.in island, treasure map, i coś tam jeszcze to jak ktoś dostanie dwie trasure mapy na ręke a ktoś inny nie to ma duuuży wystrzał do przodu (4 złota na wierzch talii). Potem kupowane 6 odkładamy razem z wyspą na wyspe i nic nam nie zaśmieca talii.Gra trwała bardzo krótko więc właściwie reszty akcji nawet nie tknęliśmy.

Dwa słowa o wykonaniu: METALOWE pieniążki. CUDO. :)
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - seaside

Post autor: Krionah »

Jak dla mnie zbyt to wszystko udziwnione, za dużo zamieszania wprowadzi. To jest opinia obserwatora, może jak zagram to zmienię zdanie.
Awatar użytkownika
Arteusz
Posty: 151
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:18
Lokalizacja: Kielce

Re: Dominion

Post autor: Arteusz »

Jedno pytanie. Może już było, ale nie chce mi się przeglądać 21 stron wątku. 8)

Po co wykładać w układzie początkowym sugerowanym przez autora (i kilku innych również) na stół kart Klątwy, jeżeli nie da się ich zagrać na przeciwnika bez kart Wiedzmy?
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dominion

Post autor: bartek_mi »

Arteusz pisze:Jedno pytanie. Może już było, ale nie chce mi się przeglądać 21 stron wątku. 8)

Po co wykładać w układzie początkowym sugerowanym przez autora (i kilku innych również) na stół kart Klątwy, jeżeli nie da się ich zagrać na przeciwnika bez kart Wiedzmy?
moze miec sens przy ogrodach branie klatwy za darmoche choc ja mam opory wewnetrzne i nie licze kart (masz 5 ogrodow, 39 kart +1 klatwa czyli w sumie + sporo punktow -1 za klatwe)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Arteusz
Posty: 151
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:18
Lokalizacja: Kielce

Re: Dominion

Post autor: Arteusz »

Ale w układzie sugerowanym nie ma ogrodów. Choć Twój pomysł z ogrodami mechanicznie działa, ale praktycznie dostajesz jeden punkt dodatkowo i jednocześnie jeden tracisz za klątwę. Więc wychodzi na zero.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Pancho »

Dostajesz 1 dodatkowy punkt za KAŻDY posiadany ogród. Czyli nie wychodzi na zero.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dominion

Post autor: Sandman »

Klątwę (teoretycznie i 10 na raz) można wziąć po prostu po to, żeby skończyć 3 kupkę i zakończyć partię w odpowiednim dla nas momencie.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Arteusz
Posty: 151
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:18
Lokalizacja: Kielce

Re: Dominion

Post autor: Arteusz »

To jakiś argument. Ale raczej nieopłacalny. Coś jeszcze przemawia za klątwą w sugerowanym układzie początkowym i grach bez ogrodów i wiedzmy?
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Któraś karta z Intrygi (Torturer?) też może dawać klątwę.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Nataniel »

Arteusz pisze:To jakiś argument. Ale raczej nieopłacalny. Coś jeszcze przemawia za klątwą w sugerowanym układzie początkowym i grach bez ogrodów i wiedzmy?
Uproszczenie wyjasniania zasad? Wykladamy klatwy, punkty i pieniadze, a nie "wykladamy klatwy jezeli w kartach sa karty krolestwa umozliwiajace wziecie klatwy" (jakie?) - bez sensu komplikacja. Bez sensu przy kazdym ukladzie pisac - czy maja byc karty klatw (szczegolnie, ze ich uzycie moze byc nieoczywiste - jak np. w strategii z ogrodami, etc.).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Tycjan »

Arteusz pisze:Po co wykładać w układzie początkowym sugerowanym przez autora (i kilku innych również) na stół kart Klątwy, jeżeli nie da się ich zagrać na przeciwnika bez kart Wiedzmy?
Żeby taj jak pisze Nataniel nie komplikować zasad dla początkujących. Może, żeby przyzwyczaić do układu kart albo żeby popchać do pomyślenia i zadania sobie pytania "po co te klątwy tam są" i spróbowania innych układów.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ