Aeroplanes [M. Wallace]

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: WRS »

adikom5777 pisze:Punkty przydziela się w kategoriach:
[...]
- za samoloty
Co P.T. Kolega miał na myśli?
Czy PZ umieszczone na kartach niektórych samolotów, czy może coś innego (co mogło mi umknąć przy czytaniu instrukcji)?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: adikom5777 »

Tak, miałem na myśli punkty umieszczone na niektórych kartach samolotów.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: ozy »

Kolejne odcinki o samolotach z Aeroplanów. Konstrukcje i producenci zaczynają dojrzewać, pojawiają się znane aż po dziś dzień marki. :)

Handley Page 8b: http://www.facebook.com/notes/diablos-p ... 9999257069
Junkers F13: http://www.facebook.com/notes/diablos-p ... 7922559610
Bristol Type 62: http://www.facebook.com/notes/diablos-p ... 6019192467
Fokker F.II: http://www.facebook.com/notes/diablos-p ... 0575769678
Farman Goliath: http://www.facebook.com/notes/diablos-p ... 6432213759
Supermarine Sea Eagle: http://www.facebook.com/notes/diablos-p ... 4201719982
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Veridiana »

Musze powiedzieć, że pierwsza rozgrywka nastraja mnie baaaaaardzo optymistycznie :) chociaż dziwny jest mechanizm losowania pierwszeństwa po każdym kółku akcji. czasem zapominaliśmy :? ale trudno jakoś wymyślić, co można by robić w zamian (?) stała kolejnośc raczej nie jest sprawiedliwa, a zadne kryterium nie przyszło nam do głowy hmm
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: adikom5777 »

Ja gram tak, że jak każdy zrobi ruch, to na następną turę przekazuje znacznik startowy w lewo.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: ozy »

Jako przypominajka dobrze dziła przekazywanie białej kostki nowemu pierwszemu graczowi i umieszczenie jej przed nim w widocznym dla wszystkich miejscu. Wtedy gracze widzą, że jak tura wróci do niego, to zamiast ruchu, ma rzucać. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: WRS »

Losowy gracz początkowy (w każdej turze) to jak dla mnie odpowiednik nieprzewidywalności pogody i braku sprzętu radzącego sobie w trudnych warunkach.

Akceptuję to. Grając trzeba się przygotować na trudne sytuacje - czekam niemal całą turę. Ale też trzeba umieć skorzystać ze szczęścia - dwie akcje z rzędu!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Veridiana »

W sensie merytorycznym mi to nie przeszkadza, tylko w technicznym :) Człowiek robi piękną akcję, po czym puka się ręką w czoło "acha, miałam rzucać" :D
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Lord Voldemort »

Veridiana pisze:W sensie merytorycznym mi to nie przeszkadza, tylko w technicznym :) Człowiek robi piękną akcję, po czym puka się ręką w czoło "acha, miałam rzucać" :D
Rozwiazanie jest bardzo proste. Trzeba rzucac tak, zeby znowu zaczynac runde :twisted:
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: ozy »

Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: JAskier »

M.in. w pewnym znanym sklepie z grami Aeroplany pojawiły się w promocji, a ich cena wynosi poniżej 80zł. Jako, że od pewnego czasu interesowałem się tym tytułem, to polecam niezdecydowanym kupić w okazyjnej cenie.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Karit »

adikom5777 pisze:losowej kolejności trzeba powiedzieć stanowcze nie! :)
Możesz coś więcej powiedzieć o tej losowej kolejności która tak przeszkadza. Jak ją zmodyfikować?
Kupiłem dzisiaj grę i jestem ciekaw czy wybór był trafny :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Veridiana »

Uważam, że gdyby losowa kolejność była tak zła, jak się o niej mówi, to tak doświadczony twórca (i zapewne cała jego ekipa) jak Wallace by to jednak zauważył...
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Hiu »

Chetnie bym sie poczestowal, bo to Wallace, ktorego lubie - jednak poczatkowo gra mnie nie porwala - glownie z powodu grafiki - i to sie nie zmienilo.

Plansza jest tak brzydka - ze pasuje - mimo kuszacej oferty

:D
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Karit »

Hiu pisze:Chetnie bym sie poczestowal, bo to Wallace, ktorego lubie - jednak poczatkowo gra mnie nie porwala - glownie z powodu grafiki - i to sie nie zmienilo.

Plansza jest tak brzydka - ze pasuje - mimo kuszacej oferty

:D
+1
oooj plansza to na prawdę straszna brzydota jest, nie wiem jak mogli wypuścić coś tak paskudnego. Nie jest jakaś wybitnie tragiczna ale porównując do innych gier wypada kiepsko... Jednym z powodów dla których nie kupowałam gry był własnie wygląd planszy. Niska cena w promocji jednak mnie skusiła :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Karit »

Musze przyznać że po odpakowaniu gry plansza na prawdę kuje w oczy. W porównaniu do takiego Stema, Areoplany to w zasadzie 2 kolorowa mapa + kwadraciki na żetony i grube linie tras. Aż się prosi o jakiś deseń, kontury krajów, no nie wiem jakąkolwiek nawet minimalistyczną grafikę. Gdyby to była skala od 1 do 10 Pociągom dał bym 8 a Areoplanom 3.
Dodatkowo szkoda ze wszystkie żeton mają ten sam kolor rewersu, jak się wysypią do góry nogami to jest sporo przekładania.
No i na koniec - absolutny brak czegokolwiek do posegregowania tej masy żetonów. Jeden płócienny woreczek i to wszystko. Żadnych woreczków strunowych mimo że powinno ich być minimum z 6-7. Jedyne co wydaje mi się ładne to grafiki samolotów na kartach, fajnie zobaczyć jak kiedyś wyglądały.
Co do jakości wykonania dał bym 4/10, mam nadzieję że rozgrywka będzie jednak znacznie milsza.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: WRS »

Kiedyś Ozy o tym pisał... Grafika jest utrzymana w klimacie lat 20. XX wieku. Warto spojrzeć na grafikę użytkową z owych czasów (choćby polskie plakaty z okresu międzywojennego).
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Karit »

WRS pisze:Kiedyś Ozy o tym pisał... Grafika jest utrzymana w klimacie lat 20. XX wieku. Warto spojrzeć na grafikę użytkową z owych czasów (choćby polskie plakaty z okresu międzywojennego).
Grafika np. pudełka czy kart jest dla mnie jak najbardziej ok i fajnie wpasowuje się w tamte czasy. Jednak mapy mogły by być bardziej dopracowane, zwłaszcza ze nawet w tamtych czasach były bardziej kolorowe/szczegółowe. Grafika planszy to w końcu jedna z ważniejszych grafik w grze.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Trolliszcze »

Mnie się akurat ta plansza podoba. Wiem, szok, ale takie lubię, szczególnie w grach euro - przejrzyste, bez wodotrysków.

Bardziej zasmuciły mnie karty, które są baaardzo cienkie. Naprawdę, jakość wyjątkowo kiepska, i jeszcze moje są lekko postrzępione na brzegach. Dowód empiryczny: normalnie karty wchodzą do koszulek FFG z lekkim oporem - te wchodziły lekko, jakby miały ruszać się w środku.

BTW, czy w polskim wydaniu rozmiar kart jest inny niż w angielskim? Na BGG gdzieś ktoś podał, że koszuli standard euro i takie kupiłem, a się okazało, że mniejsze, standard american.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Lord Voldemort »

Trolliszcze pisze: BTW, czy w polskim wydaniu rozmiar kart jest inny niż w angielskim? Na BGG gdzieś ktoś podał, że koszuli standard euro i takie kupiłem, a się okazało, że mniejsze, standard american.
Jest taki sam. Gra byla drukowana w tej samej drukarni (niemieckiej), gdzie wersja amerykanska (wg tej samej specyfikacji).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: Trolliszcze »

Lord Voldemort pisze:
Trolliszcze pisze: BTW, czy w polskim wydaniu rozmiar kart jest inny niż w angielskim? Na BGG gdzieś ktoś podał, że koszuli standard euro i takie kupiłem, a się okazało, że mniejsze, standard american.
Jest taki sam. Gra byla drukowana w tej samej drukarni (niemieckiej), gdzie wersja amerykanska (wg tej samej specyfikacji).
Już to sprawdziłem, to użytkownik BGG podał zły rozmiar.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Aeroplanes [M. Wallace]

Post autor: mig »

Zagraliśmy w 4 osoby, czyli w składzie ponoć optymalnym. I było bardzo fajnie. Pogłówkować trzeba, ale mózg nie dymi aż tak jak w innych grach Wallace`a. Wszystkim - również tym co sromotnie przegrali - bardzo się podobało.

Co jest niezbyt udane? O wskazywaniu pierwszego gracza już dyskusja była. Lojalnie chłopaków uprzedziłem, że ta kwestia budzi wątpliwości i sporo krytyki wobec gry właśnie tego dotyczy. Stwierdzili, że to drobiazg :lol: I potem 3 razy z rzędu graczem rozpoczynającym zostawała ta sama osoba. Trzeba było widzieć minę tego który za kazdym razem był ostatni :mrgreen: Nie jest to kluczowe pewnie dla zwycięstwa, ale w naszej rozgrywce (podobny styl obu graczy i walka o podobne aeroplany i pasażerów) znaczenie miało bardzo duże (myślę, że nawet 10pkt to zwyciężcy przyniosło - czyli ok 20% - zwycięzca miał 49pkt). Więc następny raz zagramy na pewno z inną opcją - w trójkę sprawiedliwie byłoby pewnie zaczynanie za każdym razem przez innego gracza a w większym gronie pewnie kolejność w 2 i 3 etapie wyznaczy liczba PZ (im mniej tym idziesz szybciej).
Wykonanie jest bardzo fajne. Nawet krytykowana plansza daje radę - cud estetyki może to nie jest ale nie jest też tak źle. Szkoda, że żetony nie są dwustronne (zwłaszcza te małe - pieniędzy i pustych nóg). Bardzo by to ułatwiło grę.

Ale generalnie wrażenia po jednej rozgrywce są super. Bardzo obiecujące. Teraz będzie mi ich łatwiej namówić na Automobile ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ