W co grywają panie?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

W co grywają panie?

Post autor: kobra »

Zauważyłam, że gry planszowe to głównie domena mężczyzn. Zapewne każda z płci preferuje inne gry, tzn kobiety raczej nie będą fankami gier wojennych ;) A może się mylę?
Ciekawa jestem w jakie gry najchętniej grywają panie. Wiem, że czasem panowie mają problem z namówieniem swoich połówek na taką rozrywkę. Nawet kupują gry które liczą, że się im spodobają :)
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: W co grywają panie?

Post autor: Dzej »

U mnie shogun :)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: Radek »

Gramy w zestawieniu 2+2
Bardzo się podobają gry negocjacyjne Traders of Genoa, die Handler, Chinatown
Spodobała się wszystkim Antike, Age of Empires, Goa, Amun-re, Szogun
Generalnie nie podeszły gry wyglądające industrialnie np. Wysokie napięcie (nie spróbowaliśmy).
Nie spróbowaliśmy też Louisa XIV, bo paniom nie spodobały się obrazki postaci na dworze.
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: W co grywają panie?

Post autor: Mustafa »

Moja koleżanka lubi Descent'a ( możliwe że ze względu na wykonanie ) pomalowała wszystkie figurki :) lubi także gry lekkie, nie wymagające zbyt dużego skupienia, ale czasami lubi nam skopać tyłek w jakieś euro :twisted:
Co dziwne nie znosi Doom'a
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: Mordeczka »

W moim przypadku nie jest tak źle, moja lepsza połówka lubi grać w Dungeons & Dragons - Gra Przygodowa, Ghost Stories, Magic: The Gathering, Warhammer: Invasion. Ta ostatnia gra jest obecnie na pierwszym miejscu. Nie udało mi się jeszcze jej namówić na gry w stylu Starcraft TBG, BattleLore czy Warcraft TBG i pewnie już się nie uda :?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1188
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: veljarek »

Moja Pani uwielbia:
- Mall of Horror
- Cytadela
- Ticket to Ride (każdy)
- Small World
- Thurn und Taxis
- Złodziej z Bagdadu
- Pędzące żółwie

Tytuły proste łatwe i przyjemnę, :( tyle że ja lubię cięższe gry :(
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 647 times
Been thanked: 524 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: Harun »

Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: sirafin »

Z aktualnej kolekcji którą posiadamy, mojej lubej chyba najbardziej podoba się Arkham Horror. Z opowieści wiem, że dawniej grywała też w Magiczny Miecz. Nie stawia oporu przy propozycji rozgrywki w Ghost Stories, nowy zakup w postaci Descent też jej przypadł do gustu. Nie znosi ekonomiczno-matematyczno-zimnokalulacyjnych "brzydkich" gier z kolorowymi drewnianymi klockami. Krzywo patrzy na klimaty SF, nie zagra w Doom ani Starcraft ale całe szczęście robi wyjątek dla Batllestar Galactica. Nie kręcą jej "gry imprezowe". Ogólnie lubi gry z otoczką fabularną, w które można grać na luzie, z możliwością pogadania i miłe dla oka :)
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2010, 13:46 przez sirafin, łącznie zmieniany 1 raz.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: W co grywają panie?

Post autor: kuki »

Moja Żona przepada za Ticket To Ride: Europe i pokerem. Chętnie gra także w Agricolę, Le Havre, Mr Jacka, Wysokie Napięcie i Wasabi. Powoli przekonuje się do Race for the Galaxy.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: W co grywają panie?

Post autor: skoti »

Moja dziewczyna najbardziej lubi grać w te gry:
- Age of Empires 3,
- El Grande
- Small Word,
- Stone Age,
- Carcassonne (ostatnia nowość która się bardzo spodobała)
- Thurn und Taxis,
:D
veljarek pisze:Moja Pani uwielbia (...) Tytuły proste łatwe i przyjemnę, :( tyle że ja lubię cięższe gry :(
Mam dokładnie tak samo :D :P :P , ale najważniejsze że to lubi i że możemy wspólnie, miło czas spędzać :lol: :)
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: W co grywają panie?

Post autor: godpuppet »

Moja Żona bardzo lubi Stone Age, TtR: Europe, Mr. Jack i Blue Moon City, ale nie odmawia również Twilight Struggle czy Call of Cthulhu CCG/LCG :)
Kocham ją :mrgreen:
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: W co grywają panie?

Post autor: yosz »

Cywilizacja, Le Havre, Power Grid, Carcassonne: Zamek, TuT
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: bazik »

co za seksizm, jak ja lubie te zalozenia ze panowie lubia rozne gry w zaleznosci od 'egzemplarza' pana, a panie to mozna zaszufladkowac...

moja zona generalnie ma prosta zasade: jesli na stol idzie 18xx albo AoS to chce grac (nawet bardzo), jesli cos innego to delikatnie pyta czy damy sobie rade bez niej.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 100
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:28
Lokalizacja: Chorzów

Re: W co grywają panie?

Post autor: Grzechu »

Moja lepsza połowa najchętniej gra ze mną (i nie tylko) w:
- Shipyard
- Puerto Rico
- AGOT LCG
- Thurn und Taxis (jak zauważyłem bardzo wiele pań/kobiet/dziewczyn preferuję tę grę)
- AoE III
- Dominion

Jeszcze (jak ma okazję) zagra chętnie w GOTa planszowego, no i nie może się doczekać, gdy dokupimy do kolekcji Cubę :)
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: W co grywają panie?

Post autor: kobra »

bazik pisze:co za seksizm, jak ja lubie te zalozenia ze panowie lubia rozne gry w zaleznosci od 'egzemplarza' pana, a panie to mozna zaszufladkowac...
Nikt tu nie szufladkuje pań! Ja sama lubię różne gry, nawet polubiłam Neuroshime ;) do której długo nie mogłam się przekonać - była to dla mnie typowa męska gra ;)
Jednak mało która kobieta chętnie zagra w Memoir'44 czy choćby wspomniane BattleLore. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że i znajdą się mężczyźni których te gry nie zainteresują.

Z tego co piszecie wynika, że kobiety wolą raczej gry łatwe i przyjemne choć zdarzają się wyjątki :)
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: W co grywają panie?

Post autor: rhcorvin »

No a umnie:)
1. Through the ages (poprostu rewelacja)
2. Ticket to ride
3. Dominion
4. Osadnicy z Catanu

Zagrała w battlelore dwa razy i to chyba był ostatni raz dla tej gry:). Natomiast walczę teraz o le havre ale idzie bardzo ciężko.
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: W co grywają panie?

Post autor: zephyr »

kobra pisze:Jednak mało która kobieta chętnie zagra w Memoir'44 czy choćby wspomniane BattleLore.
M44 ku mojemu zdziwieniu (bo nie przepadam za tą grą) cieszył się sporą popularnością na wyjeździe sylwestrowym a którym byłem również wśród przedstawicielek płci pięknej.

Można by ewentualnie zbadać statystycznie, ale szukanie odpowiedio dużej próby reprezentatywnej moze być trudne.

W skali pojedynczych osób raczej decyduje kombo gust + groupthink. Nie spodziewałbym się jakichś uniwersalnych tytułów (a może jednak?)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: Geko »

kobra pisze: Jednak mało która kobieta chętnie zagra w Memoir'44 czy choćby wspomniane BattleLore.
Moja żona BL akurat bardzo lubi :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: Muttah »

A moja narzeczona bardzo lubi Tide of Iron :twisted: Mało tego - to właśnie ona przeważnie proponuje grę :shock:, zaś gdyby ktoś miał wątpliwości, to TAK - wygrywa całkiem często i ogólnie ma skilla.

Natomiast jej ulubioną grą jest zdecydowanie Arkham Horror (pełna wersja :wink: ). W to mogłaby grać non-stop, no a jak jeszcze wychodzi nowy dodatek to sama leci do sklepu i kupuje (ja już swoje w tą grę władowałem, dzięki :mrgreen: ).

Moja luba nie stroni też od strategii, toteż bardzo spodobał jej się Chaos in the Old World, natomiast największym hitem ostatnich miesięcy jest Claustrophobia. Z kolei Space Hulk jak dotąd nie podszedł, ale pracuję nad tym (chyba "obraziła się" na niego po kilku pierwszych wtopach), natomiast już teraz wiem, że będzie chciała zagrać w Hybrid (choćby dlatego że malujemy razem figurki i na pewno chętnie zobaczy efekt finałowy).

I co, chyba niezbyt "dziewczyńskie" podejście do gier? :wink: Oczywiście są też takie, do których za Chiny Ludowe nie da się jej namówić, ale to już osobna historia.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: W co grywają panie?

Post autor: oopsiak »

z jednej strony - Small World, Stone Age, Dixit, Citadels, Jambo, Hazienda, Thurn&Taxis
z drugiej - Agricola, Le Havre, Goa, Wysokie Napięcie i Zostań Menadżerem,
z trzeciej - Race for the Galaxy, Arkham Horror, Steam, Twilight Struggle.

Neuroshimy nie lubię, a mnóstwo osób pisze, że to fajna gra, żeby zachęcić kobietę do grania O_O gdyby ktoś mi pokazał Neuroshimę na począku, to wróciłabym chyba do MiMa :lol:

Ewidentnie nie lubię:
GRY O TRON(!!!), Dominiona (choć Intrygę już tak), MrJacka (wydaje mi się nijaki) i Romy (niby dwuosobówka, ale chyba najgorsza w jaką grałam)
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2010, 22:59 przez oopsiak, łącznie zmieniany 1 raz.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: W co grywają panie?

Post autor: BloodyBaron »

Moja żona najbardziej lubi Agricolę, Carcassonne:Zamek i Dominiona. Nie odmówi też Osadników (i karcianki i planszówki), Le Havre, TuT, San Juan i Airshpis. Na gry cięższe: Cywilizację, WN czy PR musi mieć nastrój.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: W co grywają panie?

Post autor: Veridiana »

Najbardziej podobają mi się gry:
1) długie (min. 2,5h)
2) rozbudowane (kilka zwycięzkich strategii lub okopana taktyka)
3) bez poematów na kartach (za gry przygodowe dziękuję)
4) w klimatach wszelakich, na czele z geograficznymi, industrialnymi, cywilizacyjnymi, s-f

Czyli takie typowo kobiece: ładne, proste i przyjemne :lol:
A co do nastroju to musze go mieć aby zagrać w popierdółkę :mrgreen:
Liarus
Posty: 397
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: Liarus »

Mojej Pani najbardziej przypadły:
- Neuroshima Hex
- Pandemic
- Warhammer Invasion
- Blue Moon City

Nie przypadły w ogóle:
- Small World
- Cywilizacja
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: W co grywają panie?

Post autor: mbork »

A moja Najżońsza lubi (raczej) gry lajtowe: Carcassonne, Thurn und Taxis, Pandemic, Fasolki. Dziś powodzeniem zakończyły się crashtesty psich zaprzęgów w Snow Tails ;) (nasza pierwsza planszówka od stycznia, kiedy urodziła nam się śliczna córeczka :) !). Ale i w Agricolę Żona lubi mi dokopać. Za to karciani Osadnicy całkiem nie podeszli; Race'a z kolei na razie trzymam schowanego :D :wink:
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: W co grywają panie?

Post autor: skanna »

Puerto Rico, Brass, Taluva (tylko w cztery osoby), Cywilizacja, RftG, Sankt Petersburg, Egizia - to ostatnio taka moja czołówka.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
ODPOWIEDZ