Getaway na 3 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Getaway na 3 osoby

Post autor: schizofretka »

Czeka mnie we wrześniu dłuższy urlop we trzy osoby i chcielibyśmy zabrać kilka gier.
Warunki oczywiste: małe gabaryty - nie chodzi tylko o pudełko, bardziej o zawartość; jeśli w jedno pudło upcham więcej gier, w to mi graj! Do tego chciałbym móc z przyjemnością jeszcze wrócić do takiej gry po powrocie.

Naturalnym wyborem są karcianki, tyle że tu nie mamy w ogóle doświadczenia, wszyscy jakoś wolimy planszówki. Myślę, że ze względu na jawność sytuacji, klarowność reguł, i z reguły większe możliwości strategiczne i większą interakcję tych ostatnich, oraz skłonność karcianek do składania się z wyjątków i uciekania w stronę pasjansa. To opinia człowieka uprzedzonego, mającego doświadczenie jedynie z Dominion i Fasolkami, więc nie bijcie, ale proponujcie karcianki z umiarem. Rozważałem Race for the Galaxy, ale chyba za dużo specjalnych kart a za mało interakcji, oraz Sankt Petersburg - nie mam zdania. Proponować można, ale z ostrożnością ;)

Ogólnie preferujemy średniej ciężkości i czasu trwania eurogry, niezbyt abstrakcyjne, z ograniczoną - choć niekoniecznie zerową - losowością i wyraźną integracją - przynajmniej przeszkadzaniem, jeśli nie ma elementu negocjacyjnego. Moim ulubieńcem w tej kategorii jest Tikal (prostota reguł, ładne wykonanie i temat dostatecznie wpleciony w rozgrywkę) ale nijak go do plecaka nie schowam. Nie powiem nie grze strategiczno-dyplomatyczno-wojennej typu Cyklady, GoT, Shogun - o ile znajdzie się działająca na 3 osoby i rozsądnych gabarytach.

Zastanawiałem się nad:
Samurajem - czy jest wystarczająco różny od Przez Pustynię ? Boję się też, że może się okazać za mało klimatyczny.
Puerto Rico - Tak, wiem, kiedyś i tak pewnie kupię, ale pytanie czy akurat na 3 się sprawdzi? Nie za mało interakcji?
Neuroshima Hex - akurat powinienem się załapać na dodruk
Cave Troll - podobno najlepszy dla 3, a ja uwielbiałem Drakona na 4-5 z knuciem przeciwko sobie.

Ale najchętniej usłyszałbym nowe propozycje.

Mam nadzieję, że wymagania są na tyle sprecyzowany, że post nie zostanie uznany za dubla, choć oczywiści linki do pokrewnych tematów mile widziane.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Liarus
Posty: 397
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: Liarus »

Ja mogę się wypowiedzieć na temat neuroshimy. Otóż na 3 osoby super chodzi, małe przestoje, partia bo wyuczeniu ok. 40 minut, nie nudzi się szybko z racji bogatej mechaniki, w necie masę darmowych armii do druknięcia. Niestety bogata mechanika tworzy sporo wyjątków, osobno dla każdej armii (w podstawce są 4). W końcu zacznie dobijać losowość i stanie się bardzo zauważalna, aczkolwiek odkąd na BGG zrobiła się mała społeczność neuroshimy, to wymyślane są różne tryby starające się ją ograniczyć. No i jakby nie patrzeć podchodzi jednak pod grę abstrakcyjną ale interackji bez liku. Jest wersja online do spróbowania.

Co do Samuraja, to chodzi idealnie na 3 osoby. O klimat raczej się nie przejmuj bo jakość wykonania sama ten klimat wytworzy. Mechanika straszliwie przemyślana, zasady proste acz nie prostackie, lecz jest to typowa gra abstrakcyjna (co nie przeszkadza w klimacie). Są różne tryby gry, z dużą losowością oraz trochę ją ograniczającą, ale wiele opcji pozwala na solidne zaplanowanie rozgrywki. Istnieje wersja komputerowa na 1 oraz wielu graczy. Nie mogę porównać z Przez pustynię bo nie grałem.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: mbork »

R4tG składa się z *samych* kart specjalnych, ale moce wpadają w niewielką liczbę nietrudnych kategorii. Natomiast twierdzenie o braku interakcji w tej grze jest bzdurą. *Można* grać w R4tG tak, jakby się stawiało pasjansa - tyle, że dziwnym trafem będzie się zwykle przegrywać... ;)

Agricola?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: schizofretka »

W Neuroshimę grałem, mam zresztą Duel, więc zdanie sobię wyrobię sam :)

Samurai - mam Przez Pustynię i EiT. Czy jest dostatecznie różna i dobra, by się nie dublowała stylem? Jak jest z ciężarem w porównaniu z powyższymi?

R4tG - pewnie ostatecznie się zdecyduję ze względu na gabaryty... Porównywana jest do Puerto Rico - w tej grze najbardziej pociągałą mnie produkcja i zbyt. Czy w RftG jest odpowiednik podbierania sobie miejsca podczas ładowania na statki i sprzedaży?

Agricola zawsze podawana była mi jako typowa gra pasjansowa z minimalną interakcją. Mówisz do wielbiciela szykanowania współgraczy!
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: mst »

Samuraj nie ma nic wspólnego ani z Przez pustynię ani z E&T, natomiast ja dostrzegam w nim b.niewiele klimatu (chociaż więcej niż w Przez pustynię ;-)).

PS: W Agricoli jest b.dużo interakcji ale rzadko bezpośredniej. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6130
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 645 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: pan_satyros »

Również polecam Samuraja i Hexa, spędziliśmy z nimi długie godziny - są świetne, w każdym układzie osobowym :)
Co do Cyclades, na 3 chodzi chyba najgorzej z możliwych wariantów (co nie znaczy, ze jakoś totalnie słabo), jest genialna na 2,4, 5 osób.
Age of Empires 3 bardzo dobre, ale pudło jest duże (jakkolwiek sporo w nim wolnego miejsca zostaje :))
Ostatnio zmieniony 13 cze 2010, 22:05 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: WRS »

Taaak, Samuraj jest świetny!
W każdej ilości graczy!
Polecam!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: schizofretka »

pan_satyros pisze:Również polecam Samuraja i Hexa, spędziliśmy z nimi długie godziny - są świetne, w każdym układzie osobowym :)
Co do Cyclades, na 3 chodzi chyba najgorzej z możliwych wariantów (co nie znaczy, ze jakoś totalnie słabo), jest genialna na 2,4, 5 osób.
Age of Empires 3 bardzo dobre, ale pudło jest duże (jakkolwiek sporo w nim wolnego miejsca zostaje :))
Czyli cały czas moje pierwsze typy: Samuraj i Hex... nic nowego?

OT: AoE i Cyklady mam, ale to kobyły. A IMHO te ostatnie chodzą najlepiej na 4 osoby. W 2 to zupełnie inna, szybsza, mniej interaktywna gra, w 3 też ostatnio uzyskaliśmy remis z jednym(!) atakiem podczas gry, a w 5 trochę już downtime przeszkadza.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: bb.bartosz »

polecam ( z własnego doświadczenia)

Samurai, Przez Pustynynie (są wstarczająco różne)
Thurn&Taxis, Wsiąść do pociągu albo Marklin Edition,
Carcassonne (może być Carcassonne 2: Łowcy i zbieracze)
Sankt Petersburg, Razzia, Stone Age, Panademic

Dla początkujących nie polecam Race4The Galaxy- wymienione przeze mnie gry są o wiele bardziej przystępne.
Puerto Rico umiarkowana interakcja, ale jest bardziej złozona od gier podanych wyżej-one mają mniejsze ryzyko że się nie sprawdzą.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: schizofretka »

Samurai -> kupię
Przez Pustynynie -> mam
Thurn&Taxis -> myślałem, ale nikłą interakcja mnie odstraszyła.
Wsiąść do pociągu -> nie lubię, za lekka, do tego duże pudło
albo Marklin Edition -> to inna wersja TtR?
Carcassonne (może być Carcassonne 2: Łowcy i zbieracze) -> patrz wyżej: lekkie, losowe, nie cierpię.
Sankt Petersburg -> o tym bym chętnie więcej się dowiedział
Razzia -> ??? pierwsze słyszę, sprawdzę na bgg
Stone Age znam, b. fajne, ale chyba nie takie kompaktowe?
Panademic -> będę miał okazję przetestować przed wyjazdem, nie wiem, czy lubię kooperacyjne. No i czy w trójkę nie jest za trudna?

Race4The Galaxy- chyba sobie odpuszczę. Nie ze względu na skomplikowanie, ale brak bezpośredniej interakcji
Pewnie
Puerto Rico bardzo dobrze znam, ale grałem tylko w 4-5 - stąd pytanie o 3. Ogólnie podobało się, ale trochę za mało interakcji (na granicy)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: WRS »

schizofretka pisze:Wsiąść do pociągu -> nie lubię, za lekka, do tego duże pudło
albo Marklin Edition -> to inna wersja TtR?
Markiln jest inną wersją. Znacznie więcej myślenia, najcięższa ze wszystkich TtRów, polecam!
Grałem we Wsiąść do Pociągu i Marklina - Marklin wymiata!
schizofretka pisze:Puerto Rico bardzo dobrze znam, ale grałem tylko w 4-5 - stąd pytanie o 3. Ogólnie podobało się, ale trochę za mało interakcji (na granicy)
Wydaje mi się, że właśnie na 3 osoby tej interakcji jest najwięcej...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1345
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 558 times
Been thanked: 283 times

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: Atamán »

schizofretka pisze:Getaway na 3 osoby
a co to jest ten Getaway?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: mbork »

Atamán pisze:
schizofretka pisze:Getaway na 3 osoby
a co to jest ten Getaway?
Oxford Advanced Learner's Dictionary pisze:getaway (noun)
2 (informal)
a short holiday/vacation; a place that is suitable for a holiday/vacation
Chodzi zatem po prostu o pomysł na trzyosobowe wakacje. :P
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: jingowawa »

mbork pisze: Chodzi zatem po prostu o pomysł na trzyosobowe wakacje. :P
Ten pomysł to chyba zależy jeszcze od tego ile osób jakiej płci jedzie :D
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: cezaras »

Razzia -> ??? pierwsze słyszę, sprawdzę na bgg
Razzi pewnie nie dostaniesz, ale możesz patrzeć na RA - to prawie to samo. Na pewno świetny pomysł na granie. Znam mnóstwo osob, które uwielbia tą grę



z mojej strony:
Na 3 osoby ->
Notre Dame. Świetna sprawa. Spełnia wszystkie Wasze kryteria. I nie zajmuje za dużo miejsca :).
Nefertiti - ciekawa licytacja
Industria - równie ciekawe, oryginalne rozwiązania. Był czas, że )właśnie w 3 osoby) łoiliśmy namiętnie.
bardzo fajnie na 3 osoby sprawdza się tez Mykerinos
Ingeniuos, albo pozostając w kręgu gier logicznawych Torres
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: bb.bartosz »

polecam w takim razie notre dame, puerto rico(na 3 moze byc, chociaz na wiecej osób lepiej), goa, Agricola (chociaz wazy w kg masakrycznie duzo),eufrat i tygrys, caylus, Hacienda, China.

Nie ma obowiązku przewożenia gry w oryginalnym pudle-typowe pudełko zmiesci 2-5 gier. Elementy każdej gry można połączyć gumkami,powkładać do mniejszych pudełek albo samemu zrobić przegórdki z tektury. Robiłem tak na wyjazdy, trzymam tak też gry na stałe w domu (około 30 tytułów w około 20 pudłach).
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1345
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 558 times
Been thanked: 283 times

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: Atamán »

mbork: ok dzięki, mój słownik tego nie znał :)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Getaway na 3 osoby

Post autor: mbork »

Atamán pisze:mbork: ok dzięki, mój słownik tego nie znał :)
Ależ proszę. Ja używam zwykle OALD lub LDOCE (kiedyś w wersji papierowej, teraz częściej - choć nie zawsze - wirtualnej).
ODPOWIEDZ