Descent: Journey in the Dark

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
WojtekS
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2009, 09:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: WojtekS »

Cześć,
Wykorzystując Sweep (atak zamaszysty) uderza się tylko wrogie figurki. Czyli olbrzym nie rani swoich kolegów.

Ja również po partii w road to legend mam kilka pytań:
1) Czy karty z ułożeniem podziemi są układane w kolejności od 1-40 czy też je się tasuje? Przeglądając je nie można nie zauważyć że poziomem trudności różnią się diametralnie.
2) Czy przechodząc na kolejny poziom podziemi Overlord od nowa tasuje deck (zrzucając wszystkie karty z ręki) czy też przechodzi stan z końca poprzedniego poziomu. Nie mogę na to znaleźć odpowiedzi w instrukcji.
3) Założyliśmy że karty mocy Power działają przez wszystkie 3 (lub więcej) poziomy podziemi czyli raz zagrane zostają aż bohaterowie opuszczą podziemia. Czy to jest poprawne założenie?
4) Czy pierce przebija tarcze? Chodzi o sytuacje gdy stworek pierce 4 bije bohatera z pancerzem 3 i tarczą która anuluje 2 woundy. Czy w akim przypadku Pierce przebije 3 pancerza i 1 punkt tarczy czy też tylko pancerz a z tarczy można skasować to co weszło?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Wojtek
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: Grzech »

WojtekS pisze:Cześć,
Wykorzystując Sweep (atak zamaszysty) uderza się tylko wrogie figurki. Czyli olbrzym nie rani swoich kolegów.

Ja również po partii w road to legend mam kilka pytań:
1) Czy karty z ułożeniem podziemi są układane w kolejności od 1-40 czy też je się tasuje? Przeglądając je nie można nie zauważyć że poziomem trudności różnią się diametralnie.
2) Czy przechodząc na kolejny poziom podziemi Overlord od nowa tasuje deck (zrzucając wszystkie karty z ręki) czy też przechodzi stan z końca poprzedniego poziomu. Nie mogę na to znaleźć odpowiedzi w instrukcji.
3) Założyliśmy że karty mocy Power działają przez wszystkie 3 (lub więcej) poziomy podziemi czyli raz zagrane zostają aż bohaterowie opuszczą podziemia. Czy to jest poprawne założenie?
4) Czy pierce przebija tarcze? Chodzi o sytuacje gdy stworek pierce 4 bije bohatera z pancerzem 3 i tarczą która anuluje 2 woundy. Czy w akim przypadku Pierce przebije 3 pancerza i 1 punkt tarczy czy też tylko pancerz a z tarczy można skasować to co weszło?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Wojtek
Ad1. tasowane - ja dodatkowo jeszcze jak wylosowałem 3 karty układałem je w sposób który wydawał mi się nieco bardziej realny (logiczny)
Ad2. nie tasuje - po prostu kolejna tura w podziemiach
Ad3. działają.
Ad4. nie mam kart pod ręką.. ale tarcza chyba anulowała 2 rany a nie dawała 2 dodatkowego pancerza?
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: TuReK »

powinno sie losowac 1 karte podziemi na raz
trudnosc danego poziomu BARDZO zalezy od tego jaki jest overlord i jakie kupil ulepszenia
pierce anuluje pancerz na karcie postaci oraz uzyskany z noszonych zbroi, nie dziala na tarcze
Z pustego i Saruman nie naleje
WojtekS
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2009, 09:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: WojtekS »

Witam,
Dzięki za odpowiedź. Pomysł z dobraniem trzech leveli i ułożeniem ich w kolejności jest bardzo fajny i myśle, że warty wprowadzenia. Ostatnio mieliśmy akcję, że po wejściu bohaterów do podziemi na pierwszym poziomie przywitali ich hell hound, smok i demon a na poziomach niższych spotkali potworki dużo słabsze. Więc wprowadzenie takie zasady jest wg mnie bardzo pozytywne.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: vaski »

Cześć
Przygotowałem Tabelę potworów z "podstawki", wystarczy wydrukować i pokryć laminatem :)
Stronę dla 2-3 oraz 4graczy zalaminować po wydrukowaniu tak by na jednej stronie była wersja 2-3players a na drugiej 4players
Tabela powstała z powodu ciągłego braku miejsca na stole jak i ułatwienia dostępu do statystyk potworów dla graczy siedzących daleko od kart :)

Plik jest przygotowany w Excel'u 2007 (mógł by ktoś sprawdzić czy się gdzieś nie pomyliłem). Osoby posiadające wszystkie karty z dodatków mogły by ten plik odpowiednio rozbudować :)

http://odsiebie.com/pokaz/3006833---15e3.html

Pozdrawiam
Vaski
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: kolderek »

na bgg można takie rzeczy ściągnąć już od dawna - chociaż może trochę większe ale za to z grafikami :)
Gretarnia
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2009, 11:40

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: Gretarnia »

Mam pytanie - jak traktujecie umieszczane w opisach zawartości skrzyń Klątwy? Czy jako żetony Curse? Czy jakoś inaczej? Pytam, bo nie do końca wiem jak mam to rozumieć. Gracz otwiera skrzynię (miedzianą, srebrna lub złotą),a tam w zawartości według opisu jest złoto, jakiś przedmiot i 1 Curse lub 2 Curse i nie do końca wiem jak mam to zagrać. Ja nakładam na tego gracze żetony klątwy z dodatku, a wy? W podstawce nie było żetonów Curse dlatego dziwi mnie to iż w opisach zawartości skrzyń są, jak wy to rozumiecie? Jak wy to rozgrywacie?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: vaski »

Mowa tutaj o żetonach zagrożenia tzn: jeśli masz w skrzyni dwie klątwy, a bohaterów biorących udział w wyprawie jest np 3 to znaczy że Overold dostaje za każdego bohatera dwa żetony zagrożenia (te z czachami) czyli w sumie jego pula zwiększy się o 6 żetonów, za które może zagrywać pułapki, przywoływać potwory itd itd...
Gretarnia
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2009, 11:40

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: Gretarnia »

Dzięki, to w takim razie troszkę inaczej to rozgrywałem niż powinno się, a jest gdzieś o tym odpowiedni akapit w instrukcji? Bo osobiście nie mogłem go znaleźć dlatego wymyśliłem własną zasadę.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: vaski »

Gretarnia pisze:Dzięki, to w takim razie troszkę inaczej to rozgrywałem niż powinno się, a jest gdzieś o tym odpowiedni akapit w instrukcji? Bo osobiście nie mogłem go znaleźć dlatego wymyśliłem własną zasadę.
Instrukcja strona 19 :)
Pozdrawiam
Vaski
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: Dabi »

WojtekS pisze:Witam,
Dzięki za odpowiedź. Pomysł z dobraniem trzech leveli i ułożeniem ich w kolejności jest bardzo fajny i myśle, że warty wprowadzenia. Ostatnio mieliśmy akcję, że po wejściu bohaterów do podziemi na pierwszym poziomie przywitali ich hell hound, smok i demon a na poziomach niższych spotkali potworki dużo słabsze. Więc wprowadzenie takie zasady jest wg mnie bardzo pozytywne.

Pozdrawiam
Zmiejszy to szasnę bohaterów jeśli Overlord będzie mógł sobie poukładać lochy odpowiednimi levelami.

Na 3 levelu i tak jest zazwyczaj mocno trudno jak jeszcze OL dobierze odpowiednio lochy to jakoś czarno widzę szansę teamu :)

Tego więc bym nie zmieniał akurat

Ale to każdy ma inne oczekiwania i gusta :-)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: vaski »

Ostatnio pomimo rozegranych kilkunastu rozgrywek nowy gracz zadał mi takie oto pytanie:
"Dlaczego nie mogę użyć na Dużego potwora zajmujące więcej niż jedno pole akcji Zmaganie?"
Ja w odpowiedzi otworzyłem dumnie instrukcję na stronie bodajże 15 i przeczytałem:
"Duży potwór może być celem każdego ataku tylko raz, nawet, jeśli Zamaszysty atak lub Rozprysk obejmują kilka pól, na których ten się znajduje."
Czy aby nie pomyliłem zasad, które wpoiłem już moim kompanom gry?
Pozdrawiam
Vaski
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: Dabi »

vaski pisze:Ostatnio pomimo rozegranych kilkunastu rozgrywek nowy gracz zadał mi takie oto pytanie:
"Dlaczego nie mogę użyć na Dużego potwora zajmujące więcej niż jedno pole akcji Zmaganie?"
Ja w odpowiedzi otworzyłem dumnie instrukcję na stronie bodajże 15 i przeczytałem:
"Duży potwór może być celem każdego ataku tylko raz, nawet, jeśli Zamaszysty atak lub Rozprysk obejmują kilka pól, na których ten się znajduje."
Czy aby nie pomyliłem zasad, które wpoiłem już moim kompanom gry?
Pozdrawiam
Vaski

Ojejku 0_O

Akcji zmaganie = Battle action

Battle action = 2 ataki bez możliwości ruchu

No przecież tak się zazwyczaj zabija duże mocne potwory ! :-)
Battle action ruch za zmęczenie i 2 ataki w tego giganta/ogra/smoka to jedna z popularniejszych technik ofensywnych.
Jak inaczej gracze mieli mieć jakieś szanse ? :o I tak im ciężko

Na Twoim miejscu nie otwierałbym dumnie instrukcji bo ta zasada dotyczy zupełnie czegoś innego, o czym innym mówi i coś zupełnie innego z niej wynika. 8) Ze wstydem bym ją zamknął :-)

Chodzi w niej po prostu o to iż w trakcie jednego ataku pojedynczego obejmującego parę pól potwór na dużych podstawkach nie cierpi ileś tam razy (3 pola objęte = 3 testy obrażeń za każde)

Gracz ma jak najbardziej rację.
Wmówiłeś im wyjątkowo bezpodstawną i niekorzystną dla bohaterów interpretację. :-)

Zdarza się ale wypada ich ładnie przeprosić ;-P
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: vaski »

No faktycznie kicha straszna, ciężko będzie się przyznać bo walczyłem ostatnio w obronie mojej wersji zasad jak T-Y-G-R-Y-S :)
Dajcie mi jakąś radę jak być bardziej upierdliwym Overoldem? Moi kompani do gry wybierają sobie bohaterów i mam ciężko z rozgromieniem ich na planszy (wybierają samych mocnych herosów) :(
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: B »

No jeśli się zgadzasz na takie przekręty jak wybieranie bohaterów to sam jesteś sobie winien.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: vaski »

B pisze:No jeśli się zgadzasz na takie przekręty jak wybieranie bohaterów to sam jesteś sobie winien.
Jeśli bym się nie zgodził nie miał bym z kim grać :(
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: Dabi »

vaski pisze:
B pisze:No jeśli się zgadzasz na takie przekręty jak wybieranie bohaterów to sam jesteś sobie winien.
Jeśli bym się nie zgodził nie miał bym z kim grać :(
Grajcie zgodnie z zasadami i tyle
Bez wybierania herosów całym teamem. Niech wylosuje każdy po 2 i wybierze z nich jeśli bardzo się opierają przed losowością pełną

Zresztą - ciekaw jestem jakich wybierają :) Jakie gracie scenariusze ?

Może jeszcze jakiś błąd robicie.

Nie powinni herosi mieć takiej przewagi tak powiem z własnych doświadczeń
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: kolderek »

ciekawa opcja wybierania postaci jest w Prophecy, gdzie każdy wybiera po dwie postaci, jedną zatrzymuje drugą przekazuje graczowi po prawej. i tak dwa razy :)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: B »

Jak się rozegra już dużo gier (np. tak 30-50) to już się kojarzy które kombinacje bohaterów/skillów/itemów mają szanse powodzenia w danym queście. Gdy przy setupie wyjdzie jakaś wyjątkowo niekorzystna kombinacja herosów to zawsze się zgadzamy żeby dociągnąć jeszcze jednego albo dwóch w celu powiększenia puli wyboru. Ale żeby mieć taki ogląd to najpierw trzeba grać zgodnie z zasadami, bez żadnego marudzenia i dziecinnych uporów 'ja nie chcę grać tym!'

Jeśli chodzi o rady dla Overlorda, to dobrze mieć strategię długofalową - np. gdy dojdzie ci szybko trapmaster albo evil genius to ciułać na niego punkty i nie trwonić ich na przyzywanie byle patałachów. Pamiętaj że potwory najczęściej tylko spowalniają bohaterów, a prawdziwi mordercy niedotykalnych superherosów to pułapki i... czas.
Zagrajcie sobie scenariusz z rozpieszczoną księżniczką, mi się go nigdy nie udało bohaterami ukończyć, powinieneś spuścić bohaterom manto jako Overlord.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: kolderek »

a myśmy wygrali w tym scenariuszu - ale poszliśmy do komnaty gdzie były złote przedmioty i potem już tylko ciułaliśmy kasę i w sklepach się dozbrajaliśmy. ale i tak rozgrywka była długa i zaciekła - do końca gry nie wiadomo było kto wygra. ale było super :)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: Dabi »

kolderek pisze:a myśmy wygrali w tym scenariuszu - ale poszliśmy do komnaty gdzie były złote przedmioty i potem już tylko ciułaliśmy kasę i w sklepach się dozbrajaliśmy. ale i tak rozgrywka była długa i zaciekła - do końca gry nie wiadomo było kto wygra. ale było super :)

To szczęście troszkę, że Overlord nie przejechał po drużynie jak weszło się od razu do tej komnaty z nieumarłymi Ogrami, Szkieletami, Magami

Może mieliście mocarną drużynę wyjątkowo

Dla mnie przewalonym (imo zepsutym i wymagającym poprawek na korzyść graczy - 3-4 tury spokoju zanim się zacznie powinno być. ) jest zawalająca się kopalnia.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: B »

Nam się nigdy nie udało tej kopalni przejść, niezależnie od ilości bohaterów. Bardzo niepraktyczna jest też sama mapa, idiotycznie długa i nie mieści się nigdzie.
Bardzo niedorobiony quest.
Próbowaliśmy grać nawet że kopalnia zawala się co 3 tury a nie co jedną i też nie pomogło (!)
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Odświeżę troszkę temat.

Mam pytanie nie dotyczące samej gry a jej dodatków. Otóż posiadam tylko podstawkę ale wiem że na pewno będę chciał dokupić dodatki do tej gry, w miarę możliwości wszystkie i tu pojawia się problem. Nie wiem czy kupować je teraz czy mogę sobie spokojnie składać pieniążki i kupić później np. za rok. Obawiam się czy np. za rok nie będą już niedostępne.
Wiem że można kupić używane od kogoś, nie mam nic przeciwko temu i na pewno tak zrobię jeśli będzie taka możliwość lecz nigdy nic nie wiadomo czy ktoś chętny na sprzedaż się znajdzie.
Może to trochę dziwny dylemat ale na pewno macie większe doświadczenie niż ja i może będziecie mi w stanie coś doradzić.

Z góry dziękuję i Pozdrawiam.
forlorn
Posty: 15
Rejestracja: 17 sie 2009, 11:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: forlorn »

Myślę,że raczej nie powinieneś się za bardzo martwić o dostępność dodatków w przyszłości. Obserwując politykę wydawcy (FFG) widać, że w przypadku wyczerpania nakładów są one w miarę sprawnie dodrukowywane (jak dobrze pamiętam niedawno był dodruk podstawki i road to legend, a teraz znowu na stronie FFG piszą, że znowu podstawkę dodrukowują oraz dodatek altar of despair). Radzę odwiedzić stronę Fantasy Flight Games i się o tym samemu przekonać.

pozdr
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark

Post autor: ajfel »

Fakt, FFG serwuje dodruki dość regularnie, chociaż na dodruk "Clash of Kings" do "Game of Thrones" trzeba było trochę poczekać.
Generalnie za rok nie powinno być problemu, sugerowałbym po pierwsze: nie kupować wszystkiego na raz, po drugie: kupować dodatki w takiej kolejności, w jakiej wychodziły.
ODPOWIEDZ