te gry nas nie przekonały do siebie...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lexis_2005
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:04

te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: lexis_2005 »

Witam wszystkich,
często z mężem grywam w tysiąca. Lubimy tę grę karcianą ale chcieliśmy spróbować gry planszowej. Trafiłam na te forum, poczytałam, poszukałam i kupiłam dwie gry planszowe:
1) WIKINGOWIE - bo dobre na początek i tanie, niezbyt skomplikowane
2) Havana - bo dobrze się gra w nią w dwie osoby i ze względu na tematykę i klimat gry.

Jednak te gry do konca nas do siebie nie przekonały.
1) Wikingowie - za dużo liczenia
2) Havana - za mało się dzieje.
Dodam, że gralismy tylko w każdą jeden raz.

Moje pytania:
1) czy musimy pograć kilka razy aby się do gry przekonać?
2) czy możecie nam polecić jakąś grę planszową, która by była na dwie osoby, gdzie by się coś budowało, tworzyło, żeby było trochę losowości, trochę interakcji, a czas gry wynosiłby ponad 1 h.
3) a może są jakieś godne polecenia gry karciane?

Póki co, w wolnym czasie dalej gramy w naszego ulubionego tysiąca.
Dziekuję za pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: Sandking »

Filary Ziemi brzmią dobrze na początek wg mnie - budujemy, losowość i trochę kombinowania, a na dodatek banalnie proste w nauce.

Carcassonne - wydaje się być sprawdzoną grą dla ludzi zaczynających z planszówkami.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: garg »

Do Twoich kryteriów doskonale pasują karciani Osadnicy z Catanu na dwie osoby. Solidna gra, która sama z siebie jest dobra (wbrew złym językom :wink: ), a z dodatkami nawet bardzo dobra.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: bart8111 »

Może Agricola? Budowania jest w niej dużo, ale to już jest bardziej skomplikowana gra niż te co macie, choć liczenia to akurat w niej nie ma, po prostu sporo zasad.

Z prostszych Zaginione Miasta (karcianka).

Z tradycyjnych gier karcianych może jeszcze Haggis - jeszcze nie grałem ale słyszałem pozytywne opinie, możesz o niej poczytać więcej, może się okaże lepsze niż Tysiąc albo chociaż będzie jakąś odmianą.

No ale w pierwszej kolejności to może pograjcie więcej w to co macie. Nie grałem ani w Wikingów ani w Havanę, ale skoro tyle osób je poleca na forum to coś w nich musi być, może ich jeszcze nie przekreślajcie.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: zephyr »

Muszę przyznać że zupełnie nie rozumiem "mało się dzieje" jako komentarza do havany... zwłaszcza w porównaniu do tysiąca... zwłaszcza 2 osobowego tysiąca, dawno nie grałem ale tam zna się położenie prawie wszystkich kart.

Za dużo liczenia też nie rozumiem, w sensie przy płaceniu za kafle ciągle trzeba się bawić pieniędzmi, podliczenia przy punktowaniach są irytujące czy może liczenie co się bardziej opłaca jest uciążliwe?

Radzą dać grom jeszcze szansę, może to kwestia przyzwyczajenia do nowych mechanizmów - jak się przyzwyczai liczenie jest prostsze i mniej uciążliwe, a kiedy zasady stają sie intuicyjne więcej się dzieje, bo można wykorzystać więcej informacji żeby lepiej zagrać.

Jak dalej nie działa to może zaginione miasta - prosta ale ciekawa gra karciana. Carcasone sporo osób lubi, ale gra jest mocno prosta i losowa. Filary IMO nie różnią się jakościowo od wikingów, podobny poziom skomplikowania. Karcianych osadników nie znam, więc pominę. Agrykola jest fajna, ale zasady mocno skomplikowane, nie wiem jak wam poszło z zasadami do posiadanych już gier, jeśli często zerkaliście do instrukcji pierwsze partie Argykoli będą męczarnią.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: Arkadiusz »

Nie rozumiem jak można powiedzieć o Wikingach, że jest za dużo liczenia. Co tam się takiego liczy, te kilka pieniążków? Aa, chodzi wam o to liczenie po zakończeniu rundy ale to przecież banalne jest.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2011, 15:57 przez Arkadiusz, łącznie zmieniany 1 raz.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: cezaras »

Moje pytania:
1) czy musimy pograć kilka razy aby się do gry przekonać?
2) czy możecie nam polecić jakąś grę planszową, która by była na dwie osoby, gdzie by się coś budowało, tworzyło, żeby było trochę losowości, trochę interakcji, a czas gry wynosiłby ponad 1 h.
3) a może są jakieś godne polecenia gry karciane?
1. tak, zdecydowanie. w porównaniu do tysiąca dla dwóch osób, te gry są o niebo bardziej rozbudowane, ciekawe :(
2. Stone Age !!!
3. Zaginione miasta oraz Batlle Line
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: melee »

.. znane również jako Schotten Totten, chyba nasza ulubiona dwuosobowa karcianka.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: Arkadiusz »

Moim zdaniem wystarczy zmienić nastawienie i pograć więcej. Gry planszowe nie są podobne do karcianego tysiąca a poza tym pamiętaj, że raczej nie powinno się oceniać gry po jednej partii, która zawsze przecież służy jako "rozpoznanie terenu" i nauka zasad. Chociaż może po prostu taki macie gust, mnie do grania w tysiąca, końmi by nikt nie zaciągnął.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: meham »

gdy pierwszy raz zagrałem w Agricolę to myslałem że to 170zł w błoto....dziś bardzo lubię tą grę.

pograjcie 3-5-9 razy i wtedy można coś o grze powiedzieć

Meham

P.S Polecam Stone Age oraz Elasund....
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: Matio.K »

Zombiaki II - tanie, dość losowe, bezustanna interakcja, tylko czas gry sięga góra 30 minut.

Basilica - również niedrogie, projektowane z myślą o dwóch osobach, z mocnym akcentem pokroju zdobywania przewagi nad oponentem, łatwe do nauki. Tutaj akurat coś budujemy - konkretnie katedrę.

Odnośnie Wikingów i Hawany - jedne z moich ulubionych gier. Przykro mi słyszeć, że nie podeszły, ale zdążyłem przekonać się, że rozbieżność w ludzkich gustach jest gigantyczna i nawet gry powszechnie uważane za genialne, innym mogą nie podejść.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: Banan2 »

lexis_2005 pisze: Jednak te gry do konca nas do siebie nie przekonały.
1) Wikingowie - za dużo liczenia
2) Havana - za mało się dzieje.
Dodam, że gralismy tylko w każdą jeden raz.
Witam !
Zdecydowanie pograć więcej.
lexis_2005 pisze: Moje pytania:
1) czy musimy pograć kilka razy aby się do gry przekonać?
2) czy możecie nam polecić jakąś grę planszową, która by była na dwie osoby, gdzie by się coś budowało, tworzyło, żeby było trochę losowości, trochę interakcji, a czas gry wynosiłby ponad 1 h.
3) a może są jakieś godne polecenia gry karciane?
A ja poleciłbym Alhambrę (niemiecka Gra Roku 2003) - wszystkiego jest tam po trochu (kupowanie, budowanie, interakcja, losowość).
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: cezaras »

tylko Alhambra na dwie osoby to niekoniecznie :)
z drugiej strony tysiąc na 3 osoby to w mojej opinie tez po stokroć lepsza zabawa niż dla dwójki :).
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: ananas »

garg pisze:Do Twoich kryteriów doskonale pasują karciani Osadnicy z Catanu na dwie osoby. Solidna gra, która sama z siebie jest dobra (wbrew złym językom :wink: ), a z dodatkami nawet bardzo dobra.
Tak, fajna gra. A moja dziewczyna bardzo ją lubi. Mam polską wersję i czekam czekam na dodatki. Masz może jakieś dobre informacje co dzieje się z tą gierką? Jakiś czas temu wrócił plan żeby uzbierać całość w innym języku...
Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
maciek_slon
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2010, 23:13

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: maciek_slon »

MisterC pisze:
bart8111 pisze:Z tradycyjnych gier karcianych może jeszcze Haggis - jeszcze nie grałem ale słyszałem pozytywne opinie, możesz o niej poczytać więcej, może się okaże lepsze niż Tysiąc albo chociaż będzie jakąś odmianą.
Nie mogę polecić, bo nie grałem jeszcze, natomiast sam jestem żywo zainteresowany tym tytułem. Jeżeli daje mniej więcej tyle frajdy co Tichu, to zdecydowanie warto. Czy ktoś coś wie na temat dostępności? Bo od jakiegoś czasu i-szop zwraca mi pusty wynik.
A jak bardzo Ci zależy na oryginalnych kartach Haggisa? Ja od dłuższego czasu pogrywam w Haggisa w dwie osoby normalną talią (do gry dwuosobowej potrzeba karty 2-10 w 4 kolorach, + 2 zestawy JQK, czyli zwykła talia wystarcza z górką ;P).

Co do samej rozgrywki - bardzo nam przypadła do gustu. Moja lepsza połowa uwielbia mnie ogrywać przy każdej nadarzającej się okazji ;P A że to karcianka zajmująca niewiele, to grać można wszędzie praktycznie.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: srokaplotkara »

Ja z mojej strony poleciłabym bardzo Stone Age (rewelacja), Agricola jak zawsze no i obowiązkowo Carcassonne :)
Zamiast Filarów Ziemi to poleciłabym Świat bez końca (dla mnie bardziej odpowiada).
U mnie to jest tak, że jak po pierwszej rozgrywce gra mi się nie spodoba, to próbuję drugi raz, jak po drugim nadal nic z tego... to już gry niestety i po 5,10 rozgrywce nie polubię.
W związku z tym, zachęcam do kolejnej rozgrywki :)
Mortimeris
Posty: 4
Rejestracja: 08 sty 2011, 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: Mortimeris »

Z grami na dwie osoby, często jest problem- jak jest na 2-4 osób, to zazwyczaj i tak coś się dzieje dopiero przy trzech. Tak jak przedmówcy polecam pograć jeszcze kilka razy, a jeśli nic się nie uda wykrzesać, to trzeba raczej szukać gry tylko na dwie osoby.
Ze swojej strony polecam "Blue moon city" świetnie wychodzi na dwóch graczy. Jest odbudowa i kombinowanie z kartami, może trochę za prosta no i na dwie osoby może być krótka.
Na początek tanio i ciekawie wychodzi "Dungeoneer" -przygodówka, ale budujemy labirynt i długo się gra. :)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: RasTafari »

W Havanie się za mało dzieje? Być może, lecz nam we trójkę się świetnie grało, taki przyjemny czasoumilacz, można w godzinę ze trzy partyjki przyciąć. Lekka, łatwa i przyjemna tylko jak dla mnie cena nie adekwatna do zawartości pudełka.
lexis pisze:czy możecie nam polecić jakąś grę planszową, która by była na dwie osoby, gdzie by się coś budowało, tworzyło, żeby było trochę losowości, trochę interakcji, a czas gry wynosiłby ponad 1 h.
A może Basilica?
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: te gry nas nie przekonały do siebie...

Post autor: Arkadiusz »

Ja będę bronił Wikingów- ta gra podobała się absolutnie każdemu z kim miałem okazję zagrać. Mówi się, że Carcassonne to taka dobra gra na zachętę ale każdy mój gość wolał Wikingów. Żona również twierdzi, że lubi ich znacznie bardziej. Chciałbym więcej tego typu gier w swojej kolekcji, które kosztują tak mało a dają tyle zabawy.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
ODPOWIEDZ