Osadnicy - karcianka

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Osadnicy - karcianka

Post autor: komar france »

Jako że zwykle gram w 2 osoby, a osadnicy bardzo przypadli mi do gustu (przyjemna gra familijna), zastanawiam się nad kupnem gry karcianej.

Czy ktoś grał? Jakie wrażenia?
Jak ma się karcianka do "starszej siostry" planszowej?

Warto kupić, a może rozejrzeć się za inną 2-os. grą?
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Ojojoj :cry:
Chyba nikt w to nie grał.
A ja mam dylemat: kupić osadników karcianę lub carcassonne the castle.
Awatar użytkownika
flak
Posty: 35
Rejestracja: 27 gru 2004, 15:54
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Post autor: flak »

Ja co prawda w to nie grałem, ale..

Na tej stronie masz interaktywną prezentację gry, o którą pytasz. Być może to wystarczy, żeby się zorientować, czy to gra dla Ciebie.

http://www.profeasy.com/Settlers_Cardgame/index.html
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Gra sprawia wrażenie bardzo interesującej. Na pewno da więcej funu niż planszowi Osadnicy dla dwóch osób.
Czy język jest barierą dla graczy nie znających mowy Goethego?
Jak długa jest instrukcja i czy dysponuje ktoś wersją w języku pl?
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post autor: gath »

Komar france Masz rację - gierka wygląda smakowicie. Przejrzałem samouczek i zastanawiam się nad kupnem. Z tego co widzę to karcianka zawiera karty rozwoju, które w planszówce występują w dodatku Cities & Knights. Na 100% da wiele zabawy, równie wiele jak ja mam grając w Osadników z C&K. Język może być barierą, ja gram w wersję angielską (planszówka) i przetłumaczyłem sobie opis z kart. Może postarasz sie o wersją angielską (sklep Hobbit chyba ma w ofercie), którą chyba łatwiej jest zrozumieć i przetłumaczyć na nas język.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Czy to sa wlasnie ci Osadnicy o ktorych mowa w temacie? Czy to jakas gierka kolekcjonerska?

http://www.hobbit.net.pl/catan-card-gam ... -4687.html

Pozdrawiam :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Yako
Posty: 9
Rejestracja: 30 maja 2006, 13:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Yako »

Wlasnie tez sie zastanawiam... na Rebelu jest wersja niemiecka...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Edycja angielska jest nowsza - niedawno wyszla poprawiona edycja i od razu kilka do niej dodatkow.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Krionah »

Ta nowsza, angielska edycja jest dostępna w Hobbicie czy w Rebelu?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

W Hobbicie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

W Rebelu jest tylko niemiecka (na razie ;)).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Natanielu, czy planujecie tłumaczyć instrukcję?
Jest to dla mnie istotne bo:
- jeśli będzie tłum to kupię nową wersję ang
- jeśli nie to niemiecką, bo ten język lepiej znam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

O ile dobrze kojarze, to tam sa teksty na kartach, wiec tlumaczenie i tak niewiele wniesie. Nie myslelismy o nim na razie (mamy mase innych tlumaczen w kolejce).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Dzisiaj doszla do mnie paczuszka z Catan Card Game (wersja z Hobbita). Jeszcze nie gralem, ale na kartach jest duzo tekstu. Z drugiej strony jesli przetlumaczy sie instrukcje to przy okazji beda przetlumaczone wszystkie karty gdyz sa wszystkie wyjasnione w instrukcji ;)

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

to pierwsza gra przy ktorej sie poddalem przy czytaniu zasad -- lezy w domu wersja niemiecka, lezy wydrukowane wytlumaczenie zasad, ale choc siadalem do tego z 5 razy ciagle nie zagralem, i coraz mniej mam potrzebe sprobowac :-( wychodzilo mi ze stopien komplikacji zasad do tego co gra "daje" jest zbyt duzy (ale to bylo jakies chalupnicze tlumaczenie, moze dlatego)
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Wedlug mnie tutorial ze strony profeasy.com jest bardzo fajny i wszystko wyjasnia.

Pozdrawiam!
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Czyli muszę kupić wersję niemiecką

Panowie proszę o wrażenia po pierwszych rozgrywkach
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Rozegralem wczoraj pierwsza partyjke z dziewczyna i musze powiedziec, ze ... mi sie podobalo :)

Calkiem to wszystko fajnie pomyslane, duzo zalezy od tego jak sie rozwiniemy. Nie powinnismy nic zaniedbywac bo przeciwnik moze nas niezle zlupic. Nie bez znaczenia jest takze rozkladanie kart terenow. Mysle jednak, ze gra nabierze jeszcze wiekszych rumiencow w polaczeniu z dodatkiem (wtedy bedzie cos 330 kart - wiec zabawa bedzie naprawde wyjatkowa!).

Bardzo podoba mi sie system zaznaczania ilosci posiadanych przez siebie zasobow. Przekrecanie kart moze byc naprawde bardzo przyjemne :D (ale najlepiej grac na obrusie, aby karty sie nie poniszczyly).

Coz moge powiedziec na koniec - klimat bardzooo Settlersowy, ktory czuc mimo znacznie zmienionej mechanika. Duza mozliwosc zagran i szkodzenia przeciwnikowi jest moim zdaniem duzym plusem.

Aaa no i na pochwale zasluguje doskonala moim zdaniem instrukcja wraz z almanachem w ktorym opisano WSZYSTKIE karty :) Naprawde robi bardzo pozytywne wrazenie. Z minusow jesli chodzi o wykonanie, wymienic moge kiepskie pudeleczko i fakt, ze karty strasznie lataja po pudelku (przydaloby sie cos czym by mozna to zwiazac). Same karty zas moim skromnym zdaniem sa bardzo ladne i estetyczne :)

Pozdrawiam
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

W odpowiedzi Don Simonowi:
karcianka bije pod każdym względem planszową rozgrywkę dla dwóch graczy. A moim skromnym zdaniem jest lepsza od planszówki (choć dodatki Żeglarze i Rycerze mogą to zmienić). Karcianka jest bardziej skomplikowana, daje więcej możliwości taktycznych graczom (karty wydarzeń, karty akcji, no i karty budynków i rycerzy dzięki którym można rozbudowywać osady i miasta)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Ale napiszesz coś więcej? O samej rozgrywce, skomplikowaniu zasad, powtarzalności i podobieństwach do planszowej wersji?

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Moja opinia oparta jest na razie na 2 rozgrywkach, więc może nie jest do końca miarodajna... ale spróbuję:

Na początek każdy z graczy buduje swoje księstwo (które potem się rozwija), w skład którego wchodzą 2 osady połączone drogą oraz 6 terenów z surowcami (każdy przypożądkowany 1 liczbie z kości 6).
Każda osada to 1 PZ, miasto 2PZ, niektóre budynki dają 1-2 PZ, za największą siłę rycerską 1PZ i za największą siłę handlową 1PZ (te dwa ostatnie przechodzą w trakcie gry z rąk do rąk podobnie jak droga i władza rycerska w planszówce). Wygrywa gracz który zbierze 12 PZ.
I. Najpierw rzuca się dwoma kośćmi:
1. "na wydarzenia" które są dobre i złe i zwykle dotyczą obu graczy
2. druga, normalna kość "na surowce" (jako że każdy ma tereny od 1-6 to musi jakiś surowiec otrzymać
II. faza budowania: w kolejności najpierw droga, osada miasto, potem budynki i rycerze w miastach i osadach
III. faza handlu: z bankiem 3:1, jeśli masz flotę do danego surowca to 2:1, no i oczywiście można handlować z przeciwnikiem :)
IV. zagrywanie kart akcji (zwykle nieprzyjemnych dla przeciwnika

Na koniec dociąga się karty tak aby każdy z graczy miał 3 na ręce

Wiem że to może trochę chaotyczne, ale tak wygląda rozgrywka w największym uproszczeniu.

Najprzyjemniejsze że są różne ścieżki rozwoju i dylematy:
- inwestować w ryscerzy i wygrywać turnieje czy w gospodarkę i wygrywać w handlu (można podkradać surowce)
- jak budować aby nie zablokować się w mieście warto mieć łażnię, tam gdzie są rycerze warto wybudować kościół który ich chroni itp itd

UFF, proszę więcej mnie nie zmuszać do pisania takich elaboratów gdy wokół strasznyy upał :wink:
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Hmm dziwne, wydawalo mi sie, ze w swojej turze mozesz na przemian budowac drogi, wioski, miasta, budynki, zagrywac karty akcji, wymieniac surowce itd. Musze zajrzec raz jeszcze do instrukcji (jednak dalbym czyjac glowe uciac, ze mozna grac tak jak mowie).

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Ja mam wersję niemiecką.

Na pewno karty akcji zagrywa się na końcu (chyba że sama karta mówi coś innego).
Natomiast w instrukcji jest podana taka kolejność budowania, chociaż gdyby ją zmienić to chyba nie ma to jakiegoś dużego znaczenia na rozgrywkę.
Ważniejsze jest chyba to że handluje się po budowaniu, a potem drży się co nastąpi prędzej moja tura i "w końcu wybuduję Kolosa z Katanu" czy mała wyprawa rozbójnicza przeciwnika :lol:

Ale też nie dam sobie ręki obciąć, bo instrukcji nie tłumaczyłem słowo w słowo.
Co ciekawe, niektóre zasady z instrukcji różnią się z zasadami z internetowej prezentacji "profeasy"
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Turn Sequence

3. Take Actions: This is the heart of your turn. During this step, you may take the following actions as many times as you wish and in any order you choose:
- Build
- Trade Resources
- Play Action Cards
Jednym slowem mozna swoja ture spozytkowac w takiej kolejnosci jak sie chce. W oryginalnych Settlersach (tzn. w planszowce) tez byla podana jakas tam kolejnosc, ale bylo to po to aby mniej wprawni gracze ogarneli szybciej zasady. Wersja "dla zaawansowanych" mowila bodajze, ze mozna handlowac, kupowac itd. w jakiej chce sie kolejnosci i ile chce sie w swojej turze :)

Aczkolwiek wersja niemiecka z tego co wiem to stara "edycja", wiec moze masz jeszcze stare zasady. Planszujesz dokupic dodatki jakies?

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Na rebelu pojawilo sie takie pytanie klienta:

"Według opisu pudełko zawiera 90 kart (łšcznie 6 dodatków). Z tego co czytam na sieci, (np. tutaj: http://www.timewellspent.org/html/gamepage.php?id=142 ta sama wersja, ten sam wydawca) kart powinno być SPORO więcej - 205! Skšd ta róznica?"

W Hobbicie tez podaja ze maja 205 kart.

Moze ktos zna odpowiedz na powyzsze pytanie?
ODPOWIEDZ