Urban Sprawl

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Urban Sprawl

Post autor: palladinus »

Czy już ktoś grał w Urban Sprawla? Jakieś spostrzeżenia?

Osobiście myślałem, że to będzie ciężka ekonomia, a ostatnio na BGG padł taki komentarz:

"At first, it is 50/50. Once you get to know the game and realize the swings, I think it gets down to around 75/25 skill/luck."

Pytanie czy ktoś miał okazję tego doświadczyć, np. na Essen?
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Urban Sprawl

Post autor: MataDor »

Gry nie testowałem. Ale po przeczytaniu instrukcji odrazu chciałem ją mieć. Zresztą po Dominant Species, od Chada Jensena biorę wszystko :wink:
Jedyny problem to taki że grę zamówiłem bezpośrednio ze strony GMT 21/10 i ciągle jej nie wysłali.... chyba czeka mnie telefon do Kaliforni, bo na maile nie odpisują... :?
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3415
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1161 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Urban Sprawl

Post autor: piton »

MataDor pisze: Jedyny problem to taki że grę zamówiłem bezpośrednio ze strony GMT 21/10 i ciągle jej nie wysłali.... chyba czeka mnie telefon do Kaliforni, bo na maile nie odpisują... :?
Również oczekuję na moje P500 - znaczy nie jestem sam :) co mnie cieszy w tej smutnej sytuacji :(

Instrukcję tez poczytałem i gra wydaje się naprawdę dobra, i po Dominancie tez brałem w ciemno ;) Poza tym jest dłuugie video UndeadVikinga na BGG, przez które nie przebrnąłem jak narazie :) Mimo wszystko pozostaje nam czekać, ale gra będzie na bank OSOM :D
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Urban Sprawl

Post autor: adikom5777 »

ja też mam status "nie wysłane". Ale doszły mnie słuchy, że to wcale nie oznacza, że nie wysłali. Komuś na forum zdarzyło się dostać grę mimo, że na stronie GMT miał cały czas status "do wysłania"
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Urban Sprawl

Post autor: yosz »

a ja dzisiaj odebrałem swoją essenową kopię. Jakość wykonania taka sama jak w Dominant Species. Jakość grafik niestety też :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Urban Sprawl

Post autor: RasTafari »

yosz pisze:Jakość grafik niestety też :P
:lol:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 296 times
Been thanked: 124 times

Re: Urban Sprawl

Post autor: vder »

true. Statusy zamówień w ramach p500 nie są aktualizowane. Przynajmniej ja tak miałem jakiś czas temu. Po za tym widziałem gdzieś na bgg, że ktoś napisał do GMT i dostał w odpowiedzi na kiedy jest/była planowana wysyłka jego paczki.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Urban Sprawl

Post autor: Leviathan »

Od jakiegoś czasu mają problem z aktualizacją statusów zamówień.

Rozmawiałem z nimi w środę wieczorem i zapewniali, że do piątku wszystkie egzemplarze zostaną wysłane.
Teraz pozostaje czekać
:)
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Urban Sprawl

Post autor: tajemniczy_padalec »

Grałem w Urban Sprawl. Nawet już dwa razy (przywiozłem z Essen). Oto szybkie refleksje:

Zupełnie jak na Dominant Species, trzeba odłożyć sobie dobre trzy godzinki na grę. Nieważne ile osób gra, odpowiednio dużo kart musi się przewinąć - gra nie nabiera dodatkowego tempa przez zwiększenie liczby graczy.

Jak dla mnie, gra wygląda naprawdę dobrze. Oprawa jest czysta, wyraźna i chociaż może nieco brakuje jej polotu, to Urban Sprawl wygląda na stole jak to, czym jest - długa, poważna gra dla twardych graczy.

Urban Sprawl wymusza myślenie wielopłaszczyznowe. Od momentu, w którym na planszy pojawią się dodatkowe znaczniki, dzięki którym konkretne rzędy budynków skoczą na wartości, zaczyna się naprawdę ostre móżdżenie i pojawia się miejsce do niezłego kombinowania. Warto jednak wspomnieć, że losowe wydarzenia grają znaczną rolę - za pierwszym razem mogą nieźle namieszać. Potem, wraz ze znajomością konkretnych talii, ich działanie daje się nieco przytemperować.

Każda partia dzieli się na trzy wielkie etapy - w każdym z nich, wraz ze wzrostem miasta, korzystamy z coraz mocniej działających kombinacji budynków. Dla tych, którzy mieli nadzieję na grę twardo ekonomiczną mam złą wiadomość - robienie pieniędzy to czynność poboczna w Urban Sprawl. Najwięcej czasu spędza się kombinując, gdzie (z uwagi na ułożenie rzędów i kolumn prestiżu i kasy) najlpiej ustawić nowy budynek. Ponadto, przemyślana budowa potrafi wpływać mocno na piastowane w mieście funkcje - a te są piekielnie ważnym elementem gry.

Gdybym musiał szufladkować - powiedziałbym, że to wielce odjechana wariacja na temat area control - chociaż w większości trudno tu mówić o standardowych obszarach w znaczeniu znanym z innych tytułów.

Reasumując: mnie się bardzo podoba. Dużo do zrobienia, dużo to pokombinowania, sporo sposobów wyłapania punktów. Więcej informacji z siebie wypuszczę, jak zagram jeszcze kilka razy i sklepie pełną reckę. Póki co, można mi wierzyć lub nie - ale ja uważam, że kasa wydana na Urban Sprawl nie jest zmarnowaną. Więcej - może być najlepiej wydanym planszowym pieniądzem w ciągu ostatniego roku.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6130
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 645 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Urban Sprawl

Post autor: pan_satyros »

Zadam klasyczne pytanie kategoryzujące mój zakup - jak to działa/przewidywalnie działa na 2 osoby?
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Urban Sprawl

Post autor: witek »

Jest szansa, że w najbliższym czasie pojawi się w naszych sklepach?
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Urban Sprawl

Post autor: tajemniczy_padalec »

pan_satyros pisze:Zadam klasyczne pytanie kategoryzujące mój zakup - jak to działa/przewidywalnie działa na 2 osoby?
Według mnie działa bardzo dobrze. 90% gier, które działają tylko na 3 i więcej (zarówno wedle pudełka, jak i wedle faktycznego zachowania na stole) w ogóle nie dociera na moją półkę (lub opuszcza ją po błędnym zakupie). Granie w Urban Sprawl na dwie osoby ma ponadto jeden duży plus - wydatnie skraca downtime, który w partii trzy- lub czterooosobowej potrafi dać o sobie znać (bywa, że co turę jest coś do przeliczenia, a za sprawą wyborów i losowych wydarzeń sytuacja może z tury na turę ulec istotnej zmianie).
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Urban Sprawl

Post autor: Don Simon »

Oj, area control = no buy, przynajmniej w moim wypadku. Dzieki za opinie - przynajmniej wiem, zeby (jak zwykle) w ciemno nie kupowac.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6130
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 645 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Urban Sprawl

Post autor: pan_satyros »

tajemniczy_padalec pisze:
pan_satyros pisze:Zadam klasyczne pytanie kategoryzujące mój zakup - jak to działa/przewidywalnie działa na 2 osoby?
Według mnie działa bardzo dobrze. 90% gier, które działają tylko na 3 i więcej (zarówno wedle pudełka, jak i wedle faktycznego zachowania na stole) w ogóle nie dociera na moją półkę (lub opuszcza ją po błędnym zakupie).
Widzę, że mamy podobne kryteria zakupu :)
Również czekam na dostawę do któregoś z PL sklepów.
Po DS autor ma u mnie kosmiczny wręcz kredy zaufania (mimo, że ze względu na skalowanie gram nieczęsto).
eyrmin
Posty: 128
Rejestracja: 22 lis 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/Portsmouth

Re: Urban Sprawl

Post autor: eyrmin »

Osobiscie nie gralem, choc mam na radarze, ale z tego co czytam caly czas na BGG to jednak masa ludzi sie zawiodla, bo jest ponoc bardzo losowy i jedno zdarzenie potrafi wywrocic gre do gory nogami...
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Urban Sprawl

Post autor: Królik »

To samo jest DS-ie i masie innych gier.
Po to gra się kilka razy by poznać karty i umiejetnie zarządzać ryzykiem i zdarzeniami.
eyrmin
Posty: 128
Rejestracja: 22 lis 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/Portsmouth

Re: Urban Sprawl

Post autor: eyrmin »

Jak najbardziej sie zgadzam, przy czym w DS-ie karty sa widoczne na dana ture i wiadomo czego sie spodziewac.
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Urban Sprawl

Post autor: killy9999 »

piton pisze:Poza tym jest dłuugie video UndeadVikinga na BGG, przez które nie przebrnąłem jak narazie :)
Ja przebrnąłem i ostrzegam że to strata czasu. To co koleś mówi w godzinę można spokojnie powiedzieć w 15-20 minut. Już lepiej poświęcić ten czas na czytanie instrukcji (co właśnie robię).
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Urban Sprawl

Post autor: Leviathan »

To ja się tylko tak szybciutko odezwę, że dzisiaj przyszła moja paczka z grą, zamawianą w ramach P500. Tym razem wysyłka była naprawdę błyskawiczna!
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Urban Sprawl

Post autor: Senaszel »

@Lewiathan: W Lublinie jest ten Falkon, co nie? Wybierasz się? Jest szansa na partyjkę?
Wingmakers
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Urban Sprawl

Post autor: palladinus »

Senaszel, nie bój nic, będzie szansa w Poznaniu lub okolicach ;)
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Urban Sprawl

Post autor: Senaszel »

palladinus pisze: w okolicach
Thumb's up 8)
Wingmakers
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Urban Sprawl

Post autor: Leviathan »

Senaszel pisze:@Lewiathan: W Lublinie jest ten Falkon, co nie? Wybierasz się? Jest szansa na partyjkę?
W Lublinie, owszem.
Nie wybieram się, ale jak widać problemu z partią US nie będziesz miał
:)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Urban Sprawl

Post autor: jax »

U mnie też Urban Sprawl juz się zameldował.
Teraz tylko znaleźć czas na lekturę przepisów :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Urban Sprawl

Post autor: adikom5777 »

A jaki wybraliscie rodzaj wysylki?
ODPOWIEDZ