gra dla odważnej pary

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ksiazeiona
Posty: 7
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:27

gra dla odważnej pary

Post autor: ksiazeiona »

Witam!
Wraz z moim chłopakiem planujemy zakup gry planszowej. Obecnie mamy Carcassonne, jednakże gra ta jest zbyt łatwa i nie dostarcza upragnionej ilości emocji, związanych ze strategią i złożonością. Poszukujemy pozycji, która nie będzie zawierała zbyt wielu elementów losowości, nie będzie osadzona w świecie fantasy, polujemy na grę ekonomiczno-strategiczną. Pomimo, że jesteśmy początkującymi graczami chcielibyśmy aby gra nie należała do banalnych i dostarczyła sporo satysfakcji. Chcielibyśmy aby mechanika gry umożliwiała tworzenie własnych strategii, które przy uwzględnieniu poczynań przeciwnika doprowadzą do zwycięstwa.
Zastanawiamy się póki co nad grą Agricola, Zimna Wojna, Puerto Rico ale nie jesteśmy pewni czy któraś z tych gier spełnia nasze wymagania.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: Veridiana »

Na pewno żadna z nich nie jest osadzona w świecie fantasy ;)
Z tych trzech najlepiej na dwie osoby chodzi Zimna Wojna, ale trudno tu szukać ekonomii. To czysta strategia, przepychanka na mapie, okraszona jednak losowością w postaci dociągu kart i okazyjnych rzutów kostką. Jedni to lubią, inni wręcz przeciwnie. Niemniej, jest to gra bardzo wysoko ceniona.
Agricola i Puerto Rico są świetne, ale na większą liczbę graczy, tj. co najmniej trzech. Pierwsza to bardzo interkacyjna mechanika worker placement (czyli zajmowania pól akcji ludzikami), druga bazuje na wyborze roli dla wszystkich graczy (czyli jeden gracz określa, jaką akcję w tej rundzie będą wykonywali wszyscy gracze). W obu wystepuje losowość równa dla wszystkich (losowanie wspólnej ekspozycji elementów), duża interakcja, sporo kombinowania. W Puerto Rico dodatkowo są pieniążki, a w Agricoli gramy dodatkowo przeciwko grze (punky ujemne).

Trudny wybór, każda gra to pierwsza liga, jednak z innej bajki. Proponuję przeczytanie recenzji np. na: http://www.gamesfanatic.pl/katalog-gier/
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4076
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 284 times
Been thanked: 171 times

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: lacki2000 »

Po tytule tego wątku spodziewałem się innej tematyki :P W Agricolę nie grałem nigdy, sama nazwa brzmi zbyt farmersko dla mnie, i ponoć lepiej się w nią gra w większą ilość graczy (choć są dodatki dla dwóch graczy). Puerto Rico też lepsze na 4-5 graczy. Dla dwójki coś w podobnym typie do PR to Goa. Może tematyka wrzucona nieco na siłę ale mechanika całkiem fajna.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: bart8111 »

Jeśli ta gra ma być grana tylko w dwie osoby to raczej radziłbym szukać gier dedykowanych tylko na dwie osoby bo rzadko kiedy gry, które są na większą ilość graczy działają równie dobrze wtedy gdy tych graczy jest tylko dwóch (albo jest za luźno albo jest za mała interakcja między graczami itp.). Więc z tych trzech tytułów Zimna Wojna powinna się najlepiej sprawdzić jako, że jest jedyną dwuosobówką z tych gier.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: schizofretka »

bart8111 pisze:Jeśli ta gra ma być grana tylko w dwie osoby to raczej radziłbym szukać gier dedykowanych tylko na dwie osoby bo rzadko kiedy gry, które są na większą ilość graczy działają równie dobrze wtedy gdy tych graczy jest tylko dwóch (albo jest za luźno albo jest za mała interakcja między graczami itp.). Więc z tych trzech tytułów Zimna Wojna powinna się najlepiej sprawdzić jako, że jest jedyną dwuosobówką z tych gier.
+1
Tyle, że Zimna Wojna to na początku będą 5h rozgrywki, i jest sporo losowości. Da się nad nią zapanować, ale potrafi zaboleć nieszczęsny rzut kośćmi. Z gier wieloosobowych bez losowości na dwójkę działa Helvetia i Caylus, powinniście się zainteresować. Ekonomiczna (ale w kosmosie) jest też Race for the Galaxy, ale tu jest też wyraźna losowość.

Mało gram w dwuosobówki. Zazwyczaj są one niestety wojenne/bitewne (w węższym lub szerszym tego słowa rozumieniu), albo są karciankami, niemal z definicji dość losowymi (co nie znaczy, że szczęście jest w nich ważniejsze od umiejętności).
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: Lothrain »

A ja bym powiedział, że na dwie osoby bardzo dobrze sprawdzą się Zamki Burgundii, które w dodatku spełniają wszystkie Twoje wymagania (no dobrze jest trochę losowości, ale w granicach przyzwoitości). Rzuć okiem na ten tytuł, bo warto.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: jules »

Magnum Sal - myślę, że sporo graczy podchodzi do niej z niepotrzebną ostrożnością. Gra jest świetną, nie za lekką, nie za ciężką propozycją. Trzeba troche kombinować, jest troche interakcji (czemu wyciągasz sól z moich komnat?), śliczna plansza i wykonanie poszczególnych elementów (bardzo klimatyczne) i cena zwłaszcza na allegro - to wszystko po prostu woła - kup mnie.:)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: cezaras »

1. Zamki Burgundii
2. Agricola (rzadko nie zgadzam się z Veridianą, ale zdecydowanie w 2 osoby Agricola śmiga) ale może być też Agricola dla dwóch osób
3. Stone Age

[EDIT] jeszcze 4.Notre Dame
Ostatnio zmieniony 20 cze 2012, 10:25 przez cezaras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: salmunna »

Stone Age może być zbyt proste (możecie sobie je spróbować na yucata.de)
At the Gates of Loyang dobrze chodzi na dwie osoby.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: kdsz »

Nie zgadzam się z negatywnymi głosami dot. Agricoli i Puerto Rico dla dwóch osób. W PR rozegrałem kilkadziesiąt partii i jestem zdania, że gra śmiga znakomicie. Naprawdę warto się zaopatrzyć

Nie byłbym sobą gdybym nie zaproponował Brassa, ale po Carcassonne byłby to zbyt duży przeskok, a i gra niezbyt dostępna. Warto przyjrzeć się klasycznym eurogrom, choćby Stefana Felda, które zazwyczaj dobrze sprawdzają się w dwuosobowym gronie (W roku smoka, Zamki Burgundii), czy moim ulubionym Wikingom.

Skoro Zimna Wojna Was nie przeraża, to może na początek coś znacznie krótszego i quasi-wojennego czyli A Few Acres of Snow. Na siłę można tam nawet odnaleźć elementy ekonomii ;)
ksiazeiona
Posty: 7
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:27

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: ksiazeiona »

Dzięki wielkie za propozycje tytułów. Zdecydowaliśmy się jednak na zakup cywilizacji po przez wieki. Właśnie siadamy do gry :)
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: Firenski »

ksiazeiona pisze:Dzięki wielkie za propozycje tytułów. Zdecydowaliśmy się jednak na zakup cywilizacji po przez wieki. Właśnie siadamy do gry :)
I to był najlepszy zakup :)
Nie zdążyłem Wam tego zaproponować i mimo różnych opinii uważam, że na 2 graczy też świetnie się sprawdza.
Miłego grania :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: Trolliszcze »

bart8111 pisze:Jeśli ta gra ma być grana tylko w dwie osoby to raczej radziłbym szukać gier dedykowanych tylko na dwie osoby bo rzadko kiedy gry, które są na większą ilość graczy działają równie dobrze wtedy gdy tych graczy jest tylko dwóch
Stefan Feld chciałby zamienić z tobą słowo... ;)
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra dla odważnej pary

Post autor: kajman »

Jeśli chodzi o Agricolę, to mi najbardziej odpowiada wariant dwuosobowy. Znajomi nie polubili gry, spróbowali jej w większym gronie i stwierdzili, że nie odpowiada im uczucie, że ciągle brakuje im surowców, chcieliby wykonać mnóstwo akcji, ale na nic nie mają czasu itp. :) W dwuosobowym wariancie nie czuć takiej presji, przynajmniej ja jej nie odczuwam, poza tym to jedna z niewielu pozycji, w którą mój mąż zgadza się grać w dwie osoby :)
ODPOWIEDZ