Essen 2012

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 25 times

Essen 2012

Post autor: uyco »

Essen 2012 powoli nadchodzi :D . Na BGG pojawiają się już tradycyjne listy nowych pozycji przeznaczonych do zakupu i obserwacji - po przejrzeniu kilka gier przyciągnęło moją uwagę:


-P.I. - gra detektywistyczna Martina Wallace'a sic!
-The Great Zimbabwe - nowy produkt Splotter Spellen, ktoś pisał że kalsy Antiquity.
-Ground Floor - ciekawa gra ekonomiczna z kickstartera, recenzowana już przez Undead Viking'a,
-Suburbia - tile - laying sim city, budowanie swoich silniczków z twistem. Konkurent naszego City Tycoon? Zwróciła moją uwagę ze względu na tematykę.
-CO2 - nowa gra twórcy Vinhos. Podobno nieco lżejsza i krótsza z niebanalną mechaniką. Tematyka na czasie.
-Clash of Cultures - najnowsze dziecko Christiana Marcussena, autora Kupców i Korsarzy. Tym razem autor zmierzył się z tematem cywilizacyjnym - ze względu na autora i tematykę - na radarze!
-Brifcase - Grecy zrobili grę o tym, co im wychodzi ostatnio najlepiej - o gospodarce. Uwaga - osią mechaniki gry jest deck building :shock: Może być albo ciekawie, albo śmiesznie. Co wyjdzie - zobaczymy. Na radarze.



-
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Essen 2012

Post autor: Epyon »

Z listy uyco wypatruję P.I., CO2, Clash of Cultures i Briefcase. Dodatkowo ostrzę kły na:

City of Horror - reimplementacja Mall of Horror w wykonaniu Repos Production.
Gauntlet of Fools - nowy tytuł Donalda X. Vaccarino, w którym wszyscy gracze na końcu... giną.
Samurai Sword - BANG! w samurajskim klimatach, bez odpadania graczy w trakcie rozgrywki.
Tokaido - kolejna gra Antoine'a Bauzy, która kusi ślicznymi grafikami.
Tzolkin: The Mayan Calendar - nowość od CGE, bardzo ciekawa tematyka i mechanizm kół zębatych.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Essen 2012

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Archipelago - eksploracja Karaibów, zbieranie surowców, rozbudowa, negocjacje ( podobno nawet w grze 2 osobowej :shock: ), sekretne zadania, uważanie na tubylców. Ma to być euro ale bez jakiejś dziwnej otoczki fabularnej i z interakcją. Mam nadzieję że będzie super, czekam na to i mam nadzieję że jakiś sklep się postara dostać to tak żeby było dostępne zaraz po Essen.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Essen 2012

Post autor: ppski »

Fruczak Gołąbek pisze:Archipelago - eksploracja Karaibów, zbieranie surowców, rozbudowa, negocjacje ( podobno nawet w grze 2 osobowej :shock: ), sekretne zadania, uważanie na tubylców. Ma to być euro ale bez jakiejś dziwnej otoczki fabularnej i z interakcją. Mam nadzieję że będzie super, czekam na to i mam nadzieję że jakiś sklep się postara dostać to tak żeby było dostępne zaraz po Essen.
Mam druknieta instrukcje ale wciaz czekam z czytaniem ;) Moze byc dobra gra!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Nie wszystko to "czyste" Essen, część to dodatki, a połowa będzie po polsku. I po co jechać do Essen :P

- Android: Netrunner (będzie PL)
- X-Wing (będzie PL)
- R4TG: Alien Artifacts (będzie PL)
- Seasons (będzie PL)
- 7 Wonders: Cities (będzie PL)
- King of Tokyo: Power Up
- Clash Of Cultures
- Lady Alice: nowa gra od Hurricane Games (Mr Jack), dedukcja, od 3 do 5 graczy
- Sherlock Holmes Consulting Detective ale w końcu nie wiem czy wyjdzie po angielsku czy nie.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Essen 2012

Post autor: Epyon »

yosz pisze:- Lady Alice: nowa gra od Hurricane Games (Mr Jack), dedukcja, od 3 do 5 graczy
- Sherlock Holmes Consulting Detective ale w końcu nie wiem czy wyjdzie po angielsku czy nie.
Dodaję do swojej listy wypatrywanych tytułów. :) Nie wiedziałem, że Sherlock wyjdzie po angielsku, ale na BGG jest wyraźna informacja o anglojęzycznym wydaniu.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Ale nie wiem czy się z tego pomysłu nie wycofali - na bgg sa jakieś sprzeczne informacje :/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Essen 2012

Post autor: Ryu »

uyco pisze:-The Great Zimbabwe - nowy produkt Splotter Spellen, ktoś pisał że kalsy Antiquity.
Uuuu.. la, la... Zmienili liczbę graczy z 3-5 na 2-5. Ciekawe czy dołożyli na siłę liczbę najważniejszą czy równie dobrze będzie śmigać na 2 os co na pozostałe.
Tak, zdecydowanie tytuł na który czekam z niecierpliwością :mrgreen:
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Essen 2012

Post autor: konev »

Patrząc na The Hotness BGG to na tym Essen rządzić będzie Rebel. The Cave na pierwszym miejscu, do tego Amber i Mercurius. Wszystkie z obłędnymi średnimi ocen, póki co, powyżej 9 :D.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: surmik »

Przeprowadzili zmasowany atak na Hotness ręcyma testerów ;) Duży sukces będzie jak gry utrzymają się wysoko na liście po tym jak obrazki spadną z Hot. :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1538
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Essen 2012

Post autor: Furan »

A tam.

Myrmes- gra o mrowisku od Ystari! :)

I nowa gra kafelkowa Knizii - Qin.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Essen 2012

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Rochwald pisze:A tam.

Myrmes- gra o mrowisku od Ystari! :)
Kurczę, 3 lata temu myślałem żeby zrobić grę o mrówkach :D. Na początku miały się bić dwa mrowiska o dominację na plaży ( wiem, gdzie tam mrowisko na plaży :P ), później stwierdziłem że ciekawiej będzie jak będą walczyć z osami, pszczołami i innym robactwem. Coś już tam nawet porobiłem w tym kierunku, później oczywiście mi się odechciało i tyle z tego wyszło :P. Mam nadzieję że Myrmes okaże się co najmniej niezłe.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Essen 2012

Post autor: watman »

Epyon pisze: City of Horror - reimplementacja Mall of Horror w wykonaniu Repos Production.
to na razie jedyna rzecz ktora mi wpadla w oko na BGG...
no i oczywiscie WINTER! Winter is coming! :>
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Essen 2012

Post autor: Epyon »

watman pisze:no i oczywiscie WINTER! Winter is coming! :>
Ale u nas jeszcze przed Essen. :]
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Essen 2012

Post autor: watman »

Epyon pisze:
watman pisze:no i oczywiscie WINTER! Winter is coming! :>
Ale u nas jeszcze przed Essen. :]
ciiicho taaaam, jednolinijkowy post by mi wyszedl...
Amber troche wydaje mi sie carcassonem na sterydach, ale ma grac do 6, wiec na pewno tez sprawdze ;P
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2012

Post autor: skolo »

ktos z Was sie wybiera?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2012

Post autor: jax »

Dzięki za tipy.
Niektóre wrzuciłem na swoją listę zakupów/do sprawdzenia. Szczególnie Archipelago i The Great Zimbabwe brzmią interesująco.

Przypomnę za to o tytule Cave Farmers - Agricola od Uwe w nowej odsłonie :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Essen 2012

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Zapomniałem że na radarze mam jeszcze Keyflower tylko nie chce mi się o grze nic pisać :P.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen 2012

Post autor: staszek »

jax pisze:Dzięki za tipy.
Niektóre wrzuciłem na swoją listę zakupów/do sprawdzenia. Szczególnie Archipelago i The Great Zimbabwe brzmią interesująco.

Przypomnę za to o tytule Cave Farmers - Agricola od Uwe w nowej odsłonie :)
Archipelago i nowa gra Splottera również u mnie do sprawdzenia(Splotter mam nadzieję będzie podobny bardziej do Indonesii niż Antiquity) no i oczywiście Cluedo Martina W. ;)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2012

Post autor: Hiu »

ja czekam na dodruk Fortune and Glory of FFP - tylko zastanawiam sie jak bede latac z tym pudlem po hali :)
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 328
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 142 times

Re: Essen 2012

Post autor: olocop »

A ja czekam na Portalowego Robinsona Crusoe. Może w końcu jakaś kooperacja warta zagrania i nie w klimatach demonów, duchów itp. Na razie tylko Pandemia spełniła moje (i mojej żony) oczekiwania, ale dobrze się zapowiada, tak więc zacieram ręce i czekam na dalsze informacje...
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 647 times
Been thanked: 524 times

Re: Essen 2012

Post autor: Harun »

Nie do końca Essen, ale kilka typów na 2012

http://boardgamegeek.com/geeklist/14372 ... erested-in
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2012

Post autor: jax »

wyłania się już harmonogram Essenowych video-prezentacji na bgg:

http://www.boardgamegeek.com/thread/849 ... ler-and-pr

przypominają się poprzednie lata i dziesiątki godzin spędzonych na oglądaniu i nadganianiu prezentacji żeby być 'na bieżąco' z aktualnym rozkładem jazdy ;)

teraz też będzie co oglądać - tym bardziej że pewniaków w tym roku bardzo mało i jest szansa na wyłowienie jakichś perełek wśród nie-aż-tak-zachecających tytułów

nie piszę już 'w tym roku zapowiada się wyjątkowo słabe Essen' bo podobne wrażenie miałem przed targami w 2 ostatnich latach i po targach się nie potwierdziło - mnóstwo świetnych, granych często pozycji zakupiłem :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Essen 2012

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Jeszcze w oko mi wpadły:
Glory of the three kingdoms - guandu core set - living deck building game ;)
il vecchio - ładna plansza :)
uchronia - Carl Chudyk
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1538
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Essen 2012

Post autor: Furan »

Przyjrzałem się aktualnej liście.
Ciekawostką są dwie gry z motywem wypasu owiec:
Sheepdogs of Pendleton Hill i Sheepland.

Pojawi się też drugi kafelkowy tytuł od R. Knizii - Spectaculum. Właściwie kafelkowo-karciany. Szkoda, że plansza wygląda tak nieludzko nudno.
W ogóle dr RK ma ostatnio pecha do wydań (np. Callisto fajne, ale średnie kolorystycznie), za przykład służy kolejna jego gra na to Essen - RonDo(sama okładka mówi -nie klikać!).

Hobbit - gra od M. Wallace'a, będzie karcianką o... zbieraniu lew :shock: .

Zainteresowały mnie też 4 gry kooperacyjne:
Mice & Mistics- mam nadzieje, że ktoś wyda to cudeńko w wersji PL.
Oh No Invasion i Hanabi (wznowienie), którego mechanika wydaje się ultra genialna w swojej prostocie.
Shadows over Camelot - gra karciana.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
ODPOWIEDZ