Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Shogun

Post autor: yakos »

Bogasowi raczej chodziło o to, że polskie wydanie nie pochodzi od Galakty.
Raleen
Posty: 855
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 57 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Raleen »

Nie byłem pewien, stąd słowo "bodajże".
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Shogun

Post autor: Earl_MW »

Można było zawsze, ba, u nas się zdarzało, że było to wykorzystywane do niespodziewanych ataków na tyły przeciwnika (pierwsza karta: przemieszczenie wojsk,druga karta: atak - wykorzystany na przemieszczenie wojsk, trzecia karta: atak - najazd na niebronioną prowincję przeciwnika - niebronioną, bo zdawało się, że najbliższe wrogie wojska są oddalone o trzy prowincje).

Earl
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Shogun

Post autor: Filip z Lublina »

ku mojemu sporemu zoskoczeniu mojej Najnarzeczońszej straszliwie spodobał się Shogun. jednak jeszcze bardziej zaskakujący był jej argument, który podważał jego(Shoguna) świetność. mianowicie mojej Marcie przeszkadza strasznie ograniczenie czasowe(2 lata, tylko 6 rund gry) i konkretnie określony koniec gry. chodzi dokładnie o to, że chciałaby, żeby gra nie posidała konretnych ram czasowych(rundowych) tylko żeby koniec zależał od strategii graczy. moja Piękna się złości gdy już powoli jej strategia zaczyna się rozkręcać a tu już koniec gry;P nie daje sobie przetłumaczyć, że w tym przypadku to nie gra się dostosowuje do jej strategii tylko ona musi dostaosować strategię do gry. tak oto mam znaleźć taką grę, żeby Marta mogła sobie bez presji czasu rozplanować i wprowadzić w życie dalekosieżną strategię:) no i zastanawiam się cóż takiego sprawić specjalnie dla niej;) myślałem o GoT, myślałem o Strugle of Empires(w żadną nie grałem), ale jeszcze nie wymyśliłem. polecacie coś, co zachowa charakter Shoguna(rozwój raczej wszechstronny, nie w 100% nastawiony na wojnę), ale będzie mniej restrykcyjnie podchodziło do czasu gry? dodam też, że mej Lubej przeszkadza również "krótki czas gry" w Shogunie;P czyli tak uśredniając szukamy czegoś od 3 do 5 godzin:) z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: Don Simon »

Through the Ages to dosc oczywisty wybor :).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Shogun

Post autor: Filip z Lublina »

Don Simon pisze:Through the Ages to dosc oczywisty wybor :).
a wiesz, że spróbuję? tylko nie wiem czy wizualnie jej się spodoba bo to artystka taka trochę i generalnie lubi to co ładne;P
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Shogun

Post autor: Wehr »

Twilight Imperium!
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Shogun

Post autor: Geko »

Happosai, niektórzy chcieliby mieć takie problemy 8)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Gobel
Posty: 2
Rejestracja: 07 paź 2009, 12:30

Szogun

Post autor: Gobel »

Witam Koledzy i Koleżanki.

To moja premiera na forum. Licząc na Wasze doświadczenie zwracam się do Was z pytaniem dotyczącym gry Szogun.
Gra jest niesamowita, od kilku dni jestem jej posiadaczem i dobrze się bawie. Jednak pomimo wielokrotnego przeczytania polskiej instrukcji nie mogę doczytać się reguł dotyczących mechanizmu wybuchania powstań chlopskich podczas kolejnego zbioru ryżu lub złota w tej samej prowincji (w prowincji w której jest już przynajmniej jeden znacznik buntu).
Dodam że zasady mówiące o powstaniach zimowych do których dochodzi gdy nie możemy wykarmić zimą poszczególnych prowincji są czytelnie oraz jasno i wyrażnie opisane.Tu nie ma problemu.

Polska instrukcja mówi:
-str.7 i 8. Jeżeli gracz zbiera w prowincji podatki lub ryż,może zdarzyć się,że wybuchnie powstanie.
Jeżeli powstanie nie wybuchnie lub zostanie skutecznie zdławione,w prowincji należy położyć 1 znacznik buntu.

-str.11. Powstanie może mieć miejsce w 2 przypadkach:
-Zimowy brak zapasów. (Tu nie mam żadnych pytań,wsztstko jest dokładnie opisane w instrukcji).
-Zbieranie podatków/ryżu w prowincji w której znajduję się przynajmniej 1 znacznik ryżu.
I tu pojawia się problem.Ani słowa o zasadach jak dochodzi lub nie dochodzi do ewentualnego powstania!

Z góry dziekuję każdemu kto mi to wyjaśni.
Pozdrawiam.
Gobel.


Przenosze do odpowiedniego watku - Don Simon
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szogun

Post autor: Sandman »

Gobel pisze: I tu pojawia się problem.Ani słowa o zasadach jak dochodzi lub nie dochodzi do ewentualnego powstania!
To jest banalnie proste: powstanie (o sile 1) wybucha (zawsze) jeśli zbierasz ryż/podatki z prowincji gdzie wcześniej leżał już znacznik buntu. Jeśli powstanie zostanie stłumione to dokładasz tam kolejny znacznik buntu i ewentualne przyszłe powstania będą miały już siłę 2.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Gobel
Posty: 2
Rejestracja: 07 paź 2009, 12:30

Szogun zrozumiany.

Post autor: Gobel »

Wszystko jasne w sprawie buntów wiosna-jesień!

Dzięki Sandman.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 486
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 115 times
Been thanked: 85 times

Re: Shogun

Post autor: rand »

Zastanawiam się nad kupnem tej gry, jednak zanim zdecyduję wolałbym przeczytać polską instrukcję. Czy jest taka możliwość?? MOże ktoś ma scan instrukcji lub jest ona gdziś zamieszczona w postaci pdf?? JA niestety na BGG i na rebelu nic nie znalazłem. Bym był wdzięczny za pomoc.
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shogun

Post autor: Koziołek »

Zobacz parę postów wyżej :roll:
Awatar użytkownika
rand
Posty: 486
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 115 times
Been thanked: 85 times

Re: Shogun

Post autor: rand »

Koziołek pisze:Zobacz parę postów wyżej :roll:
Dzięki musiałem to w jakiś sposób ominąć....

Mam jeszcze 2 pytania odnośnie gry.
1. przeczytałem w jakiejś recenzji, że w instrukcji brakuje paru informacji. Czy jest gdzieś jakieś sprostowanie do instrukcji, bądź są gdzieś wypisane informacje, które zostały pominięte lub niesprecyzowane w oficjalnej instrukcji?

2. Czy grał ktoś w Szoguna w dwie osoby? Czy są w ogóle jakieś alternatywne zasady do gry na dwie osoby w tą grę?
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Shogun

Post autor: Dzej »

rand pisze:
Koziołek pisze: 2. Czy grał ktoś w Szoguna w dwie osoby? Czy są w ogóle jakieś alternatywne zasady do gry na dwie osoby w tą grę?
Jest wariant dwuosobowy. Sprowadza się tylko do innej liczby surowców i chyba jakiejś drobnej kosmetycznej zmiany ( w sumie nie pamiętam bo 99% moich partii jest dwuosobowych) Moja dziewczyna uwielbia tą grę i często (co ja mówię praktycznie zawsze :shock: ) kopie mi w nią tyłek :)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
rand
Posty: 486
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 115 times
Been thanked: 85 times

Re: Shogun

Post autor: rand »

Ostatnio natknąłem się w jednym sklepie internetowym na Shoguna w cenie 109 zł jednak była to wersja Multilanguag z załączoną polską instrukcją. I teraz pytanie jak bardzo się różni ta wersja od wersji polskiej?? Bo zastanawiam się nad kupnem wersji niepolskojęzycznej.
Czy wersja polska ma jakiś dodatek czy coś?? Duzo jest w grze do przetłumaczenia, znaczy jakieś nazwy, karty?? Bo w sumie róznica w cenie jest spora.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: yosz »

rand pisze:Ostatnio natknąłem się w jednym sklepie internetowym na Shoguna w cenie 109 zł jednak była to wersja Multilanguag z załączoną polską instrukcją
Nie ma żadnej różnicy oprócz pudełka
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2792
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Shogun

Post autor: bogas »

yosz pisze:
rand pisze:Ostatnio natknąłem się w jednym sklepie internetowym na Shoguna w cenie 109 zł jednak była to wersja Multilanguag z załączoną polską instrukcją
Nie ma żadnej różnicy oprócz pudełka
Chyba, że ktoś ma jakieś zboczenia i chce mieć kolorową instrukcję po polsku na papierze kredowym. Wtedy też może być zawiedziony :D
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Shogun

Post autor: pawel1454 »

Zastanawiam się nad pewną kwestią.
Na tacce leżą kostki w różnych kolorach. W przypadku bitwy między dwoma graczami do wieży wrzuca się odpowiednią ilość kostek w odpowiednich kolorach + kostki z tacki. Czy w takim wypadku nie powinno się odrzucić z tacki kostek w kolorach graczy, którzy toczą bitwę?
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Wookie »

to jest piękno tej gry - "widzę, że mój przeciwnik ma przewagę na tacce, ale pamiętam, że coś w środku z moich kostek zostało - atakuję", albo "mam przewagę na tacce, to w tej turze zainwestuje spokojnie w budynki, bo nikt mi nie podskoczy"
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Shogun

Post autor: pawel1454 »

Dziękuję za błyskawiczne i jednoznaczne odpowiedzi.
sasik
Posty: 1
Rejestracja: 27 lis 2009, 14:29

Re: Shogun

Post autor: sasik »

Po rozegraniu jednej partii wydawało nam się, że w wieży jest zdecydowanie za mało armii chłopskich, a zdobywanie neutralnych terytoriów jest zbyt proste. Czy chłopskie armie dorzuca się tylko na początku gry? Czy może po pierwszej zimie (albo i częściej?) się coś dorzuca?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: Veridiana »

Zdobywanie może nie jest trudne, ale niesie ze sobą inne niebezpieczeństwo. przeciw armi złożonej z jednego chłopa wystawiasz ileś swoich kostek i okazuje się, że z wieży wypada ci ich nawet więcej. One z kolei wrzucone do wieży podczas następnej bitwy raczej z niej w takiej ilości już nie wypadną i stajesz się łakomym kąskiem.
tak mi się kojarzy z moich dawnych gier...
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: zephyr »

Akurat fakt że chłopi bronią się gorzej niż inny armia innego shoguna nie wydaje mi się jakiś specjalnie dziwny ani wymagający modyfikacji.
Zwłaszcza że każda prowincja niezależnie od tego jak badziewna ryż konsumuje, a tak naprawdę liczą się budynki, a o te trzeba się zgłaszać do innych graczy :twisted:
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Shogun

Post autor: Pastorkris »

Jakie koszulki pasują do Shoguna? Mam w domu mini american i są za małe... europen są większe i nadają się??
ODPOWIEDZ