7 dni Westerplatte

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
BartoszKanafa
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2013, 08:53

7 dni Westerplatte

Post autor: BartoszKanafa »

Bliskie ukończenia są grafiki z najnowszej gry kooperacyjnej Łukasza Woźniaka "7 dni Westerplatte". Gra zostanie wydana na jesieni przez wydawnictwo STGames, dystrybucją natomiast zajmie się G3.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałe grafiki można znaleźć na naszym fanpage'u: https://www.facebook.com/G3Poland
Bartosz Kanafa, G3
Ostatnio zmieniony 28 sie 2013, 12:10 przez BartoszKanafa, łącznie zmieniany 7 razy.
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: Picek »

O czym tu dyskutować, skoro grafiki się źle na forum wyświetlają i póki co nie wiadomo nic poza grafikami?
Przydałoby się poprawić te linki do grafik. Da się:
Obrazek
tylko
Obrazek
trzeba
Obrazek
chcieć!
Obrazek
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1791
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: Legun »

Czy naprawdę nie da się znaleźć nikogo, kto potrafi narysować żołnierza w ruchu tak, by nie wyglądał na niepełnosprawnego, który pierwszy raz w życiu trzyma w ręce karabin? :cry: Zróbcie sobie parę zdjęć z jakąś ekipą od rekonstrukcji historycznych i użyjcie jako bazy, jeśli już nie macie innego wyjścia...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: pattom »

hmmm.... nie wiem jaka będzie mechanika ale karty z napisami ' A B C ....' czy '+1 M' źle wyglądają i kojarzą mi się rebusami matematyczno-słownymi dla dzieci :(
Niszczą klimat gry, dla mnie oczywiście.
Jeśli będę chciał karciankę w klimatach II Wojny Światowej, patrząc tylko na wygląd gry, to wybiorę Cichociemni “Akcja Most III".
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: rastula »

pattom pisze:hmmm.... nie wiem jaka będzie mechanika ale karty z napisami ' A B C ....' czy '+1 M' źle wyglądają i kojarzą mi się rebusami matematyczno-słownymi dla dzieci :(
Niszczą klimat gry, dla mnie oczywiście.
Jeśli będę chciał karciankę w klimatach II Wojny Światowej, patrząc tylko na wygląd gry, to wybiorę Cichociemni “Akcja Most III".
so true... mało klimatyczne - jakąś ikonografię trza by opracować...
BartoszKanafa
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2013, 08:53

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: BartoszKanafa »

Gra nie jest karcianką a planszową grą kooperacyjną więc nijak ma się porównywanie jej do Cichociemnych.
Taka a nie inna symbolika wymuszona jest mechaniką gry więc symbole raczej pozostaną (mam na myśli ich formę), zmienić się za to może wygląd (i prawdopodobnie zmieni).
Podkreślam że jest to zaawansowana wersja (a nie finalna) grafik.
Konstruktywna krytyka mile widziana :wink:
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: mig »

Dla mnie grafiki są ok. Faktycznie, żołnierze w ruchu nie wyglądają najszczęśliwiej, ale generalnie źle nie jest.

Natomiast te litery są zupełnie wizualnie nietrafione. Jeśli nie można zamiast liter umieścić ikonek czy innych symboli to niech choć litery będa miały jakąś klimatyczną czcionkę.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: Pasza26 »

Zgadzam sie odnosnie symboli i liter na kartach - moze chociaz czcionke daloby rade zmienic na jakas przyjemniejsza dla oka. Czy karty beda mialy jakies nazwy, czy tez moze ich kolorystyka bedzie sugerowac kategorie karty (jak chocby w Mage Wars)?

Po temacie jaki zostal wybrany na gre raczej nie powinienem sie spodziewac zabawy w kilka osob, prawda? Chyba ze ktos nie doczytal podrecznika do historii i zsrr sie w jakims dodatku pojawi ;))
BartoszKanafa
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2013, 08:53

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: BartoszKanafa »

Powinien Pan się spodziewać gry w kilka osób :wink:
Gra przeznaczona jest dla 1-4 graczy. Każdy z graczy kontroluje 1 polskiego oficera.
Gracze wspólnie bronią półwyspu Westerplatte przed atakami oddziałów niemieckich.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: Andy »

A cóż przedstawia karta pierwsza? Domyślam się, że chodzi o wzrost morale załogi o 1 po wiadomości o wypowiedzeniu Niemcom wojny przez Anglię i Francję 3 września. Ale co to za Fieseler Fi 156 Storch w barwach francuskich(?), zrzucający ulotki nad Westerplatte? :shock:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: Smoku »

Hełmy wyglądają jakby każdy Niemiec sam sobie wyklepał w warsztacie.Co głowa to inny wzór.Postacie w bardzo dziwnych pozach,czasami wręcz groteskowe.Przy takich grafikach trudno będzie utrzymać klimat.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: Bea »

A mnie się grafiki bardzo podobają, szczególnie kolorystyka. Nie wiem co chcecie od tych żołnierzy i hełmów. :roll:
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: clown »

Nie wiem co chcecie od tych żołnierzy i hełmów.
Tego, że nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Wyglądają jak z komiksów o Ubernaziolach. Cichociemni kasują graficznie to co tu widać w przedbiegach.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: Perpetka »

Mi tam grafiki się podobają, ale ja nie jestem z historio-maniaków :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: rastula »

1) klimat grafik mi się podoba ( kolorystyka, wybuchy, dynamika sytuacji) - ani postawy ani, komiksowość ( różny kształt chełmów niemieckich ;) jakoś mnie nie razi

ALE

2) nie podobają mi się litery na kartach - mechanika , mechaniką a opis na kartach można zrobić inaczej (ikony , kolory...)

3) takie rzeczy jak kształt hełmów mi aż tak bardzo nie przeszkadza - widzę że to Wermacht ;-) - ale NIEMIECKI samolot rozrzucający ulotki podczas 'dziwnej wojny" (jak się domyślam) to przegięcie...


warto aby jakiś miłośnik militariów przejrzał projekty - bo takie błędy psują grę osadzoną w konkretnym czasie i miejscu
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: gaseki »

rastula pisze:1) ale NIEMIECKI samolot rozrzucający ulotki podczas 'dziwnej wojny" (jak się domyślam) to przegięcie...
A nie francuski, jak już ktoś wcześniej zauważył?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: rastula »

gaseki pisze:
rastula pisze:1) ale NIEMIECKI samolot rozrzucający ulotki podczas 'dziwnej wojny" (jak się domyślam) to przegięcie...
A nie francuski, jak już ktoś wcześniej zauważył?
nie - to - niemiecki "bociek" czyli - Fieseler_Fi_156
https://en.wikipedia.org/wiki/Fieseler_Fi_156

owszem ten typ latał a nawet był produkowany we Francji ale dopiero po 44 roku (tzn był produkowany wcześniej w okupowanej Francji a po wyzwoleniu produkcję kontynuowano już na potrzeby Francji)- tak więc raczej w 39 nie brał udziału w operacjach Armée de l'Air

czyli mamy kuriozum

samolot niemiecki - oznaczenia francuskie

historia na karcie jest zrozumiałą - Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Rzeszy - ale zamiast ruszyć armię zrzucali nad Niemcami ulotki (stąd nazwa "dziwna wojna")
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: rastula »

inny potencjalny zonk

karta ostrzału artyleryjskiego

na zdjęciu mamy ewidentnie ostrzał przeciwlotniczy ( armaty to chyba FLAK 88 + celowniczy z dalmierzem) - używano jej również jak broni przeciwpancernej, ale chyba raczej nie do ostrzału artyleryjskiego... czy były na Westerplatte? nie wiem, ale myślę że Niemcy użyli tam prędzej innego sprzętu ( nie wspominając o ostrzale z morza),


możemy przyjąć, że to bez znaczenia - ale jak robimy grę o konkretnym miejscu i czasie to warto przysiąść nad "reasearchem" :) bo się zaraz okaże , że Niemcy tam na Tygrysach wjechali ;-)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: Odi »

Rastula -> z ostrzałem artyleryjskim, to się akurat raczej mylisz.
Ekspertem nie jestem, ale tak na szybko, to działo z obrazka wygląda mi na schwerefeldhaubitze 18 (150 mm), na pewno nie na flaka 88. Czy przy szturmie na Westerlatte Niemcy takich używali? Nie wiem. Raczej nie, skoro atakował SS-Heimwehr i marynarze (a więc oddziały quasi-improwizowane, milicyjne i lekkie), ale tylko dedukuję i niewykluczone, że się mylę.

edit: co ciekawe, wg wikipedii, w skład SS-Heimwehr wchodził dywizjon p-lot :) Patrząc na wymienione na wiki siły niemieckie, to posiadali lekkie flaki oraz haubice FH 18 105 mm, które raczej na pewno nie są tymi z obrazka. Z kolei 150tek podobno nie było.... :|
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: mig »

Ale te niezgodności historyczne naprawdę Wam przeszkadzają? Byłoby miło, żeby wszystko idealnie się zgadzało - tym bardziej, że pewnie wielkiego nakładu sił ze strony autora grafik by to nie wymagało, ale powiedzmy sobie szczerze: 99,9% grających nie zauważy żadnej różnicy. A spośród tego 0,1% który to dostrzeże, pewnie większości i tak to przeszkadzać nie będzie.
W opracowaniu historycznym, czy nawet grze stricte historycznej by mnie to może i raziło, ale w kooperacyjnej karciance? No bez jaj...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: rastula »

Odi pisze:Rastula -> z ostrzałem artyleryjskim, to się akurat raczej mylisz.
Ekspertem nie jestem, ale tak na szybko, to działo z obrazka wygląda mi na schwerefeldhaubitze 18 (150 mm), na pewno nie na flaka 88. Czy przy szturmie na Westerlatte Niemcy takich używali? Nie wiem. Raczej nie, skoro atakował SS-Heimwehr i marynarze (a więc oddziały quasi-improwizowane, milicyjne i lekkie), ale tylko dedukuję i niewykluczone, że się mylę.

edit: co ciekawe, wg wikipedii, w skład SS-Heimwehr wchodził dywizjon p-lot :) Patrząc na wymienione na wiki siły niemieckie, to posiadali lekkie flaki oraz haubice FH 18 105 mm, które raczej na pewno nie są tymi z obrazka. Z kolei 150tek podobno nie było.... :|

absolutnie nie chcę się spierać, bo jestem kiepski ekspert - ale flak był przeznaczony do strzelania "na wprost" a nie do ostrzału "po łuku" - duża prędkość wylotowa, rodzaj amunicji itd.

co do tego że na obrazku nie jest 88 to chyba masz rację - nie to podwozie i chyba nie ta wielkość - no i właśnie dlatego przydałaby się konsultacja historyka wojskowości przy tym tytule
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: rastula »

mig pisze:Ale te niezgodności historyczne naprawdę Wam przeszkadzają? Byłoby miło, żeby wszystko idealnie się zgadzało - tym bardziej, że pewnie wielkiego nakładu sił ze strony autora grafik by to nie wymagało, ale powiedzmy sobie szczerze: 99,9% grających nie zauważy żadnej różnicy. A spośród tego 0,1% który to dostrzeże, pewnie większości i tak to przeszkadzać nie będzie.
W opracowaniu historycznym, czy nawet grze stricte historycznej by mnie to może i raziło, ale w kooperacyjnej karciance? No bez jaj...

tak - bardzo - jeśli gra nazywa się Westerplatte i nawiązuje do konkretnych wydarzeń to powinna odnosić się do realiów - i nie chodzi o kształt guzików...

jak znam autora to nie jest on pozbawiony ambicji edukatorskich a gra pewnie będzie raczej skierowana do młodzieży...

w 4 pancernych nic mnie nie razi - w tym przypadku trochę tak - tym bardziej, że, jak sam napisałeś- sprawdzenie nie wymaga aż tak wiele wysiłku...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4068
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 281 times
Been thanked: 168 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: lacki2000 »

mig pisze:Ale te niezgodności historyczne naprawdę Wam przeszkadzają? Byłoby miło, żeby wszystko idealnie się zgadzało - tym bardziej, że pewnie wielkiego nakładu sił ze strony autora grafik by to nie wymagało, ale powiedzmy sobie szczerze: 99,9% grających nie zauważy żadnej różnicy. A spośród tego 0,1% który to dostrzeże, pewnie większości i tak to przeszkadzać nie będzie.
W opracowaniu historycznym, czy nawet grze stricte historycznej by mnie to może i raziło, ale w kooperacyjnej karciance? No bez jaj...
No właśnie bez jaj ale w odwrotnym sensie - jak coś jest o historii z małego wycinka czasowego to powinno się zgadzać perfecto na błysk, przynajmniej w użytym sprzęcie (ale też nazwiskach, miejscach, itp), żeby żaden domowy ekspert mający dostęp do wiki nie miał nic do zarzucenia :)
Te A,B,C to faktycznie kiepski pomysł.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8756
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2669 times
Been thanked: 2353 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: Curiosity »

rastula pisze:
mig pisze:Ale te niezgodności historyczne naprawdę Wam przeszkadzają? (...) No bez jaj...
tak - bardzo - jeśli gra nazywa się Westerplatte i nawiązuje do konkretnych wydarzeń to powinna odnosić się do realiów - i nie chodzi o kształt guzików...
Realia, czyli co: broń, mundury, stan osobowy i militarny, wydarzenia? Ale zaraz, przecież tak do końca nie wiadomo jak tam było naprawdę. Obraz Westerplatte jaki znamy to w większości propaganda, "polskie termopile". Były szturmy, ale jakie, ile jakimi jednostkami? W niektórych opracowaniach mamy informacje o nalotach - w innych ani słowa o tym. Sucharski - tchórz czy bohater?
lacki2000 pisze:Te A,B,C to faktycznie kiepski pomysł.
Ikony zamiast ABC? Teoretycznie lepszy pomysł, ale... Jeśli plansza będzie miała podział podobny do szachownicy (w uproszczeniu), to ikony wprowadzą tylko zamęt. Np.: losujesz kartę, z której wynika, że Niemcy ruszają się na polu A, B i C = wiadomo od razu o które pola chodzi. A teraz ikony: Niemcy ruszają się na polu Trójkąt, Gwiazdka, Kwadrat. I jest klops :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 7 dni Westerplatte

Post autor: mig »

Curiosity pisze:
lacki2000 pisze:Te A,B,C to faktycznie kiepski pomysł.
Ikony zamiast ABC? Teoretycznie lepszy pomysł, ale... Jeśli plansza będzie miała podział podobny do szachownicy (w uproszczeniu), to ikony wprowadzą tylko zamęt. Np.: losujesz kartę, z której wynika, że Niemcy ruszają się na polu A, B i C = wiadomo od razu o które pola chodzi. A teraz ikony: Niemcy ruszają się na polu Trójkąt, Gwiazdka, Kwadrat. I jest klops :)
Jak dla mnie w tej sprawie przejrzystość powinna ustąpić przed klimatem. Jeśli oznaczenia ABC dotyczyłyby jakiś pól to wolałbym normalne nazwy odnoszące się do geografii Westerplatte (wartownie, placówki itd) - w takim przypadku akceptowalnym dla mnie ułatwieniem lokalizowania mógłby być jakiś schemat mapki z oznaczeniem danego pola. Jeśli miałyby dotyczyc jakiś grup/"oddziałów" żołnierzy to podobnie. A jeśli już te nieszczęsne oznaczenia literowe są takie istotne, to niech będą choć jakąś bardziej klimatyczną czcionką zrobione...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ