Targi

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Targi

Post autor: Bea »

Mam małe pytanko co do działania jednej z kart a raczej jej interpretacji. Opis z BGA.
Na końcu gry, jeżeli wypełnisz do 2 rzędów kartami z 4 różnymi symbolami w każdym, zdobywasz 4 punkty zwycięstwa zamiast 2
Czy to oznacza, że dodatkowe punkty dostaje się, gdy różnymi symbolami wypełni się nie więcej niż dwa rzędy? A jak będzie więcej rzędów, to punkty dostaje się tylko za dwa, czy w ogóle wszystkie dodatkowe punkty przepadają?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Targi

Post autor: BartP »

Różnych interpretacji nie kumam, ale karta działa tak:
Normalnie za wypełnienie rzędu kartami z różnymi symbolami dostajesz 2 punkty. Ta karta pozwala Tobie dostać za taki rząd aż 4 punkty. Jednakże działa tylko na dwa rzędy (do dwóch rzędów). Czyli jeśli zapełnisz 3 rzędy, każdy różnymi symbolami, to dostaniesz 4 + 4 + 2 = 10 punktów.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Targi

Post autor: Bea »

BartP pisze:Różnych interpretacji nie kumam, ale karta działa tak:
Normalnie za wypełnienie rzędu kartami z różnymi symbolami dostajesz 2 punkty. Ta karta pozwala Tobie dostać za taki rząd aż 4 punkty. Jednakże działa tylko na dwa rzędy (do dwóch rzędów). Czyli jeśli zapełnisz 3 rzędy, każdy różnymi symbolami, to dostaniesz 4 + 4 + 2 = 10 punktów.
Ok, rozumiem. Myślałam przez chwilę, że jak się nie spełni warunku "do dwóch rzędów" (czyli zrobi się 3 lub 4 rzędy) to w ogóle punkty bonusowe przepadają. Ale teraz wszystko jasne :)
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Targi

Post autor: cezaras »

4ech rzędów nie można zrobić :)
max 3 :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Targi

Post autor: Bea »

cezaras pisze:4ech rzędów nie można zrobić :)
max 3 :)
No tak, faktycznie, zgadza się :) Grałam tylko raz po pospiesznym przeczytaniu zasad na BGA :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Targi

Post autor: mig »

1. Czy na początku gry karty dóbr i plemienia są umieszczane wg wzoru pokazanego w instrukcji (tzn w "szachownicę"), czy jakoś inaczej (jak)? Instrukcja w części pisanej nic o tym nie mówi - jedynie że jednych ma być 5 a drugich 4...
2. Czy jeśli mamy na ręku kartę plemienia, to możemy ją dobrowolnie odrzucić, żeby wziąć do ręki inną, czy też jedynym sposobem pozbycia się takiej karty jest jej zagranie?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4070
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 282 times
Been thanked: 168 times

Re: Targi

Post autor: lacki2000 »

mig pisze:1. Czy na początku gry karty dóbr i plemienia są umieszczane wg wzoru pokazanego w instrukcji (tzn w "szachownicę"), czy jakoś inaczej (jak)? Instrukcja w części pisanej nic o tym nie mówi - jedynie że jednych ma być 5 a drugich 4...
2. Czy jeśli mamy na ręku kartę plemienia, to możemy ją dobrowolnie odrzucić, żeby wziąć do ręki inną, czy też jedynym sposobem pozbycia się takiej karty jest jej zagranie?
1. Tak, na początku szachownica.
2. Tylko zagranie z pola Noble (po naszemu nie wiem jak to jest, może Szlachcic ale to mało tuaregowe określenie) umożliwia pozbycie się karty z ręki (i chyba jest jakaś karta specjalna z puli plemiennej).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Targi

Post autor: mig »

Dzięki :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Targi

Post autor: Bea »

To pole to starszyzna na BGA. A jak się dobiera kolejną kartę na rękę to można tę pierwszą odrzucić?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Targi

Post autor: BartP »

Niestety nie, musisz najpierw tę z ręki albo zagrać, albo odrzucić z akcji Noble.
robert
Posty: 15
Rejestracja: 02 mar 2006, 09:37
Lokalizacja: krakow
Has thanked: 1 time

Re: Targi

Post autor: robert »

Witam , mam pytanie czy ktoś wie ile jest dokładnie poszczególnych kart towarów w tej grze ?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4070
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 282 times
Been thanked: 168 times

Re: Targi

Post autor: lacki2000 »

robert pisze:Witam , mam pytanie czy ktoś wie ile jest dokładnie poszczególnych kart towarów w tej grze ?
19
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Targi

Post autor: BartP »

Łącznie jest 19, ale poszczególnych już nie ;]. Napisz może, ile masz w swoim egzemplarzu, a ja wtedy zweryfikuję u siebie.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Targi

Post autor: cezaras »

2 pytanka:
1. czy zgodna z zasadami jest sytuacja, że jedn gracz obstawił 3 wiersze a drugi trzy kolumny -> nie ma żadnych przecięć. Zdarzyła nam się taka sytuacja - i wydaje mi się, że wszystkie ruchy były racjonalne...

2. czy kombują się karty plemienia:
a) pozwaląjąca nie płacić podczas napadu
b) dająca punkty po zapłacie podczas napadu

chodzi mi o to, czy żeby dostać punkty trzeba zapłacić, czy w tej karcie chodzi o określenia miejsca w czasie?
EDIT: znalazłem już na BGG -> trzeba zapłacić, żeby dostać punkty

i przy okazji:
1. Tak, na początku szachownica.
skąd to wiadomo??
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Targi

Post autor: BartP »

Ad 1. Jest zgodna. Wtedy każdy gracz wykona tylko 3 akcje, zamiast normalnych pięciu.
Ad 2. Nie kombują się.

Co do szachownicy: nie mam dostępu do drukowanej instrukcji. Ale ta z sieci mówi coś takiego:
Goods and Tribe cards are shuffled separately.
The central areais randomly filled with 9 face-up
cards, as illustrated on the next page. Alternate
between Goods and Tribe cards.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Targi

Post autor: Koziełło »

Podczas jednej z rozgrywek pojawiła się dyskusja czy karta plemienia pozwalająca kupować podczas akcji "Szlachetni" płacąc 1 towar taniej oraz karta pozwalająca płacić 1 taniej np. za kartę oazy się kombują? Tzn. jeśli posiadam u siebie obie takie karty to przy zagrywaniu karty oazy "z ręki" płacę w sumie o dwa towary taniej?
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Targi

Post autor: Sztefan »

Jedna z kart tribe ma treść wystawiając tę kartę możesz dopłacić 1 towar, by zagrać kartę z ręki tak jak z akcji noble.

Czy ten 1 dodatkowy towar pozwala od razu zagrać kartę bez płacenia jej kosztu, czy poza 1 towarem za samą możliwość zagrania karty z ręki trzeba jeszcze normalnie zapłacić za samą kartę?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Targi

Post autor: BartP »

Trzeba jeszcze normalnie zapłacić za samą kartę.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Targi

Post autor: nakago »

1. Karty plemienia - gdy mam 1 taką kartę na ręce i w trakcie gry zdobywam następną - to nie mogę tej drugiej wziąć na rękę już, ale mogę ją zbudować od razu lub zrezygnować z akcji jej wzięcia, dobrze to rozumiem?
2. Kiedy złodziej wchodzi na Rabunek, a ja nie mam odpowiedniej ilości towarów/punktów, to oddaje tyle ile mam? za brakujące towary lub punkty nie otrzymuję już żadnej kary...?
3. Karta brzegowa na dole pozwalająca wymieniać kasę i towary za punkty - dozwolona jest tylko jedna transakcja podczas akcji z tej karty, czy po 1 transakcji każdego rodzaju?
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 28 times

Re: Targi

Post autor: ENDryu »

1. możesz zbudować od razu, a jeśli nie mozesz zbudowac, to ja bierzesz i odrzucasz z gry. czyli mozesz ja niejako "zesmieciowac" przeciwnikowi
2. placisz ile mozesz towwarami, a braki uzupełniasz punktami zwycięstwa
3. jest 1x, więc moim zdaniem można tylko jedną transakcję na karcie wykonać
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Targi

Post autor: nakago »

ENDryu pisze: 28 lip 2020, 12:20 1. możesz zbudować od razu, a jeśli nie mozesz zbudowac, to ja bierzesz i odrzucasz z gry. czyli mozesz ja niejako "zesmieciowac" przeciwnikowi
2. placisz ile mozesz towwarami, a braki uzupełniasz punktami zwycięstwa
3. jest 1x, więc moim zdaniem można tylko jedną transakcję na karcie wykonać

ad. 2 jesteś pewien? tam jest na kartach ukośnik narysowany - więc suguruje że mam możliwość wyboru czy płacę towarami albo punktami, tylko i tak wtedy rodzi sie pytanie czy jak mam zapłacić 3 surowce a mam tylko 2, to oddaje wszystkie i koniec, czy tak jak mówisz niedobór muszę zapłacić punktami
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Targi

Post autor: BartP »

Ad 2. Albo płacisz całość towarami albo całość punktami zwycięstwa.
Ad 3. Możesz przeprowadzić w ramach akcji tylko jedną transakcję.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Targi

Post autor: nakago »

BartP pisze: 28 lip 2020, 14:38 Ad 2. Albo płacisz całość towarami albo całość punktami zwycięstwa.
Ad 3. Możesz przeprowadzić w ramach akcji tylko jedną transakcję.
ad.2 a A co jak stać mnie tylko na opłacenie połowy towarów i mniej jak połowy punktów - mam sobie wybrać co mi się podoba?
ad. 3 ok dzięki
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Targi

Post autor: BartP »

Grę zaczynasz z czterema punktami zwycięstwa, więc będzie stać cię na opłacenie prawie każdego złodzieja. Jeśli się uprzesz i zawsze będziesz płacił punktami (co jest nieoptymalne), to raczej przegrasz ;]. Ostatni złodziej wymaga 3 PZ, więc jeśli nie masz ani monety, ani 3 PZ do wydania (co jest wg mnie bardzo szczególnym przypadkiem, bo to znaczy, że oboje gracie tragicznie, gdyż gra powinna się wcześniej skończyć), to sobie odpisz od finalnego wyniku te 3 punkty. Nie możesz płacić trochę siak, trochę srak, albo ponieść tylko częściowego kosztu.
ODPOWIEDZ