Po Essen 2007 - gry na które warto zwrócić uwagę

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

bazik pisze:
Lim-Dul pisze: Jak nie byłeś w Essen, to po prostu nie używaj określenia "gry tegorocznego Essen" - czy to dla Ciebie, czy kogo innego, bo o wielu grach nie można było uzyskać informacji poza targami - trzeba było się przekonać na własne oczy.
you are so full of yourself. przyklad prosze jakiejs z tych wielu gier o ktorych nie mozna bylo otrzymac informacji przed targami. prosze tez nie uzywaj okreslenia 'gry tegorocznego essen' jesli nie widziales wszystkich gier tam prezentowanych. i zagrales w kazda. przynajmniej 3 razy.
Nic dodać ni ująć :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

MataDor pisze: Nie jestem ani strategiem ani graczem historycznym i po zapoznaniu się z instrukcją do Brassa odrazu stwierdziłem że najprawdopodobniej będzie to najlepsza gra ekonomiczna (i może nie tylko ekonomiczna) w mojej kolekcji. Jak dla mnie reguły są jasne i przejrzyste. Poprostu palę się do gry w to :P
Mam bardzo podobną sytuację. Praktyka pokaże, czy instykt dobrze mi podpowiada :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Mam bardzo podobną sytuację. Praktyka pokaże, czy instykt dobrze mi podpowiada
Ot, to, praktyka pokaże - nie rzucać mega-pochlebnymi opiniami, zanim się w coś nie zagra, chociaż można się zainteresować danym tytułem już wcześniej.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Lim-Dul pisze: Ot, to, praktyka pokaże - nie rzucać mega-pochlebnymi opiniami, zanim się w coś nie zagra, chociaż można się zainteresować danym tytułem już wcześniej.
<brawo>. Wlasnie - praktyka. Mam wrazenie, ze wlasnie o to chodzilo Sztefanowi. Nie o przerzucanie sie linkami do nahypowanych list, tylko o osobiste wrazenia z rozgrywek i werdykt, czy gra spelnila oczekiwania, czy nie. A moze sa jakies perelki, o ktorych nie bylo slychac. Stad ja bym wolal, by nie wypisywac tytulow, o ktorych sie gdzies czytalo, ze szwagrowi sie podobalo jak czytal reguly, tylko o konkretne wrazenia z GRANIA.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

A tak słowem końcowym to przepraszam za rozpętanie niemiłej dyskusji, szczególnie że wypowiedź MataDora mogła się wydać dość niewinna - mam najzwyczajniej alergię na takie "nadmierne przedpremierowe napalanie się" na jakieś tytuły (nakręcane czasami przez samych wydawców) i non-stop napotykam analogie do przemysłu gier komputerowych. Tytuł zapowiada się fajnie? OK - zagram w niego, może go kupię, potem wyrażę ostateczną opinię.

P.S. bazik - jeszcze chciałem zauważyć, że napisałbym dokładnie to samo, jeżeli SAM nie byłbym na targach w Essen. Nie chodzi mi o to, że liczy się tylko zdanie ludzi, którzy byli na targach i że należę do jakiejś elitarnej grupy, tylko o zwalczanie zjawiska "hype'u", czyli rozreklamowywania tytułów, z którymi nie miało się styczności.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Post autor: MataDor »

Lim-Dul pisze:[Matador określił jakąś grę mianem "gry tegorocznych targów", kiedy nawet jej nie widział na oczy.
Nie potrzebuję widzieć gry na oczy żeby wiedzieć czy mi sie bedzie podobać. Wystarczy mi instrukcja do niej. Mam wystarczajacą wyobraźnie żeby móc sobie wobrazić jak wyglądała bedzie sama rozgrywka i czy sprawi mi przyjemność. A zapoznając się z instrukcją do Brassa czerpałem czystą przyjemność z tego co czytam. Bardzo rzadko mi sie to zdarza.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Trojan
Posty: 31
Rejestracja: 18 wrz 2007, 13:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trojan »

a czy ktoś mógłby coś powiedzieć/napisać o grze Kingsburg ?
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Ktoś z naszych grał (Pędrak? Nataniel?).
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

http://www.andreasresch.at/galleries/essen2007/
sporo fotek z Essen
PRZEPIĘKNYCH
jestem w szoku jakie ładne zdjęcia można robić przy słabym świetle
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Lim-Dul pisze: Ot, to, praktyka pokaże - nie rzucać mega-pochlebnymi opiniami, zanim się w coś nie zagra, chociaż można się zainteresować danym tytułem już wcześniej.
Nie bardzo rozumiem, czemu mam się nie cieszyć na dany tytuł, który po przeczytaniu instrukcji wydaje mi się bardzo ciekawy. W zasadzie dlaczego nie powinniśmy wprowadzić jeszcze dalszych zaostrzeń, np. nie pisz dobrze o grze dopóki nie rozegrałeś w nią min. 25 partii? Ludzie, nie przesadzajmy. Nie wypisuję o Brassie, że to murowany kandydat do zdetronizowania Puerto Rico na BGG na zawsze ani nie wmawiam wszystkim, że jak nie kupią tej gry to nie są prawdziwymi graczami. Po prostu wydaje mi się bardzo ciekawa i wypełniająca pewną duża lukę z napisem "porządna gra ekonomiczna" w mojej skromnej kolekcji. I z tego się cieszę. Chyba mogę, prawda?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Geko pisze: I z tego się cieszę. Chyba mogę, prawda?
Oczywiscie. Ale watek dotyczy opini o grach "po Essen". Stad w moim rozumieniu gier, w ktore sie udalo zagrac, zobaczyc w akcji itp. Z tego co pamietam Tobie Brass wydal sie ciekawy juz przed Essen, stad po Essen nic sie nie zmienilo... ;-)

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Don Simon pisze:
Geko pisze: I z tego się cieszę. Chyba mogę, prawda?
Oczywiscie. Ale watek dotyczy opini o grach "po Essen". Stad w moim rozumieniu gier, w ktore sie udalo zagrac, zobaczyc w akcji itp. Z tego co pamietam Tobie Brass wydal sie ciekawy juz przed Essen, stad po Essen nic sie nie zmienilo... ;-)
Racja, Szymonie. Tylko ja "gry po Essen" rozumiem jako gry, które miały premierę na targach w Essen i jest teraz wokół nich zainteresowanie. Niekoniecznie trzeba być na targach, żeby mieć informacje o nowych grach. To raz. A dwa - m.in. po to wspomniałem o Brassie, bo liczyłem, że ktoś się wypowie, bo może już zagrał. A Lim-Dul nie grał, tylko marudzi, że reguły zbyt skomplikowane. Proszę się nie wypowiadać o grze, jak się w nią nie grało :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

Czy ktos spotkal sie w Essen z dodatkiem do Petersburga?
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Szukałem go każdego dnia, ale nigdzie nie mieli. Kobieta na stoisku nie była nam w stanie nawet wyjaśnić czy był.. IMO albo się rozszedł w pierwszej godzinie targów albo go nie było ;)
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

A Lim-Dul nie grał, tylko marudzi, że reguły zbyt skomplikowane. Proszę się nie wypowiadać o grze, jak się w nią nie grało :twisted:
No i? Dlatego nie piszę, że gra jest zła czy dobra - nie piszę też, że była najlepszą grą na Essen, lub najgorszą - piszę o tym, co jestem w stanie wywnioskować z reguł.
Nie wypisuję o Brassie, że to murowany kandydat do zdetronizowania Puerto Rico na BGG na zawsze ani nie wmawiam wszystkim, że jak nie kupią tej gry to nie są prawdziwymi graczami.
Nie chodziło o Twoje wypowiedzi, Geko, tylko MataDora, który powiedział, że to najlepsza gra na Essen, czyli de facto coś a la "kandydat do zdetronizowania wszystkiego innego" itp., mimo że gry na oczy nie widział.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
lomek
Posty: 72
Rejestracja: 29 gru 2006, 00:01
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post autor: lomek »

Mockerre pisze:lomek: Grałem w Container. Moje wrażenia w relacji z dnia trzeciego, mam nadzieję, że już dziś wieczorem.
Czekam z niecierpliwością :)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

Lim-Dulu, porzuć zacietrzewienie i uprzejmie skrobnij conieco o tym dodatku do "Filarów", który rzekomo nabyłeś.

Czy ktoś jeszcze widział to cudo w akcji?
Wnosi coś nowego? uatrakcyjnia?

Sam lubię tą grę i żywotnie interesują mnie opinie o rozszerzeniu.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Lim-Dulu, porzuć zacietrzewienie i uprzejmie skrobnij conieco o tym dodatku do "Filarów", który rzekomo nabyłeś.
Dlaczego od razu rzekomo? ;-)

Skrobnę, jak Pędrak mi go podrzuci, bo zapomniałem wziąć z jego samochodu. :-D
Nie potrzebuję widzieć gry na oczy żeby wiedzieć czy mi sie bedzie podobać. Wystarczy mi instrukcja do niej. Mam wystarczajacą wyobraźnie żeby móc sobie wobrazić jak wyglądała bedzie sama rozgrywka i czy sprawi mi przyjemność. A zapoznając się z instrukcją do Brassa czerpałem czystą przyjemność z tego co czytam. Bardzo rzadko mi sie to zdarza.
OK - niechaj Ci się podoba, tylko ustalmy ogólną sytuację. Okrzykujesz jakąś grę, w którą nie grałeś (nawet jeżeli podoba Ci się instrukcja), porównując ją z innymi grami, z którymi już w ogóle nie miałeś styczności, najlepszym tytułem targów, na których nie byłeś...

Coś tu nie tak. ;-)

Zresztą ocena gier po instrukcji jest ryzykowna - już wielokrotnie się na tym nacinałem, bo coś, co w teorii wygląda fajnie, w praktyce może być niegrywalne i na odwrót.

Jak już piszesz, że sama instrukcja Ci się podobała, to podajesz konkrety i wszystko jest gites. Potem jak zagrasz, to Twoje przeczucie będzie się mogło potwierdzić i w ogóle wszystko będzie wspaniałe, ale nie rzucajmy pochopnych ocen - tylko o to mi chodzi. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Duch »

morciba pisze:Czy ktos spotkal sie w Essen z dodatkiem do Petersburga?
Ja tez szukalem bezskutecznie.
W sklepach nikt nie slysal. Na stoisku dowiedzialem sie w koncu, ze nie wydrukowali jeszcze. Z kolei Pedrak twierdzi, ze juz w niego gral, wiec nie wiem o co chodzi. Moze nie wydrukowali jakiejs kolejnej partii, ktora miala trafic specjalnie na targi. Wydaje sie, ze w Essen go jednak nie bylo.
amadeusz
Posty: 4
Rejestracja: 24 paź 2007, 08:25
Lokalizacja: tam gdzie ...

Post autor: amadeusz »

Jak już piszesz, że sama instrukcja Ci się podobała, to podajesz konkrety i wszystko jest gites.
O chwała Ci o Wielki, słusznie piszesz, zapamiętajcie sobie słowa Wielkiego Tłumacza, naszej Krynicy Mądrości, gra NIE MOŻE się spodobać po przeczytaniu instrukcji, tako rzecze Wielki Tłumacz. On był w Essen, On wie, On widział. Wy nie macie prawa odzywać się na temat gier z Essen i wam żadna gra tam prezentowana nie może się spodobać, bo jej nie dotykaliście, nie widzieliście. Tylko On, jedyny był i widział i to wam teraz objawia.
Klęknąłbym na kolana, ale jedno mnie boli bo mam w nim puchlinę - u służących to normalne. Wielki Tłumacz wie skąd ta parafraza.

Prosze o trzymanie sie tematu i przesylanie takich "zabawnych" tekstow na PW - Don SImon
Chwała ...
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

amadeusz pisze: O chwała Ci o Wielki, słusznie piszesz, [ciach]
zeby nie bylo - to NIE jest moje alter ego.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

amadeusz pisze: Prosze o trzymanie sie tematu i przesylanie takich "zabawnych" tekstow na PW - Don SImon
i troche z boku - ja bym wolal zeby moderatorzy pisali wlasne posty, a nie wpisywali sie w srodek cudzych. jakos mi sie to nie podoba jednak.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

ja stonuje nieco zachwyty Lim-Dula nad dwoma tytulami:
- Filou - zupelnie ok filler (troche blefu, troche memory, troche licytacji, troche zagrywek taktycznych), ale nie jest to nic powalajacego. Mozna spokojnie zagrac, ale osobiscie nie zamierzam kupowac
- Alchemist - w to akurat nie gralem, ale osoby wstajace od stolika, mimo ze twierdzily ze gra im sie podobala rzucaly niepokojace uwagi, ze gracze nieswiadomie, w ciemno bardzo mocno moga pomagac innym (nie mowie o sytuacji przewidywalnej, o ktorej pisal juz L-D). W kazdym razie moja chec zagrania w to znacznie spadla.

Jak tak sie zastanowie, to z tytulow firmowanych przez L-D, to w tej chwili interesuje mnie tylko Im Jahr des Drachen. A nie wierze ze tylko jedna fajna gra byla na targach.
Zdecydowanie trzeba sie przyjrzec takim tytulom jak: Brass, Amyitis, Agricola, Tribune, Civitas Hamburgum, Key Harvest, Container, 1960, Chang Cheng itd. itd.
Jakos Lim-Dulowy dobor tytulow nie podpasowal mi osobiscie :wink:
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Chang-Cheng jest fajny i lekki, nie mogłem też odżałować nie zagrania w Tribune. Container - jest ok, ale to dosć specyficzna gra, polecam naszą (moją i nataniela) relację z gry.
Co do pozostałych (nie licząc Brassa, któy był dla mnie za ciężki, żeby go odpalać na targach), gry wygladały na tyle sztampowo, że nie miałem sił, ani ochoty do nich zasiąść, co nie oznacza, że nie mogą się okazać dobre;)
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Post autor: Radek »

Container testowaliśmy w domu jak tylko ukazały się przepisy. Problemy jakie napotkaliśmy opisałem kilka wątków wcześniej.
http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=4181
Postanowiliśmy dać grze szansę jeszcze raz, ale na razie jej czas jeszcze nie nadszedł.
Zaznaczam, że nie graliśmy wariantem dla początkujących. Problemy podobne do naszych były chyba powszechne, na bgg pojawił się komentarz z Valley Games, który silnie zaleca korzystanie z wariantu dla początkujących
http://www.boardgamegeek.com/thread/228240
ODPOWIEDZ