Po Essen 2007 - gry na które warto zwrócić uwagę

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

zeby nie bylo - to NIE jest moje alter ego.
W to akurat wierzę, bo nie pisałbyś drugi raz tego samego, mimo że już skomentowałem o co mi tak naprawdę chodziło z hype'em itp. =)
A nie wierze ze tylko jedna fajna gra byla na targach.
Na pewno nie była, ale niestety jedyna NAPRAWDĘ fajna, w którą grałem. =)

Planowaliśmy grać jeszcze w Hamburgum i Tribun, ale nie starczyło czasu. W Chang Cheng chyba ktoś grał, nie? Jeszcze mógłbyś dorzucić do listy Kingsburg, który cieszył się dużą popularnością i o którym mógłby napisać coś Pędrak.

P.S. Jax - w Alchemiście przy pełnej obsadzie osoby nie mogą nieświadomie pomagać innym, bo zużyte zostają wszystkie płytki z tajnymi "szkołami składników", więc KOMUŚ zawsze pomagasz. W grze czteroosobowej można odrzucić pozostałą płytkę jawnie, wtedy też nie ma opcji pomagania nieświadomie. Zagraj, to się przekonasz, bo płytki to tylko mały element gry liczony pod koniec. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

nie moge znalezc gdzie jax szepnal o agricoli, ale dla mnie to jest na pewno most anticipated game z essen 2007 jak juz sie przyjrzalem. jak wyjdzie po angielsku na pewno sie rzuce, a tak to jeszcze sie lamie...
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

http://www.gry-planszowe.pl/article.php ... l#comments
tutaj jax pisał. ale niestety ja też napisałem o marnych szansach na angielską wersję :/
Ostatnio zmieniony 25 paź 2007, 11:51 przez melee, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

A jeszcze nawiazujac do twojej wypowiedzi, melee, na temat Amyitis z powyzszeo linka - to tak poczytalem teraz komentarze i rozne info na bgg na jej temat i o dziwo jakos wzrosl moj optymizm co do tej gry. Owszem - resource management, optymalizacja itd. jasne wszyscy to znamy. Ale wyglada to na ambitna gre, a nie na taki prosty Yspahan czy Notre Dame. Takie mam wrazenia po lekturze - zobaczymy czy taka faktycznie bedzie rzeczywistosc.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

mam nadzieję :) komentarze (negatywne) dotyczą raczej "suchości", nie mechaniki. Co do Yspahana, wiem jakie masz zdanie o niej, ale ja mam całe mnóstwo sytuacji, w których ta gra się przydaje. Głównie rodzina i lekkie, szybkie spotkania w gronie znajomych, nie wtajemniczonych zbytnio w planszówki. Wtedy dużo kostek się przydaje, gra jest do tego bardzo szybka. OK, jest leciutka, ale z lekkich gier sprawia mi chyba największą frajdę. Kilka dni temu zagrałem też w Mykerinosa, musimy spróbować, wiem też jakie masz zdanie o tej grze :D Ale chyba zrobiłem mały OT
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

bazik pisze: jak wyjdzie po angielsku na pewno sie rzuce, a tak to jeszcze sie lamie...
To zróbmy combo Ty kupujesz, ja przetłumaczę karty, Jax zrobi z tego profesionalną wersję (jak z Morgenlandem) i juz możemy grać :)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

oj sztefan, pomysl zanim napiszesz... umowa stoi. ja juz sobie ja zalatwilem, przygotuj sie wiec na tlumaczenie kart :-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Pędraku, Sosna mi mówił, że graliście w Napoleon's Triumph i że sobie nabyłeś. Czy mógłbyś opisać swoje wrażenia, bo podoba mi się ten system i nie wiem, czy to tylko takie pierwsze wrażenie, czy rzeczywiście gra jest dobra "w praniu"?
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

i troche z boku - ja bym wolal zeby moderatorzy pisali wlasne posty, a nie wpisywali sie w srodek cudzych. jakos mi sie to nie podoba jednak.
To staraj się im [moderatorom] nie podpaść. :-D

Mnie się nie podoba zaczynanie zdań z małej litery. :-P

Gdybyś wiedział ile postów zedytowałem po kryjomu, korygując rażące błędy gramatyczne i ortograficzne... ;-)

Jedyna różnica między mną a Don Simonem jest taka, że zazwyczaj nie dopisuję komentarzy świecącym boldem. :-D

P.S. Wiesz, baziku, że według pewnej teorii psycholingwistycznej egoizm i samozachwyt danej osoby można zmierzyć na podstawie częstotliwości używania zaimka "ja" (szczególnie że w tzw. językach syntetycznych, do jakich należy polski, jest on zazwyczaj redundantny)? Just a random thought. :-P
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

bazik pisze:oj sztefan, pomysl zanim napiszesz... umowa stoi. ja juz sobie ja zalatwilem, przygotuj sie wiec na tlumaczenie kart :-)
i ("I" dla Lim-Dula ;)) znów nawiążę do wspomnianej wcześniej przeze mnie opinii wydawcy Agricoli - będą mieli prawdopodobnie problem z wypuszczeniem wersji anglojęzycznej, ale w grę wchodzą 2 inne opcje:

- opublikowanie pliku z kartami po angielsku (do własnego druku)
- wydanie talii angielskiej, do zakupienia oddzielnie

Być może Sztefan będzie zwolniony z tłumaczenia, tym sprytnym manewrem przerzucił cały ciężar na Bazika i Jaxa hehe :) ponad 100 kart jest już zresztą gotowe w wersji EN
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Post autor: Radek »

melee pisze:znów nawiążę do wspomnianej wcześniej przeze mnie opinii wydawcy Agricoli - będą mieli prawdopodobnie problem z wypuszczeniem wersji anglojęzycznej
Z tego co pamiętam, wydawca pisał na bgg, że może udostępnić licencję na wydanie EN po sprzedaży, bodajże, 70% nakładu niemieckiego.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Czy aby na pewno Alchemist był nowością na Essen? Można go od jakiegoś czasu kupić w polskich sklepach.

Co do progu znajomości gier. Dziś spotkałem dziewczynę, która rozegrała w Puerto Rico ponad 1000 partii. Od prawie dwóch lat gra z grupą znajomych po 3 rozgrywki dziennie.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

draco pisze: Dziś spotkałem dziewczynę, która rozegrała w Puerto Rico ponad 1000 partii. Od prawie dwóch lat gra z grupą znajomych po 3 rozgrywki dziennie.
Jakoś średnio w to wierze. Grać w jedną grę przez dwa lata 3 razy dziennie? To tak jakby jeść pomidorową codziennie na śniadanie obiad i kolację przez dwa lata. Pomidorowa to moja ulubiona zupa ale chyba nie dałbym rady już po tygodniu. Może Draco się przesłyszałeś albo dziewczyna chciała na Tobie wrażenie zrobić i umówić się na partyjkę :wink:

Chyba nikt nie pisał że Alchemist to nowość na Essen. Wiele gier pokazywanych na Essen miało swoją premierę wcześniej jak choćby Thebes czy Duel in the Dark.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Zdaje mi się, że Alchemist mógł być nowością w wydaniu niemieckim.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
aZiss
Posty: 91
Rejestracja: 24 paź 2005, 21:13
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Zakupy ??

Post autor: aZiss »

Czy aby na pewno Alchemist był nowością na Essen? Można go od jakiegoś czasu kupić w polskich sklepach.
Jakoś nie potrafię znaleźć. Można prosić szczegóły ??

Pytanie ogólne. Kiedy będzie dostępna dodatkowa talia elektrowni do Funkenschlag w sklepach internetowych poza Lacertą (tylko tam widzę) ?? Dorzuciłbym do ogólnego zamówienia.
Wokół sami lunatycy ...
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Post autor: MataDor »

Dwa lata w jedną grę to rzeczywiście dużo. Myślałem że sam mam mega dużą ilość rozegranych partii w PR - 156 zapisancyh (wyniki wszystkich gier w jakie gram zapisuję).
Ale przyznam że my też gramy że tak to ujmę falami. Wyjdzie jakiś ciekawy tytuł to męczymy go bardzo długo. Od czasu jak wyszło AoE III nie gramy w nic innego. Dziś testujemy Brassa i liczę że zmienimy grę na trochę.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9440
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Dasilwa napisał:
Jakoś średnio w to wierze. Grać w jedną grę przez dwa lata 3 razy dziennie?
Dla mnie to też wydało sie w pierwszej chwili mało prawdopodobne. Ale po chwili przyszła taka refleksja. Czy gdyby ktoś powiedział, że gra dziennie średnio trzy partie szachów. warcabów albo trzy robry w brydża, to też byłoby nie do uwierzenia?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

MataDor pisze:wyniki wszystkich gier w jakie gram zapisuję
Niesamowite! :shock: Piszesz poważnie? :)
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Post autor: MataDor »

Andy pisze:
MataDor pisze:wyniki wszystkich gier w jakie gram zapisuję
Niesamowite! :shock: Piszesz poważnie? :)
Tak. Po pierwsze uwielbiam wszelkie statystyki. Pozatym jak twierdzą moi znajomi to że zapisuję wyniki dodaje dodatkowego smaczku grze :P
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

MichalStajszczak pisze:Czy gdyby ktoś powiedział, że gra dziennie średnio trzy partie szachów. warcabów albo trzy robry w brydża, to też byłoby nie do uwierzenia?
Tez. Chyba, ze ta osoba jest na emeryturze.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

albo na studiach, albo jeszcze wczesniej... 3 partie go srednio dziennie to dlugimi okresami nie bylo dla mnie nic nadzwyczajnego...
teraz mniej wiecej polowe miesiecy wychodzi mi 3 partie w eurogry dziennie, a wiem ze jest wielu szachistow/goistow/brydzystow grajacych w swoje gry wiecej niz ja teraz w eurogry.
Abiger
Posty: 267
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 46 times
Been thanked: 95 times

Post autor: Abiger »

bazik pisze:(...) jest wielu szachistow/goistow/brydzystow grajacych w swoje gry wiecej niz ja teraz w eurogry.
Rozumiem, iż osoby grające w GO via internet to e-goiści :D
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

zart starszy niz internet nawet chyba. tak, to egoisci. i od razu podpowiem: idac do klubu grac ide "nago"
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

a ja czasami idę "nago" grać z dziećmi :shock:
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Post autor: ThomasBittern »

draco pisze:Czy aby na pewno Alchemist był nowością na Essen? Można go od jakiegoś czasu kupić w polskich sklepach.
Słuszna uwaga, Alchemist to "nowość z zeszłego roku", od dawna jest w sprzedaży. Amigo w Polsce słynie jednak z karcianek, a gry planszowe są bardzo mało znane. Wynika to zapewne po części z ich "suchości" czy też mało atrtakcyjnej szaty graficznej (patrz Gangster). Najbardziej znanymi planszówkami Amigo nadal pozostają Oltre Mare, Santiago, Zagłada Pompejów i Elfenland. Bez echa przeszły natomiast: Quo Vadis, Alchemik, Bohn Hanza, Tanz der Hornochsen, Cafe International, Cincinnati, Drachenreiter, Heimlich & Co, Il Principe, Project Skyline, Walhalla, Yellowstone Park czy Zatre.
ODPOWIEDZ