Operacja: Drożdżówka

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

Yo, Lokhgard,
nie trać ducha, gra będzie fajna, to ludziska wymiotą nakład, a miejscowi krytycy i krytykanci zjedzą własne krawaty i kupią po 3 egzemplarze.

Jak nie będzie fajna, pojadą po niej jeszcze ostrzej. Tego nie unikniesz. Ale dobra wiadomość:
Głód na dobre polskie gry panuje straszny, ileż można się chwalić NS Hex? ;)

A że oceny przedwczesne? że wersja instrukcji wstępna? Tu jednak warto dołożyć starań od razu, żeby się potem niepotrzebnie nie tłumaczyć. Pierwsze wrażenie jest baaaardzo ważne. Szkoda je wykolejać na dzień dobry "instrukacją". Gry "z przymrużeniem oka" tym bardziej wymagają precyzyjnej i w 100% poważnej instrukcji...

Lubię Wiochmena, nie widzę powodów, by nie polubić Drożdżówki... Pewnie nie będzie moją ulubioną grą, ale za rozsądną cenę kupię ją i będę grywał jak i grywam w Wiochmena - od czasu do czasu.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Odi pisze:[No, ten długi :wink: ]
Przepraszam, jakoś nie mogę się powstrzymać:
"Doktorze Gburski, nie zgadzam się z Pańską diagnozą"

:)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Post autor: pomimo »

Ale numer ;-) właśnie czytałem opis gry na stronie pole position i się okazało, że też tam występuję: o proszę, cytacik:

Jednak strategii i kombinowania z pewnością nie zabraknie, pomimo, że gra toczy się w bardzo szybkim tempie.

hahaha :lol:

i chyba się otarłem o granicę absurdu :P
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: JAskier »

Nie miałem netu parę dni i odpowiadam zbiorczo na parę różnych wątków.

Co do Konkurencji, której to jestem autorem:
Gier testowych było kilkaset, testerów kilkudziesu. W różnym wieku i stopniu zaawansowania planszówkowego. Począwszy od noobów, a na graczach skończywszy.

Co do Mech Warsów:
zapraszam do spróbowania. Nie jest to gra śmieszna, więc może część osób będzie w stanie się do niej przekonać {pomimo (;)) tego, że to gra Polska ;)}. Mam nadzieję, że jako druga gra, której wspólnie z Wojciechem Wiśniewskim jestem autorem spodoba się zarówno tym, którzy w jakiś sposób cenią Konkurencję, a i przekona do mnie tych, którym Konkurencja nie podeszła.
Awatar użytkownika
Pole Position
Posty: 42
Rejestracja: 25 kwie 2007, 12:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Pole Position »

To się dopiero offtop nazywa :P
Zapraszamy na strony Wydawnictwa Pole Position
Awatar użytkownika
Pole Position
Posty: 42
Rejestracja: 25 kwie 2007, 12:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Pole Position »

Na stronie gry pojawiły się pierwsze propozycje kart. A konkretniej ich layoutu. Jest tam również ankieta, zapraszam więc wszystkich do odwiedzania i komentowania. Krytyka już nawet bardziej uzasadniona będzie mogła być :P
Zapraszamy na strony Wydawnictwa Pole Position
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

Uwaga. Wyrażam swoją własną opinię:
To są straszliwie, przeraźliwie, żenująco żałosne grafiki.

Ale może mi coś ze mną jest nie tak, bo właśnie wróciłem po siedmogodzinnej parti w Blue Moon.

Jeśli tak to przepraszam wszystkich, których uraziłem.
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Awatar użytkownika
Pole Position
Posty: 42
Rejestracja: 25 kwie 2007, 12:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Pole Position »

Byłbym dźwięczny za dodatkowe info co konkretnie jest takiego do bani, bo wciąż jest czas, żeby to poprawić. Czy to rysunki, czy layout, czy może wszystko razem?
Zapraszamy na strony Wydawnictwa Pole Position
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

Pole Position pisze:Byłbym dźwięczny za dodatkowe info co konkretnie jest takiego do bani, bo wciąż jest czas, żeby to poprawić. Czy to rysunki, czy layout, czy może wszystko razem?
Przepraszam bardzo, ale jest mi strasznie głupio. Przysięgam, że moim celem nie jest nikogo obrażać. Przysięgam, że bardzo sobie cenie polską inicjatywę grotwórczą i nie chciałbym nikomu czynić przykrości...

Ale to jest naprawdę przeraźliwie żenujące...

NIE MA CZASU, ŻEBY TO POPRAWIĆ. TRZEBA ZOBACZYĆ JAK WYGLĄDAJĄ PROJEKTY GIER PLANSZOWYCH NA ŚWIECIE I DOSTOSOWAĆ SIĘ DO TEGO POZIOMU!!!

Błagam Was nie wydawajcie tego... Proszę... Nie róbcie nam tego...
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9453
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

qotsa napisał:
Błagam Was nie wydawajcie tego... Proszę... Nie róbcie nam tego...
O co Ci chodzi? Przeciez nie musisz w to grać, nie musisz kupować itd. Jeżeli ktos chce zainwestować w to (czyli zapewne zmarnować) własne pieniądze, to jego problem.
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

MichalStajszczak pisze:O co Ci chodzi? Przeciez nie musisz w to grać, nie musisz kupować itd. Jeżeli ktos chce zainwestować w to (czyli zapewne zmarnować) własne pieniądze, to jego problem.
O to o czym już kiedyś pisałem... O RYNEK GIER PLANSZOWYCH W POLSCE. O ludzi, którzy zachęceni hasłem "renesans gier planszowych" pójdą do sklepu i kupią sobie grę planszową... taką na spróbowanie... coś taniego... i najlepiej po polsku...

Wiesz jak nie wiele brakowało, żebym się całkowcie zraził do gier planszowych po tym jak kupiłem "Troję"? A wiesz jak mnie teraz krew zalewa jak widzę coś takiego jak "Operacja Drożdżówka"...

I znowu muszę przeprosić, bo zapewne kogoś obraziłem, a poza tym o gustach się nie dyskutuje...
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Chyba nie warto tak strasznie tego przeżywać :) ale faktem jest, że karty nie dadzą się porównać z żadną zachodnią produkcją. Nawet karty surowców do Osadników wyglądają o wiele lepiej. OD sprawia wrażenie że ktoś usiadł przy Photoshopie i wkleił jakiś pierwszy lepszy clipart do szablonu. Ja rozumiem różnicę budżetów i nie mam do nikogo pretensji, ale wygląda to właśnie tak.

Skłamałem, że nie da się ich porównać z Zachodem - mogą być porównywalne z Cheapass Games. Czego proszę nie odbierać jako krytykę - Cheapass jest w porządku i sprawdza się w tym, co robi. Obrazek+napis=karta, żadnych fanaberii.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6459
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 590 times
Been thanked: 943 times

Post autor: Odi »

Zobaczyłem te grafiki

i zmartwiałem

żeby już nie dolewać wiader dziegciu, do tego, co napisał qotsa, powiem tylko, że zgadzam się z nim w 200%

z każdym słowem

(no, może poza tym sądem o Troi - mi się ona BARDZO podoba....

:D )
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Grafika nieco gorsza niż w grze Romeo i Julia (tak na marginesie polecam wątek: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... ight=romeo ), aczkolwiek niewiele do niej brakuje.
Oby grywalność była na nieco wyższym poziomie, wtedy szansa, że za darmo ktoś to weźmie (a może nawet ktoś zechce zapłacić... bo za RiJ nie chce).

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Grafika tragiczna.
Rysunek ciastka kojarzy mi sie z krowim plackiem, lub czyms jeszcze gorszym.

Mloda larwa wyglada przerazajaco, jak z jakiegos horroru.

Mysle, ze karty sa calkowicie do poprawy od zera.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kmiernik »

Z zainteresowaniem obejrzałem nową zapowiadaną polską grę. Przeczytałem instrukcję. Z zaciekawieniem przeczytałem toczącą się dyskusję.

Klucz do tego, czy to produkt udany, czy nie trzymają karty. Aczkolwiek zauważam w niej dużo elementów losowych. Zestaw kart na ręku to pierwszy z nich. Obecne w wielu miejscach rzuty kostką to jego spotęgowanie. Na mój gust - ale to tylko domysły, bo składu kart nie znam - jest go za dużo. Być może po pozbyciu się kości gra byłaby lekką grą ekonomiczną. Z kością, boje się, będzie zbyt lekką grą w której planowanie i przewidywanie rozwoju sytuacji nie będzie miało sensu.

Tematyka chyba jest dosyć luźno związana z mechaniką. Gra wydaje się znacznie za bardzo skomplikowana jak na śmieszną grę. Jednocześnie mrówczane żarty nie wywołały u mnie żadnego uśmiechu i raczej zniechęciły do ewentualnego kupna. Wolałbym, aby gra z podobną mechaniką, była bardziej poważna. Bez problemu, na szybko mogę sobie wyobrazić tę samą grę, gdzie zamiast mrówek kierujemy np. średniowiecznymi księstwami, sąsiadującymi wsiami, połowami ryb, podbojem planety w kosmosie...

Wreszcie na deser, wystrój graficzny. Już sama strona nie grzeszy elegancją. Zarówno od strony grafiki jak i kodu (przepraszam, podejrzałem sobie). Ale największym żartem - jedynym jaki mnie naprawdę rozśmieszył - to projekty kart.

To co zaprezentowano to wielkie nieporozumienie. Żaden z trzech projektów, różniących się głównie ramkami, nie nadaje się do pokazywania ludziom. Kolorystyka jest fatalna, a rysunki larwy i mrówki to clip-arty, które mi się kojarzą z ogłoszeniami o usuwaniu szkodników z lokalnych gazetek. Jest brzydko i odpychająco i poniżej jakiegokolwiek poziomu.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3070
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Post autor: cezner »

Podepne sie pod tą dyskusję i ocenię te propozycje kart.
IMHO grafika jest tragiczna. Jeśli ma to być zabawna karcianka to rysunki tych robali też powinny być zabawne. Spójrzcie np na Bohnanze. Albo nie wiem, no była taka gra komputerowa Worms - tamte robale też były zabawne. Natomiast te rysunki nie są zabawne.
No a ten robal? Wygląda to tak jakby jakiś uczeń podstawówki malował.
Poza tym mnie się ten brązowy kolor strasznie nie podoba, ale to kwestia gustu...
A i właśnie. Zmieńcie wystrój strony internetowej, jest delikatnie mówiąc niezbyt interesująca graficznie. Chyba Wam brakuje jakiegoś porządnego grafika...
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gabriel »

To ja już powiem konkretnie:

Skoro operacja ma kryptonim drożdżowka, a całość ma być utrzymana w lekkim klimacie - to karty powinny ociekać "słodkością". Pamięta może ktoś starą grę "Zool" o mrówce co zbierała słodycze? Te karty powinny mówić "zjedz mnie" - kolory powinny być bajeczne, detali mnóstwo, a mrówy urocze. Te karty natomiast są brązowe niczym ziemia (by nie powiedzieć kupa) i całość jest w stylu "drewnianym" - właśnie, skąd to drewno?

Piknik to zieleń, kwiatki, kolory i zapachy. Kocyk na trawce jest kolorowy i śliczny, słonko świeci, niebo jest niebieskie, a jedzonko na kocyku musi się prezentować wspaniale. Natomiast layout:

1. Tekst bez niczego pod nim, ważna jest czytelność
2. Obrazek osobno

Porównanie mam do Blue Moon City, Magic The Gathering i Kultu. Tematyka poważna, ale podstawowa funkcjonalność...

Słuchajcie, jak wychodziło to o fasolkach, to chyba takiej rzezi nie było :) Rozumiem, że część ludzi może być wzburzona, ja na początek jednak zrobiłbym coś ze stroną... ta pikselosa po prostu nie powinna mieć miejsca. Na początek :)
Awatar użytkownika
lokhgard
Posty: 80
Rejestracja: 27 sty 2006, 22:34
Been thanked: 1 time

Post autor: lokhgard »

Co do grafiki, to niestety podpisuję się pod powyższymi postami i już w tej sprawie rozmawiałem z wydawcą. Na Falkonie zostanie zaprezentowana moja autorska wersja (w czerni-bieli niestety), która pewnie też was nie porwie, ale trochę lepiej, moim zdaniem, wygląda. Jak potoczą się losy oprawy graficznej, pokaże czas, ale bądźmy dobrej myśli, ja jestem:)

A komentując post kmiernika:
- odrzucenie karty po dobraniu ich, sprawia że nie jesteś całkowicie zdany na ślepy los i możesz trochę ograniczyć losowość wyboru
- "Obecne w wielu miejscach rzuty kostką" występują w grze tylko w 2 przypadkach: w trakcie walki gdzie są modyfikowane kartami i na polu z cukrem, gdzie gracz sam podejmuje ryzyko i decyduje czy chce bawić się w rzucanie czy nie...

zainteresowanych detalami zapraszam do gry na Falkonie:)
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Ja proponowalbym jeszcze raz na spokojnie przemyslec swoje pomysly na gry. Nikt mysle , nie chce wam tu dopiec personalnie jako wydawcom. Po prostu te glosy to sygnalizacja od *potencjalnych* nabywcow ,ze produkt jest nie w porzadku.

Nie mam pojecia jaki jest koszt wydania takiej gry(chociaz pracuje obecnie w drukarnii ;) , ale na pewno angazuje to i wasz czas i srodki. Oczywiscie macie swiete prawo robic z nimi co chcecie, ale nie wroze wam sukcesu z tymi projektami. Moze powiem tak : Zadnej gry wydanej przez wasze wydawnictwo bym nie kupil nawet za 5 zloty. A np. takiego Hannibala pewnie kupie za 130pln, i gry waszego wydawnictwa tez kupowalbym za 130 gdyby byly to dopracowane interesujace mnie produkcje.

Nikt nikomu nie broni robic gier , ale radzilbym sie wstrzymac i niech te projekty(chyba jestescie najplodniejszym wydawnictwem...) troche dojrzeja.
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

Wiem, że nudno i bez inwencji twórczej.
Ale przynajmniej krótko.
Przychylam się do zdania twierdzącego, iż grafika i layout to najniższy możliwy poziom ;)
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
lokhgard
Posty: 80
Rejestracja: 27 sty 2006, 22:34
Been thanked: 1 time

Post autor: lokhgard »

Wiem, że ciekawość to co prawda pierwszy stopień do piekła, ale i tak pozwolę sobie zapytać: czy ktoś (z osób obecnych na Falkonie) grał i mógłby napisać coś o tym, jak Drożdżówka sprawdza się w trakcie gry? Jak wrażenia? Jakieś komentarze?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Mam wrażenie że Pole Position nie dojechało. Tak na 99%, bo oczywiście mogło się zdarzyć że byli, a ja nie zauważyłem, ale przypuszczam że wątpię.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
lokhgard
Posty: 80
Rejestracja: 27 sty 2006, 22:34
Been thanked: 1 time

Post autor: lokhgard »

My niestety nie dojechaliśmy, ale Drożdżówka była, tyle tylko że prezentowana przez Maćka "Avrila" Matuszewskiego nie przez nas, co zresztą jest napisane na stronie.
Awatar użytkownika
lokhgard
Posty: 80
Rejestracja: 27 sty 2006, 22:34
Been thanked: 1 time

Re: Operacja: Drożdżówka

Post autor: lokhgard »

Przed sylwestrem Drożdżówka miała swoje 5 minut w sklepie Imperium w Krakowie:
EstEst pisze: Zaczęliśmy od Operacji: Drożdżówka, przyniesionej przez lokhgarda, który bezlitośnie nas zlał w 4-osobowej rozgrywce testowej. Po jednej partii szczerze mówiąc do końca nie wiem, co o grze myśleć. Grało się szybko i bardzo przyjemnie - i na pewno nie mogę podzielić głoszonej tu opinii, że ta gra jest kolejną robioną tylko "dla jaj" i że humor ma być jej jedynym atutem. Jest kilka ciekawych pomysłów (płacenie PZ za zagrywanie kart i wykluwanie nowych mrówek, system dociągu kart, plansza). Jest nad czym pokombinować. Z drugiej strony kilka innych rozwiązań podoba mi się zdecydowanie mniej (chyba mam uraz do rozstrzygania walk za pomocą kości...Jakoś mało eleganckie mi się to wydaje). Niektóre karty uważam też za zdecydowanie niezbalansowane. Gra chwilowo zatrzymała się w pół drogi między lekką imprezową, a móżgożerną strategią i nie wiadomo, co z nią się stanie.

Jako, że "silnikiem" mechaniki gry są karty - po jednej grze trudno mi ją ocenić. Część z nich nie została zagrana, wielu nie miałem w rękach. Obawiam się, że losowość w ich rozkładzie może wypaczyć rozgrywkę. Z drugiej strony - wszystkie do czegoś się przydają, więc jeśli się je jeszcze ciut zbalansuje, to może być całkiem fajna gierka.

Ja generalnie jestem pozytywnie nastawiony do tej gry. Bez euforii, ale pozytywnie.
ODPOWIEDZ