Duel in the Dark (Friedemann de Pedro)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: clown »

Panowie obejrzałem przesyłkę - wszystko OK. Jutro z rana paczuszki ładuję na renifery i wysyłam do Was. Na piątek powinny dojechać (i hope so).
Ignusie po Nowym Roku będę coś na pewno zamawiał, więc odezwę się jeszcze.
I małe haiku na koniec:
Lecący Junkers
zostawia ślad
ukośnej muzyki
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Andy »

Ładnie, ale staraj się pamiętać o 5-7-5. To przecież haiku :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: clown »

To moje pierwsze kroki w haiku :)
I nowa fotka na BGG:
http://www.boardgamegeek.com/image/616223
:D
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Andy »

Fajny pilot! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Duel in the Dark

Post autor: WRS »

Gdybyż jakiś fan
Duela in the dark na
Pionku pokaz dał...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Duel in the Dark

Post autor: WRS »

Nie wiem, czy Multi (bo to ponoć jego egzemplarz pojawił się w pionkowej wypożyczalni) czytał moją prośbę, czy w niebiesiech ktoś mi sprzyja...

Alem dostał w swe łapki Duel in the dark - i co prawda samotrzeć ze Skarbami - ale jednak zapoznałem się wstępnie!

Dziękuję!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Andy »

Dziś odebrałem przesyłkę, wszystko dotarło w świetnym stanie.

Dzięki Czarku! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Andy »

Na razie tylko rzuciłem okiem na karty i przeczytałem wątpliwości Łukasza na BGG.

Czegoś nie zrozumiałem: kartę Corcscrew Maneuver trzeba wg mnie zagrać w momencie ruchu bombowców, czyli ich wejścia na heks z (powiedzmy) myśliwcami i flakiem. Dlaczego twierdzisz, że myśliwce atakują po ostrzelaniu przez flak? Wg mnie kolejność nie ma znaczenia, trzeba po prostu zsumować straty zadane przez samoloty i artylerię. Chyba, że coś się zmieniło, a ja o tym nie wiem.

Pozostałe Twoje wątpliwości wydają mi się trafne.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: B »

Nic się nie zmieniło, to moja wina, porąbało mi się już od tych wszystkich dodatków i wersji. Dzisiaj rano w drodze do pracy zdałem sobie sprawę z tego że napisałem głupoty, wrócę do domu to to przeedytuję.
Tak czy inaczej, 'play at any time' to dość bzdurny opis tej karty, skoro jest sens ją zagrywać tylko i wyłącznie w jednej konkretnej fazie gry.

Tak mi przyszło do głowy że BELEUCHTER też wart jest wyjaśnienia - czy pomaga UHU tłuc moskity? Kolejna rzecz do dopisania.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Andy »

B pisze:Tak czy inaczej, 'play at any time' to dość bzdurny opis tej karty, skoro jest sens ją zagrywać tylko i wyłącznie w jednej konkretnej fazie gry.
Nie mam kart przy sobie w pracy (tak, wiem, to błąd ;)), ale tam chyba jest, że kartę można zagrać "w dowolnym momencie po zbombardowaniu celu". Czyli chodziło głównie o tę cezurę ("po bombardowaniu, w dowolnej trzeciej turze szóstej fazy").
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Vernix
Posty: 85
Rejestracja: 25 sie 2010, 13:29
Lokalizacja: Białystok/Czarna Biał.

Re: Duel in the Dark

Post autor: Vernix »

Nie podobały mi się oryginalne karty do Duel, dlatego też zrobiłem własne(co prawda tylko rewersy, reszta została oryginalna), żeby nieco bardziej poczuć klimat i emocje..Przyznaję, że gra się fantastycznie, mały lifting, a cieszy :wink:
IMG_0818.JPG
Mam problem z umieszczeniem obrazków..
Proszę więc zajrzeć tu:
http://boardgamegeek.com/image/850902/d ... size=large
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 109 times
Been thanked: 130 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: maciejo »

Dostałem od znajomego Tactical Cards,ale nie mam pojęcia czy są wszystkie.
Ile powinno ich być :?:

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Andy »

BGG podaje: 44 + 4 z zasadami + 1 tytułowa. Jak będę w domu to sprawdzę czy tak jest u mnie.

EDIT: Zaiste, mam właśnie tyle kart! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 109 times
Been thanked: 130 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: maciejo »

Andy pisze:BGG podaje: 44 + 4 z zasadami + 1 tytułowa. Jak będę w domu to sprawdzę czy tak jest u mnie.

EDIT: Zaiste, mam właśnie tyle kart! :)
Dzięki serdeczne :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Platan »

Niedawno nabyłem Duel in the Dark. Na obecną chwilę zgłębiam instrukcję natomiast dla zainteresowanych tematem polecam książkę, która wyszła w ubiegłym roku "Władcy Przestworzy - Amerykańscy lotnicy w walce z nazistowskimi Niemcami". Dokładnie książka do gry. Ponoć na bazie tej książki ma być kręcony serial przez HBO w stylu "Kompania braci".
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: rastula »

Platan pisze: 04 cze 2018, 19:56 Niedawno nabyłem Duel in the Dark. Na obecną chwilę zgłębiam instrukcję natomiast dla zainteresowanych tematem polecam książkę, która wyszła w ubiegłym roku "Władcy Przestworzy - Amerykańscy lotnicy w walce z nazistowskimi Niemcami". Dokładnie książka do gry. Ponoć na bazie tej książki ma być kręcony serial przez HBO w stylu "Kompania braci".
A duel nie jest raczej o brytyjskich bombowcach?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Andy »

Zdecydowanie o brytyjskich, nocnych, z Bomber Command.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Platan »

Zgadza się, że o brytyjskich ale chodzi o sam klimat bombardowań, przeżyć załogi, trudów walki itd. Czy będą to brytyjczycy czy amerykanie to podejrzewam, że przeżywali to bardzo podobie. Przecież wróg ten sam.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Andy »

Ale sceneria zupełnie odmienna, a co za tym idzie, także taktyka. Amerykanie latali w dzień, w zwartych formacjach, odpierając zespołowo zmasowane ataki niemieckich myśliwców. Brytyjczycy latali po ciemku, w tzw. "strumieniach bombowców", nie widząc na ogół innych maszyn nawet ze swojego dywizjonu, a Niemcy atakowali pojedynczo, naprowadzani przez naziemne radary (a w końcowej fazie ataku także przez pokładowe).

I co najważniejsze: wyprawy Amerykanów z 8 i 15 Armii Lotniczych nie miały się gdzie schować. Taka wyprawa miała czasem kilkanaście kilometrów długości i choć cel nalotu był przez dłuższy czas dla Niemców nieznany, to jednak atakowali formacje bombowców niemal nieustannie. W przypadku nocnych nalotów Brytyjczyków głównym problemem było zlokalizowanie wyprawy i naprowadzenie na nią nocnych myśliwców. Duel in the Dark dobrze to oddaje, choć nie tak perfekcyjnie jak Bomber Command (https://boardgamegeek.com/boardgame/271 ... er-command). Ale to już inna historia i zupełnie inna gra, bez porównania bardziej skomplikowana.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6458
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 590 times
Been thanked: 943 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: Odi »

Do tego inne warunki służby. Amerykanie latali w krótszych turnusach (25 misji), Brytyjczycy w dłuższych (30+20).

Różnice, które opisał Andy, miały także odmienny wpływ na psychikę. Amerykanie lecieli do bitwy, wiedzieli że ona będzie miała miejsce, że zostaną przechwyceni. Starali się bombardować instalacje przemysłowe, na ile to było możliwe. Brytyjczycy latali w całkowitej niepewności co do momentu walki. Atak myśliwca nocnego był najczęściej całkowicie niespodziewany. Do tego bombardowali miasta, wywoływali pożary zabudowy... Różnił się także sprzęt, nie tylko siłą obrony (znacznie silniejsze uzbrojenie B-17tek od dowolnego brytyjskiego bombowca), ale i szansami na przeżycie (tylko 25% załóg trafionych Lancasterów wyskakiwało z maszyny na spadochronie, podczas gdy w B-17 było to ok 50% o ile pamiętam - swoje oczywiście robiła także ciemność w kadłubie).

Ale oczywiście każda książka przybliżająca ten aspekt wojny jest warta polecenia :)
maclat
Posty: 6
Rejestracja: 04 gru 2017, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Duel in the Dark

Post autor: maclat »

Na Forum strategie.net.pl
jest bogaty wątek na temat Duel in the Dark.
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f ... rk#p358536

Do polecanych tam książek
"Obrona powietrzna III Rrzeszy" Marka J. Murawskiego, dorzuciłbym książkę "Narzędzia mroku" Alfreda Price.

Po lekturze "Obrona powietrzna III Rrzeszy" wydawało mi się, że już wiem wszystko.
O ile Linia Kummhuber'a została opisana jako pas oświetlony przez reflektory to o systemie "Baldachim" tylko wspomniano, nie opisując go szczegółowo.
Dopiero "Narzędzia mroku" ukazały jak ten system wyglądał - faktycznie było do łoże z baldachimem :-)
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Duel in the Dark

Post autor: Królik »

Jest też "Strategiczna ofensywa bombowa przeciwko Niemcom" Webstera i Franklanda - III tomy podsumowania tego aspektu wojny od założeń po wykonanie oraz mniej hermetycznym językiem napisane i nie tylko o tym aspekcie wojny powietrznej "Bombowce nad Europą" Overego.
Price czyta się dobrze ale przecenia wartość aspektu technicznego i jest pisany tylko z tego punktu widzenia. Do tego trudno dostępna pozycja obecnie.
Bruner
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2018, 11:31

Re: Duel in the Dark

Post autor: Bruner »

Zainteresowanym tematem brytyjskich bombardowań strategicznych Niemiec polecam książkę pt. "Chłopcy z bombowców" Patricka Bishopa. Jest tu opisany zarówno rozwój samego Bomber Command, koncepcji jego użycia i taktyki, jak i codzienność załóg bombowców, od rekrutacji, szkolenia, życia w bazach, spędzania wolnego czasu, po misje i przemyślenia po nich, jest również sporo o niemieckich cywilach i efektach bombardowań. Poruszony jest temat stresu bojowego i sposobów radzenia sobie z nim, równowagi psychicznej wśród załóg i załamań nerwowych. Nakreślone sylwetki najważniejszych postaci decydujących o takim a nie innym sposobie użycia brytyjskich bombowców czyli Harrisa i Portala. Książka porusza też kwestie moralne związane z bombardowaniami niemieckich miast, nie tylko z dzisiejszego punktu widzenia, ale również przedstawia sposób myślenia załóg, czy zwykłych Brytyjczyków. Jest dość obszerna i kompleksowo traktuje temat, ale przy tym jest napisana lekkim, przystępnym językiem, zawiera masę wspomnień, listów itp i bardzo dobrze się ją czyta, przy czym lekkość tej pozycji wcale nie umniejsza jej wartości. Dla zainteresowanych tematem pozycja obowiązkowa.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 109 times
Been thanked: 130 times

Re: Duel in the Dark

Post autor: maciejo »

https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... -v1-bunker
Tylko tego mi brakuje,czy ktoś wie gdzie to można kupić lub ewentualnie chce ktoś odsprzedać :idea:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ