Zagadki

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Post autor: _Paulus_ »

MichalStajszczak pisze:Można przeprowadzić jeszcze inne rozumowanie, które prowadzi do takiego samego wyniku dla kapitana. Kapitan mówi czterem najmłodszym piratom: dam wam po 1, bo jak zostanę wyrzucony za burtę, to pozostałych pięciu zabierze wszystko. I w ten sposób mamy rozkład:
96,0,0,0,0,0,1,1,1,1
Taki rozklad bylby mozliwy gdyby nie zalozenie, ze jesli jest im wszystko jedno to glosuja na "NIE". Przy takiej propozycji dwoch zaglosowaloby na "NIE" bo bylo by im wszystko jedno - w koncu nastepny w kolejnosci do rozdzialu dwom z nich dalby po 1 monecie...
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Ja tam uważam że takie rozważanie jest troche o kant d.. Wszystko zależy tez od skłonności do ryzyka poszczególnych piratów (wcale nie ma to nic wspólnego z ich inteligencją). W przypadku gdy którys z piratów ma wysoką awersje na ryzyko, zgodzi sie na mniejszy zysk i będzie zadowolony, a gdy godzi sie na wyższe, to zawsze może powiedzieć nie, licząć że straszy pirat odpadnie z wyścigu przy dobrych układach i on bedzie miał do powiedzenia więcej przy podziale łupów.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Post autor: _Paulus_ »

Valmont pisze:Ja tam uważam że takie rozważanie jest troche o kant d.. Wszystko zależy tez od skłonności do ryzyka poszczególnych piratów (wcale nie ma to nic wspólnego z ich inteligencją). W przypadku gdy którys z piratów ma wysoką awersje na ryzyko, zgodzi sie na mniejszy zysk i będzie zadowolony, a gdy godzi sie na wyższe, to zawsze może powiedzieć nie, licząć że straszy pirat odpadnie z wyścigu przy dobrych układach i on bedzie miał do powiedzenia więcej przy podziale łupów.
He he he. Jednak ma to wiele wspolnego z inteligencja. Oraz z tym, ze wszyscy piraci znaja idealne rozwiazanie.

Poza tym - to jest zagadka logiczna - a nie psychologiczna. "W przypadku gdy, ktorys z piratow ma wysoka awersje na ryzyko" to zagadka z logika nie ma juz nic wspolnego. Bo wtedy rownie dobrze mozesz stwierdzic, ze kapitan bierze cala stowke, a reszta sie zgadza bo go lubi ;-)

Poza tym:

"To zawsze może powiedzieć nie, licząć że straszy pirat odpadnie z wyścigu przy dobrych układach i on bedzie miał do powiedzenia więcej przy podziale łupów"

pirat, ktory mowi "TAK" mowi tak dlatego, bo jesli odpadnie obecnie dzielacy to nie dostanie nic. Czyli bedzie mial tyle samo do powiedzenia. Gdy dochodzi do sytuacji jeden na jednego wszystko bierze jeden z piratow.

Wiec - bedac inteligentnymi bestiami, wola zadowolic sie jedna zlota monetka na piwo niz nie dostac nic.

Wiec nie jest to rozwiazanie o kant dupy - tylko jedyne dobre rozwiazanie :P
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Taaa. Idealny świat. Superinteligentni piraci. Pewnie jeszcze niebywale przystojni. I z wyszukanymi manierami.

Od razu przypomina mi się pierwszy rok studiów i durna zasada "ceteris paribus".. Ech, dawne dzieje
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Post autor: _Paulus_ »

Nie idealny swiat - tylko zagadka logiczna. Jesli chcesz w miejsce piratow mozesz wstawic prawnikow ;-)

Inna zagadka - prosciutka:

Otoz trzech wiezniow wsadzono do pokoju. Kazdy z nich mial przed soba pudelko z trzema scianami ustawione tak, ze pozostali dwaj wiezniowie widzieli co sie w nim znajduje, tylko "wlasciciel pudelka nie wiedzial co w nim jest.

Wlozono im do tych pudelek po jednej kuli - bialej lub czarnej. Nastepnie straznik poinformowal ich:

- Jesli zgadniecie jaka kule macie w swoim pudelku wypuszcze was na wolnosc, jesli nie zgadniecie - wszyscy umrzecie. Napewno nie ma trzech kul bialych. Czy wiecie jaka macie kule w swoim pudelku?
- Nie wiemy - odpowiedzieli wszyscy wiezniowie.
- No dobrze. Dam wam druga szanse... Wiecie juz jakiego koloru kule macie przed soba?
- Nie wiemy - odpowiedzieli wszyscy wiezniowie.
- Wasza ostatnia szansa! Wiecie jakiego koloru sa kule?
- Wiemy - odpowiedzieli wszyscy wiezniowie.

Jakiego koloru byly kule? Oprocz odpowiedzi prosze o rozumowanie prowadzace do wyniku ;-)
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Post autor: scarneck »

Jak nie trzy białe to trzy czarne :twisted:


EDIT:
możliwe układy
BBC
BCC
CCC

skoro po pierwszym pytaniu żaden nie wiedział to znaczy, że żaden nie widział dwóch białych- zostaje BCC i CCC.
Po drugim pytaniu też nie widzieli- to znaczy, że żaden nie widział białej.
Zostaje CCC
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

ech, niestety w te zagadki to słaby raczej jestem, ale...

Scarneck --> wydaje mi się że Twoje rozwiązanie jest sprzeczne z informacją : Dam wam druga szanse... Wiecie juz jakiego koloru kule macie przed soba?

Gdyby były czarne to by wiedzieli...

??
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
venomik
Posty: 545
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 238 times
Been thanked: 254 times

Post autor: venomik »

Nie.
Jak już scarneck pisał są możliwe trzy warianty:
C-C-C
C-C-B
C-B-B
(wariant B-B-B jest wykluczany na wstępie).
Gdyby był Wariant C-B-B to gracz siedzący przy kuli czarnej wiedziałby jaką ma kulę.
Dwie pozostałe to białe - więc jego byłaby czarna. Przy czym dwaj pozostali i tak odpowiedzieliby 'nie wiem' - gdyż widzieliby kulę białą i kulę czarną.
Jako że jednak wszyscy powiedzieli 'nie wiem' to wszyscy byli świadomi tego, że wariat C-B-B odpada.
Zostały dwa warianty:
C-C-C
C-C-B

Teraz gdyby był wariant z C-C-B to dwaj więźniowie (Ci posiadający po czarnej kuli) wiedzieliby jaką mają kulę. Widzieliby u innego więźnia kulę białą - a wśród możliwych wariantów (tych dwóch powyżej) biała kula jest w jednym z nich - i jest to jedyna biała kula. Więc pozostałe musiałyby być czarne.
Jako że jednak wszyscy powiedzieli 'nie wiem' to wariant C-C-B odpada.
Został już tylko wariant C-C-C i stąd wszyscy wiedzieli jakie kule mają. Dość prosta zagadka :)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Nie, te zagadki są ZUPEŁNIE NIE DLA MNIE.

Są po prostu takie których NI W ZĄB pojąć nie mogę (i to ten przypadek).
Ktoś pisze rozwiązanie (THX venomik, scarneck), nawet pisze jak i dlaczego... a ja ciemna masa :(

Nic to, pociszam się, że są zagadki które w lot rozwiązuję... za to inni nie mogą złapać co, jak i dlaczego :wink:


:twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
venomik
Posty: 545
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 238 times
Been thanked: 254 times

Post autor: venomik »

Bywa :)

Przypomniała mi się podobna, niemal identyczna zagadka.

Mamy pięć kapeluszy - dwa białe i trzy czarne.
Ustawiamy trzy osoby w rzędzie, jedna za drugą. Zakładamy im na głowę kapelusze. Żadna z nich nie wie jakiego koloru kapelusz ma na głowie.
Jako że są ustawieni jedna za drugą, to ostatnia osoba widzi jakie kapelusze mają na głowach obie osoby stojące przed nią, osoba środkowa widzi tylko kapelusz pierwszej. A pierwsza osoba nie widzi żadnego kapelusza.

Spytano osobę stojąca na końcu (z tyłu) czy wie jakiego koloru kapelusz ma ona sama. Powiedziała, że nie. Spytano więc środkową o to samo - też odpowiedziała, że nie.
Spytano pierwszą- a ta, o dziwo, wiedziała.
Jaki miała kapelusz?
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

to proste, miała czarny kapelusz :)
rozwiązanie:
gdyby z przodu były 2 białe kapelusze, ostatnia osoba wiedziałaby, że ,ma czarny;
musiałbyc więc z przodu przynajmniej jeden czarny kapelusz;
gdyby osoba w środku widziała przed sobą biały kapelusz, wiedziałaby, że ma na głowie czarny, jako, że widziała z przodu czarny, mogła mieć biały lub czarny;
proste
:roll:
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

http://tiny.pl/jn7s

Na tej aukcji ktoś sprzedaje łamigłówkę manualną, nie będę jej kupował, ale jest na tyle prosta, że można obracać nią w wyobraźni :) Jak dla mnie to rozdzielenie takich gwoździ jest niemożliwe bez użycia siły, o co tu chodzi?
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

blazej pisze: Na tej aukcji ktoś sprzedaje łamigłówkę manualną, nie będę jej kupował, ale jest na tyle prosta, że można obracać nią w wyobraźni :) Jak dla mnie to rozdzielenie takich gwoździ jest niemożliwe bez użycia siły, o co tu chodzi?
Da się, bawiłem sie taką łamigłówka i dało się te dwa gwoździe rozdzielić. Oczywiście teraz nie jestem w stanie Ci powiedzieć jak... Jakbym ją miał w rękach to bym Ci pokazał ;)
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Odpowiedzią jest SUMA dwóch przerw między zgiętymi częściami gwoździa - osobno są zbyt wąskie, ale przy odpowiednim skręceniu obie przerwy sumują się w jedną szerszą, przez którą można wysunąć jeden z gwoździ :) :roll:
prościej wyjaśnić nie umiem :oops:
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Post autor: GaGacek »

blazej pisze:http://tiny.pl/jn7s

Na tej aukcji ktoś sprzedaje łamigłówkę manualną, nie będę jej kupował, ale jest na tyle prosta, że można obracać nią w wyobraźni :) Jak dla mnie to rozdzielenie takich gwoździ jest niemożliwe bez użycia siły, o co tu chodzi?
prościzna tylko dwa elementy

to jest zacne ale nie najtrudniejsze http://www.lamiglowka.com.pl/galerie/26 ... 513827.jpg
bez użycia siły należy zdjąć pierścienie, pierścienie nie przechodzą bezpośrednio przed "podkowy"

http://www.lamiglowka.com.pl/galerie/26 ... e24550.jpg żałuje że takie zdjęcie małe
należy wyjąć ze środka kulkę po czym ja tam z powrotem wsadzić i wszystko złożyć - rozłożenie zajęło mi 10 min ale złożenie grrrrr dawno tak się nie napociłem


polecam stronkę - pewny sprzedawca http://www.lamiglowka.com.pl/
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Kurde blaszka, chyba zacznę inwestować w te łamigłówki :D

Edit: Albo jednak nie, jak zobaczyłem tą butelkę to wyobraziłem sobie jak rozbijam ją o terakotę, ewentualnie gryzę te druciki.
Awatar użytkownika
tomaj_u
Posty: 8
Rejestracja: 15 lut 2008, 10:56
Lokalizacja: Poznań

Re:

Post autor: tomaj_u »

GaGacek pisze:polecam stronkę - pewny sprzedawca http://www.lamiglowka.com.pl/
Takze polecam te stronke. Rok temu 'zarazilem sie' lamiglowkami manualnymi firmy Cast Puzzle.
Gosc z tego sklepu jest strasznie w porzadku i potwierdzam, ze to sprawdzony sprzedawca!
Artrem
Posty: 39
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Zagadki

Post autor: Artrem »

Komputerowe czytanie myśli...
http://will_vandom.webpark.pl/czytnik.html
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Zagadki

Post autor: mst »

To ja proszę żeby imć Komputer zamienił najpierw symbole np. przy 27 i 28 albo przy 63 i 62. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Zagadki

Post autor: LostLukas »

magia...


...liczb
ODPOWIEDZ