Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: skoti »

Witam.
Zastanawiam się nad kupnem jakiejś nowej gry, która będzie dobrze wyskalowana i w którą będzie się bardzo przyjemnie grało na dwie osoby.
Najlepiej jakby to była gra strategiczna, z elementami ekonomi. Dobrą przygodówką też nie pogardzę :) . Jako że będę grać głownie z dziewczyną, to nie poszukuję gry wojennej. Ale fajnie by było jakby miała ładna plansze i otoczkę graficzną :lol:

Osobiście zastanawiam się nad:
-Goa
-RoboRally
-Saint Petersburg
-Mr. Jack
-The Princes of Florence
-Chicago Express
-Ghost Stories

Czy ktoś jest mi w stanie bliżej przedstawić te tytuły w grze na 2 graczy?
I jakie jeszcze gry jesteście w stanie mi polecić?




pozdrawiam
michał
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Smerf Maruda »

Goa nie do dostania. Najlepszym wyborem dla Ciebie i dziewczyny będzie - moim zdaniem - Saint Petersburg. Fajna gra, prosta, ale pozostawia miejsce na strategię.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Leser »

Książęta Florencji w wariancie dwuosobowym nie są tragiczni, ale gra zdecydowanie lepiej sprawdza się w wariancie 5-osobowym.
Mr. Jack jest specyficzny (zaburzony balans stron), choć osobiście bardzo mi się podoba. Nie nazwałbym też tej gry raczej strategiczną.

Ze swojej strony mogę polecić Samuraja i Carcassonne: Zamek, zaznaczam jednak, że w obu przypadkach (a zwłaszcza w C:Z) wykonanie nie jest jakieś porywająco piękne.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Lucf »

Co do Mr Jacka poczekaj na nową edycję - ma być bardziej wyważona i ciekawsza. Mr Jack w Nowy m Jorku!
Ja grałem 2 x i jak dla mnie była zbyt prosta i płytka. Podejrzewam, ze trzeba przysiąść, rozpracował, zapamiętać funkcje iwtedy móżdżyć każdy ruch.
slimak
Posty: 47
Rejestracja: 02 wrz 2009, 16:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: slimak »

RoboRally jest ciekawe jak się gra w więcej osób, na dwie nie polecam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Veridiana »

Ja w dwie osoby zagrywam się w :
- Witchcrafta
- Guatemala Cafe
- Deukaliona
- Beowulf: GP
- (kiedyś) Carcassonne

Kolejność wymieniania zgodna z kolejnością preferencji :D
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: skoti »

Smerf Maruda pisze:Goa nie do dostania. Najlepszym wyborem dla Ciebie i dziewczyny będzie - moim zdaniem - Saint Petersburg. Fajna gra, prosta, ale pozostawia miejsce na strategię.
Co do Goa, to dzwoniłem i meilowałem z różnymi sklepami i z tego co mi powiedziano to istnieje szansa że się niedługo ukaże.
A rzeczywiście, jeśli nie dostanę Goa to chyba zdecyduję się na Saint Petersburg.



Obecnie z dziewczyna grywamy w Age of Empires III oraz Caylusa. Niestety Runebound coś jej nie podszedł… ale tamte dwie gry, się jej bardzo podobają i nawet dobrze sprawują się przy grze na dwoje, jaki i na więcej osób.. i dlatego szukam czegoś w tym stylu, choć chciałbym coś troszeczkę lżejszego niż Caylus (dlatego też skłaniam się ku Saint Petersburg).



Serdeczne dzięki za pomoc
Pozdrawiam
Michał
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Sandman »

Ja ze swojej strony (i mojej Kobiety) Mr. Jacka mogę polecić z czystym sumieniem. Bardzo dobrze się sprawdza jako lekka (a przy tym wymagająca móżdzenia), gierka na wieczór z dziewczyną, tylko niestety może się stosunkowo szybko znudzić.
Z innych tytułów, nie wymienionych przez Ciebie, zdecydowanie warto, a nawet trzeba, rozważyć Race for the Galaxy, który idealnie spełnia warunki:
Najlepiej jakby to była gra strategiczna, z elementami ekonomi. (...). Jako że będę grać głownie z dziewczyną, to nie poszukuję gry wojennej. Ale fajnie by było jakby miała ładna plansze i otoczkę graficzną :lol:
I niech nie przeraża Cię tematyka, gra podoba się płci pięknej.

Co do warunku:
Dobrą przygodówką też nie pogardzę
to naciągając lekko pojęcie przygodówki nada się Lord of the Rings: Confrontation.

No i jeszcze oczywiście, jadąc po bandzie, muszę polecić zdecydowanie cięższy tytuł, czyli Through the Ages, którego, z uwagi na zbliżającą się polską edycję, można teraz kupić w bardzo okazyjnych cenach.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: skoti »

Niestety ale pojawia się bariera językowa. Dlatego RftG i Through the Ages raczej odpadają.
RftG kurzy się u Brata na półce od jakiegoś czasu i niestety nie mam czasu i chęci, żeby zająć się jego spolszczeniem.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Mordeczka »

Ja z kolei polecam Ghost Stories, dobrze się sprawuje dla 1, 2, 3 i 4 osób, choć im mniej osób tym łatwiej wygrać. Jedna z trzech gier w jakie gra moja żona, więc może w Twoim przypadku będzie dobrym wyborem, tym bardziej, że jest to gra kooperacyjna. Jednak ostrzegam, że gra jest trudna i wymagająca ścisłej współpracy - jeden błąd i robi się nie wesoło. Niestety, większość rozgrywek kończy się przegraną, ale za to satysfakcja z wygranej jest ogromna :)
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: piotrek.t »

Hej,
Wg mnie Książęta florencji na dwie osoby to słaba gra. St petersburg - nie polecam, chyba że od razu z dodatkiem New Society. Jak dla mnie ta gra jest za długa i zbyt nudna.

Gra z elementami ekonomii na 2 osoby - polecam Agricolę i Puerto Rico.
Jeżeli może być bez ekonomii, to szczególnie polecam Battle Line, Samuraja, Lord of The Rings: The Confrontation. Jeżeli lubisz karcianki to Blue Moon

Wszystkie te gry bardzo podeszły mi i mojej żonie. Najbardziej lubi Battle Line.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Sandman »

skoti pisze:Niestety ale pojawia się bariera językowa. Dlatego RftG i Through the Ages raczej odpadają.
RftG kurzy się u Brata na półce od jakiegoś czasu i niestety nie mam czasu i chęci, żeby zająć się jego spolszczeniem.
RftG kurzące się na półce? Zagraj z kimś dobrze znającym grę, umiejącym w przystępny sposób wyjaśnić zasady i "poprowadzić za rękę" przez 2, 3 partie, a okaże się, że gra jest praktycznie niezależna językowo, trzeba tylko poznać znaczenie ikonek. Naprawdę warto dać Wyścigowi szansę, a Cywilizacja: Poprzez Wieki już się zbliża, więc odpadnie bariera językowa :]
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: mbork »

A czemu nikt nie pisał o Stone Age?

Być może warto sprawdzić też Thurn und Taxis i Pandemica.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Aba »

Mr. Jack, Blue Moon City, Age of Empires III.

TtA PL już tuż tuż :D.
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: lakebutler »

Hej, dla mnie zawsze kryterium nr 1- dobra gra dla dwóch graczy. Książęta Florencji były moją pierwszą grą i mnie tak odstraszyły i zniechęciły do planszówek, że minął rok zanim się przełamałam, żeby poznać nowe gry. Następną pozycją był Mr, sądziłam, że uniknę wpadki bo jest TYLKO dla dwóch osób. Po pierwszych grach nie rozumiałam zachwytów ale dziś po pół roku od nabycia jest to nasza gr nr 1, myślę, że trzeba dać jej torchę czasu. Do gier nr 1 należy również W ROKU SMOKA, zdecydowanie miłość od pierwszego wejrzenia, trwa i trwa, bo każda gra jets inna, nie ma monotoni. Może eknomii tam niewiele ale wspaniała gra, bardzo emocjonująca, nieprzewidywalna i stresująca. Super na dwie osoby, wydaje mi się, że ciężko ją porównać do czegokolwiek, zupełnie inna. Lubimy też Fincę, fajnie się gra w 2 osoby lepiej moim zdaniem niż w 3, sympatyczna gra. Stone Age, Filary były mi polecane ale dla mnie to ładne i zarazem mega nudne gry. Caylusa mam ale niemogę przebrnąć przez zasady póki co. Na te chwilę nr 1- WRS i Mr Jack, 2- miejsce Finca. Za to najbardziej znienawidzone gry to Książęta, Hansa i Taluva.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Browarion »

skoti pisze:Co do Goa, to dzwoniłem i meilowałem z różnymi sklepami i z tego co mi powiedziano to istnieje szansa że się niedługo ukaże.
A rzeczywiście, jeśli nie dostanę Goa to chyba zdecyduję się na Saint Petersburg.
No to na Goa jeszcze trochę poczekasz, bo zapowiedzi nowej edycji Goa to dopiero początek 2010...
Sam czekam i cierpię, więc proponuję byś coś kupił teraz; Sankt Petersburg to IMHO b. dobry wybór, szczególnie że wielu paniom ta gra bardzo odpowiada, a dodatkowo jeszcze na Rebelu jest dodatek In bester Gesellschaft und Das Bankett w dobrej cenie.
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: WRS »

lakebutler pisze:Na te chwilę nr 1- WRS
Kurczę! To o mnie? :shock:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: oopsiak »

Pandemic na dwie osoby to raczej kiepski pomysł.

z tego co już było wymieniane ja polecam Stone Age i ostat. Carcassonne. Poza tym klasyczna Cytadela, Small World i Hazienda.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: skoti »

oopsiak pisze:Pandemic na dwie osoby to raczej kiepski pomysł.
Zgadzam się, jest to gra raczej na 3-4 osoby, chociaż w dwie też grałem… ale im więcej graczy tym większe szanse na zwycięstwo.
oopsiak pisze:z tego co już było wymieniane ja polecam Stone Age i ostat. Carcassonne. Poza tym klasyczna Cytadela, Small World i Hazienda.
Cytadela to raczej na większą ilość osób. Grałem parę razy i uważam że najlepiej sprawuje się tak od 4 graczy.
A co do Small Word, to też trochę o tym myślałem, ale nie wiem jak jest wyskalowany… równie dobrze gra się na 2 jaki na 4 graczy :?: :?: :?:
A czy nie będzie za ciężką grą?
I czy nie jest zbyt abstrakcyjna?
Jak mniej więcej czasowo, wygląda rozgrywka?

Ja w dwie osoby zagrywam się w :
- Guatemala Cafe
Czy mógłbyś mi trochę tą grę przybliżyć?
Warta uwagi?
Jak wypada w porównaniu np. do AoE3 albo Puerto Rico?
Ma skomplikowane zasady i ile mniej więcej zajmuje czasu rozgrywka na 2 osoby?
I jak się zachowuje na 3 lub 4 graczy? Lepiej niż na dwoje?
Ostatnio zmieniony 01 paź 2009, 13:27 przez skoti, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: bartek_mi »

ja gram 90% swoich gier w 2 osoby wiec moje 3 grosze:

mr. jack jest maloekonomiczny i dosc ciezki. to jest gra logiczna w lekkiej oprawie (na ile kuba rozpruwacz moze byc lekkim tematem :) )
pandemic na 2 osoby chodzi swietnie (choc mowi sie, ze jest latwiejszy niz na wieksza liczbe graczy - wiecej kart na reku. ja tego nie czuje)
agricola na 2 osoby jest bdb.
TuT na 2 osoby jest duzo lepszy niz TTR:E (zeby w 2 oosby pograc w pociagi niezbedny jest dodatek Szwajcaria - inaczej wieje nuda).
caylus magna carta - ciezkawa i dla 2 osob chodzi dobrze.

moje odkrycie dwuosobowki to battleline. no i oczywiscie RFTG - nie gralem nigdy z osobami nie znajacymi angielskiego ale mysle, ze patrzac tylko na ikonki da sie w to grac. wyjatkow jest niewiele.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: skoti »

A właśnie, a jak się zapatrujecie na Thurn und Taxi i na Palais Rogal? Jak wyglada w nich interakcja między graczami?
Którą byście bardziej polecili i jak te gry miały by się np. do Goa i do Saint Petersburg?
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Sandman »

Skoti: dostałeś już trochę tytułów i informacji o nich. Może teraz pora poczytać odpowiednie tematy o konkretnych grach, w nich wszystko znajdziesz, a nie walić kolejnymi postami w stylu to opiszcie mi jeszcze to i tamto. Nie podoba mi się podejście "dostałem palec, to wezmę całą rękę od razu"...
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: skoti »

Sandman pisze:Skoti: dostałeś już trochę tytułów i informacji o nich. Może teraz pora poczytać odpowiednie tematy o konkretnych grach, w nich wszystko znajdziesz, a nie walić kolejnymi postami w stylu to opiszcie mi jeszcze to i tamto. Nie podoba mi się podejście "dostałem palec, to wezmę całą rękę od razu"...
Nie wiem co w tym złego. Został założony luźny temat, padło w nim kilka tytułów, do kilku mam konkretne pytania, nie wymagające dużego wysiłku w odpowiadaniu. Wszystko jest w granicach rozsądku i na temat.

Ale fakt, czas najwyższy cos wybrać. Dziękuje wszystkim za pomoc.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Filip z Lublina »

goa i st petersburg to są gry z minimalną dawką interakcji podobnie jak RftG. ja się przy takich źlę bawię, moja narzeczona też;)
od siebie dodam Taj Mahal(oficjalny wariant dla dwóch graczy sprawdza się znakomicie), Elasund i lżejszy Aton. całkiem sympatyczna jest też Arkadia(choć trochę mało dynamiczna).
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Veridiana »

Skoti, nie przejmuj się ponaglaniem zrzędzących malkontentów :wink: Ludzie uwielbiaja radzić i sie rozpisywać o swoich ulubionych grach. a kto nie lubi - niech czyta inne tematy.
skoti pisze:Czy mógłbyś mi trochę tą grę przybliżyć?
Warta uwagi?
Jak wypada w porównaniu np. do AoE3 albo Puerto Rico?
Ma skomplikowane zasady i ile mniej więcej zajmuje czasu rozgrywka na 2 osoby?
I jak się zachowuje na 3 lub 4 graczy? Lepiej niż na dwoje?
Guatemala to lekka gra z odrobiną ekonomii w przepięknym wykonaniu, dużymi planszami i wieloma drewnianymi elementami. Na 2 osoby zajmuje do 30 minut.
Jako, że posiada osobne plansze dla 2 osób i dla 3-4, gra się równie dobrze na każdą liczbę graczy.
W porównaniu z AoEIII - wszystko wygląda blado, bo to najlepsza gra ever :D
W porównaniu z Puerto Rico:
- na 2 osoby IMHO lepsza Guatemala
- na więcej osób zdecydowanie lepsze Puerto Rico
ODPOWIEDZ