Egizia / Dolina Królów (F. Brasini, V. Gigli, S. Luperto, A. Tinto)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Egizia / Dolina Królów (F. Brasini, V. Gigli, S. Luperto, A. Tinto)

Post autor: Filippos »

Poproszę o opinię grających. Ciężar, charakter rozgrywki, wady i zalety. Czy dobrze myślę że to kolejny fajny worker placement o ciężarze Stone Age'a? Ile w grze niemieckiego i jak bardzo to upierdliwe?

https://boardgamegeek.com/boardgame/58421/egizia

Temat o nowej edycji:
viewtopic.php?f=1&t=66599
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: mst »

Filippos pisze:Czy dobrze myślę że to kolejny fajny worker placement o ciężarze Stone Age'a?
Dobrze myślisz. :-)
Nie mam teraz czasu na rozpisywanie się ale moja Egizia będzie na Pionku więc będziesz mógł wypróbować. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
rand
Posty: 487
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 115 times
Been thanked: 86 times

Re: Egizia

Post autor: rand »

Uwielbiam gry typu worker placement. Szkoda,że gra nie jest niezależna językowo jak Stone Age. Swoją drogą po przejrzeniu instrukcji gra wydaje się niemal bliźniacza do wyżej wymienionej :-)

Sorki za mały OT ale mam pytanko, znacie jakieś dobre gry typu worker placement ?? Coś jak Stone Age czy Filary Ziemi, bo ja nic więcej takiego nie znalazłem, a obie gierki już mam. Żeby nie ciągnąć OT to możecie na priv napisać byłbym, wdzięczny :-)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: Egizia

Post autor: Odi »

Nefertiti 8)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Egizia

Post autor: Filippos »

rand pisze:Uwielbiam gry typu worker placement. Szkoda,że gra nie jest niezależna językowo jak Stone Age. Swoją drogą po przejrzeniu instrukcji gra wydaje się niemal bliźniacza do wyżej wymienionej :-)

Sorki za mały OT ale mam pytanko, znacie jakieś dobre gry typu worker placement ?? Coś jak Stone Age czy Filary Ziemi, bo ja nic więcej takiego nie znalazłem, a obie gierki już mam. Żeby nie ciągnąć OT to możecie na priv napisać byłbym, wdzięczny :-)
Jedna z dawniejszych gier teamu Achitocca, autorów Egizi, czyli Leonardo da Vinci. Gra jest paskudnie wydana ale świetna.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Egizia

Post autor: Aba »

@ rand - Tribune - tutaj dochodzi jeszcze lekki zarządzanie kartami na ręce ale jeden z najlepszych worker placement na rynku, moim zdaniem.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: mst »

rand pisze:Swoją drogą po przejrzeniu instrukcji gra wydaje się niemal bliźniacza do wyżej wymienionej :-)
Po zagraniu widać, że nie mają ze sobą wiele wspólnego. ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: wc »

Jako niedawny lider światowego rankingu w ilości rozegranych partii w egizię oświadczam, co następuje:

Bardzo bardzo fajna rozstawianka. Jest kilka nowych mechanizmów - podstawowy to taki, że nie możemy stawiać statków w dowolnej kolejności na planszy, ale tylko "z biegiem Nilu". Zajęcie przez nas jakiegoś pola powoduje, że wszystkie rzeczy będące przed tym miejscem są już dla nas niedostępne. Musimy wybierać to co uważamy za najważniejsze kosztem innych podobnie fajnych kart i obszarów. Dodatkowo na 3 głównych polach planszy - budowach (tych które przynoszą nam zdecydowaną większość punktow) jest ograniczona liczba miejsc, przez co nie wszyscy gracze mogą tam zakotwiczyć. Dochodzi więc element "wyścigu" do tych właśnie pól.
Po etapie rozstawiania nadchodzi czas na żywienie naszych budowniczych i nadzorcy (kolejny fajny mechanizm z nawadnianiem pól - nie wszystkie w danej rundzie przyniosą plony), zdobywanie kamienia a potem wznoszenie egipskich monumentów. O tym ile możemy zbudować decyduje rozwój naszych robotników i ilość posiadanego kamienia.
Cała gra trwa 5 rund, wszystkie fazy są dynamiczne, absolutnie nie ma przestojów a gra kończy się szybciej niż byśmy chcieli. Na koniec jeszcze punktujemy zdobyte w trekcie gry karty "celów", co może diametralnie zmienić końcowy wynik (szczególnie jeśli któryś z graczy "zapominał" o cumowaniu przy sfinksach).
Jeśli chodzi o zależność językową - sądzę że można ją nazwać pozorną lub znikomą. Wprawdzie na kilkunastu kartach są teksty, ale są one widoczne dla wszystkich graczy od początku rundy (wystarczy o nich opowiedzieć na wstępie) a poza tym każda karta ma też rysunek.
Jedyne karty które ukrywamy przed innymi to karty celów. Ale znowu - teksty są proste i poparte ilustracjami. Poza tym jest dostępna polska instrukcja z tłumaczeniem wszystkich kart.
Gorąco polecam zagrać. Choć niekoniecznie z mst, bo on zawsze wygrywa :twisted:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Egizia

Post autor: morciba »

Grałem raz i bardzo mi się spodobała. Dziwię się, że wśród newsów z Essen tak rzadko można znaleźć coś nt. Egizii. Podobieństwo do Stone Age i Leonardo kończy się na stwierdzeniu, że wszystkie te gry mają mechanizm "worker placement" :-).
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Egizia

Post autor: Al »

Grałem 2 razy i grę kupiłem. Jest wyśmienita. Potwierdzam za wc, tekstu serio niewiele, a z polską ściągą można spokojnie zagrać.

Ja również nie polecam rozgrywki w Egizię z mst ;-). No chyba, że wygrana to dla Was nie wszystko, a najważniejsza jest dobra zabawa ;-)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

Po trzech rozgrywkach w końcu znam prawidłowe zasady (ech, jakoś te prawidłowe nie lepią się do mnie od początku :P).
I po ich poznaniu moja ochota na kolejną rozgrywkę tylko wzrosła :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Egizia

Post autor: skanna »

Mnie również bardzo się podoba (choć nie zdecydowałam się na umieszczenie jej na liście pożądanych gwiazdkowych prezentów) - w miarę przejrzyste, niezbyt skomplikowane zasady, trochę losowości, która nie wpływa znacząco na rozgrywkę, ale daje szansę tym, którzy gubią się w ciężkich mózgożerach :). No i coś, co uwielbiam - określona ilość rund. Zdecydowanie coś dla miłośników worker placement :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

skanna pisze:...określona ilość rund.
I od razu powiedzmy sobie szczerze - zdecydowanie za mała ;)!!
Bardzo często gracze pod koniec 4 rundy się orientują - to jeszcze będzie tylko jedna runda ?? :twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Egizia

Post autor: skanna »

Wcale nie za mała, akuratna. Trzeba się sprężać, a nie czekać na nie wiadomo co :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: Tycjan »

wc pisze:że nie możemy stawiać statków w dowolnej kolejności na planszy, ale tylko "z biegiem Nilu". Zajęcie przez nas jakiegoś pola powoduje, że wszystkie rzeczy będące przed tym miejscem są już dla nas niedostępne.
Dla uzupełnienia: są karty akcji, które pozwalają się "cofnąć" lub wykorzystać jedną z pozostałych "stacji" na koniec wykładania statków na Nilu.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Egizia

Post autor: Platan »

A jak z interakcją? Czy można sobie sporo przeszkadzać?
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Egizia

Post autor: skoti »

i jak gra się skaluje, czy jest równie dobrze grywalna na 2 graczy jak na 4?
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: Tycjan »

Platan pisze:A jak z interakcją? Czy można sobie sporo przeszkadzać?
Zajmując jakieś pole na Nilu lub na budowie (kolejność, max. ilość budowniczych).

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
rand
Posty: 487
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 115 times
Been thanked: 86 times

Re: Egizia

Post autor: rand »

Przeglądałem galerie z gry i jedna rzecz strasznie mi się nie spodobała. Niemieckie napisy :-/ jak ja nie lubię niemieckiego.... Mogliby zrobić jak ze Stone Age, wszystko zapisać w postaci rysunków.
Wiadomo coś może o polskiej wersji gry ?? ;-) ale pewnie się nie doczekam i pozostanie kupno wersji niemieckiej...
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: yosz »

angielska wersja będzie w okolicach lutego (może wcześniej, może później). Co ciekawe te niemiecki napisy w ogóle mi nie przeszkadzały :) a poza napisami na kartach jest też dużo ikonek i rysunków
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

yosz pisze:Co ciekawe te niemiecki napisy w ogóle mi nie przeszkadzały :) a poza napisami na kartach jest też dużo ikonek i rysunków
Mi też nie, a zazwyczaj mam dużą awersję :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Egizia

Post autor: Aba »

Mi też na Pionku to nie przeszkadzało jakoś ale .... czy ktoś wie kiedy to może wyjść po angielsku??
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: yosz »

ale i tak będę twardy i poczekam na angielską wersję ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: yosz »

Aba pisze:Mi też na Pionku to nie przeszkadzało jakoś ale .... czy ktoś wie kiedy to może wyjść po angielsku??
Rio Grande ma plan wydać na początku 2010
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1193
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 259 times
Been thanked: 295 times

Re: Egizia

Post autor: siepu »

Przyznam, że awersji do niemieckiego kompletnie nie rozumiem. Wprawdzie w tym języku umiem powiedzieć co najwyżej "Entschuldigung, ich verstehe nicht, sprechen sie English?", ale samo brzmienie nie jest takie złe :P Ludzie, opanujcie się trochę.
Z doświadczenia: ludzi przed przekonaniem się do gier nie powstrzymuje wcale 'dziecinność' tej formy rozrywki, tylko właśnie napisy po niemiecku. Nie wiem, przerasta mnie to...
ODPOWIEDZ