Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 273 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Markus »

Gizmo: jeśli delux , premium miałoby być tylko w formie lepszych komponentów to spoko. Niestety jest to także dodatkowa treść.
Były czasy ze nikt nie wyobrażał sobie "zestaw dla piątego/kolejnego gracza" w formie dodatku. Teraz jest to coraz częstsze. Najczęściej dodatki są w mniejszym nakładzie niż core set więc część klientów nie będzie miała możliwości posiadać pełnoprawnego produktu (skora gra ma dodatek dla n-tego gracza to znaczy że na tyle była projektowana)
I chyba o to jest ten cały ból tylnej części ciała w tym deluksizmie.
Albo masz szanse uczestniczyć tu i teraz w akcji na KS albo za kilka lat kupujesz ten sam materiał (o ile dostępny) płacąc jak za zboze
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Brylantino »

MichalStajszczak pisze: 22 lip 2020, 10:54
Grzdyll pisze: 22 lip 2020, 10:18
Halloween pisze: 22 lip 2020, 00:29 Nawet w tym watku jeden uzytkownik zasugerowal, ze moze MtG nie jest dla mnie bo nie jestem grupa docelowa. Tak jak na Mercedesy i najnowsza elektronike. Tylko, ze tu piszemy o zabawkach z kartonu i plastiku.
Czyżby było dla Ciebie czymś odkrywczym, że wartość przedmiotów już od bardzo dawna nie jest związana z materiałem, z którego są wytworzone?

Branży jubilerskiej chyba to nie dotyczy :wink:
Powiedz to marce Swarovski, która za kawałek polerowanego szkła potrafi wziąć więcej niż za faktyczne srebro czy złoto innych marek ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Kin@a »

Brylantino pisze: 22 lip 2020, 17:51 Powiedz to marce Swarovski, która za kawałek polerowanego szkła potrafi wziąć więcej niż za faktyczne srebro czy złoto innych marek ;)
Svarowski to ta firma, która wsławiła się produkcją obróż dla yorków z cyrkoniami imitującymi brylanty :lol:
Srebro czy złoto nie ma marki, podobnie szlachetne kamienie.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: TuReK »

Niestety te oferty premium są często sprytnie skonstruowane, np:
przygodowa na 4 graczy w podstawowej wersji ma 4 postaci do wyboru i w ogole jest okrojona do granic "regrywalnosci", wersja deluxe/ks-Exclusive/dodatki ma 24 postaci i tony urozmaicenia.
Jakby w retail było np 8-10 postaci to by bylo wystarczające dla wielu kupujących, bo w końcu ile się teraz najczęściej gra w pojedyncza grę, a różni FOMOsie by sobie i tak kupili all-in z każdym oferowanym duperelkiem.

Ale ogólnie nie jest tak źle z rynkiem jak głosi nasz forumowy rozdzierający szaty Rejtan na H; frosthaven pozamiatało, część ks-ow nie ma stretch goli albo dodatkowych progow i się tym chwali w kampaniach więc jest też rynek na jeden sprawiedliwy, socjalistyczny i równy produkt dla wszystkich.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2020, 12:10 przez TuReK, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pustego i Saruman nie naleje
mirukan
Posty: 1581
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1076 times
Been thanked: 87 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: mirukan »

Gizmoo pisze: 22 lip 2020, 15:22
cactusse pisze: 22 lip 2020, 14:23 A to nie jest dyskusja o trendach wydawniczych ?

Idąc za tropem założyciela topicu, to można przypuszczać, że producenci koszulek na karty, metalowych monet i organizerów WYKORZYSTUJĄ klientów. Samonakręcająca się spirala koszulek premium?

A kysz przebiegli producenci! Niech was drzwi ścisną! Wykorzystujecie czyjeś poczucie estetyki, wy wredni materialiści! Zmuszacie biednych graczy, do zakupu niepotrzebnych akcesoriów! A wy, bezwstydni producenci planszówek? Nie wstyd wam? Opłacacie najlepszych ilustratorów, przez co Klemensa Franza nie stać na figurki do Agricoli! Nakręcacie tą spirale nienawiści! :twisted:
Błagam ! Nie podpowiadaj autorowi tematu kolejnych topików. Proszę!
Jeszcze kilka podobnych topików tego autora i zawstydzeni producenci zaczną produkować gry z szarego papieru i jeszcze dopłacać byśmy je kupowali :lol:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3367
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 2029 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Ardel12 »

Markus pisze: 22 lip 2020, 17:43 Gizmo: jeśli delux , premium miałoby być tylko w formie lepszych komponentów to spoko. Niestety jest to także dodatkowa treść.
Były czasy ze nikt nie wyobrażał sobie "zestaw dla piątego/kolejnego gracza" w formie dodatku. Teraz jest to coraz częstsze. Najczęściej dodatki są w mniejszym nakładzie niż core set więc część klientów nie będzie miała możliwości posiadać pełnoprawnego produktu (skora gra ma dodatek dla n-tego gracza to znaczy że na tyle była projektowana)
I chyba o to jest ten cały ból tylnej części ciała w tym deluksizmie.
Albo masz szanse uczestniczyć tu i teraz w akcji na KS albo za kilka lat kupujesz ten sam materiał (o ile dostępny) płacąc jak za zboze
A ja właśnie całkowicie mam na odwrót. Wersja Deluxe to nie powinny być tylko lepsze tokeny i figsy, ale też dodatki zwiększające regrywalność. Podobnie z dodatkowym graczem jako osobnym dodatkiem. Często grywam w minimalnym składzie na daną grę, więc zamiast mieć zwiekszoną cenę podstawki, piąty gracz jest opcją dzięki której płacę mniej.

Część KS zmusza mnie do zakupów większych niż chcę przez okrojenie podstawki i przeniesienie gameplayu do dodatków/edycji deluxe. W takich wypadkach muszę oddać, że po prostu jest to perfidne zagranie. Na szczęście nie wszyscy za tym podążąją i oferują ogromne ilości gameplayu już w samej podstawce, np Etherfields. Wybrałem możliwie najtańszą wersję, bo jakość, ilość komponentów oraz ogrom podstawki jest już przytłaczający sam w sobie, gdzie tam miejsce na dodatki.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Halloween »

Ardel12 pisze: 23 lip 2020, 09:49
Markus pisze: 22 lip 2020, 17:43 Gizmo: jeśli delux , premium miałoby być tylko w formie lepszych komponentów to spoko. Niestety jest to także dodatkowa treść.
Były czasy ze nikt nie wyobrażał sobie "zestaw dla piątego/kolejnego gracza" w formie dodatku. Teraz jest to coraz częstsze. Najczęściej dodatki są w mniejszym nakładzie niż core set więc część klientów nie będzie miała możliwości posiadać pełnoprawnego produktu (skora gra ma dodatek dla n-tego gracza to znaczy że na tyle była projektowana)
I chyba o to jest ten cały ból tylnej części ciała w tym deluksizmie.
Albo masz szanse uczestniczyć tu i teraz w akcji na KS albo za kilka lat kupujesz ten sam materiał (o ile dostępny) płacąc jak za zboze
A ja właśnie całkowicie mam na odwrót. Wersja Deluxe to nie powinny być tylko lepsze tokeny i figsy, ale też dodatki zwiększające regrywalność. Podobnie z dodatkowym graczem jako osobnym dodatkiem. Często grywam w minimalnym składzie na daną grę, więc zamiast mieć zwiekszoną cenę podstawki, piąty gracz jest opcją dzięki której płacę mniej.

Część KS zmusza mnie do zakupów większych niż chcę przez okrojenie podstawki i przeniesienie gameplayu do dodatków/edycji deluxe. W takich wypadkach muszę oddać, że po prostu jest to perfidne zagranie. Na szczęście nie wszyscy za tym podążąją i oferują ogromne ilości gameplayu już w samej podstawce, np Etherfields. Wybrałem możliwie najtańszą wersję, bo jakość, ilość komponentów oraz ogrom podstawki jest już przytłaczający sam w sobie, gdzie tam miejsce na dodatki.
Większość osób ma takie podejscie i wydawcy to wiedzą, ze klient chce dostac wiecej contentu a nie tylko kosmetyke. Dlatego deluxe bedace lepiej wykonane to za malo. Musi byc tez inny content niż wersja regularna. W komiksach np.sa to plansze, ktore finalnie się nie znalazly w albumie jako czesc historii, felieton o inspiracjach autora itp.

Odnosnie kogos kto tam pisal, ze 300zl za planszowke to duzo. Prosze spojrzec na kampanie Frosthaven, robiona w kryzysie.
Tak, wydawcy tez patrza na wynik tej kampanii.
bajdurzenie
Posty: 28
Rejestracja: 04 lip 2020, 17:31
Been thanked: 8 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: bajdurzenie »

Halloween, nie szukałeś jeszcze odpowiedzi w przemianach politycznych. Bo ekonomia niby dominuje, ale popatrz na rozdawnictwo pisowców, co zrobili z gospodarką i jak wpłynęli na inflację. Nie ma bata, musimy płacić więcej i za słabe gry, koszt wszystkiego więcej kosztuje niż ledwie parę lat temu. Granica gier już ostro w górę. Kiedyś 150 to już ludzie czuli tętno pod brzuchem, teraz 300 zł i dają kasę. A potem to pimpowanie (dopiero się zacznie, powiem!), że za 300 to nie masz gry, tylko jakieś pudełka, stosiki plastiku i bajery, które co najwyżej możesz sobie na półce położyć i modlić się do Buddy, żeby to nie złamało się, bo stracisz w oczach kolekcjonera, który siedzi w twojej psyche. Rozbujali inflację, to teraz wszystko będzie droższe, rzeczy, usługi, wszystko. A premium to subiektywne, to raczej zabawki dla kolekcjonerów. Gracze się nie przejmują tym trendem, takie jest moje zdanie.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: mauserem »

Haloween - kolejny odlocik? :mrgreen:
Jaka samonakręcająca się spirala?!

To normalne zjawisko - tak zwana "ucieczka do przodu" - zwyczajny element budowania przewagi marketingowej w warunkach silnej konkurencji.
W dodatku najprostsza do osiągnięcia bo dotyczy policzalnych, fizycznych elementów.
Bo przyznasz chyba, że trudno znaleźć jednoznacznie brzmiący przepis na konkurencyjny produkt - marketingowcy dostają drgawek, słuchając komunałów w stylu: "weź świetny pomysł i temat, połącz z prostą i wciągająca mechaniką i opakuj to estetycznie i adekwatnie - podbij rynek"
Za to łatwo im popatrzeć wstecz i postawić jedno założenie - ulepszamy tam gdzie można. A można w zasadzie wszędzie i to się właśnie dzieje. A rynek reaguje na to całkiem poprawnie (przewidywalnie).

Czy to Ci tak bardzo przeszkadza? Czyżbyś upatrywał w tym zjawisku przyszłego upadku planszówek? Dlaczego?
Bez obaw, produkty premium to w rzeczywistości szansa na dalszy rozwój całej branży - stopniowo elementy premium stają się standardem jak wszędzie.
A gry tanie nadal będą dostępne - bo możesz mi wierzyć, rozsądni handlowcy nie tylko lubią zgarnąć "śmietankę" z samego wierzchu :mrgreen:
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

Halloween pisze: 23 lip 2020, 17:02 ...Odnosnie kogos kto tam pisal, ze 300zl za planszowke to duzo. Prosze spojrzec na kampanie Frosthaven, robiona w kryzysie.
Tak, wydawcy tez patrza na wynik tej kampanii.
"Frosthaven" to dla biedaków jest.

https://www.fakt.pl/pieniadze/nieruchom ... ny/7vrmm07

Serio, ja w naszym kraju kryzysu nie widziałem i nie widzę. Wybacz.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: TuReK »

To, że najbogatsi są coraz bogatsi nie ma przełożenia na sytuację "zwykłego człowieka".
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

TuReK pisze: 24 lip 2020, 08:17 To, że najbogatsi są coraz bogatsi nie ma przełożenia na sytuację "zwykłego człowieka".
Mój przykład powyższy jest oczywiście skrajny, chciałem symbolicznie podsumować sytuację. No, ale może w takim razie coś bardziej "middle-class" na pokrycie moich teorii:

https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... JrpQpNEx7o

W wakacje mieliśmy przegonić Hiszpanię i bodajże Włochy w poziomie dobrobytu i powiem Ci/Wam szczerze, że wg mnie takie twierdzenia nie mijają się z prawdą.

p.s. nie, nie jest tak, że "każdy bogaty się bogaci" to jednak spoooore uogólnienie.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: rastula »

Yuri pisze: 23 lip 2020, 22:56
Halloween pisze: 23 lip 2020, 17:02 ...Odnosnie kogos kto tam pisal, ze 300zl za planszowke to duzo. Prosze spojrzec na kampanie Frosthaven, robiona w kryzysie.
Tak, wydawcy tez patrza na wynik tej kampanii.
"Frosthaven" to dla biedaków jest.

https://www.fakt.pl/pieniadze/nieruchom ... ny/7vrmm07

Serio, ja w naszym kraju kryzysu nie widziałem i nie widzę. Wybacz.

to bardzo masz wąską perspektywę. ja akurat mam styczność z kilkoma branżami w których kryzys jest najgłębszy od czasów chyba PRL. nie będę tu rozwijał wątku, bo dyskusje na forum pozaplanszówkowe w 3 minuty zamieniają się w bagno i szambo ale wierz mi że będzie bolało (już boli) bardzo wielu i to mocno.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

rastula pisze: 24 lip 2020, 08:43
Yuri pisze: 23 lip 2020, 22:56
Halloween pisze: 23 lip 2020, 17:02 ...Odnosnie kogos kto tam pisal, ze 300zl za planszowke to duzo. Prosze spojrzec na kampanie Frosthaven, robiona w kryzysie.
Tak, wydawcy tez patrza na wynik tej kampanii.
"Frosthaven" to dla biedaków jest.

https://www.fakt.pl/pieniadze/nieruchom ... ny/7vrmm07

Serio, ja w naszym kraju kryzysu nie widziałem i nie widzę. Wybacz.

to bardzo masz wąską perspektywę. ja akurat mam styczność z kilkoma branżami w których kryzys jest najgłębszy od czasów chyba PRL. nie będę tu rozwijał wątku, bo dyskusje na forum pozaplanszówkowe w 3 minuty zamieniają się w bagno i szambo ale wierz mi że będzie bolało (już boli) bardzo wielu i to mocno.
Być może, nigdy nie twierdziłem, że mam wyłączność na rację. Niemniej powyżej masz twarde dane i liczby. Ciężko z tym dyskutować na zasadzie "a mój znajomy stracił". Pewnie - jeden trochę traci, drugi zyskuje. Trudno by organizator koncertów teraz odcinał kupony i był rentierem. Niemniej to narzekanie też się bierze stąd, że ludzie myślą, że jak już jest w porządku i dobrze się wiedzie, to tak będzie cały czas. Nie, nie będzie, czasem trzeba się troszeczkę "przestawić" z biznesem. Uwierz, wiem co mówię.
Akurat zawodowo tak się składa, że działam i pracuje w kilku odmiennych "światach" i w żadnym z nich nie widzę symptomów kryzysu. Pewnie, mogę mieć po prostu szczęście, ale niezbyt to logiczne wytłumaczenie. Znam też takich przedsiębiorców co wiecznie narzekają i w kryzysie i poza nim. Jakoś żaden z nich jednak na "etacik cieplutki" nie chce wracać. Pewnie podobnie jest i z Twoimi znajomymi, nie chcą czasem na ciepłą posadkę do Lidla ? No to wybacz, ale nie jest im jeszcze najgorzej.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: rastula »

nie odpowiem na osobiste zaczepki na temat znajomych przedsiębiorców i etaciku w lidlu...

życzę zdrowia i oby Ciebie kryzys ominął jak dotychczas
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Babik »

Odnosnie kogos kto tam pisal, ze 300zl za planszowke to duzo. Prosze spojrzec na kampanie Frosthaven, robiona w kryzysie.
- A co ma piernik do wiatraka? To, czy dla kogoś coś kosztuje mało, czy dużo, to osobiste, subiektywne odczucie i kategoria niemierzalna. Czy ktoś ją kupi? Oczywiście. Czy ja ją kupię? Być może.
Jednak jeśli zaczyna się kolejny wymyślony w konwulsjach, intelektualnych "chwytny i samonakręcający" temat, to miło byłoby pozwolić mieć swoje zdanie innym forumowiczom.
Odnośnie tego tam, co temat zaczął, proponuję również więcej skupić się na tym, aby kolejny temat, post posiadał większą wartość merytoryczną, niż wartość dla licznika postów.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4723
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1240 times
Been thanked: 1456 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Mr_Fisq »

Yuri pisze: 24 lip 2020, 08:57 Być może, nigdy nie twierdziłem, że mam wyłączność na rację. Niemniej powyżej masz twarde dane i liczby. Ciężko z tym dyskutować na zasadzie "a mój znajomy stracił". Pewnie - jeden trochę traci, drugi zyskuje. Trudno by organizator koncertów teraz odcinał kupony i był rentierem. Niemniej to narzekanie też się bierze stąd, że ludzie myślą, że jak już jest w porządku i dobrze się wiedzie, to tak będzie cały czas. Nie, nie będzie, czasem trzeba się troszeczkę "przestawić" z biznesem. Uwierz, wiem co mówię.
Akurat zawodowo tak się składa, że działam i pracuje w kilku odmiennych "światach" i w żadnym z nich nie widzę symptomów kryzysu. Pewnie, mogę mieć po prostu szczęście, ale niezbyt to logiczne wytłumaczenie. Znam też takich przedsiębiorców co wiecznie narzekają i w kryzysie i poza nim. Jakoś żaden z nich jednak na "etacik cieplutki" nie chce wracać. Pewnie podobnie jest i z Twoimi znajomymi, nie chcą czasem na ciepłą posadkę do Lidla ? No to wybacz, ale nie jest im jeszcze najgorzej.
O ile w wielu kwestiach z rastula się nie zgadzam, to tu moim zdaniem ma racje co do faktu, iż w niektórych branżach jest kryzys, i to nawet patrząc na te "twarde dane i liczby" które przytoczyłeś, masz spadek np.:
- w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 15,2 proc.
- maszyn i urządzeń - o 13,0 proc.

Rzuć też okiem na:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ ... ,1,98.html

Dla ustalenia uwagi dodam, że jeśli osoby zwalniane masowo w jakiejś branży znajdują zatrudnienie w innej, to nie znaczy że w tej ze zwolnieniami kryzysu nie ma.
Czy Twoim zdaniem ludzie zajmujący się organizacją koncertów/wydarzeń masowych, albo marketingiem funkcją obecnie w dobrze prosperujących gałęziach gospodarki?
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

Mr_Fisq pisze: 24 lip 2020, 10:10 O ile w wielu kwestiach z rastula się nie zgadzam, to tu moim zdaniem ma racje co do faktu, iż w niektórych branżach jest kryzys, i to nawet patrząc na te "twarde dane i liczby" które przytoczyłeś, masz spadek np.:
- w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 15,2 proc.
- maszyn i urządzeń - o 13,0 proc.

Rzuć też okiem na:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ ... ,1,98.html

Dla ustalenia uwagi dodam, że jeśli osoby zwalniane masowo w jakiejś branży znajdują zatrudnienie w innej, to nie znaczy że w tej ze zwolnieniami kryzysu nie ma.
Czy Twoim zdaniem ludzie zajmujący się organizacją koncertów/wydarzeń masowych, albo marketingiem funkcją obecnie w dobrze prosperujących gałęziach gospodarki?
No, ale przecież sam napisałem że w zaistniałej sytuacji np. branża organizacji koncertów będzie przędła cienko. To normalne zjawisko w tej sytuacji. Ale czy nie jest najnormalniejszą rzeczą w świecie, że raz ta branża ma lepsza koniunkturę, raz inna ? Pamiętam jak kilka lat temu trzęsienie ziemi w Chinach zniszczyło główne fabryki pamięci RAM i ceny skoczyło spoooooro do góry. Czy ktoś wieścił koniec branży ? Nie. Po prostu podniosła się i działa dalej. Nie dała rady się podnieść? Sorry, trudno, ktoś inny wskoczył na jej miejsce. To NORMALNE ZASADY RYNKOWE, żadna tam apokalipsa przedsiębiorcza.

Co do przytoczonych przez Ciebie danych z mojego linku. Oczywiście, niektóre składowe są słabsze, niektóre wysokie. Ale jeżeli całościowy wynik zamiast -6% (a to była najlepsza z prognoz) jest +0,5% to chyba jednak nie jest tak źle z tym rynkiem ?

Dobrym wskaźnikiem i poglądowym przykładem są np ceny prętów zbrojeniowych na rynkach światowych. Na początku kryzysu cena za tonę pręta stalowego to ok 1200zł o ile dobrze pamiętam. Obecnie:

https://kb.pl/cenniki/prety-zbrojeniowe/

...a ostatnio jak sprawdzałem były po 2300zł i to była bardzo wysoka cena. Dodam również, że o ile w normalnej sytuacji rynkowej polskie firmy nie miały najmniejszych szans "wbić" się na ten rynek, teraz "ukroiliśmy" spory kawałek tortu którym zajadali się chińczycy i hindusi (p. Mittal et consortes). Myślisz, że bez Covid19 rynki tak ochoczo przestawiłyby się na naszą stal? I reasumując czy właściciele takich stalowni odczuli kryzys ? No pewnie tak, ale nie w sposób o którym myślisz :) Czy osoby zwalniane z firm o których piszesz znajdą miejsce w przytoczonych stalowniach ? Wg mnie tak, jeden zostanie specem od IT, inny jakimś tokarzem, trzeci będzie jakieś surówki stalowe lał, itd. Tylko do tego potrzeba otwartej głowy, a nie zamykania się w bańce "ja nadal chce być florystą, to takie fajne było!" i jojczenia "zmiany są złe".

Się rozpisałem znów. By nie było, że zupełnie odbiegam od meritum wątku. Jak dla mnie, klimaciarza niech "premiują" te gry ile się da i dodają ile się da. Będę miał tylko i wyłączeni szerszy wybór, a jak nie to wezmę sobie wersję z kartonikami ( vide "Machina Arcana", 3 druki KS "Folklore The Affliction", czy choćby piekielny sukces niedawnych "Tkaczy Burz"). W tej kwestii rynek też nie znosi próżni, uszy do góry :)

EDIT:
rastula pisze: 24 lip 2020, 09:51 nie odpowiem na osobiste zaczepki na temat znajomych przedsiębiorców i etaciku w lidlu...

życzę zdrowia i oby Ciebie kryzys ominął jak dotychczas

No kurczę, ale to przecież nie była żadna zaczepka, ani wycieczka osobista. Przecież nie znam, ani Ciebie, ani znajomych bym się na taką podróż mógł wybrać :) Czasem mam wrażenie, że dzisiaj ludzie są troszkę przewrażliwieni na każdą odpowiedź niezgodną z ich światopoglądem.... no nic spróbuję wytłumaczyć czemuż użyłem kwestii pracy w Lidlu. Tak najkrócej jak mogę ...- a to coś złego ? A bo to każdy musi być Wieeeelkim Biznesmenem dzisiaj ? Z tego co wiem to baaardzo dobrze płatna obecnie praca z socjalem takim, że mój Ojciec w PRL-u mógł o takim tylko pomarzyć. Więc co złego w przebranżowieniu się na taką pracę ? Nie zapewni godnego życia? Zapewni. Więc gdzie tu kryzys? Chyba kryzys zdrowego rozsądku i źle pojmowanej godności.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2020, 11:00 przez Yuri, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4723
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1240 times
Been thanked: 1456 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Mr_Fisq »

Tylko, że rastula nie pisał: `gospodarka umiera, wszyscy jesteśmy w... lesie.`

Tylko, że kilka branż jest w (bardzo) ciężkim kryzysie (co zapewne w domyśle miało sugerować, że osobom z tych branż wiedzie się gorzej niż do tej pory).

Cieszę się, że przyznałeś, że jednak nieprawdą jest Twoje stwierdzenie:
Serio, ja w naszym kraju kryzysu nie widziałem i nie widzę. Wybacz.
Skoro jednak dostrzegasz w naszym kraju kryzys np. w branży związanej z organizacja koncertów:
No, ale przecież sam napisałem że w zaistniałej sytuacji np. branża organizacji koncertów będzie przędła cienko. To normalne zjawisko w tej sytuacji
Ja nie twierdzę, że kryzys w branży X jest nienaturalny w zaistniałej sytuacji (rastula chyba też nigdzie tak nie napisał). Tylko, że taki kryzys jest (abstrahując od wartościowania zjawiska).

Wracając do tematu => kryzys w tych branżach przekłada się przynajmniej przejściowo na sytuację materialną osób w nich pracujących; zmniejszając potencjalnie zasobność ich portfeli o może rzutować na ich skłonność do kupowania drogich gier premium.

Z drugiej strony, przez lockdown osoby siedziały w domu, i mogły środki wykorzystywane do tej pory na inne "zbytki" przeznaczyć na planszówki; dużo osób mogło też zainteresować się planszówkami siedząc w domach i szukając odskoczni od kolejnego serialu czy gry komputerowej. AFAIR można było zaobserwować wzrost sprzedaży gier komputerowych, ciekawe jak wyglądają analogiczne statystyki dla planszówek.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

Mr_Fisq pisze: 24 lip 2020, 10:58 ...
Cieszę się, że przyznałeś, że jednak nieprawdą jest Twoje stwierdzenie:
Serio, ja w naszym kraju kryzysu nie widziałem i nie widzę. Wybacz.
Skoro jednak dostrzegasz w naszym kraju kryzys np. w branży związanej z organizacja koncertów:
No, ale przecież sam napisałem że w zaistniałej sytuacji np. branża organizacji koncertów będzie przędła cienko. To normalne zjawisko w tej sytuacji
Ja nie twierdzę, że kryzys w branży X jest nienaturalny w zaistniałej sytuacji (rastula chyba też nigdzie tak nie napisał). Tylko, że taki kryzys jest (abstrahując od wartościowania zjawiska).

Wracając do tematu => kryzys w tych branżach przekłada się przynajmniej przejściowo na sytuację materialną osób w nich pracujących; zmniejszając potencjalnie zasobność ich portfeli o może rzutować na ich skłonność do kupowania drogich gier premium...
Nie, nie to przyznałem i nadal twierdzę, że kryzys jako taki nam nie grozi w PL przynajmniej na tą chwilę. Pisałem o normalnych mechanizmach rynkowych tak jak i Ty. Tylko to inaczej nazywamy, inaczej widzimy skalę.
Może jeszcze inna alegoria. COVID19 można potraktować jako mocne uderzenie pioruna, które oświetla w ciemną noc okolicę. I ukazuje nam, pewne zjawiska, które dla jednych były wiadome mimo, że odbywały się niewidocznie, a inni są nimi zaskoczeni. Jednak wydaje mi się, że oboje mówimy o tym samym.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4723
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1240 times
Been thanked: 1456 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Mr_Fisq »

Czyli w branży eventowej (w tym koncertowej) nie ma w Polsce kryzysu?

Edit:
Jeśli nie to EoT z mojej strony w sumie.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

Mr_Fisq pisze: 24 lip 2020, 11:06 Czyli w branży eventowej (w tym koncertowej) nie ma w Polsce kryzysu?

Edit:
Jeśli nie to EoT z mojej strony w sumie.
Tak, jest kryzys w branży eventowej. Ale branża eventowa ma się w Polsce do całości sytuacji kraju i całości PKB, jak nieprzymierzając jedno zadrapanie na pudełku od gry do jej funkcjonalności jako całości. I to zadrapanie po wewnętrznej stronie.

Natomiast, że jest to mocno nagłośnione przez wszelkich kotletowych przygrywaczy, grajkow i innych "artystów", których pełno w każdym medium to już inna sprawa i wszyscy wiemy jak wpływa na odbiór skali zdarzenia.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
shaigan
Posty: 311
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 9 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: shaigan »

1) Kryzys w kraju - w jakiejś branży w kraju występuje kryzys (zjawisko permanentne, zmieniają się tylko branże)
2) Kryzys w kraju - kryzys całej krajowej gospodarki (chociaż może być inny rodzaj kryzysu, jak masowe powodzie)
3) ulubione gry Uve Rosenberga - gry w które lubi grać Uve Rosenberg
4) ulubione gry Uve Rosenberga - gry które stworzył Uve a w które uczestnicy ankiety lubią grać

Ja bym zrozumiał 2 i 3.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2020, 11:31 przez shaigan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: rastula »

Yuri pisze: 24 lip 2020, 11:18
Mr_Fisq pisze: 24 lip 2020, 11:06 Czyli w branży eventowej (w tym koncertowej) nie ma w Polsce kryzysu?

Edit:
Jeśli nie to EoT z mojej strony w sumie.
Tak, jest kryzys w branży eventowej. Ale branża eventowa ma się w Polsce do całości sytuacji kraju i całości PKB, jak nieprzymierzając jedno zadrapanie na pudełku od gry do jej funkcjonalności jako całości. I to zadrapanie po wewnętrznej stronie.

Natomiast, że jest to mocno nagłośnione przez wszelkich kotletowych przygrywaczy, grajkow i innych "artystów", których pełno w każdym medium to już inna sprawa i wszyscy wiemy jak wpływa na odbiór skali zdarzenia.
tak, bo branża eventowa to grajcy...

może wypowiadaj się ns tematy o ktorych masz pojęcie...dla dobra czytelników oraz własnego wizerunku.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4723
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1240 times
Been thanked: 1456 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Mr_Fisq »

Serio, ja w naszym kraju kryzysu nie widziałem i nie widzę. Wybacz.
Tak, jest kryzys w branży eventowej
Oberwały też inne mniej oczywiste branże (za raportem GUS):
Mniejsza niż w I półroczu ub. roku była sprzedaż w większości grup; najgłębszy spadek wystąpił
w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 21,3%).
Spadek obrotów w:
Reklama, badanie rynku i opinii publicznej przeszło 20% rok do roku (za okres kwiecień-czerwiec)

W sumie i tak EoT z mojej strony.

Jeszcze koncyliacyjnie na koniec => poczekajmy na zmianę PKB za 2020; myślę że w wypadku recesji (spadku PKB) będzie można obiektywnie stwierdzić, czy mieliśmy w tym roku kryzys nie tylko w pojedynczych nic nie znaczących branżach, czy może jednak dotknął on całej gospodarki.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2020, 11:41 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
ODPOWIEDZ