KeyForge (Richard Garfield)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Atamán »

Dziami pisze: 22 paź 2020, 10:55 Ciężko sie przebić przez tyle stron. Kolega parę postów wcześniej pytał, ale nie uzyskał, więc powtórzę pytanie:
Który zestaw startowy polecacie? Granie domowe, bez turniejów, jeśli to ma jakieś znaczenie. Generalnie trudność gry tez nie ma znaczenia... Raczej "ogolnie ograni" ludzie...
Na start najbardziej polecam starter Zderzenie Światów (czyli fioletowy), ponieważ:
1. Ma wszystkie potrzebne żetony do gry, potem - jeśli gra się spodoba - to dodatkowe talie możecie kupować z dowolnych zestawów.
2. Nie ma przekombinowanych (wg mnie) mechanik z Masowej Mutacji.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Chaaber »

Moim zdaniem Zderzenie Światów to chyba najgorszy set na rozpoczęcie swojej przygody z Keyforgem. Dodatek ma straszne problemy z balansem na korzyść Rzymozaurów. Masowa Mutacja bardzo wyrównuje te dysproporcje i domy wydają się równiejsze. Dochodzi kilka zasad, o których musicie pamiętać. Natomiast do domowego grania, myślę, że poza zderzeniem światów każdy z dodatków się nada. Największe szanse na trafienie dwóch równych sobie talii macie w Czasie Wstąpienia(niebieski dodatek). Talie wydają się ogólnie słabsze od reszty dodatków, ale jest dużo mniejsza przepaść między taliami słabymi, a mocnymi niż w reszcie dodatków.
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Dziami »

Jak widać zdania są podzielone ;) Ale coś tam się dowiedziałem...

Myślę żeby kupić z kolegą dwie podstawki różne i wymienić się po talii. Jak się spodoba to uzupełni się po deku z każdej części...
Z tym balansem taka dziwna gra tak jak piszecie, a i wczesniej czytałem, ale z odpowiednim nastawieniem i świadomością może nie popsuje to zabawy.

Dzięki za podpowiadajki!!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2455
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

W pierwszym i drugim secie (czerwony i niebieski) w deckach karty występowały zawzyczaj w pojedyńczych kopiach.
W Zderzeniu Światów i Masowej Mutacji mamy często wiele kopii jakiejś karty/kart więc można się na coś nastawić podczas rozgrywki. :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Andy »

To raczej są oryginały, nie kopie. 😉

Chyba że ktoś proxuje.😛
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ArnhemHorror »

Markus pisze: 22 paź 2020, 16:39 W pierwszym i drugim secie (czerwony i niebieski) w deckach karty występowały zawzyczaj w pojedyńczych kopiach.
W Zderzeniu Światów i Masowej Mutacji mamy często wiele kopii jakiejś karty/kart więc można się na coś nastawić podczas rozgrywki. :)
A skąd takie wnioski? Z ciekawości i nudów sprawdziłem swoje talie i policzyłem częstość występowania duplikatów w taliach w każdym dodatku, w kolejności ich wychodzenia:
1. CotA: 179 duplikatów w 32 taliach -> średnia 5.6
2. AoA: 158/28 = 5.6
3. WC: 83/14 = 5.9
4. MM: 116/22 = 5.3

Co prawda nie jest to jakaś ogromna próba, ale na jakieś 100 talii nie widzę dużych różnic.

Ad.1. Liczyłem karty, których jakaś już kopia występuje w talii, a więc przy dwóch egzemplarzach danej karty naliczałem jeden duplikat, przy trzech dwa duplikaty itd.
Ad.2. Egzemplarze kart z dodatkowymi ikonami w Mass Mutation („enhanced”), a więc różniące się nieznacznie od siebie liczyłem jako pełnoprawne duplikaty, a i tak średnia w przypadku tego dodatku wyszła najniższa.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2455
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

Szczerze, to subiektywne odczucie (bez liczeniana) na podstawie moich i kolegi tali (około 60 sztk).
W zderzeniu światów i masowej mutacji zdecydowanie więcej kart występuje w 3 lub więcej kopiach (przynajmniej w moich dekach). I o to mi chodziło w poprzednim poście.
Co do duplikatów to widocznie zawiodło mnie "odczucie" albo algorytm wylosował nam talie o takim a nie innym składzie (mniej dubletów u mnie w czerwonych i niebieskich)
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ArnhemHorror »

No właśnie ja mam odmienne odczucia i to pamięć o jednej z moich (pierwszych) talii z trzema sztukami Bad Penny skłoniła mnie do sprawdzenia tej tezy. Jeśli chodzi o więcej niż dwie sztuki danej karty w talii, to pierwsze dwa sety wiodą u mnie prym...
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: KamradziejTomal »

Hej mam pytanie. Zrobiłem szybką szukajkę na google, w tym temacie i w apce do talii ale nigdzie nie mogę znaleźć czegoś bardzo istotnego.

Czy istnieje gdzieś podsumowanie WSZYSTKICH mechanik/słów kluczowych akcji jakie się nagromadziły przez wszystkie edycje? Kupiłem starter z czasu wstąpienia gdzie naturalnie nie ma objaśnienia słów ze Zderzenia Światów czy Masowej Mutacji a mam też pojedyncze talie z tych dwóch ostatnich inp. nie miałem nigdzie objaśnienia słowa "Ochrona" ("Ward"), znalazłem sobie na googlu (angielski odpowiednik) ale niezbyt to wygodne googlać za każdym razem.

Przeglądałem też udostępnioną instrukcję z Masowej Mutacji i tam jest objaśnienie tylko najnowszych mechanik a nie ukrywam że chciałbym mieć "ściągawkę" ze wszystkimi mechanikami/słowami a o dziwo nic takiego nie mogę znaleźć nawet w oryginalnym języku (chociaż wiadomo wolałbym w PL). Jakieś sugestie?
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: rattkin »

W starterach nie ma zasad gry. Zasady są zawsze w tym miejscu - https://www.fantasyflightgames.com/en/p ... /keyforge/ (dział Rules)
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Kisun »

Na stronie Rebela jest ta z instrukcja tyle, że w języku polskim. Np tu: https://www.rebel.pl/karcianki/keyforge ... 13379.html
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: KamradziejTomal »

Super! Nie mogłem właśnie znaleźć czegoś takiego bo wszędzie były tylko te dwustronicowe fiflaki ze starterów. To jest dokładnie to czego potrzebowałem, bardzo dziękuję :)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: warlock »

Przyznam szczerze, że KeyForge okazał się absolutnym hitem w mojej ekipie współgraczy, w tej chwili mogę tłuc w niego non stop, na zmianę z Władcą Pierścieni LCG :D. Mam na liczniku 122 rozgrywki i KOCHAM to, czym ta gra jest i jaką niszę wśród kolekcjonerskich karcianek wypełnia. Nie mam ostatnio czasu na regularne budowanie talii do Warhammera Podbój czy Gry o Tron, a KeyForge nie wymaga poświęcania mu czasu poza samym graniem - interesuje mnie tylko to, co dzieje się podczas samej partii. Mechanicznie ta gra śmiga jak marzenie, zarządzanie ręką / aktywacja konkretnych domów to szalenie ciekawe decyzje do podjęcia. I uwielbiam to, że to na razie jedyna tego typu karcianka konfrontacyjna jaką znam, która łamie schemat "droższa karta = lepsza karta", bo tutaj karty w ogóle nie mają kosztu zagrania i twórcy nie muszą ich balansować pod tym względem, co jest FANTASTYCZNE. Niemal każdą kartę można sprytnie wykorzystać, wszystko zależy od kontekstu ;).

W życiu nie sądziłem, że tak mi ta gra siądzie ;). Czy wszystkie talie są sobie równe? Nie. Ale ja podchodzę do tej gry z zupełnie innym nastawieniem: "dajcie mi talię i zobaczę, co mogę z niej wycisnąć". I nawet jak przegram, to mam frajdę z poznawania nowych kart i zależności i nie muszę się martwić, że straciłem dużo czasu na zmontowanie mizernej talii. No po prostu miód. ;)

I bonusowo, dwie chwalifocie kolekcji :D.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: vinnichi »

Czy rebel dalej ma w planach wydawanie kolejnych setów? Dopiero zaczynam zabawę i nie chciałbym zostać wyproszony już po pierwszym polonezie. Czy do tej pory wydania polskie i zagraniczne miały wspólną datę premierę?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: warlock »

To nie jest LCG, z którym musisz być na bieżąco ;). Nawet jak rebel porzuci tę serię, to możesz do końca życia grać na setach, które już zostały wydane ;).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: vinnichi »

Tak ale, jednak coś tam zmieniają i ulepszają (optymista) z każdym setem i ten nowy przewidziany na 2021 wygląda ciekawie. Oczywiście grać można tak z ciekawości dopytuje czy są jakieś głosy za lub przeciw kontynuacji
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: warlock »

Niekoniecznie traktowałbym to jak ulepszenia ;). Poszczególne cykle mają inny feeling, który nie wszystkim musi odpowiadać ;). Jak ktoś kocha Marsa i to jego ulubiony dom, to niezbyt chętnie sięgnie po Masową Mutację i Zderzenie Światów, gdzie Marsa nie znajdzie ;).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: vinnichi »

No właśnie ale jest to dodatkowa opcja więc fajnie jak takich będzie jak najwięcej. Ale narazie pora otworzyć pierwszą własną unikatową talię!!! :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: warlock »

Jest już preorder na nowy pakiet dodatków (Mroczny Przypływ), także na ten moment przyszłość KeyForge'a maluje się w jasnych barwach ;). https://www.rebel.pl/site/search?phrase ... ge+mroczny
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: vinnichi »

Tak jest przypływ. Barwy raczej mrocznej ale jest :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: warlock »

Grałem dziś z gościem, który ma złoty, pięciogwiazdkowy deck z ratingiem SAS 96 i rozjechałem go 3:0 swoją skromną talią SAS 68. Jak widać numerki to nie wszystko i warto solidnie ogrywać nawet pozornie słabsze talie, bo nigdy nie wiadomo jak to zagra w praktyce ;).
Spoiler:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: warlock »

Rebel ma świetną promocję na Keyforge'a - jeśli ktoś się zastanawia od czego zacząć, to tu jest idealny zestaw w super cenie ;). https://www.rebel.pl/promocje/pakiet-ke ... 02673.html
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5287
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: BOLLO »

warlock pisze: 20 sty 2021, 13:40 Rebel ma świetną promocję na Keyforge'a - jeśli ktoś się zastanawia od czego zacząć, to tu jest idealny zestaw w super cenie ;). https://www.rebel.pl/promocje/pakiet-ke ... 02673.html
Czy żeby grac talią Zew Archontów musze mieć do nich też dedykowany starter czy mogę użyć startera Czas wstąpienia?
Czyli kupując pakiet z Rebela za 59pln można grać tymi 4rema taliami?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: warlock »

Starter to talie + żetony i tak naprawdę kupujesz go dla żetonów (i kafli łańcuchów). ;) Nie ma znaczenia jaki starter kupisz, wszystko jest kompatybilne ze wszystkim (nie polecam tylko startera z Zewu Archontów, bo to jedyny produkt, który oprócz dwóch losowych talii zawiera dodatkowe dwie talie IDENTYCZNE w każdym starterze i po prostu przepłacasz za coś co nie jest Ci potrzebne).

Tak, pakiet od rebela to wszystko czego potrzebujesz do tej gry ;). Możesz grać taliami z różnych cykli przeciwko sobie, nie ma żadnych ograniczeń.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5287
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: BOLLO »

to jeszcze jedno pytanie>
Czy każdy pakier startowy Czas Wstąpienia ma TAKIE SAME talie?
ODPOWIEDZ