Fasolki Rozszerzenie

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Fasolki Rozszerzenie

Post autor: piotrest »

Mam pewną wątpliwość co do zasad wariantu dla 2 graczy: Pojedynek. Otóż w instrukcji jest napisane: "1. Zasadzenie lub odrzucenie zaoferowanych kart fasolek. Gracz może zasadzić albo odrzucić karty fasolek, które przeciwnik pozostawił jako ofertę w 3 etapie tury." Czy mogę wybrać, które karty sadzę a które odrzucam, czy sadzę wszystkie albo odrzucam wszystkie?
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: piotrest »

No i pojawiło się jeszcze jedno pytanie - Jest napisane: "Gracz może sprzedawać fasolki ze swoich pól tylko podczas swojej tury" - ok. ale dalej jest: "3. Odkrywanie, sadzenie i oferowanie fasolek (...) Może w tym czasie dowolnie sprzedawać karty fasolek, które ma na swoich polach(...)" - tzn., że tylko wtedy może sprzedawać swoje fasolki, czy kiedy chce byle w swojej turze?
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: ThomasBittern »

piotrest pisze:Mam pewną wątpliwość co do zasad wariantu dla 2 graczy: Pojedynek. Otóż w instrukcji jest napisane: "1. Zasadzenie lub odrzucenie zaoferowanych kart fasolek. Gracz może zasadzić albo odrzucić karty fasolek, które przeciwnik pozostawił jako ofertę w 3 etapie tury." Czy mogę wybrać, które karty sadzę a które odrzucam, czy sadzę wszystkie albo odrzucam wszystkie?
Gracz sam wybiera, którego rodzaju karty zatrzymuje do posadzenia, a które odrzuca.
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: ThomasBittern »

piotrest pisze:No i pojawiło się jeszcze jedno pytanie - Jest napisane: "Gracz może sprzedawać fasolki ze swoich pól tylko podczas swojej tury" - ok. ale dalej jest: "3. Odkrywanie, sadzenie i oferowanie fasolek (...) Może w tym czasie dowolnie sprzedawać karty fasolek, które ma na swoich polach(...)" - tzn., że tylko wtedy może sprzedawać swoje fasolki, czy kiedy chce byle w swojej turze?
Kiedy chce (lub musi) w swojej turze.
mairwen
Posty: 9
Rejestracja: 02 gru 2008, 17:23
Lokalizacja: Katowice/Rybarzowice

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: mairwen »

Pytanie dotyczące Fasolufki:
Czy dzieci liczą się jako fasolka na srzedaż?
Np. mam 2 Kowboje, dziecko Kowboj i jeszcze jeden Kowboj - razem 4, czyli jedna moneta. Czy dziecko w tym przypadku się nie liczy?
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: cboot »

mairwen pisze:Pytanie dotyczące Fasolufki:
Czy dzieci liczą się jako fasolka na srzedaż?
Np. mam 2 Kowboje, dziecko Kowboj i jeszcze jeden Kowboj - razem 4, czyli jedna moneta. Czy dziecko w tym przypadku się nie liczy?
W momencie, gdy zbierasz fasolki z danego pola sprawdzasz tylko rodzaj fasolki na wierzchu i tylko jej rodzaj się liczy. Rodzaj fasolek pod spodem w ogóle Cię nie obchodzi - wszystkie (panie, panowie, dzieci) są dla Ciebie takie same, liczy się tylko ich suma.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: Grzdyll »

Właśnie jestem po kilku partiach z rozszerzeniem fasolek. Uczucia mieszane bo z jednej strony jest to mocno ożywczy dodatek, a z drugiej dość eleganckie zasady tu momentami dziwnie skomplikowano. Mnie osobiście nie odpowiada, że trzeba różnie karty mieszać do każdej z możliwych opcji gry, z efekcie czego w każdej używana jest tylko część i karty w bardzo różnym stopniu się zużywają.
Najciekawsza opcja z paniami i dziećmi wprowadza niestety najwięcej chaosu. Poza faktem, że liczby na starych kartach nie oddają liczby fasolek w talii (jest niby ściąga która to przypomina ale IMHO bardzo to nieelegancko zaprojektowano), to ciekawy jestem jak należy grać (oficjalnego FAQ nigdzie nie znalazłem) w następujących sytuacjach (dość częstych), gdy na polu brakuje jednej fasolki do pełnego składu (na wierzchu powiedzmy facet) i:
a) przychodzi kobitka (lub dziecko które pozwala przesunąć kobitkę na wierzch) i na polu jest wtedy ZA DUŻO o jedną fasolkę (wg fasolometru kobitki). Co zrobić z fasolką nadmiarową - czy MOGĘ ją zebrać mimo to i oczyścić pole na inny gatunek czy MUSZĘ jedną pozostawić i przez to znów sadzić te same? Jeśli to ostatnie, to czy na polu musi zostać ta która jest na samym dole?
b) przychodzi dziecko które ma zerowy "fasolometr" - mogę zebrać wszystkie za darmo ale jeśli wybiorę czekanie i dołożę kolejną fasolkę (np. faceta) to na polu znów jest ZA DUŻO o jedną fasolkę. I pytanie jest podobne co wyżej, jak zbierać i co z nadmiarową?

Poza tym czy w wersji bez kobitek i dzieci, za to z nowymi fasolkami testował ktoś może granie WSZYSTKIMI fasolkami (oczywiście bez kobitek dzieci) niezależnie od ilości osób? Jakieś to mało przekonywujące dla mnie, dlaczego przy różnych składach rożne gatunki trzeba odkładać do pudełka...

Z góry dzięki za pomoc wszystkim zagorzałym fasolkożercom :)

PS. Chyba przy okazji wygrywam nagrodę za największy odkop wątku ;)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: GrzeL »

Grzdyll pisze:Właśnie jestem po kilku partiach z rozszerzeniem fasolek. Uczucia mieszane bo z jednej strony jest to mocno ożywczy dodatek, a z drugiej dość eleganckie zasady tu momentami dziwnie skomplikowano. Mnie osobiście nie odpowiada, że trzeba różnie karty mieszać do każdej z możliwych opcji gry, z efekcie czego w każdej używana jest tylko część i karty w bardzo różnym stopniu się zużywają.
Najciekawsza opcja z paniami i dziećmi wprowadza niestety najwięcej chaosu. Poza faktem, że liczby na starych kartach nie oddają liczby fasolek w talii (jest niby ściąga która to przypomina ale IMHO bardzo to nieelegancko zaprojektowano), to ciekawy jestem jak należy grać (oficjalnego FAQ nigdzie nie znalazłem) w następujących sytuacjach (dość częstych), gdy na polu brakuje jednej fasolki do pełnego składu (na wierzchu powiedzmy facet) i:
a) przychodzi kobitka (lub dziecko które pozwala przesunąć kobitkę na wierzch) i na polu jest wtedy ZA DUŻO o jedną fasolkę (wg fasolometru kobitki). Co zrobić z fasolką nadmiarową - czy MOGĘ ją zebrać mimo to i oczyścić pole na inny gatunek czy MUSZĘ jedną pozostawić i przez to znów sadzić te same? Jeśli to ostatnie, to czy na polu musi zostać ta która jest na samym dole?
b) przychodzi dziecko które ma zerowy "fasolometr" - mogę zebrać wszystkie za darmo ale jeśli wybiorę czekanie i dołożę kolejną fasolkę (np. faceta) to na polu znów jest ZA DUŻO o jedną fasolkę. I pytanie jest podobne co wyżej, jak zbierać i co z nadmiarową?

Poza tym czy w wersji bez kobitek i dzieci, za to z nowymi fasolkami testował ktoś może granie WSZYSTKIMI fasolkami (oczywiście bez kobitek dzieci) niezależnie od ilości osób? Jakieś to mało przekonywujące dla mnie, dlaczego przy różnych składach rożne gatunki trzeba odkładać do pudełka...

Z góry dzięki za pomoc wszystkim zagorzałym fasolkożercom :)

PS. Chyba przy okazji wygrywam nagrodę za największy odkop wątku ;)
Jeśli zbierasz fasolki, to musisz sprzedać wszystkie z danego pola. Nie ma przeciwwskazań, by na polu rosło więcej fasolek, niż wskazuje największa liczba na fasolometrze.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: Grzdyll »

Jesteś pewny że tak jest? Czyli w normalnej grze też mogę dosadzać więcej fasolek niż wymagane na max monet i potem je wszystkie zebrać za maksa? Bo gram ze trzeba zebrać dokładnie tyle ile wymagane a nadmiarowe muszą zostać. Wychodzi na to że niepotrzebnie utrudniam?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: Atamán »

Instrukcja do podstawowej wersji, strona 2, rozdział Zbieranie i sprzedaż fasolek:
Kiedy grający decyduje się sprzedać fasolki z jednego ze swoich pól, musi on sprzedać wszystkie fasolki danego gatunku wyhodowane na jednym polu.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: Grzdyll »

Nie w tym rzecz - oczywiście nie zbieram na raty ale pytanie czy mogę sobie nie zbierać z pola z 10 kowbojami i dokładać kolejnych i zebrać na przykład dopiero 13 (za 4 pieniążki rzecz jasna)?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: GrzeL »

Grzdyll pisze:Nie w tym rzecz - oczywiście nie zbieram na raty ale pytanie czy mogę sobie nie zbierać z pola z 10 kowbojami i dokładać kolejnych i zebrać na przykład dopiero 13 (za 4 pieniążki rzecz jasna)?
Tak.
Przykład 1 na 1 stronie pisze:Jeden lub dwa Grubasy nie przyniosą graczowi żadnych złotych monet, jeśli zostaną zebrane. Trzy i cztery karty Grubasa mogą zostać sprzedane za jedną złotą monetę, pięć i sześć kart przyniesie graczowi dwie złote monety, siedem może zostać sprzedanych za trzy złote monety, a osiem i więcej za cztery złote monety.
grzesss
Posty: 47
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:50
Lokalizacja: Leżajsk
Been thanked: 8 times

Re: Fasolki Rozszerzenie

Post autor: grzesss »

Mam pytanie odnośnie grup z fasolkopająkami. Nie mogę rozkminić z instrukcji jak te grupy się liczy.
ODPOWIEDZ