Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: yosz »

Yamada Hanushi pisze:Panic Station [...] wydaje mi się, że gra ma strategię ultymatywną czego szczerze nie cierpię w grach.
Ale graliście że w pierwszej rundzie każdy musi zrobić przynajmniej jednego searcha? (pociągnąć kartę)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Wookie »

Filippos pisze: Może nie załapaliście zasady że trzeba budowac na sąsiadujących polach jeśli się tylko może, także uzywając kafelków dodatkowego budowania, a na dowolne pola można się jedynie przesuwać, uzywając odpowiednich kafelków.
Załapaliśmy => ciągnę kartę lasu, mam domki obok lasu = muszę postawić nowe domki na lesie, obok, którego jestem.

Gra ma szansę tylko u rodzin moim zdaniem. 30 minut stawiania domków na polach, które wylosujemy...


Eaten by Zombies - właśnie zagrałem z żoną po raz pierwszy i wygrałem jako zombie. Jest fajne, ale sporo zasad jest bardzo niejasnych dla mnie i to było męczące.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: janekbossko »

Eaten by Zombies - właśnie zagrałem z żoną po raz pierwszy i wygrałem jako zombie. Jest fajne, ale sporo zasad jest bardzo niejasnych dla mnie i to było męczące.
a w pudelku byla nowa instrukcja? stara jest beznadziejna ale na bgg jest poprawiona...delikatnie ;)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: melee »

Wookie pisze:Eaten by Zombies - właśnie zagrałem z żoną po raz pierwszy i wygrałem jako zombie. Jest fajne, ale sporo zasad jest bardzo niejasnych dla mnie i to było męczące.
A są jakieś zasady specjalne na dwie osoby? Jeśli nie, to nie możesz wygrać jako zombie, gdy staniesz się zombie, wygrywa człowiek :)
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: DDP »

Wydaje mi sie ze w 2 osoby nie gra sie zombie. Jak tylko zostaje 1 gracz zywy - czlowiek to on wygrywa gre, ale moge sie mylic bo gra ma fatalne reguly gry i ogolnie jest slaba.
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: uyco »

Czy może się ktoś wypowiedzieć o Colonialu. Gra wygląda całkiem nieźle, ale prezentacja nie wypadła przekonująco, pan mówił jakby był nieco znużony :D
Coraz bardziej interesuje mnie natomiast Mage Knight. Wookie czekamy na recenzję!!! Do kupienia na chwilę obecną: Eclipse i Urban Sprawl.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Yamada Hanushi »

@Yosz
Nie. Tego właśnie, ów Pan tłumaczący zasady nie zaznaczył. Teraz przeglądając instrukcję znalazłem: "During the first turn of the game, all players must at least perform 1 search.". To trochę zmienia dynamikę rozgrywki. Niestety tylko trochę.

Sytuacja wygląda zatem następująco: istnieje ok. 40% prawdopodobieństwo, że ktoś z graczy w 1 turze zostanie zainfekowany (4 z 10). Gracze umawiają się, iż nie dobierają kart (nie robią searcha), a jedynie odkrywają karty pomieszczeń (eksplorują) do momentu w którym pojawi się terminal komputerowy. Wykonują heat scana:
a) Jeśli w grze NIE MA pasożyta to gracze eksplorują wszystkie pomieszczenia do momentu w którym znajdą leżę obcego, a następnie wymieniają się kartami (wszystkie potrzebne do tego zasoby są już na rękach graczy od pierwszego momentu gry) i niszczą leże wyrywając grę. (ok. 60% przypadków wszystkich partii)
b) Jeśli w grze JEST pasożyt to gracze dalej okrywają karty pomieszczeń (jest to dla nich najbardziej korzystne) do momentu w którym odnajdą leżę. Zapewne teraz zacznie się wymiana kart i ewentualne emocje w grze (ok. 40% przypadków wszystkich partii)

Nie rozumiem dlaczego rola zainfekowanego nie mogła by być po prostu losowana na początku rozgrywki. Znacznie uprościłoby to życie wszystkim i ja nie miałbym też powodów do aż takich narzekań na tą grę. Po prostu nie widzę zalety systemu prezentowanego w Panic Station.

EDIT: poprawka procentów;
Ostatnio zmieniony 25 paź 2011, 11:39 przez Yamada Hanushi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Wookie »

Instrukcja jest słaba, czytam dyskusje a BGG i zaczynam kumać. Dzisiaj jeszcze pogram, mam nadzieję, że nie będę się ociągał z recenzją.

I rzeczywiście - Ola wygrała, idę jej to powiedzieć :roll:
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Czochrun »

Jak zostały przyjęte polskie gry? Mam na myśli zwłaszcza Drako i K2: Broad Peak.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6486
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 610 times
Been thanked: 967 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Odi »

Mage Knighta juz sobie zamówiłem 8)

Hirołsowy deck-building - to jest to!
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: sipio »

Na GF wrzuciłem oba rankingi z Essen. Ciekaw jestem czy tylko mi umknął Stalag 17 i Wilderness przed targami.

Wookie a co to jest Wood Man, widoczny na zdjęciu Blipa.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Radek »

Wookie, na zdjęciu widzę, że przywiozłeś MIL.
Miałeś okazję sprawdzić jak to działa?

próbował ktoś może 'Quebec', 'Upon a salty ocean'?
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Wookie »

sipio pisze: Wookie a co to jest Wood Man, widoczny na zdjęciu Blipa.
http://boardgamegeek.com/boardgame/3920 ... oc-woodman

zabawna gra, coś w rodzaju Jengi - jestem w nią słaby
Czochrun pisze:Jak zostały przyjęte polskie gry? Mam na myśli zwłaszcza Drako i K2: Broad Peak.
Nie wiem jak gry były przyjęte - stoisko i stoły Rebela i Portalu był oblegane (tam często się pojawiałem), w Kuźni też cały czas w coś ludzie grali, albo oglądali prezentację Top-A-Top.
Radek pisze:Wookie, na zdjęciu widzę, że przywiozłeś MIL.
Miałeś okazję sprawdzić jak to działa?

próbował ktoś może 'Quebec', 'Upon a salty ocean'?
Jeszcze nie grałem - próbowałem w hotelu czytać zasady, ale nie dałem rady :)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Pancho »

Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: DDP »

Przerobilem podstawowe zasady do Mage Knight'a i gra moze byc niezla ALE ma w sobie cechy euro co jak na przygodowke troche razi (przynajmniej podstawowe zasady). Widac to w walce z przeciwnikami z planszy, gdzie juz przed wiesz czy wygrasz czy nie (wszystko jest policzalne). Nie jestem fanem kosci ale brak dreszczyka emocji w potyczce nie sluzy przygodzie. Preferowalbym rozwiazanie z Magestorma lub Dungeon Run gdzie kosci sa, lecz nie maja az tak duzego wplywu. Na szczescie inaczej jest w walce z zywym przeciwnikiem, gdzie obaj mamy karty do zagrania. Takze wariant wspolpracy moze byc zbyt euro ale wariant rywalizacji juz nie;) Oczywiscie to sa TYLKO pierwsze wrazenia po liznieciu zasad (nawet nie przerobilem calych ale 30 stron pisanych makiem i bez komponentow to nie na jeden raz) i cokolwiek mozna mowic po zagraniu. Na pewno trafila na moja liste zakupowa (w kolejce za Dungeon Petz i Revolver).

Edit: z drugiej strony po zobaczeniu ceny...Chyba jednak poczekam na recenzje :P
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: witek »

Chciałeś dreszczyk emocji, to Ci go Vlaada dostarczy:
there is a variant rule where another player assumes the role of whatever monster you fight and can increase some of its abilities which makes for a more unpredictable outcome.
To może być lepsze rozwiązanie niż kostki. Jeśli ktoś się do tej zasady dokopie w instrukcji, proszę o wrzucenie jej treści. Ilość stron mnie trochę odstrasza.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: mckil »

ogólnie jako że wypadłem trochę z obiegu nie specjalnie interesowałem się tegorocznym Essen a tu proszę taka niespodzianka. Po pierwsze Eclipse, po drugie Mage Knight. I wszystko było by pięknie żeby nie te ceny...no i w przypadku MK ta instrukcja... Przyznać się kto to wyda po polsku? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6486
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 610 times
Been thanked: 967 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Odi »

Strona 15 instrukcji.

Przed walką sąsiedni gracz w tajemnicy wybiera (nie losuje) na kostce many jeden z kolorów, który zdecyduje o bonusie, jaki otrzyma żeton potwora w walce z atakującym go graczem. Bonusy sa odkrywane w fazie walki, na którą mają wpływ. Bonusy mogą być następujące: +1 do obrony w przypadku ataku dystansowego, to samo w walce wręcz i +1 do ataku w walce wręcz. Taki wzmocniony żeton da jednak - w przypadku pokonania go - 1 pkt chwały więcej. Można także zdecydować się - oczywiście w tajemnicy - na niedodawanie żadnego bonusa (i tym samym punktu chwały).
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Wilk »

U mnie bez ekscytacji, bo ja trochę z innej sekty, ale zainteresowało mnie Eclipse i w jakimś stopniu Colonial, obie gry za temat. ;)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: folko »

Czochrun pisze:Jak zostały przyjęte polskie gry? Mam na myśli zwłaszcza Drako i K2: Broad Peak.
Mogę opowiedzieć nieobiektywnie.
BP - bardzo dobrze się sprzedawał, ludzi przychodzili i kupowali bez pytania ;-) Ogólnie miałem bardzo wiele bardzo miłych spotkań z ludźmi którym podobało się K2 i właśnie dlatego kupowali BP. Wiele osób grało też w K2.

Drako - początkowo mieliśmy 2 stanowiska, pod koniec były często 4 zajęte i chętni na kolejne. Chwalili klimat, pomysł, szybkość rozgrywki. Większość partii była bardzo emocjonująca :)

Obserwując ludzi byłem ze swoich gier zadowolony, rozmawiając ze sprzedającymi - również ;-)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Nataniel »

Polskie gry sprzedawały się bardzo dobrze. Bodajże w piątek rano skończył się Alcatraz w Kuźni, w piątek wieczorem skończył się City Tycoon w Rebelu. Broad Peak był u nas w topie sprzedaży przez cały czas, tuż za nim (zaledwie o kilka sztuk) - Nowa Era. Potem Drako i Pret-a-Porter.

Do Essen zawieźliśmy kilkanaście palet gier (trzy ciężarówki), sprzedało się prawie wszystko. Zainteresowanie nimi było bardzo duże - chociaż tradycyjnie najlepsze dni w Hali 4 (mniejsi wydawcy, Polacy, Czesi, itp.) to były czwartek i piątek. W sobotę, kiedy przez targi przewijają się ogromne ilości nie-geeków, zawsze jest trochę słabiej. Na szczęście mieliśmy bardzo duże stoisko do grania (poza tymi największymi z hal 11 i 12, jedne z największych - na 10 stolików), a Drako tłumaczy się bardzo łatwo i z przyjemnością - większość mechaniki, np. ikony na kartach - jest bardzo prosta. Tak jak pisał Adam, najpierw mieliśmy 2 stoliki z Drako, potem musieliśmy zrobić 4 (przy większych stołach sadzaliśmy jednocześnie Drako i K2 / City Tycoon).

Po kilku dniach tłumaczenia mam wyryte w mózgu słowa: This is a game for two players, it lasts for about 20 to 30 minutes to play. It is about the dragon trapped in a small valley and three dwarves trying to hunt him down. One of the players controls the dragon and the other controls the dwarves... (...) A goal for the dragon player is to survive or to kill all the dwarves. It's not really that easy to kill all of them - they are tough little bastards...

Przywieźliśmy trochę nowości, m.in. Mage Knight. Nie było słychać, aby ktoś miał to wydać po polsku, a jeżeli tak, to na pewno dopiero za kilka miesięcy.

Last Will, Drum Roll - nie przekonały mnie do siebie.

Dla mnie grą targów była Ouga Buga (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... ouga-bouga) - świetna gra imprezowa. Edycja PL niestety dopiero na początku przyszłego roku, gry w ogóle nie dało się kupić (mieli tylko demo copies).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Geko »

Nataniel pisze:\=
Dla mnie grą targów była Ouga Buga (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... ouga-bouga) - świetna gra imprezowa. Edycja PL niestety dopiero na początku przyszłego roku, gry w ogóle nie dało się kupić (mieli tylko demo copies).
Po opisie wygląda na świetną grę imprezową. Czyli dużo śmiechu, do zagrania z 5 razy, a potem się znudzi.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: pan_satyros »

O potencjalnych hitach już powiedziano wiele i nie ma sensu, żebym kolejny raz pytał jak wypadły ;) Ciekaw jestem jednak czy ktoś miał okazję przyjrzeć się nowej grze solo Friedemanna Friese - Friday?
http://boardgamegeek.com/boardgame/43570/friday
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: wilku5 »

Pytanko do tych co już grali na targach w Alcatraz - warto kupić? ;)
Bo widzę ją u Nas w przedsprzedażach i nie wiem czy się skusić :)
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Tycjan »

wilku5 pisze:Pytanko do tych co już grali na targach w Alcatraz - warto kupić? ;)
W najnowszym #19 ŚGP jest recenzja.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ