Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pan_satyros »

Andy pisze:Skąd pomysł takiej pisowni skrótów nazw supermocarstw na mapie: U.S.A, Z.S.R.R.? :( Rozumiem, że z kropkami jest w oryginalnym wydaniu (U.S.S.R.)?

Przypominam, że po polsku piszemy: USA, ZSRR.
Ja planszy z Bardowego wydania mam dość i prawdopodobnie na dniach drukne na płótnie fanowską PL (http://chomikuj.pl/grzesu19/Plansz*c3*b ... 548303.pdf) - nic mi nie będzie odstawać od stołu, 0 paskudnych przegięć, i z tego co wiem, żadnych błędów nie ma (no może poza skrótem ZSRR in inglisz).
Szkoda, że nie można było kupić tylko PL tali kart ;D

btw. wczoraj czytałem instrukcję raz jeszcze (tym razem dokładnie dla gruntownego przypomnienia) i faktycznie sporo jest literówek typu zjedzona litera, zła odmiana, brak spójnika itp.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: janekbossko »

i znow nikt z Barda nawet nie przeprosi...no ja nie rozumiem.
Wydawca sprzedaje gre za bdb cene, wychodza braki, błędy w instrukcji pal licho, na zetonie tez bym zrozumial i przełknął...karte jakaś pewnie też ale na PLANSZY?!
do jasnej @##^&*$*% !!!
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 955
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Koshiash »

janekbossko pisze:i znow nikt z Barda nawet nie przeprosi...no ja nie rozumiem.
Na wysłaną przed świętami wiadomość nikt z Barda nie raczył odpisać, więc na przeprosiny tym bardziej bym nie liczył. Niby wyrobiona marka, a jednak tałatajstwo.

Btw. nie zauważyłem tego przy sztucznym świetle, ale plansza jest z jednej strony lekko upaćkana klejem. Nie widać za bardzo ani nie przeszkadza, ale nikt nie wmówi mi, że to odpowiednia jakość wydania za 100+ PLN (chyba, że 99 PLN to koszt licencji).
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: B »

(dawno coś nie było komentarza że jesteście typowymi polaczkami-malkontentami i że powinniście się cieszyć że jest po polsku i tanio)

te linki do samodzielnlego druku planszy PL nie działają coś bez logowania/płacenia smsem, ma ktoś jakiś szybki preview jak to wygląda?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 955
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Koshiash »

B pisze:(dawno coś nie było komentarza że jesteście typowimi polaczkami-malkontentami i że powinniście się cieszyć że jest po polsku i tanio)
Jesteśmy, jesteśmy. Taka nasza spokojna natura, że tylko mówimy jak jest, zamiast bez skrupułów nasyłać kontrole i wytaczać procesy wydawcy :lol:
B pisze:... jakiś szybki preview jak to wygląda?
http://dl.dropbox.com/u/33925236/TS/plansza.pdf
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 576
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: miras23 »

B pisze:... jakiś szybki preview jak to wygląda?
http://dl.dropbox.com/u/33925236/TS/plansza.pdf


I też się nie obyło bez błędu :D

Zabronione Przewroty i
Reorentacje Sojuszy w:
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Jest już dostępna do ściągnięcia Instrukcja do Zimnej Wojny 1945-1989 >>>TUTAJ<<<

oraz Errata >>>TUTAJ<<<
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: janekbossko »

Jest już dostępna do ściągnięcia Instrukcja do Zimnej Wojny 1945-1989 >>>TUTAJ<<<

oraz Errata >>>TUTAJ<<<
czy jest mozliwe umieszczenie tych czesci mapy nawet bardzo malych fagmentow aby je wydrukwoac i przykleić na orginalna mape?
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vester »

Również proszę o łatki na planszę. Na resztę przymknę oko, ale plansza jest kluczowa do nauki nowych graczy. Zresztą, tylko dlatego wymieniłem wersję ENG na PL. Dajcie ludziom materiały pdf do naprawy błędów a resztę pomińmy milczeniem.
Btw, na następny preorder od Barda skusi mnie tylko bardzo niska cena. Inaczej czekam na opinie optymistów.
Btw2: czy ktoś już wysłał donos do GMT? :)

Cała ta sytuacja kojarzy mi się z komentarzem Materny w studiu TVP1 po przegranym przez Polaków meczu. Na pytanie "dlaczego nic nam nie wychodzi?" odpowiedział z kamienną twarzą "bo pilka nozna jest trudna"...
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: lukaszkuch »

W przypadku błędów na planszy w Through The Ages Eagle Games wysyłało Fix Packi.Wg mnie to jedyne wyjście na zachowanie twarzy po takiej wpadce. Zobaczymy na ile Bard jest profesjonalną firmą...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6476
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 607 times
Been thanked: 958 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Odi »

Przeglądam tę dyskusję i...

mam wrażenie, że przesadzacie.

'A dlaczego Bard jeszcze nie przeprosił?'
'Jeśli Bard nie da fixpacków, to okaże się nieprofesjonalny'
itp

Mam wrażenie, że planszówkowe środowisko się trochę rozbestwiło.

Nie mówię, że jeśli ktoś płaci 110 zł za grę, to może dostać lipę.
No ale ceny gier znamy.
Gry GMT dlatego są drogie, bo są o te 100 zł właśnie lepiej wykonane.

A co do błędów, errat itp - no przecież nie zaczęliście grać w planszówki wczoraj.
W grach, w których jest sporo tekstu błędy zdarzają się bardzo często, i nie tylko przy tłumaczeniach (potrzeba było trzech edycji, żeby TS zyskał obecny wygląd, a i przy trzeciej niezbędne było wypuszczenie poprawionych kart).

Wyluzujcie, bo zupełnie nie rozumiem tych docinków i wjazdów na 'profesjonalizm'
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vester »

Błędy na planszy są z gatunku merytorycznych, a nie kosmetycznych. My, gamerzy, sobie poradzimy, rzecz jasna, ale Bard nie wydał gry z myślą o nas, tylko szerszym rynku. Jeśli Nowi nauczą się źle zasad, co wpłynie na balans gry i powiedzmy, że jedna strona będzie wygrywała częściej niż powinna, z czasem się zniechęcą do gry i do hobby. A tego byśmy nie chcieli.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Lothrain »

Też mi się wydaje, że wymaganie od Barda "fix packów", to trochę przesada. Było wiele dyskusji na forum przed wydaniem ZW i chwała Bardowi, że uwzględniono poprawki. Okazuje się jednak, że błędem było nie skonsultowanie większej partii materiału. Myślę, że na forum znalazłoby się kilka osób, które za skromne podziękowania mogłyby przejrzeć przed wydaniem planszę, karty i instrukcję.
Jest jak jest, faktycznie błędy na planszy są po prostu głupie i przy normalnej korekcie nie powinny się wydarzyć. Żetony też wyjmowałem z wypraski dłużej niż kiedykolwiek, uważając na każdy ruch ręki, a i tak trzy z nich musiałem podkleić, bo się rozwarstwiły. Tak czy inaczej będę się cieszyć grą, a wszelkie "bombardowania koszar" trzeba będzie po prostu przetrawić. Szkoda wpadek, ale fajnie, że gra wyszła po polsku.
Apel do Barda:
Następnym razem dajcie więcej materiałów do konsultacji - jeśli nie wszystko na forum, to chociaż dla kilku wybranych forumowiczów, którzy wyrażą chęć pomocy. Koszt (choćby w postaci darmowego egzemplarza) raczej żaden, a ilość wyłapanych błędów może być znaczna i wtedy uniknie się utyskiwania graczy po premierze.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: bartek_mi »

Lothrain pisze: Apel do Barda:
Następnym razem dajcie więcej materiałów do konsultacji - jeśli nie wszystko na forum, to chociaż dla kilku wybranych forumowiczów, którzy wyrażą chęć pomocy. Koszt (choćby w postaci darmowego egzemplarza) raczej żaden, a ilość wyłapanych błędów może być znaczna i wtedy uniknie się utyskiwania graczy po premierze.
Niestety nasi "wydawcy" nie sluchaja...
Dice Hate Me :(
ozzman1

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ozzman1 »

Zaznaczam na początku, że gry osobiście nie mam(chociaż chodzą słuchy, że siostra kupiła ;), ale liczba błędów jest naprawdę spora. Kaliber czy gatunek to jest inna sprawa. Natomiast skoro graczom rzucają one się w oczy od razu, należałoby zapytać jak funkcjonuje kontrola jakości w firmie? Czy nikt nie przejrzał co poszło do drukarni? Czy nikt nie przejrzał co z drukarni wróciło? Czy tak już się przyzwyczailiśmy do chińskich bubli, że akceptujemy coraz gorszą jakość wykonania (zarówno w sensie fizycznym jak i merytorycznym, pisowni itp.). Jak to jest, że książki mając po kilkaset stron tekstu mają mniej błędów niż gra zawierająca ilość tekstu, która zmieści się w jednym dłuższym akapicie pierwszej lepszej powieści? Co więcej, geeki chętnie przejrzałyby materiały i zrobiły korektę niejako za darmo.
Moim zdaniem usprawiedliwienia typu "w wydaniu oryginalnym też były błędy", "jest tanio", "mały nakład" itd tylko skłaniają wydawców do dalszych oszczędności i wydawania coraz większych bubli.

Podsumowując: żądajmy jakości, bo nikt tego za nas nie zrobi
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: jax »

Odi pisze:Gry GMT dlatego są drogie, bo są o te 100 zł właśnie lepiej wykonane.
Bez żartów.
Pomyłek na mapie, kartach i w instrukcji, tudzież literówek, 'bombardowania' koszmar i innych cudów niewidów można było uniknąć za 0zł. ZERO POLSKICH ZŁOTYCH.
Wystarczyło rozesłać materiały paru zapaleńcom i wyłapaliby byki przy pierwszym czytaniu. I to za darmo.

Nie wiem jaka kontrola jakości jest w Bardzie (wydaje mi się że zerowa), natomiast jeśli jednak jakakolwiek istnieje, i jeśli jakikolwiek korektor jest rzeczywistym bytem, to wykazała się szczytem nieprofesjonalizmu. Głosy 'ale przecież nigdy się nie uniknie błędów, nawet przy 10-krotnym sprawdzaniu' uznaję za totalną bzdurę. Świadczą o tym dziesiątki gier (czasem z o wiele większą ilością tekstu) w ktorych nie ma żadnych literówek czy 'bombardujących' błędów merytorycznych. Jakieś luki w przepisach, nieścisłości - tak. Prawie zawsze są. Ale tu mówimy nie o kwestii ścisłości przepisów, ale o elementarnych czynnościach edytorskich, do cholery. Jak dla mnie, Bard nie ma żadnego usprawiedliwienia partactwa.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: melee »

Mówimy o tym samym GMT, które do wersji Deluxe dodało około 10 nowych kart (nie pamiętam), z których chyba 5 (znów nie pamiętam) miało błędy i musieli dosyłać nowe karty? A trzeba było sprawdzić tylko 10 kart :) I też jedna porządna korekta by to wyłapała. Tym niemniej GMT naprawia swoje błędy i każdy wydawca powinien to robić. Ja osobiście wolałbym mieć już jednak błędy na planszy, niż naklejki.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Geko »

Czy poza tymi błędami wymienionymi w oficjalnej erracie są jeszcze jakieś?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pan_satyros »

Zagrałem dziś 1x od sprzedaży wersji angielskiej. Bez wątpienia w moim towarzystwie polskie karty i polskie tło historyczne to duży plus - niestety kilka żetonów szlag trafił podczas gry (rozwarstwiły się przy podnoszeniu z planszy), a sama plansza całą rozgrywkę irytująco odstawała na środku.
Cieszę się, że Bard podjął inicjatywę wydania gry w PL wersji (ok - może z tego, że to akurat Bard niezbyt się cieszę...), ale 150 zł i taka jakość? Czyżby licencja faktycznie pożarła możliwość sensownego wykonania?
BEF Hero
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2004, 12:14
Lokalizacja: Piotrkow Trybunalski
Has thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: BEF Hero »

Odi pisze:Przeglądam tę dyskusję i...

mam wrażenie, że przesadzacie.

'A dlaczego Bard jeszcze nie przeprosił?'
'Jeśli Bard nie da fixpacków, to okaże się nieprofesjonalny'
itp

Mam wrażenie, że planszówkowe środowisko się trochę rozbestwiło.

Nie mówię, że jeśli ktoś płaci 110 zł za grę, to może dostać lipę.
No ale ceny gier znamy.
Gry GMT dlatego są drogie, bo są o te 100 zł właśnie lepiej wykonane.

A co do błędów, errat itp - no przecież nie zaczęliście grać w planszówki wczoraj.
W grach, w których jest sporo tekstu błędy zdarzają się bardzo często, i nie tylko przy tłumaczeniach (potrzeba było trzech edycji, żeby TS zyskał obecny wygląd, a i przy trzeciej niezbędne było wypuszczenie poprawionych kart).

Wyluzujcie, bo zupełnie nie rozumiem tych docinków i wjazdów na 'profesjonalizm'
Odi, chyba trafiłeś w sedno z tym rozbestwieniem i najeżdżaniem na brak profesjonalizmu.

Będąc w tzw. środowisku planszówkowym (wojennym - euro - itd itp) od wielu lat (ok. 30), znając obie strony barykady tj. zarówno przygotowując gry do wydania (sławne Paths of Glory - Ścieżki Chwały jak i niesławnych Sukcesorów), jak i grając w planszówki powiem tylko jedno... Panowie trujecie jak najlepsza trutka na szczury.

Czepiacie się szczegółów robiąc problem ze spraw które problemami nie są. Być może spojrzenie moje wynika z tego, ze tak jak napisałem znam obie strony.
Nie wiem gdzie Bard wykonywał polska edycję TS w Polsce czy w w Chinach. Jeżeli w naszym pięknym kraju to chylę czoła...
Mówicie o jakości... Dam przykład. Znalezienie nad Wisłą kogoś, kto choćby zrobi PORZĄDNY podkreślam PORZĄDNY wykrojnik (deska na której umieszcza się wyprofilowane noże do odpowiedniego wycięcia )żetonów lub kart ... graniczyło z cudem. Moje doświadczenia pochodzą z okresu sprzed ok 10 lat, być może wiele się w tej materii zmieniło.
Nie nalezy zapominać o Kaszerowanie planszy - owszem, a jakże ale za cenę kosmiczną, tłumaczenie, kart, żetonów... Sądzę, że Bard wykazał się wystarczającą przytomnością i rozwagą, publikując informacje o edycji i konsultując choćby tłumaczenie kart.

Mam takie wrażenie, że Ci z Kolegów którzy najbardziej narzekają na wady TS, najmocniej żałują, że nie udało im się uczestniczyć w tym projekcie. Taki mechanizm jest mi także znany. Proszę mi wierzyć nie zamierzam nikogo tym postem obrazić.

Któryś z kolegów powyżej napisał że dla osób niedoświadczonych granie w TS może być problemem. Kochani, nie bądźmy mesjaszami i nie cierpmy za miliony. Niech nowicjusze nie mają za lekko :wink:
Pozdrawiam wszystkich niezadowolonych. :)
loreciak

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: loreciak »

Chyba już wszystko zostało napisane o jakości polskiego wydania i dalsze bicie piany nie ma sensu. Sam pozbyłem się wersji delux na rzecz wersji PL. Od początku wiadomo było, że wydanie będzie gorszej jakości, ale tragedii nie ma. Posiadam wiele gier w swojej kolekcji i praktycznie w każdej można znaleźć jakieś niedociągnięcia, czy błędy. Te, które są wskazywane w wydaniu Zimnej Wojny są moim zdaniem trochę wyolbrzymione. Jasne, że nie powinno ich być, ale w dążeniu do ideału nie da się ich uniknąć. Trzeba wskazywać błędy, ale nie powinno się za to nikogo piętnować. Jeżeli chodzi o brak profesjonalizmu firmy Bard, to akurat ja mam inne doświadczenia. W moim egzemplarzu na jednej z wyprasek były rozwarstwione żetony. Przed świętami zgłosiłem problem i wczoraj odebrałem nową wypraskę. Bez zbędnych formalności związanych z rozpatrzeniem reklamacji.
Pozdrawiam wszystkich i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: koksik111 »

W trosce o Pana pan_satyros, a był kolega swego czasu uprzejmy użyczyć mi zniżki, proszę niech kolega czym prędzej sprzeda Zimną Wojnę, bo nie mogę czytać jak kolega cierpi nad polskim wydaniem i wykańcza się nerwowo.
Ja jestem bardzo zadowolony z inicjatyw wydawania po "naszemu". Dlatego mimo że nie wszystko wyszło to proszę o więcej.
Gra za tę cenę wydana jest bardzo dobrze choć błędów i literówek rzeczywiście można było uniknąć. Niektórzy sugerują że można było wydać grę drożej a solidniej. Zapewne tak, ale proszę zwrócić uwagę że nie jest to nowość i ci którzy chcieli już tę grę mają, ci którzy potrzebują spolszczenia korzystając z bgg dawno już mają polskie karty jak i planszę. Wysoka cena raczej odstraszyłaby od zakupu, a krytycy zapewne by się znaleźli, a bo plansza za gruba i w złotej otoczce, ciężka a blask oślepia i nie pozwala skupić się na grze. Dziwi mnie pochopność przy zmianie wersji, a śmieszy że teraz co niektórzy wyklejać będą polską planszę. Sugeruję również rozwagę przy zakupach, ja nauczyłem się za sprawą Stronghold i Stan 51 być powściągliwym przy zakupie w przedsprzedażach.

Szczęśliwego Nowego Roku.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: piechotak »

Mimo tych wszystkich wad polskiego wydania TS jestem zadowolony z zakupu, bo wiem, że będę mógł pograć z kumplami, a co najważniejsze - z żoną :) Mając do wyboru wypasioną (dla wielu) wersję EN, która u mnie pewnie kurzyłaby się na półce, i "niedorobioną" PL, która będzie grana, wybieram to drugie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6476
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 607 times
Been thanked: 958 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Odi »

melee pisze:Mówimy o tym samym GMT, które do wersji Deluxe dodało około 10 nowych kart (nie pamiętam), z których chyba 5 (znów nie pamiętam) miało błędy i musieli dosyłać nowe karty?
No tak, ale pisząc o wykonaniu o 100 zł lepszym, miałem na myśli pancerne pudełko, najgrubszą planszę, jaką widziałem w planszówkach, świetnej jakości żetony i sztywne, lakierowane karty.
Natomiast błędne karty w edycji deluxe (bodajże cztery) świadczą o tym, że przy dużej ilości tekstu wydawnictwa planszówkowe nie są w stanie uniknąć błędów. Nie wiem, może to cięcie kosztów powoduje, że korektą zajmują się ludzie, którzy jednocześnie zajmowali się przygotowaniem tekstów, i po prostu nie są w stanie wychwycić błędów, bo czytają teksty już pamięciowo.

Inna sprawa, że faktycznie wydawcy niezbyt chętnie korzystają z fanowskiego światka (a jak już korzystają, to niekonsekwentnie i lekceważąco, jak Rebel przy okazji Eclipse). Nawet jeśli Bard nie chciał upubliczniać plików tekstowych na forum, mógł zgłosić się do kilkunastu graczy w TSa, rozeznanych też w klimatach wojenno-historyczny (jak nie tu, to dałoby się ich znaleźć na strategiach.pl). Niestety, pewnie gonił termin świąteczny... :/

O możliwościach polskich drukarni świadczą produkcje wydawnictwa Gry Leonardo: Hannibal Barkas, Orzeł i Gwiazda, Magnum Sal (nie wiem, czy to ostatnie było drukowane w Polsce - z tego co kojarzę, chyba tak). Jakość ich wykonania, jest - delikatnie mówiąc - średnia (choć z tendencją zwyżkową). Problem jest przede wszystkim z żetonami i z kartami właśnie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: janekbossko »

wlasnie przed chwila skonczylem gre...

UWAGA
mimo wczesniejszego narzekania, błędy wogóle mi nie przeszkadzały :)

napisy na planszy od początku każdy poprawne znał a gra wynagrodziła 4 h siedzenia nad planszą



Sytuacja:
zsrr - zagrywa kartę, która zmusza go do odrzucenia na początku swojej tury karty z PO 2 lub więcej.
zsrr - odrzuca ostatnią kartę jaką ma z wydarzeniem usa...czy to wydarzenie zachodzi i kto wygrywa w sytuacji kiedy defcon jest juz na 2?
Odrzuca na karta to karta USA o tekście: obniż defcon o 1 i gracz usa zdobywa PZ w liczbe 5 - obecny defcon.
ODPOWIEDZ