Caylus Magna Carta - kupić nie kupić ?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Caylus Magna Carta - kupić nie kupić ?

Post autor: max_star »

Witam
Czy ktoś grał już w tą grę (pewnie tak). Chciałem kupić planszowa wersje Caylusa ale zbiły mnie z tropu niektóre komentarze, że gra jest bardzo trudna. Nie mam aż tak zatwardziałego, planszówkowego towarzystwa żeby wrzucać mu na głowę jakiegoś skomplikowanego potwora.
Ta wersja Caylusa podobno jest dużo łatwiejsza ale czy to ta sama gra ? Czy jest podobna ?

Proszę o opinie
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

przepraszam, źle wrzucilem temat - prosze o przeniesienie do dzialu karcianek :)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

kupic. ja za bardzo caylusa nie lubie ale w to moge bez wstretow zagrac, Ola bardzo caylusa lubi ale moze w to bez wstretow zagrac. wyglada ze wersja dla kazdego :-)
Awatar użytkownika
Gorigon
Posty: 59
Rejestracja: 20 cze 2007, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gorigon »

Zagrałem w CMC i mi się bardzo spodobało teraz tylko w zwykłego musze zagrać. Ja bym w pierwszej kolejności kupił zwykłego bo mi bardziej odpowiada, ale jak rozwarzasz zakup tej wersji konkretnie to polecam !
"Gramy patrząc sobie w oczy, ręce muszą chodzić same
I pod stołem decydować o rozgrywce."
-J.K
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

a ja jako
zatwardziały fan caylusa twierdze ze to szmira i nabijanie kasy.... Nic nie mozna porownac do zwyklego caylusa i tyle. Takie jest moje skromne zdanie. Jak checsz se pograc w cos dobrego to kup caylusa, anie jakies pół środki i to bez planszy.
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
Fatzo
Posty: 27
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fatzo »

Ja, pomimo wątpliwości (vide: wątek CMC w dziale karcianki), kupiłem i koniec końców nie żałuję.
Uważam jednak, że przed zakupem trzeba gdzieś zagrać, bo Caylus (zarówno planszowy jak i karciany) to jednak dosyć specyficzna mechanika i nie każdemu podchodzi.

Moja żona gra chętnie lecz mimo to jest zdania, że gra jest jakaś "dziwna".

--
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Mnie tam się zdecydowanie podoba. Mechanika Caylusa (oczywiście w uproszczeniu) bez całej żmudności planszowej wersji. Ale co kto lubi.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

nadal nie bardzo wiem
wszyscy raczej namawiaja do zakupu (za wyjatkiem Herr JoJoss'a :))

czy CMC jest poprostu uproszczona wersja Caylusa ? czy Caylus planszowy jest az tak trudną grą? jak dziala mechanika w karciance ?

HerrJoJoss ??
dlaczego wersja planszowa jest lepsza od karcianej ? planszowa ma wiecej mozliwosci ? karcianka ma jakies znaczne ograniczenia ?

Fatzo: nie mam mozliwosci pograc nigdzie w Caylusa bo nikt go wsrod moich wspol-graczy nie ma

Geko ? - czy to oznacza ze Caylus planszowy jest żmudny w sensie nudny ? czy raczej chodzi ci o poziom skomplikowania?

czy karcianka moze zastapic gre planszowa ??
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

max_star pisze:czy CMC jest poprostu uproszczona wersja Caylusa ?
Tak.
max_star pisze:czy Caylus planszowy jest az tak trudną grą?
Nie. Ale jest bardziej skomplikowany i nie kazdemu moze sie to spodobac.
CMC to gra na 30-45 minut, Caylus to 60-90 minut.
max_star pisze:jak dziala mechanika w karciance ?
Podobnie jak w Caylusie, tylko jest prostsza : )
max_star pisze:dlaczego wersja planszowa jest lepsza od karcianej ? planszowa ma wiecej mozliwosci ? karcianka ma jakies znaczne ograniczenia ?
Czy lepsza czy gorsza, to kwestia dyskusyjna. Zalezy od preferencji grajacego. Jest bardziej skomplikowana, gra sie dluzej, trzeba wiecej pomyslec, bo jest wiecej mozliwosci. CMC przy Caylusie, to taki rower przy motorze. Jednym i drugim mozna jezdzic, ale do prowadzenia motoru trzeba wiecej umiec : )
max_star pisze:czy karcianka moze zastapic gre planszowa ??
Zalezy co rozumiesz przez "zastapic". Jesli lubisz gry trudniejsze, bardziej mozgozerne, to bedziesz wolal grac w Caylusa. Jesli lubisz gry luzniejsze, to bardziej przypadnie Ci do gustu CMC.

Podsumowujac. Gdzies na forum jest link do CMC w wersji online. Poszukaj. Jesli jeszcze dziala, to sobie zagraj. Przy dobrych ukladach mozesz sie umowic z kims z tego forum i przy okazji sobie podyskutujecie : )
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

max_star pisze: Geko ? - czy to oznacza ze Caylus planszowy jest żmudny w sensie nudny ? czy raczej chodzi ci o poziom skomplikowania?
Na http://www.jsp-mag.com można zagrać online. Wystarczy się zarejestrować.

Czym się różnią obie gry? Ano Caylus jest bardziej rozbudowany, daje większe możliwości ale jednocześnie jest jak dla mnie w drugiej połowie już nużący - ciągle tylko liczenie co kto może brać i ile mi czego potrzeba. Po prostu dla mnie jest za długi w stosunku do tego co oferuje.
CMC spełnia za to moje oczekiwania. Można sobie kombinować, jest nad czym pomyśleć ale wszystko jest prostsze, ktrótsze i nie nuży. Partyjka przeciętnie trwa 60-90 min. w normalnym tempie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Fatzo
Posty: 27
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fatzo »

Geko pisze:
Na http://www.jsp-mag.com można zagrać online. Wystarczy się zarejestrować.

I to jest najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka utopienia kasy, poza tym w Caylus planszowego też można zagrać online. Ryzyko spada prawie do zera :P

W kwestii trudności: CMC to na pewno nie jest trudna gra, na początku może trochę zagmatwana ale nie trudna. W Caylusa planszowego nie grałem, więc się nei wypowiadam.

--
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Jak widać dla jednych CMC jest to Caylus po kuracji Slim, a dla drugich po kastracji :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Pancho pisze:Jak widać dla jednych CMC jest to Caylus po kuracji Slim, a dla drugich po kastracji :)
I wszystko zależy co kto woli - odchudzenie, czy kastrację 8)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Fatzo
Posty: 27
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fatzo »

Pancho pisze:Jak widać dla jednych CMC jest to Caylus po kuracji Slim, a dla drugich po kastracji :)
Dobre!

Będzie z pewnością pasować do rubryki "sprintem po grach" w kolejnym wydaniu SGP:

Recenzent1: "CMC to Caylus po kuracji slim - polecam!"
Recenzent2: "CMC czyli Caylus wykastrowany - trzymać sie z daleka!"


--
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

dzieki za odpowiedzi - sprawdze on-line
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

Ja będę bronił CMC jako udanej gry, która ma nad Caylusem kilka przewag. Nie jest tak mózgożerna, dzięki fajnie wkomponowanemu elementowi losowemu każda gra wygląda inaczej, bardzo dobrze się skaluje. Kilka gier w CMC trwało przy 4 graczach ok. 90 min każda, przy dwóch ok. 45 min każda. Nieduże pudełko pozwala grać na wakacjach i wyjazdach, czyli wtedy gdy zwykle jest na to najwięcej czasu.

Ja sam mam zwykle kłopot, żeby grać w większym (4-5 osób) gronie poza tego typu wyjazdami, i z tego powodu np. Puerto Rico nieczęsto jest otwierane do gry.

CMC ma jeszcze jedną olbrzymią zaletę (zwłaszcza dla osób nie mających stałej załogi do grania) - bardzo fajnie można go wykorzystać do wciągnięcia nowych osób, nie grających lub nie znających tego typu gier, do zabawy, dzięki przemyślanej wersji uproszczonych zasad.

Sam nie mam planszówki, grałem w nią tylko online i wiem, że osobom, z którymi zwykle grywam, wydałaby się zbyt złożona na pierwszy strzał.

No i CMC jest jednak tańsze ;) dla niektórych kryterium ekonomiczne ma jednak znaczenie.

W sumie gra budzi kontrowersje, ale to normalka w przypadku karcianek robionych do planszowych hitów - to samo jest z San Juan, na które marudzą zatwardziali PRowcy, a które jest jedną z moich ulubionych gier, co nie przeszkadza mi być fanem Puerto Rico.
_________
Moje gry
ODPOWIEDZ