Caylus - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post autor: dragon77 »

A może jeszcze ktoś pomoże w kwestii drugiego punktu ?
Awatar użytkownika
Lothar
Posty: 121
Rejestracja: 15 wrz 2006, 07:44
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lothar »

ad.2
w jednym rzedzie lask mozesz przesunac sie raz na faze. czyli np. jesli w fazie aktywacji budynkow wymieniles jeden "cloth" i 1 denar na laske to mozesz ta sama laske dostac takze w fazie budowana zamku. oprocz tego mozesz przesunac swoj znacznik w rzedzie lask i wykorzystac jakis poprzedni bonus z tego rzedu.

EDIT: kurde nie mam przy sobie instrukcji bo w pracy zostawilem swojego caylusa i nie mam jak spojrzec... bo chyba cos zle napisalem :D
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post autor: dragon77 »

No właśnie źle napisałeś ;) Popatrz na moje pytanie i przeczytaj PRZYKŁAD - w nim podane są inne zasady....
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

można raz na jedną fazę gry i koniec kropka.
Można dostać w budynku za jeden czarny i kase,
potem, w fazie rozliczania budynków (zbudowanie kościoła, posąbu na koniu, i innych presiżowych budynków),
potem w fazie budowania elementów zamku (kto najwiecej zbudował), a potem w fazie podliczania scoringu (kto ile ma zbudowanych domków w zamku).
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: cfalek »

dragon77 pisze:
2) Tutaj mamy większy problem. Jak wiemy TURA dzieli się na siedem FAZ. Łaski w tej samej fazie można wykorzystać tylko w różnych wierszach. Ale jeśli korzystamy z łask w różnych fazach to za każdym razem przesuwamy znacznik o 1 w prawo ?????? Pytam bo w instrukcji jest nastepujący przykład : "Podczas podsumowywanai lochów pomarańczowy otrzymał 1 łaskę. Gracz ten wybrał wiersz 1, w którym awansował o jedno pole w poprzedniej FAZIE. Jednakże, jako że wybrał już ten wiersz w tej TURZE, to nie przesuwa znacznika, tylko otrzymuje korzyść z obecnie zajmowanego przez gracza pola". No i co Wy na to ????

Z przykładu jasno wynika, że w różnych FAZACH tej samej TURY możemy wybierać ten sam wiersz łask, ale znacznik można przesunąć na nim TYLKO o 1 pole na TURĘ. W części opisowej instrukcji nie ma o tym mowy, więc zgłupieliśmy.....

Z góry dzięki za odpowiedź.

PS. Ależ ta gra wymiata... ;-)
Ja zagralem 2 raz i moim zaniem w tlumaczeniu lask (i stawiania budynkow prestizowych, sa bledy w tlumaczeniu)

co do lask to w wersji angielskiej przyklad wyraznie odnosi sie do dostepnosci kolumn PO podsumowaniu (wiec gracie zle:) ) W przykladzie(angielski) wlasnie sekcja morow jest podsumowywane, wiec w zwiazku z tym ze podsumowanie sie nie skonczylo to nie mozna przesunac na kolumne 3 (bo jest dostepna dopiero PO podsumowaniu).
Wersja polska miesza strasznie bo kompletnie pimija fakt podsumowywania a kieruje gracza na to ze wybral juz cos w turze....

Zagralem z bledem ale teraz jak w jednej fazie(przed podsumowaniem murow) skorzystam z prestizu, i w nastepnej fazie dostane laske to to wskocze na kolumne 2 (bo moge : bo zawze jak dostaje laske to moge przesunac jak nalezy do sekcji), ale jak dostane 3 laske w tej turze (ciagle murow) to nie bede mogl sie przesunac, ale 2 punkty prestizu sobie zalapie. (mam nadzieje ze da sie to zrozumiec co napisalem:) )

a co do budynkow prestizowych, to polska wersja mowi o mozliwosci kladzenia prestizowego na mieszkalny a angielska o koniecznosci.

Gra jest bardzo dobra moim skromnym zdaniem, ale za ta kase to tlumaczenie polskie mogloby byc kolorowe i bez bledow...
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Post autor: cboot »

Tak przy okazji, to błędy z instrukcji wymienione w tym wątku zostały już poprawione. Nataniel się zajął sprawą skutecznie.
LechGol
Posty: 48
Rejestracja: 22 kwie 2007, 00:20

Post autor: LechGol »

witam

czy gdy budowanie lochów się skończy a w ścieżce łaski są jeszcze wolne kolumny -to czy w fazie budowy następnej części zamku (chyba murów) pionek łaski przechodzi od razu na kolumnę łask murów, czy musi do tej kolumny dochodzić przez kolumny lochów? :shock:
ThurnUndTaxis(4-) Carcassonne(4) Jambo(4) WyattEarp(4) Samurai(4-) Fasolki(4-) SchottenTotten(4-) ZaginioneM(4-) Osadnicy(5--) Caylus(5-) LOTR-Konfrontacja(5-) Cytadela(3+)
"Lepiej wyć do księżyca niż szczekać za sforą psów"
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Wydaje mi się, że żadnego przeskoku w ścieżkach królewskiej łaski nie ma. Gdyby tak było jaki wszyscy obecni na danej ścieżce automatycznie przeskakiwaliby wyżej, przy skończeniu danej sekcji zamku. Zastrzegam tylko, że piszę z pamięci :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Post autor: cboot »

LechGol pisze:witam

czy gdy budowanie lochów się skończy a w ścieżce łaski są jeszcze wolne kolumny -to czy w fazie budowy następnej części zamku (chyba murów) pionek łaski przechodzi od razu na kolumnę łask murów, czy musi do tej kolumny dochodzić przez kolumny lochów? :shock:
Pionki nigdzie samoczynnie nie przechodzą. Jakikolwiek ruch po ścieżce łaski ma miejsce wyłącznie, gdy dostanie się łaskę.
Po prostu w grze są ograniczenia, że podczas budowy lochów (itd.), można zdobyć maksymalnie daną łaskę. Po przejściu do budowy murów owo ograniczenie na maksymalną łaskę się przesuwa dalej i to wszystko, pionki nie przesuwają się.
LechGol
Posty: 48
Rejestracja: 22 kwie 2007, 00:20

Post autor: LechGol »

cboot pisze:
LechGol pisze:witam

czy gdy budowanie lochów się skończy a w ścieżce łaski są jeszcze wolne kolumny -to czy w fazie budowy następnej części zamku (chyba murów) pionek łaski przechodzi od razu na kolumnę łask murów, czy musi do tej kolumny dochodzić przez kolumny lochów? :shock:
Pionki nigdzie samoczynnie nie przechodzą. Jakikolwiek ruch po ścieżce łaski ma miejsce wyłącznie, gdy dostanie się łaskę.
Po prostu w grze są ograniczenia, że podczas budowy lochów (itd.), można zdobyć maksymalnie daną łaskę. Po przejściu do budowy murów owo ograniczenie na maksymalną łaskę się przesuwa dalej i to wszystko, pionki nie przesuwają się.
Ja mówię o sytuacji gdy korzysta się z łaski

Spytam inaczej:

Np. ścieżka łaski produktów w zakończonej, podliczonej sekcji lochów zostaje pusta (pierwsze 2 kolumny), następnie jużw fazie budowania murów, ktośdostaje łaskę i chce ją wydać na produkt. -Czy ma postawić znacznik na kolumnę pierwszą w sekcji Lochów, czy na pierwszą kolumnę sekcji Murów?
ThurnUndTaxis(4-) Carcassonne(4) Jambo(4) WyattEarp(4) Samurai(4-) Fasolki(4-) SchottenTotten(4-) ZaginioneM(4-) Osadnicy(5--) Caylus(5-) LOTR-Konfrontacja(5-) Cytadela(3+)
"Lepiej wyć do księżyca niż szczekać za sforą psów"
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

LechGol pisze: Np. ścieżka łaski produktów w zakończonej, podliczonej sekcji lochów zostaje pusta (pierwsze 2 kolumny), następnie jużw fazie budowania murów, ktośdostaje łaskę i chce ją wydać na produkt. -Czy ma postawić znacznik na kolumnę pierwszą w sekcji Lochów, czy na pierwszą kolumnę sekcji Murów?
Jeśli jest to pierwsza łaska np. w PZ. to znacznik trzeba postawić na kolumnę pierwszą i nieważne czy jest już faza budowania Murów czy Wież. Kolumny 3,4 i 5 oznaczają tylko to że nie można dostać wcześniej łaski z tych kolumn zanim nie zacznie się budowa odpowiednich sekcji zamku. Mam nadziej, że to wyjaśnia twoje wątpliwości
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Powiem inaczej. W kolumnach zawsze awansujesz o jedną wyżej. Jedyne ograniczenie jest takie, że dopóki nie zostanie zbudowana dana sekcja zamku, dopóty możesz awansować najwyżej na ostatnią kolumnę w tej sekcji. Czyli np. gdy budujemy fundamenty, to można najwyżej awansować na ostatnią kolumnę z fundamentami na torze łask. Gdy ruszy bydowa kolejnej sekcji, to najwyżej na ostatnią kolumnę w tej sekcji.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
LechGol
Posty: 48
Rejestracja: 22 kwie 2007, 00:20

Post autor: LechGol »

dasilwa pisze:
LechGol pisze: Np. ścieżka łaski produktów w zakończonej, podliczonej sekcji lochów zostaje pusta (pierwsze 2 kolumny), następnie jużw fazie budowania murów, ktośdostaje łaskę i chce ją wydać na produkt. -Czy ma postawić znacznik na kolumnę pierwszą w sekcji Lochów, czy na pierwszą kolumnę sekcji Murów?
Jeśli jest to pierwsza łaska np. w PZ. to znacznik trzeba postawić na kolumnę pierwszą i nieważne czy jest już faza budowania Murów czy Wież. Kolumny 3,4 i 5 oznaczają tylko to że nie można dostać wcześniej łaski z tych kolumn zanim nie zacznie się budowa odpowiednich sekcji zamku. Mam nadziej, że to wyjaśnia twoje wątpliwości
Dzięki:)
i Geko również!
O to właśnie pytałem

A inne pytanko:

Z instrukcji:
"Na koncu tury sprawdza sie kto wybudowal najwiecej czesci danej sekcji w tej turze." A w nawiasie dodają: "(czyli kto ma na danej sekcji najwiecej swoich domkow)"

Pytanie brzmi: czy łaskę dostaje zawsze ten kto ma najwiecej domków w sekcji (nawet gdyby w danej turze kolejnego domku nie dobudowal) czy liczy się tylko liczba domków zbudowanych w danej turze, czy też liczy się suma domków, ale gdy ktoś nie dobudował żadnego domku w danej turze, a przeciwnik tak, to choć suma sumarum ma więcej domków -łaski nie dostaje (tak gram i uważam za słuszne) ??
ThurnUndTaxis(4-) Carcassonne(4) Jambo(4) WyattEarp(4) Samurai(4-) Fasolki(4-) SchottenTotten(4-) ZaginioneM(4-) Osadnicy(5--) Caylus(5-) LOTR-Konfrontacja(5-) Cytadela(3+)
"Lepiej wyć do księżyca niż szczekać za sforą psów"
LechGol
Posty: 48
Rejestracja: 22 kwie 2007, 00:20

Post autor: LechGol »

cboot pisze:Tak przy okazji, to błędy z instrukcji wymienione w tym wątku zostały już poprawione. Nataniel się zajął sprawą skutecznie.
znaczy się gdzie ? Bo w mojej instrukcji nic się nie zmieniło ;) ?
ThurnUndTaxis(4-) Carcassonne(4) Jambo(4) WyattEarp(4) Samurai(4-) Fasolki(4-) SchottenTotten(4-) ZaginioneM(4-) Osadnicy(5--) Caylus(5-) LOTR-Konfrontacja(5-) Cytadela(3+)
"Lepiej wyć do księżyca niż szczekać za sforą psów"
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

LechGol,
jest wyraŸnie napisane w instrukcji :'w tej turze'. Jak w tej turze, to w tej turze. Jakie tu mozna miec watpliwosci? Nie doszukujmy sie watpliwosci tam gdzie ich nie ma.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

LechGol pisze: Pytanie brzmi: czy łaskę dostaje zawsze ten kto ma najwiecej domków w sekcji (nawet gdyby w danej turze kolejnego domku nie dobudowal) czy liczy się tylko liczba domków zbudowanych w danej turze, czy też liczy się suma domków, ale gdy ktoś nie dobudował żadnego domku w danej turze, a przeciwnik tak, to choć suma sumarum ma więcej domków -łaski nie dostaje (tak gram i uważam za słuszne) ??
Znowu napiszę z pamięci, tak w ogóle to grałem w sumie kilka razy :wink:
Łaskę dostaje osoba, ktróra zbudowała najwięcej części danej sekcji w danej turze, czyli wyłożyła najwięcej domków w tej turze. Przy remisie decyduje kolejność przyjścia do zamku. Jeśli pójdziesz do zamku a nic nie zbudujesz, to dostajesz karę - chyba ujemne punkty, jak dobrze pamiętam. To, ile mają gracze domków ogółem, czyli zbudowanych w obecnej turze i w poprzednich ma znaczenie tylko przy rozliczaniu bonusów przy skończeniu danej sekcji.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
LechGol
Posty: 48
Rejestracja: 22 kwie 2007, 00:20

Post autor: LechGol »

aha.

Czyli trzeba kontrolować kto ile dodał domków w danej turze. jest to bardziej uciążliwe (szczególnie gdy grają "cwane gapy") niż spojrzeć na planszę i policzyć ile w sumie stoi domków. Czyli dla lepszej kontroli cwaniaków trzeba by najpierw ustawić domki obok planszy, bo jak dodadzą do zamku to potem gadanie: kupiłem 3 a nie 2 itd :twisted:
ThurnUndTaxis(4-) Carcassonne(4) Jambo(4) WyattEarp(4) Samurai(4-) Fasolki(4-) SchottenTotten(4-) ZaginioneM(4-) Osadnicy(5--) Caylus(5-) LOTR-Konfrontacja(5-) Cytadela(3+)
"Lepiej wyć do księżyca niż szczekać za sforą psów"
LechGol
Posty: 48
Rejestracja: 22 kwie 2007, 00:20

Post autor: LechGol »

jax pisze:LechGol,
jest wyraŸnie napisane w instrukcji :'w tej turze'. Jak w tej turze, to w tej turze. Jakie tu mozna miec watpliwosci? Nie doszukujmy sie watpliwosci tam gdzie ich nie ma.
Cytat z instrukcji:
"sprawdzają kto wybudowal najwiecej czesci danej sekscji w tej turze (czyli kto ma na danej sekcji najwiecej swoich domkow)"

Logiczne jest, że jeśli w 1 turze postawie 3 domki a w nastepnej 1 to razem bede miał 4. Przeciwnik m 1-ej turze nie stawia nic, w 2-iej stawia 2 -w sumie ma 2. W drugiej turze postawil wiecej domkow ale w danej sekcji NIE MA ICH WIĘCEJ -patrz nawias z instrukcji
ThurnUndTaxis(4-) Carcassonne(4) Jambo(4) WyattEarp(4) Samurai(4-) Fasolki(4-) SchottenTotten(4-) ZaginioneM(4-) Osadnicy(5--) Caylus(5-) LOTR-Konfrontacja(5-) Cytadela(3+)
"Lepiej wyć do księżyca niż szczekać za sforą psów"
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

LechGol pisze: Cytat z instrukcji:
"sprawdzają kto wybudowal najwiecej czesci danej sekscji w tej turze (czyli kto ma na danej sekcji najwiecej swoich domkow)"

Logiczne jest, że jeśli w 1 turze postawie 3 domki a w nastepnej 1 to razem bede miał 4. Przeciwnik m 1-ej turze nie stawia nic, w 2-iej stawia 2 -w sumie ma 2. W drugiej turze postawil wiecej domkow ale w danej sekcji NIE MA ICH WIĘCEJ -patrz nawias z instrukcji
Ale najpierw spojrz poza nawias - "kto wybudowal najwiecej domkow w danej turze".

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Cytat z angielskiej, oficjalnej, ystarowskiej instrukcji:

"Finally, you determine which player has provided the most
batches during this turn (in other words, which player has
placed the most houses
). This player immediately gains 1 royal
favor (see below). If several players are tied, the one among
them who arrived first in the castle gains the favor."

Pogrubione to "który gracz postawił najwięcej domków" w danej turze. Wcześniej jest napisane, że tura składa się z 7 faz. Więc moim zdaniem o liczeniu wszystkich domków w danej sekcji nie ma mowy. Liczenie takie występuje tylko przy skończeniu budowy danej sekcji zamku - co następuje albo przez wypełnienie wszystkich miejsc, albo przez dotarcie baillifa do odpowiednich pól na planszy.

Co do cytatu z polskiej intrukcji - można podawać za przykład błędnego tłumaczenia. Choć oczywiście mylić się jest rzeczą ludzką. Zacytowane zdanie jest nielogiczne z punktu widzenia reguł gry. Zbudowana w danej turze liczba domków równa się liczbie wszystkich domków w danej sekcji tylko gdy ta tura była pierwszą turą budowy tej sekcji. Te dwie liczby nie mogą być równe, jeśli w poprzedniej turze/turach już ktoś postawił domek/domki w tej sekcji. I takiego!
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2800
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Post autor: bogas »

Geko ma rację. Grałem w Caylusa wiele razy w tym na BrettSpielWelt i tekst z polskiej instrukcji jest nieporozumieniem.
Po pierwsze wprowadza zamieszanie informacją w nawiasie, a po drugie skąd się tam wziął tekst o wybudowaniu największej ilości części danej sekcji :shock: :?: Przecież można wybudować np. 5 części zamku w jednej turze, w tym np. 2 w sekcji lochy a 3 w części mury i jeśli inny gracz wybuduje nawet 4 części w sekcji lochy to i tak ten który wybudował te 5 dostaje royala.
A to kto ile ma łącznie swoich domków w sekcji zamku (wybudowanych w tej i poprzednich rundach) ma znaczenie tylko przy podliczaniu tej sekcji (cała sekcja zabudowana albo "gruby" dotarł do pola podliczania sekcji).
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

bogas pisze: skąd się tam wziął tekst o wybudowaniu największej ilości części danej sekcji :shock: :?: Przecież można wybudować np. 5 części zamku w jednej turze, w tym np. 2 w sekcji lochy a 3 w części mury i jeśli inny gracz wybuduje nawet 4 części w sekcji lochy to i tak ten który wybudował te 5 dostaje royala.
Słuszna uwaga. Tym bardziej tłumaczenie jest błędne.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Caylus

Post autor: meham »

Witam!

Graliśmy z 10 razy i zawsze jakaś zasada nam umknęła. Już wczoraj chyba prześwidrowałem na wylot tą instrukcję i narodziło się kilka pytań, czy aby na pewno.. :
1. ... po każdej turze podsumowuje się liczbę domków w aktualnej sekcji zamku i gracz posiadający najwięcej (lub ten, który stoi na niższej cyferce w przypadku remisu) otrzymuje łaskę ( czy na pewno w każdej kolejnej turze!)
2. ... czy jak wpakuję robotnika do karczmy za 1 denera to może on tam siedzieć w nieskończoność dopóki go nie wezmę lub nie zostanie wypchnięty (a koszt opłacony raz) ?
jak coś mi się przypomni to dam znać :)

Pozdro

Meham
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

1. nieeeeeeeeeeee! :)
uf już dobrze

gracz który W TEJ TURZE ZBUDOWAŁ NAJWIĘCEJ DOMKÓW dostaje łaskę.
jeśli w danej turze kilku graczy zbudowało tyle samo domków, łaske dostaje ten kto pierwszy postawił ROBOTNIKA w zamku (czyli ten kto budował pierwszy)
to dzieje się k każdej turze- jeśli ktoś budował w zamku to na pewno zostanie przyznana jedna łaska( jeśli nikt się na zamek nie połaszczył to łask brak)

doczytaj jeszcze o łaskach za podsumowanie sekcji- to ma miejsce 3 razy na grę(lochy, mury wieże=koniec gry) kiedy sekcja zostanie zapełniona LUB (częściej) odpowiedni biały pionek dojdzie do odpowiedniego pola na drodze.

2. tak, karczma jest jedynym budynkiem z którego robotnika sie nie zabiera.
stawia się go zawsze na polu pierwszym ,przy aktywacji przesuwa się go na pole drugie (w kierunku strzałki, wtedy wypycha robotnika który tam ewentualnie siedzi- robotnik wraca do swojego gracza). No i nowy lokator siedzi na polu drugim aż ktoś go nie wypchnie:)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2800
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Caylus - kilka pytań o zasady

Post autor: bogas »

meham pisze: 1. ... po każdej turze podsumowuje się liczbę domków w aktualnej sekcji zamku i gracz posiadający najwięcej (lub ten, który stoi na niższej cyferce w przypadku remisu) otrzymuje łaskę ( czy na pewno w każdej kolejnej turze!)
Łaskę otrzymuje ten kto miał największy udział w budowie zamku w danej turze (postawił najwięcej domków), a w przypadku remisu ten, który budował pierwszy.
Innymi słowy jeśli w danej turze nikt nie budował zamku to nikt nie dostaje za to łaski królewskiej.
meham pisze:2. ... czy jak wpakuję robotnika do karczmy za 1 denera to może on tam siedzieć w nieskończoność dopóki go nie wezmę lub nie zostanie wypchnięty (a koszt opłacony raz) ?
jak coś mi się przypomni to dam znać :)
Cytat z instrukcji:
"Jeżeli gracz umieścił podczas tej tury swojego robotnika w karczmie, to przesuwa go na kółko po prawej (gdzie robotnik pozostanie przez kolejną turę). Robotnik, który poprzednio znajdował się na tym kółku wraca do swojego majstra.Jeżeli gracz umieścił swojego robotnika w karczmie w poprzedniej turze i jeżeli ten robotnik nie został przesunięty(tzn. nikt nie postawił swojego robotnika w karczmie w tej turze) to gracz ten może wziąć swojego robotnika z powrotem albo zostawić go w karczmie na kolejną turę. Jeżeli gracz zdecyduje się go zostawić, to w kolejnej turze wciąż może korzystać z przywilejów dawanych przez karczmę."
Moim zdaniem wszystko jasne i klarowne, ale odpowiadając na Twoje pytanie - Tak, płacisz raz i dopóki nikt Cię nie wypchnie możesz korzystać z przywilejów karczmy. Możesz też zabrać robotnika z powrotem.
ODPOWIEDZ