ja+moja_najlepsza_połowa i planszówki - pomożecie?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubsio »

Hej

Jestem przed podobnym dylematem tj brakuje mi gier na dwie osoby.
Z moich poszukiwan wszylo ze niewiel jest tak zwanych eurogier na dwie osoby z neutralnym tematem. Na dwie osoby gra sie w gry wojenne lub logiczne :).

Konfrontacja strasznie mi nie podeszla i radze zagrac zanim sie na ta gre ktos zdecyduje.
Z tak zwanych eurogier mam i gralem w dwie osoby W Thurn und Taxis i bylo przyjemnie. Filary ziemi jeszcze nie gralem ale wydaje mi sie ze moze byc podobnie do TuTa a wiec niekonfliktowo ale przyjemnie.

Takze moze najlepszym rozwiazanie sa gry logiczne,
moze abalone Yinsh etc.

Mnie bardzo podpasowala Neuroshima, krotka a przy tym bardzo tresciwa.
Mysle tez o Twilight Struggle (nawet kobiety podobno sie wkrecaja i wcale nie trzeba byc Zytą Gilowską :-)) oraz o Hammers of the Scots.
Przy czym ceny tych gier sa bradzo znaczne :(.

pzdr Kubsio
Miejsce na Twoja reklame
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubsio »

Nie rozumiem tytulu watku :-)

Ktos tu jest chyba mormonem albo oszutem matrymonialnym bo wydaje sie ze ma kilka kobiet :-)

pzdr Kubsio
Miejsce na Twoja reklame
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

Hansa na planszówkowy początek powinna okazać się stosunkowo dobrym wyborem. W dodatku jest w miarę tania, więc wystarczy Wam z puli na jeszcze 1-2 tytuły.

Wspomniany tu wcześniej Sankt Petersburg to dla mnie absolutny hicior. Nie nudzi się nawet po kilkudziesięciu rozgrywkach i jak ktoś się uprze, to można go podciągnąć pod karciankę. Do ściągnięcia na peceta tutaj.

Raczej nie sięgałbym na samym starcie po Caylusa, bo choć to naprawdę dobra gra, to jednak może zniechęcić skomplikowanymi (na pierwszy rzut oka) zasadami.

W Filary Ziemi też pogrywamy we dwójkę i za pasjansa bym tego nie wziął - jest dużo przyjemniej :wink:
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Jest tak duży wybór gier dla dwojga bądź dla 2+, że najlepiej jeśli pójdziecie na spotkanie we Wrocławiu i sprecyzujecie swoje upodobania.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Mwka, czy chcesz gry tylko na dwóch graczy czy głównie na dwóch?
Osobiście polecam Hive, Abalone, Konfrontacja, Carcassone: Die Burg, Go To są gry tylko na dwóch graczy.

Dobrze skalujących się Tygrys i Eufrat, Przez pustynię, Cytadela ostatnio mi się spodobała na dwóch.
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

ja potwierdze poprzedników

Sankt Petersburg dla mnie a co najwzniejsze dla mojej polowki bombowy tytuł - ona wprost uwielbia zbierac zbierac i zbierac wiec Caylus tez jej sie poboba no bo te kosteczki zwłaszcza różowe takie śliczne sa :]
T2R to tez dobry tytul zarowno na 2 jak i wiecej osob mnie na 2 nie zachwyca ale ona moze w to grac non stop bo ladne kolorowe wagniki
Drakon zdecydowanie odradzam na 2 osoby i zwłaszcza z dziewczyna bo gra jest mocno wredna nawet bardziej niz Cytadela w ktorej cigle sie obraza ze kos ja zabil lub okradl :]
LOTR konfrontacja srednio jej podchodzi ale moze zagrac od biedy
nie gralem jeszcze w Ballon cup i Filary ziemi ale wydaje mis ie ze sie sprawdza

No i oczywiscie GOA, ktora rewelacyjnie sie sprawdza we 2 jak i 3-4 osoby i jest klasyczna euro grą wiec szybko sie nie znudzi
Hive tez jest fajne ale to juz bardzie logiczna gra podobnie jak Pylos czy Abalone tylko ze ciekawie wydana

Podsumowujac i czytajac inne wypowiedzi radze w miare mozliwosci wyprobowac jakas gre zamin sie ja kupi ale ostrzegam ze to hobby bardzo uzaleznia



Mało jest ludzi, którzy mają tylko jedna grę planszową, a jeszcze mniej takich co mają tylko dwie :]
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

U mnie na 2 osoby sprawdzają się: TuT, St. Petersburg. Atutem tych gier jest również to że zbyt szybko się nie nudzą.

PS. Z pośród wymienionych powyżej tytułów zaskoczył mnie LOtR. Rzeczywiście jest dobry na 2 os?
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

komar france pisze:Z pośród wymienionych powyżej tytułów zaskoczył mnie LOtR. Rzeczywiście jest dobry na 2 os?
Chodzi o Konfrontację Knizii. Ta gra jest na dwie osoby 8)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

komar france pisze:PS. Z pośród wymienionych powyżej tytułów zaskoczył mnie LOtR. Rzeczywiście jest dobry na 2 os?
Całkiem niezły - tak wynika z moich doświadczeń. No i podeprę się autorytetem innych geeków:
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/1 ... item326413
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Meehoow nie chodzi o Konfrontację 8) :lol:
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

z podanych przez Ciebie typów sugerowałbym jednak Filary Ziemi. Według mnie bardzo dobrze gra się we dwoje, choć gra jest inna niż przy 3-4 graczach.

Setllersów polecam Ci w wersji dla dwojga - dużo lepsza i przyjemniejsza jest to gra, niż planszówka w dwuosobowym wariancie.

Lost Cities jest pozycją solidną - ale nie powala. Dobra, gdy chce się zagrać mając nie więcej niż 30 minut, przed wyjściem na imprezę lub w przerwie meczu ;)

Natomiast z innych gier, których nie wymieniłeś, a warte są uwagi dla dwojga graczy to przede wszystkim IMHO San Juan oraz Caylus Magna Carta.

Z planszówek polecam przede wszystkim Carcassonne: the Castle. Rewelacja, jak dla mnie.
Fajnie gra się w Thurn und Taxis, wspomniane Filary Ziemi.

pzdr!
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

mefiug pisze:No i oczywiscie GOA
przyjemna gra ale po pierwszej rozgrywce miałem wrażenie, że kupiłem pudełko z 4ma taliami do pasjansa:)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Post autor: konev »

dev0x00 pisze:
mefiug pisze:No i oczywiscie GOA
przyjemna gra ale po pierwszej rozgrywce miałem wrażenie, że kupiłem pudełko z 4ma taliami do pasjansa:)
He... ostatnio mnie się pytałeś czy Puerto Rico nie przypomina mi trochę pasjansa :)... co jest z tym pasjansem? Ja tam żadnej analogii w przypadku tych dwóch gier nie widzę... 6 Nimmt! to jest pasjans. Można nawet powiedzieć, że Sankt Petersburg to jest pasjans, ale Puerto Rico? (w Goa nie grałem).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

6 Nimmt! i pasjans? OK - sposób wykładania kart trochę podobny, ale w końcu chodzi o wrabianie innych graczy - interakcja jest olbrzymia.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Lim-Dul pisze:6 Nimmt! i pasjans? OK - sposób wykładania kart trochę podobny, ale w końcu chodzi o wrabianie innych graczy - interakcja jest olbrzymia.
Coż, kwestia podejścia. Dla niektórych jak w oczywisty sposób nie blokujesz/niszczysz czegoś przeciwnikowi to gra ma znamiona pasjansa :P Dla mnie nie. Zresztą, jak ktoś naprawdę uważa daną grę za pasjans, to chyba nie będzie miał problemu z zagraniem jednoosobowo :twisted:
Ostatnio zmieniony 28 sie 2007, 20:29 przez Geko, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Tyle że w 6 Nimmt! właśnie blokujesz/niszczysz przeciwnika. Dlatego uważam je akurat za wyjątkowo kiepski przykład "pasjansu/pasjansa" (wiecie, że obie formy są poprawne? :-P).
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1795
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 167 times

Post autor: Legun »

Jak wszyscy to wszyscy ;)
Poniważ gramy z małżowinką w zasadzie codziennie, mogę z czystym sercem rekomendować:

Carcassonne - bardzo dobre na początek, konfrontacyjność można dostosować obyczajem - wystarczy trochę hołmrulsów i nie ma zgrzytania zębami.
Zaginione Miasta - podobaja się bardzo wszystkim kobietom, które znam. Może mało wojownicze dla Samców Alfa :wink:, ale jako gra wstępna wyśmienite 8).
Hansa - ładne i dość tanie. Wbrew pozorozm wcale się tak łatwo nie algorytmizuje.
Carcassone - Castle - może z mniejszym entuzjazmem. Spodziewałem się czegoś co jest bardziej strategiczne.

W najbliższym czasie będę testował Filary we dwoje i Mr.Jacka - obie zapowiadają się bardzo dobrze.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Post autor: ripsento »

Filary ziemi moja żona określiła najlepszą grą w jaką graliśmy. Na dwie osoby super się gra. Jak coś fantasy to Runebounda polecam, taka magia i miecz i można kupić dodatki.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Post autor: bogas »

ripsento pisze:Filary ziemi moja żona określiła najlepszą grą w jaką graliśmy. Na dwie osoby super się gra. Jak coś fantasy to Runebounda polecam, taka magia i miecz i można kupić dodatki.
Należałoby w tym miejscu zapytać w co żona grała poza Filarami :wink:
A wracając do tematu cóż ja mogę polecić po blisko 300 partiach z moją drugą połową w ok. 50 różnych gier? W tym warianty 2 osobowe gier z założenia 3 i więcej osobowych (m.in. Puerto Rico, Osadnicy, Shogun, El Grande).
Ano Caylus, Goa i St. Petersburg trafiają bez pudła.
Thurn und Taxis też daje radę we dwoje. Z nie wymienionych wcześniej dodałbym Torresa i Samuraja. Niby mocno abstrakcyjne, ale dla nas zdecydowanie bardziej przyswajalne niż np. wspomniana Attika. Filary też dają radę w 2 osoby i zawsze mamy sporo frajdy z gry. No i na koniec La Citta, która... no po prostu rządzi 8)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

wiecie, brakuje mi czegoś w tym wątku, podobnie jak w wątku o grach dla dwojga na BGG...

wypowiedzi pań!!!

weźmy się więc, od moderatorów począwszy, przez użytkowników wspierających, na newbies skończywszy, za nasze zacne panie, niech no się zalogują samodzielnie i wyłożą rzecz całą jednoznacznie i wyraziście.

Sam tu pisałem o grach dla dwojga, fakt. Ale coś mam odczucie, że nieco uzurpuję sobie prawo do wypowiadania się o ocenie gier za inną osobę. A mogłaby mieć, mimo podobnej oceny ogólnej, ciekawe argumenty za i przeciw określonym pozycjom.

No i wreszcie wydaje mi się, że w odpowiedzi na pytanie przewodnie tego wątku najwięcej wniosą same panie - czyż pytający nie miał przede wszystkim na uwadze radości swej atrakcyjniejszej połowy?


to co?

pzdr

:D :D
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Tak czytam i czytam cały wątek i stwierdzam co następuje : ( :lol: ) gdybym na miejscu autora tematu, dostał taką odpowiedź to bym się chyba rozpłakał :roll: Owszem kilka tych samych gier przdewija się w każdym poście, ale w każdym są conajmniej dwa nowe tytuły :wink: Jakbyśmy to teraz zebrali do "kupy" to była by całkiem fajna lista - tylko 10 razy dłuższa od pierwotnej na początku tematu :lol: Właśnie niedawno wróciłem z naszego wrocławskiego spotkania i mwka nie było. Ja jestem tego samego zdania co draco - przyjść, poznać, podjąć decyzję. Zważając na to, że większość wymienionych tu gier przewija się przez nasze spotkania więc to chyba najlepsza droga :twisted:

P.S.
"Kryptoreklama" RULEZ ! :lol:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

To ja dodam jeszcze kilka tytułów, które mi przychodzą do głowy i które mógłbym polecić (bo je lubię i/lub uważam, że mają sens w dwie osoby =). W razie czego co do tematyki to można poczytać na BGG. :-P

Kupferkessel Co.
Wilki i Owce
Twilight Struggle (może nie podejść)
Vortex/Maelstrom (może nie podejść)
Torres
Wings of War
Ludwik XIV
Samurai
Dracula
Reef Encounter (drewniane krewetki!)
Through the Desert
Neuroshima Hex
Coloretto
Um Krone und Kragen
Blue Moon (już pisałem?)
Master Labyrinth
Targui
Cathedral
Finstere Flure
Stratego
Abalone

Podkreślam, że nie rzucam losowymi tytułami, tylko takimi, które przetestowałem w dwie osoby. =)

Aha - z moją eks grałem jeszcze w karciane Pokemony i Magic: the Gathering. ^^

P.S. Hmmm - 4 strony odpowiedzi, a mwka ani widu, ani słychu...
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Lim-Dul pisze: P.S. Hmmm - 4 strony odpowiedzi, a mwka ani widu, ani słychu...
Mówiłem, że chłopak się załamie :lol:

P.S.
Drugi dzień z rzędu widzę Cię Lim-Dul o tej porze tutaj, czyżby kolejny nocny marek ? :twisted:

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

No ba - brak stałego czasu pracy (czytaj: pracowanie po nocach ;-).

Teraz jednak powoli idę spać, bo robi się późno... Ehm... Wcześnie... Whatever. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

konev pisze:
dev0x00 pisze:Goa
ostatnio mnie się pytałeś czy Puerto Rico nie przypomina mi trochę pasjansa :)... co jest z tym pasjansem?
dla mnie Goa i Puerto Rico to bardzo podobne gry, w obu mam wrażenie, że każdy gra sobie a poziom interakcji ogranicza się do elementu wyścigu, wiem, że to mocne uproszczenie ale preferuję gry z bezpośrednią interakcją
btw. wspominałem, że Reef Encounter jest świetny?:)
ODPOWIEDZ