Lewis & Clark - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Lewis & Clark

Post autor: repi_1 »

Chciałbym podsumować i przy okazji spytać czy dobrze:
1. Mogę wysłać rdzennego Amerykanina do wioski załóżmy na pole pozyskania canoe i mam możliwości:
a. płacę 3 drewna i biorę canoe lub
b. płacę 3 drewna i nie biorę canoe lub
c. nie płacę drewna i nie biorę canoe
Powyższe mogę oczywiście wykonać 1-3 razy na półkolach przy wsparciu większą ilością Rdzennych Amerykanów.

2. Zagrywam kartę z ręki, która do wykonania akcji wymaga zapłacenia jakiegoś zasobu i mam możliwości
a. Płacę zasób i wykonuje akcję lub
b. płacę zasób i nie wykonuje akcji lub
c. nie płacę i nie wykonuje akcji
Powyższe mogę oczywiście wykonać od 1-3 razy w zależności od wsparcia

Tak należy grać?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: ramar »

Wszystko dobrze z tym wyjątkiem, że canoe to koszt 2 jednostek drewna;)
No chyba, że mówisz o opcji powiększenia ekspedycji w okolicach Zatoki Meksykańskiej to wtedy jeżeli zapłacisz 3 jednostki drewna to bierzesz dowolną płytkę i otrzymujesz 2 szt.dóbr nieprzetworzonych lub Indianina, tak jak jest w lewym górnym rogu płytki. Ta akcja jest jest reglamentowana, tj można wykonać tylko jedną taką akcję na jeden okrąg [zamknięty].

Może się wydawać, że taka duża dowolność ruchów zmniejsza potrzebę kombinowania, lecz ruch gdzie nic nie płacimy/nic nie kupujemy jest ruchem pustym, nie w pełni efektywnym.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

Bo kolega mówił o łodziach, nie o canoe.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Bea »

romeck pisze:Bo kolega mówił o łodziach, nie o canoe.
Chyba jednak o canoe:
repi_1 pisze: Powyższe mogę oczywiście wykonać 1-3 razy na półkolach przy wsparciu większą ilością Rdzennych Amerykanów.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

A jednak, masz rację, nie doczytałem.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Lewis & Clark

Post autor: repi_1 »

Dziękuję za odpowiedź. Przykład podałem z pamięci, a że grałem 0,5 raza to mi się zapamiętało, że za canoe dajemy 3 drewna a nie 2. Chodziło mi tylko czy można dowolnie stosować każdą z opcji.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Pan_K »

Właśnie skończyłem ładną partię solo. Udało mi się wyprzedzić MacKenziego o 11 pól (w tym trzy pola gór). Rewelacyjne okazło się kombo Buffalo Medicie (1 żywność na kanoe) i Coboway. Asystował Black Moccasin w zamian za Johna Shieldsa, ale to mniej ważne. To, co mnie zastanawia, to Coboway, a konkretnie rozbieżność w opisie piktograficznym na karcie i prozaicznym w instrukcji.
W instrukcji stoi:
(...) Zapłać 1 sztukę Ekwipunku, 1 Żywność, 1 Futro i 1 Drewno i posuń swojego Zwiadowcę o 3 pola do przodu w Górach
Tymczasem karta wskazuje 4 pola w górach.
Czy ktoś wie, która wersja jest poprawna (np. przez porównanie z angielską)?
Sprawa dla mnie ważna tak generalnie, ale też i dlatego, że moja wygrana w sporej mierze wynikała z łatwości przejścia gór. Gram od niedawna i jest to w ogóle jedna z pierwszych moich wygranych i pierwsza tak wysoka (poziom trudności podstawowy).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: idzi »

Pan_K pisze:Właśnie skończyłem ładną partię solo. Udało mi się wyprzedzić MacKenziego o 11 pól (w tym trzy pola gór). Rewelacyjne okazło się kombo Buffalo Medicie (1 żywność na kanoe) i Coboway. Asystował Black Moccasin w zamian za Johna Shieldsa, ale to mniej ważne. To, co mnie zastanawia, to Coboway, a konkretnie rozbieżność w opisie piktograficznym na karcie i prozaicznym w instrukcji.
W instrukcji stoi:
(...) Zapłać 1 sztukę Ekwipunku, 1 Żywność, 1 Futro i 1 Drewno i posuń swojego Zwiadowcę o 3 pola do przodu w Górach
Tymczasem karta wskazuje 4 pola w górach.
Czy ktoś wie, która wersja jest poprawna (np. przez porównanie z angielską)?
Sprawa dla mnie ważna tak generalnie, ale też i dlatego, że moja wygrana w sporej mierze wynikała z łatwości przejścia gór. Gram od niedawna i jest to w ogóle jedna z pierwszych moich wygranych i pierwsza tak wysoka (poziom trudności podstawowy).
o 4, błąd w tlumaczeniu

https://boardgamegeek.com/thread/134120 ... r-4-spaces
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Pan_K »

idzi pisze: o 4, błąd w tlumaczeniu

https://boardgamegeek.com/thread/134120 ... r-4-spaces
OK - dzięki. Szkoda, że błąd nie zniknął w polskim przekładzie... :(
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
lukardo84
Posty: 16
Rejestracja: 20 paź 2014, 10:53

Re: Lewis & Clark

Post autor: lukardo84 »

Może to dziwne pytanie, ale Mam wrażenie, że instrukcja tego nie precyzuje. Czy w jednej rundzie mogę wykonać tylko PO JEDNEJ akcji obowiązkowej i opcjonalnej? Tzn. czy jeśli np. rekrutuję w danej rundzie postać to czy mogę w niej również rozbić obóz? Alby czy jeśli idę do wioski to mogę też zagrać kartę?
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Quetzalcoatl »

Musisz zrobić jedną z dwóch akcji obowiązkowych i możesz zrobić dowolną liczbę akcji opcjonalnych. Wszystkie w dowolnej kolejności.
Awatar użytkownika
Havelock
Posty: 238
Rejestracja: 13 wrz 2008, 16:57
Lokalizacja: Ciężkowice/Gdynia

Re: Lewis & Clark

Post autor: Havelock »

Nie dowolną liczbę akcji opcjonalnych, można rekrutować tylko jedną postać na rundę a także można rozbić obóz (jego raczej nie opłacało by się rozbijać więcej razu na rundę), każdą z nich można wykonać przed lub po akcji obowiązkowej.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Bea »

Quetzalcoatl pisze:Musisz zrobić jedną z dwóch akcji obowiązkowych i możesz zrobić dowolną liczbę akcji opcjonalnych. Wszystkie w dowolnej kolejności.
Dowolną liczbę akcji opcjonalnych brzmi tak, jakby można było ich zrobić trzy czy cztery... Tymczasem raz na rundę można rekrutować tylko jedną postać, czyli kupić tylko jedna kartę oraz raz rozbić obóz.
lukardo84 pisze:Może to dziwne pytanie, ale Mam wrażenie, że instrukcja tego nie precyzuje. Czy w jednej rundzie mogę wykonać tylko PO JEDNEJ akcji obowiązkowej i opcjonalnej? Tzn. czy jeśli np. rekrutuję w danej rundzie postać to czy mogę w niej również rozbić obóz? Alby czy jeśli idę do wioski to mogę też zagrać kartę?
Można zrobić tylko jedną akcję obowiązkowa. jeśli nie jesteśmy w stanie jej wykonać musimy wtedy najpierw rozbić obóz.
lukardo84
Posty: 16
Rejestracja: 20 paź 2014, 10:53

Re: Lewis & Clark

Post autor: lukardo84 »

Dzięki za odpowiedzi! Teraz wszystko jasne:)

Wczoraj pierwszy raz zasiadłem do stołu z tą grą i rozczytywałem zasady i muszę przyznać, że o ile te są w miarę proste, o tyle sama rozgrywka wymaga nie lada główkowania i znajomości kart. Szczerze przyznam, że nie spodziewałem się tego po otwarciu pudełka, bo jego zawartość wydawała się skromna, ale podczas pierwszej rozgrywki (z wirtualnym graczem - bo tak zawsze rozczytuję zasady) dymiło mi z uszu!

Zapowiada się świetnie - niebanalna euro-karciana z super klimatem!

PS. Polecam jakąś indiańską muzę do rozgrywki - świetnie podbija klimat.
CTR69
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2014, 01:50

Re: Lewis & Clark

Post autor: CTR69 »

Witam, jestem po pierwszej rozgrywce i jestem oczarowany względną prostotą zasad, a mnogością możliwości :) Gra zapewne będzie często lądować u nas na stole. Niestety pojawił się pewien problem, który chciałbym wyjaśnić. W instrukcji jest napisane, że jeśli nie możemy wykonać żadnej akcji za pomocą kart lub w wiosce, to Faza Rozbicia Obozu staje się obowiązkową. Słowo "obowiązkową" w tej kwestii oznacza tylko tyle, że musimy rozbić obóz przed docelową Fazą Obowiązkową (karta lub wioska), czy pełni ona w tym momencie nadrzędna rolę i zastępuje ona pierwotną Fazę Obowiązkową (karta lub wioska)? Graliśmy na łebski rozum, czyli jeśli nie możesz wykonać Fazy Obowiązkowej musisz zwinąć manatki, a następnie zagrać kartę lub wysłać dzikusa do wioski :) Niestety mój pedantyczny charakter nie daje mi spokoju w tej sprawie :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: FortArt »

Nie ma nic zamiast. Po prostu musisz wykonać akcję. Jeśli wynaga to wcześniej rozbicia obozu to Twój problem - akcję musisz wykonać i tyle.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
CTR69
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2014, 01:50

Re: Lewis & Clark

Post autor: CTR69 »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: michcic »

repi_1 pisze:Chciałbym podsumować i przy okazji spytać czy dobrze:
1. Mogę wysłać rdzennego Amerykanina do wioski załóżmy na pole pozyskania canoe i mam możliwości:
a. płacę 3 drewna i biorę canoe lub
b. płacę 3 drewna i nie biorę canoe lub
c. nie płacę drewna i nie biorę canoe
Wydaje mi się, że opcja b. jest niedozwolona. W przytoczonym wcześniej fragmencie z reguł "Ważna informacja o Akcji (Postaci i w Wiosce)" jest mowa o zbieraniu Zasobów, rekrutacji Indian, ruchu i odrzuceniu. Zbieranie dotyczy między innymi akcji postaci startowych, natomiast omawiana akcja dotyczy wzięcia zasobu. Wyjaśnienie różnicy między tymi terminami znajduje się w słowniczku na stronie 10.

Moim zdaniem taka interpretacja jest też uzasadniona fabularnie. No bo co się niby stało z tym drewnem, które wydałem? Stworzyłem kanoe i je po prostu zostawiłem?

Mam tylko wątpliwości w przypadku akcji "Pożegnanie". Jeśli we fragmencie na który powołałem się wyżej jest wymienione odrzucenie to czy dopuszczalne jest zrezygnowanie z odrzucania kart Postaci z Dziennika wypraw? A może mam możliwość odrzucenia tylko kilku kart? Wydaje mi się, że jeśli decyduję się wykonać akcję (odrzucam przynajmniej 1 Postać z ręki) to muszę odrzucić 5 Postaci z Dziennika. Mogę natomiast zrezygnować z akcji i nie odrzucać żadnych kart. Potwierdzi ktoś?
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Lewis & Clark

Post autor: okiemgekona »

cześć, mam pytanie o karty zbieractwa. jeśli zbieram jakiś surowiec nieprzetworzony patrzę jednocześnie na wyłożone karty moich sąsiadów i to determinuje maksymalna liczbę, którą mogę zebrać.
chodzi o karty z podstawowej ręki gracza, czy inne dokupione w trakcie gry karty zbieractwa też tak samo rozpatruję poprzez swoje karty i karty sąsiadów ??? instrukcja nie mówi o tym dość jasno, ale ikona na kartach sugeruje również sąsiedztwo.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Bea »

okiemgekona pisze:cześć, mam pytanie o karty zbieractwa. jeśli zbieram jakiś surowiec nieprzetworzony patrzę jednocześnie na wyłożone karty moich sąsiadów i to determinuje maksymalna liczbę, którą mogę zebrać.
chodzi o karty z podstawowej ręki gracza, czy inne dokupione w trakcie gry karty zbieractwa też tak samo rozpatruję poprzez swoje karty i karty sąsiadów ??? instrukcja nie mówi o tym dość jasno, ale ikona na kartach sugeruje również sąsiedztwo.
Patrzysz ile symboli danego surowca masz ty i twoi sąsiedzi.
Awatar użytkownika
schalonny
Posty: 128
Rejestracja: 01 lip 2013, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Lewis & Clark

Post autor: schalonny »

okiemgekona pisze:cześć, mam pytanie o karty zbieractwa. jeśli zbieram jakiś surowiec nieprzetworzony patrzę jednocześnie na wyłożone karty moich sąsiadów i to determinuje maksymalna liczbę, którą mogę zebrać.
chodzi o karty z podstawowej ręki gracza, czy inne dokupione w trakcie gry karty zbieractwa też tak samo rozpatruję poprzez swoje karty i karty sąsiadów ??? instrukcja nie mówi o tym dość jasno, ale ikona na kartach sugeruje również sąsiedztwo.
Chodzi o zagrane (wyłożone na stół) przez Ciebie i sąsiadów karty (bez znaczenia ich źródło), ważne, żeby widniał na nich dany symbol. W związku z tym, że na obu stronach kart widnieje odpowiedni symbol, nie ma znaczenia czy ktoś zagrywał tę kartę jako wsparcie czy do wykonania związanej z nią akcji.
I tak, wszystkie karty z symbolem zbieractwa (startowe i dokupione) mają to samo działanie ;)
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Lewis & Clark

Post autor: Adar »

Pozwolę sobie odświeżyć wątek,bo zakupiłem niedawno grę, a mam kilka pytań a przy okazji wątpliwość do stałej kwestii, której wyjaśnienie chciałbym potwierdzić :)
tomb pisze: Gram tak, że:
- jeśli karta ma ∞ - mogę ją wesprzeć 1/2/3 razy i odpowiednio mnożę efekt*:
np. Jarrot (36) wsparty 1/2/3 razy daje 2/4/6 pól do ruchu po rzece

- 1 ruch interpretuję jako wykonanie wszystkich akcji z karty:
np. Dowódca jest wsparty 3 razy - wykonuję 2 x czółno i 1 x koń, czyli 8 + 2 = 10 i to jest jeden ruch.
Zatem jeśli Jarrot leży na stole ze wsparciem 3, to mogę wykonać taki ruch Dowódcą:

4 na rzece (kanoe) + 4 na rzece (kanoe) + 6 na rzece (Jarrot) + 2 w górach (koń) = 18 - to jest jeden ruch

Jeśli przed sobą nie mam odpowiednio wiele miejsca do ruchu po rzece, to go skracam (np. nie korzystam z pełni bonusu z Jarrota), ale nadal mogę wejść w góry (czyli np. 12 po rzece + 2 po górach = 14).
Jak dla mnie to tak to właśnie interpretuje autor. Kartę 36 można wesprzeć dowolną ilość razy, czyli maksymalnie da ona bonus +6 do (co istotne) jednego ruchu na rzece. Czyli jeśli interpretujemy 3 aktywacje jako osobne ruchy, to tylko do jednego z nich dodajemy bonus. Jeśli interpretujemy to jako jeden ruch (a chyba tak powinniśmy, bo wszystkie akcje aktywujemy jednocześnie), to i tak wychodzi na to samo. Aktywując dowódcę 3 kanoe mamy 4+4+4+6, czyli 18. W pierwszym przypadku wychodzi na to samo. Czyż nie?

1. Jeśli mam kartę dającą za jednego konia 3 ruchu w górach lub 3 ruchu na rzecze, to muszę wybrać (i ewentualnie stracić jeśli pól do przejścia mam mniej), czy mogę zrobić np. 2 ruchy na rzece i jeden w górach - oczywiście za jednego konia?
2. Ustalone zostało, że za akcje z karty nie muszę płacić zasobami. Rozumiem, że to samo tyczy indian? Czyli mogę wstawić indianina na pole, nie ponosząc tego kosztów (np. na pole konie nie płacąc 3 surowców?). Gdzieś tu ktoś rozgraniczył te dwie rzeczy, ale w instrukcji akcja jest jedna, tyle że wykonywana z karty albo w wiosce i ramka "Ważna informacja o Akcji" odnosi się do obu z nich.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: misioooo »

czyli maksymalnie da ona bonus +6 do (co istotne) jednego ruchu na rzece
Ja widzę w instrukcji wyraźnie, że "siła wsparcia udzielona postaci nie ma wpływu na bonus" - rozumiem to, że Jarrot, niezależnie czy wesprę 1/2/3 indianami, da mi bonus +2 przy jakimś ruchu.


Adar pisze: 1. Jeśli mam kartę dającą za jednego konia 3 ruchu w górach lub 3 ruchu na rzecze, to muszę wybrać (i ewentualnie stracić jeśli pól do przejścia mam mniej), czy mogę zrobić np. 2 ruchy na rzece i jeden w górach - oczywiście za jednego konia?
2. Ustalone zostało, że za akcje z karty nie muszę płacić zasobami. Rozumiem, że to samo tyczy indian? Czyli mogę wstawić indianina na pole, nie ponosząc tego kosztów (np. na pole konie nie płacąc 3 surowców?). Gdzieś tu ktoś rozgraniczył te dwie rzeczy, ale w instrukcji akcja jest jedna, tyle że wykonywana z karty albo w wiosce i ramka "Ważna informacja o Akcji" odnosi się do obu z nich.
1. Nie możesz rozdzielić ruchu. Aktywujesz w/w kartę np dwa razy (ma wsparcie dwóch tubylców):
a) płacisz konika i śmigasz DO 3 pól na rzece albo w górach (ale tylko na jednym typie terenu)
b) płacisz konika i śmigasz DO 3 pól na rzece albo w górach (ale tylko na jednym typie terenu)

2. Jak to nie płaci się za akcje z kart? Jak masz na karcie jasno, że za konika się poruszasz to tego konika płacisz przecież... Inaczej to wogóle można zasoby z gry wywalić i grać samymi kartami ;P
Co do akcji - wykonujesz w swojej turze jedną akcję obowiązkową (zagrywasz kartę albo robisz coś w wiosce) i dodatkowo możesz kupić kartę tudzież rozbijasz obóz. Tak wygląda Twoja tura.

Tobie chyba chodzi o ramkę na stronie 5? Tam chodzi o to, że wykonując akcję możesz wziąść mniej surowców niż by wynikało z tejże akcji. Np zagrywasz kartę do zbierania skór. Maksymalnie możesz wziąść powiedzmy 8 skór. Nie musisz - możesz wziąść jedną, trzy czy pięć.

W praypadku powiedzmy w/w akcji ruchu za konika - jak nie zapłacisz konika to nie możesz się ruszyć (czyli w zasadzie nic nie zrobiłeś... bez sensu, ale czasami może się przydać ;P)

W instrukcji jest wyraźnie to rozdzielone, strona nr 4:
W swojej turze gracz musi przeprowadzić Akcję. Są dwa rodzaje Akcji: Akcje
wykonywane za pomocą kart Postaci oraz Akcje w Wiosce na planszy.
Akcję zawsze musisz wesprzeć tubylcami - czy to zagranie karty czy też akcja w wiosce. Przy karcie masz wybór - wspierasz inną kartą, wspierasz tubylcami albo mieszasz oba wsparcia (maksimum to 3 indian/akcję łącznie). W wiosce w zasadzie tylko możesz używać indian. Kartą nie wesprzesz akcji wiejskiej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: tomb »

misioooo pisze:
czyli maksymalnie da ona bonus +6 do (co istotne) jednego ruchu na rzece
Ja widzę w instrukcji wyraźnie, że "siła wsparcia udzielona postaci nie ma wpływu na bonus" - rozumiem to, że Jarrot, niezależnie czy wesprę 1/2/3 indianami, da mi bonus +2 przy jakimś ruchu.
W polskiej instrukcji zabrakło słowa "other". Chodzi o to, że nie ma tutaj znaczenia siła wsparcia udzielana postaci, której Jarrott pomaga. Jego samego można wesprzeć 1/2/3 razy i da to odpowiednio 2/4/6 punktów do ruchu na rzece.
Adar pisze:1. Jeśli mam kartę dającą za jednego konia 3 ruchu w górach lub 3 ruchu na rzecze, to muszę wybrać (i ewentualnie stracić jeśli pól do przejścia mam mniej), czy mogę zrobić np. 2 ruchy na rzece i jeden w górach - oczywiście za jednego konia?
Nie możesz. Żeby wykonać 2 rzeka i 1 góry, to musisz taką kartę wesprzeć dwa razy i wydać dwa konie.
Adar pisze:2. Ustalone zostało, że za akcje z karty nie muszę płacić zasobami. Rozumiem, że to samo tyczy indian? Czyli mogę wstawić indianina na pole, nie ponosząc tego kosztów (np. na pole konie nie płacąc 3 surowców?). Gdzieś tu ktoś rozgraniczył te dwie rzeczy, ale w instrukcji akcja jest jedna, tyle że wykonywana z karty albo w wiosce i ramka "Ważna informacja o Akcji" odnosi się do obu z nich.
W grze są dwa rodzaje akcji - z kart lub z Indian. Ramka dotyczy obu. Potraktuj liczbę Indian wysłanych do wioski jako siłę wsparcia tej akcji. Ramka mówi, że niezależnie od tej siły, akcję możesz wykonać dowolną liczbę razy, a profity z wykonanych aktywacji podjąć w dowolny sposób. Zatem tak - możesz wysłać Indian do wioski i nic nie płacić.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Lewis & Clark

Post autor: Adar »

misioooo pisze:

2. Jak to nie płaci się za akcje z kart? Jak masz na karcie jasno, że za konika się poruszasz to tego konika płacisz przecież... Inaczej to wogóle można zasoby z gry wywalić i grać samymi kartami ;P
Co do akcji - wykonujesz w swojej turze jedną akcję obowiązkową (zagrywasz kartę albo robisz coś w wiosce) i dodatkowo możesz kupić kartę tudzież rozbijasz obóz. Tak wygląda Twoja tura.
Chodziło mi o to, że jak zagrywasz kartę dzięki której dajmy na to wymieniasz jedzenie za łódkę, to możesz ją zagrać "na pusto", czyli ani nie brać łódki, ani nie płacić jedzenia. Pozwala to na pozbycie się karty przed akcją obozowania, żeby nie dostać punktów ujemnych. A pytanie brzmiało czy to samo mogę zrobić z indianinem, czyli wystawić go na pole "dwa drewna za łódkę" i nie ponosić kosztów tego pola (czyli dwóch drewna), czyli po prostu wystawić go na pusto, aby się go pozbyć (żeby nie dostać punktów ujemnych).

Już wiem, że mogę tak zrobić. Dzięki za odpowiedź :)
ODPOWIEDZ