Black Gold / Giganten

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Black Gold / Giganten

Post autor: schizofretka »

Przeszła bez echa, ale chyba wszystkie opinie były pochlebne. Wydawało mi się, że to gra z raczej tych prostszych i przyjaznych dla nowych, ale garg określił ją gdzieś jako ciężką. Więc jak to jest, dla kogo jest ta gra? Ile tu miejsca na strategię, a ile opiera się na blefie? I czy w ogóle fajne to jest?

Ktoś ma w Warszawie i przyniesie kiedyś?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Black Gold / Giganten

Post autor: ja_n »

To gra o raczej średnim ciężarze. Losowość jest dość znacząca - odkrywanie złóż jest wysoce losowe i może wpłynąć na rozgrywkę. Ale jest też sporo strategii i bardzo dużo interakcji. Gra jest moim zdaniem bardzo dobra, zawsze chętnie do niej siadam.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Black Gold / Giganten

Post autor: folko »

Potwierdzam to co napisał Ja_n. Giganten to gra według mnie trochę niedoceniona. Nie czytałem instrukcji nowej edycji, chyba planowane były jakieś zmiany... ciekaw jestem czy coś wprowadzono.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Black Gold / Giganten

Post autor: Leviathan »

Grałem raz i mam pozytywne wspomnienia. Potwierdzam, że losowości trochę jest, ale gra jest płynna, ze sporą dawką interakcji.
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Black Gold / Giganten

Post autor: DanCo »

Ja dość mocno interesowałem się Black Gold - miał to być prezent dla żony. Dużo wcześniej wiadome było, że ma wyjść wznowienie Giganten dlatego tej gry nie ściągałem z Niemiec.
Kiedyś graliśmy w Giganten i bardzo nam się podobało.
Jeśli chodzi o zmiany zasad to są ale nie odbiegają od tych z Giganten. Raczej większość związana jest z tym, że tutaj plansza, a właściwie plansze zmieniają się w zależności od liczby graczy. Poza tym grając np. w 4 osoby układ plansz również będzie się zmieniał (układa się plansze jak w Manouevre).
Co do zasad to zmiany tak ja już pisałem są nieznaczne, właściwie to bardziej szczegółowo rozpatrywane (sam szkielet zasad bez zmian), dla mnie ogólnie dwie takie same gry. Nie licząc wykonania i tego, że zmienia się liczba graczy z 3-4 na 2-5.
Najwięcej problemów miałem z przetłumaczeniem i zrozumieniem trybu gry na 2 graczy. Właściwie to trafiając na dwa zdania totalnie dla mnie nielogicznie zanegowałem kupno całej gry (dodam, że mój angielski jest taki sobie, albo jak kto woli nigdy się go nie uczyłem). Kilka osób (posługujących się angielskim) prosiłem o przetłumaczenie i wytłumaczenie trybu gry na dwie osoby. Każdy twierdził co innego. A to jeszcze bardziej utwierdziło mnie, że PaP będzie lepszym zakupem (i co ważniejsze tańszym).
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Black Gold / Giganten

Post autor: draco »

Ja mam Giganten i mogę przynieść na spotkanie w wawie. Ciężar gry średni, losowość jest, ale najwięcej zależy od umiejętnej licytacji. Bardzo przyjemny tytuł.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Black Gold / Giganten

Post autor: schizofretka »

draco pisze:Ja mam Giganten i mogę przynieść na spotkanie w wawie. Ciężar gry średni, losowość jest, ale najwięcej zależy od umiejętnej licytacji. Bardzo przyjemny tytuł.
To przynieś, chętnie zagram.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ODPOWIEDZ